| anonim_4396 a întrebat:

Conceptiile dominante astazi in Europa si in alte tari occidentale sunt in esenta doua : traditionala versiune a religiei crestine, bazata pe biblie, si conceptia stiintifica care reiese din descoperirile din ultimele 3 secole.
Din punctul de vedere al religiei, se spune ca Dumnezeu a creat Universul in 7 zile, iar apoi a creat omul, primul barbat si prima femeie, Adam si Eva, dar care au comis pacatul etern si asa au fost izgoniti din Paradis si trimisi pe Pamant.
Din punctul de vedere al stiintei, astronomul american Hubble a elaborat idea ca Universul este in continua extindere. Circa 10 miliarde de ani in urma Universul nu exista, si ceea ce l-a format a fost o forta cu totul speciala, numita singularitate, care avea o energie infinta manifestata, dupa, printr-o mare explozie numita Big Bang. Totul, incetul cu incetul, a fost verificat si analizat multi ani dupa de catre mari astronomi dar si fizicieni( Ex. Galileo), cu nasterea unor noi idei cum ar fi geocentrismul ( cu Pitagora, Aristotel, etc) dar si heliocentrismul ( Copernic, Aristarh, dar si Kepler).
Potrivit multor oameni de stinta, religiosi, dar si oameni obisnuiti, este un mare conflict intre stiinta si religie. Eu sunt mai mult de parte stiintei pentru ca au probe concrete pentru ceea ce sustin si ce analizeaza, in schimb religia se bazeaza pe niste "zvonuri" in mare parte. Voi ce parere aveti? De partea cui stati? Argumentati!

34 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A creat lumea in 6 zile, fara argumente zi-mi logic cum se face lumea din nimic

| Isabella110 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si tu de unde esti asa de convins ca el a creat-o? Doar in biblie scrie asa ceva. Si pe el cine l-a creat? S-a creat singur? Documenteaza-te putin din stiinta si filozofie si ai sa vezi macar CATEVA probe ca nu este asa cum spui tu.

| Exilee a răspuns (pentru Isabella110):

Stiinta inseamna totalitatea tuturor domeniilor din biologie, genetica. chimie-fizica, bio-chimie, fizica cuantica, dar in special matematica.

Religia nu contrazice cu nimic stiinta. CU ce contrazice matematica religia? Fizica cuantica cu ce contrazice religia? Astronomia cu ce?
CUm am mai spus. Te bazezi pe afirmatii nefondate, fara a stii macar sa le si explicitezi.

| Isabella110 a răspuns (pentru Exilee):

Eu ma bazez pe afirmatii nefondate sau tu pe niste zvonuri si cateva hartii scrise "cica despre Dumnezeu"? Nu este dovedita existenta lui, nu cred! Si da, astronomia contrazice religia si am explicat in intrebare de ce. Astronomia este stiinta care studiaza corpurile ceresti ( stele, galaxii, planete, comete )
dar totodata studiaza si formarea universului, care dupa astronomi a fost format prin BIG-BANG si nu pentru ca l-a facut Dumnezeu in 6 zile, etc-etc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Isabella110):

N-am vazut probe ci doar reprosuri

| Isabella110 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu doar tu, majoritatea!

| Exilee a răspuns:

Mai degraba, imi formez singur principiile. Nu vreau sa devin ''victima colaterala'' al acestui conflict inutil.
Stiinta doar sustine religia. Conflictele se datoreaza din pricina incapacitatii de a ajunge la o varianta mai PLAUZIBILA. Pana acum, stiinta se ocupa cu cercetarile.
Religia se intemeiaza pe credinta. Credinta este chiar ''baza'','' stalpul'' care sustine religia.
Daca esti crestin, inseamna ca esti catalogat de catre atei irational, imoral, etc...
La fel, si majoritatea crestinilor ( UNII DOAR) procedeaza si viceversa.

Gresiti cu totii! Indiferent ca esti crestin/ateu, fiecare avem ratiune ( si nu mai tot aduceti argumente gresite in ceea ce priveste ca unele persoane sunt mai irationale decat celelalte), indiferent ca X sufera de sindromul DOWN ( dupa cum afirma si Sigmund Freud)

| Isabella110 a răspuns (pentru Exilee):

Nu neaparat! Crestini nu vin catalogati de catre atei "irationali sau imorali", de foarte multe ori atei vin catalogati pentru simplul fapt ca nu cred in Dumnezeu si in acest caz cer o dovada care sa poata explica existenta acestuia, nimic mai mult si nimic mai putin.

| Exilee a răspuns:

Cum ai ajuns tu la concluzia asta?

| Isabella110 a răspuns (pentru Exilee):

Proprie experienta. Dar tu cum ai ajuns la concluzia ca noi gresim cu toti daca alegem intre stiinta si religie?

| Exilee a răspuns (pentru Isabella110):

Fiecare cu principiile si mentalitatile lor. Am zis ca este gresit ca existe un asemenea conflict.

Din fericire, exista foarte mari portiuni care recunosc si care admit adevarul religiei.

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Portiuni ale stiintei.

EU iubesc stiinta pentru ca inseamna imaginatie, fantezie, demonstratie, ci nu pentru a ajunse la o contradictie cu religia.
Banuiesc ca tu te folosesti de stiinta ( dar sunt sigur ca nu ai o idee si de bagi in niste afirmatii nefondate) pentru a ajunge la o contradictie cu religia.

Stiinta nu trebuie ''manuita'' intr-un scop egoist, ci spre unul util, folositor si care sa ridice standardele.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Se presupune. 25% din populatie nu crede in asa ceva, 25% crede in Dumnezeu dar nu si in biserica, 25% Stie ca nu exista dar nu vrea sa accepte asta si restul 25% sunt credinciosi cu trup si suflet. Nu exista mai mult, sau mai putin!

| Exilee a răspuns:

Eu nu sunt mai presus decat niciun crestin. nici cu 10^66 ( 0, 000...1)% nu sunt.
VOm mai discuta despre aceste pasaje care le-ai adus in discutie altadata, acum trebuie sa ma retrag. happy

O zi buna si te iubesc, mon vieux!

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Hai ca ma amuzi cu franceza ta laughing O zi buna si Sa fie Dumnezeu cu tine, ca de nu e vai si amar :big grin

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Multam'! Si eu-ti doresc la fel. Si Sarbatori fericite in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| BlitzkriegJack a răspuns:

Stiinta: mii, poate zeci de mii de carti care se ocupa cu studiul universului.
Credinta: o carte cu povesti.

>pick one

| Al99 a răspuns:

Cel care a emis si sustinut pentru prima oara ipoteza Big Bang-ului a fost un abate romano-catolic: monseniorul Georges Lemaître (1894 - 1966), preot belgian si, in acelasi timp, profesor de fizica si astronomie al Universitatii Catolice din Louvain.
El de partea cui sta?

| Exilee a răspuns (pentru Al99):

Da. BIne-zis. Nu Hubble a emis teoria Big-bangului.

Isabella, stiai ca cel mai mare dusman al cunoasterii nu este ignoranta, ci iluzia de a cunoaste?

| Isabella110 a răspuns (pentru Exilee):

NU AM spus ca el a emiso! Am spus ca el A ELABORATO!
A elabora inseamna a da o forma precisa unei doctrine. Primul, cel care A EMISO A fost Georges Lemaìtre ( cum, corect, a spus si AI99)
"Hubble a descoperit, de asemenea, modul corect de aplicare al "Efectului Doppler" la expansiunea Universului, numit specific în astronomie și cosmologie "Deplasarea spre roșu". Efectul observat de el în modificarea spectrul electromagnetic al galaxiilor stabilea o proporționalitate între variația spectrului electromagnetic al unei anumite galaxii și depărtarea acesteia de planeta noastră, Pământ. Această proporționalitate, care a devenit cunoscută ca Legea lui Hubble, a definit și a măsurat expansiunea universului."
Inainte sa comentezi, citeste bine!

| Isabella110 a răspuns (pentru Al99):

Si pentru tine este valabil ceea ce i-am spus lui "EXILON"...oh go on Cititi mai bine inainte sa comentati!

| Al99 a răspuns (pentru Isabella110):

"Cititi mai bine inainte sa comentati! "
Eu doar ti-am raspuns la intrebare dar se pare ca nu te-ai prins.
Intrebarea ta era daca nu-ti mai amintesti:
"Voi ce parere aveti? De partea cui stati?"
Ei bine unul ca Georges Lemaìtre de partea cui sta?
Vezi lumea doar in alb si negru cand exista mii de tonalitati de gri fara sa mai vorbim si de culori.

| Isabella110 a răspuns (pentru Al99):

Pentru mine ori e alb, ori e negru. Ori e gol ori e plin. Ce tot atatea nuante si presupuneri?! De ce sa ne complicam viata? Daca tu vrei sa stai sa cauti nuante de gri, rosu, albastru sau daca e jumatate/un sfert gol/plin...e doar treaba ta!

| Al99 a răspuns (pentru Isabella110):

Gandirea binara 0 si 1este specifica formelor de viata neevoluate.

| Isabella110 a răspuns (pentru Al99):

Tu generalizezi, eu vorbesc din proprie perpectiva. Si sincer, ma bucur pentru tine ca iti dai definitia de "creatura" evoluata. Bafta!

| Al99 a răspuns (pentru Isabella110):

Multumesc.
Cu timpul si "perpectiva" ta o sa se mai largeasca.