| Butterfly19 a întrebat:

Credeti ca exista viata dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| TiberiuFasole a răspuns:

Asta e credinta, sa crezi fara dovada.

55 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deci ca sa clarificam problema dovezilor am sa citez direct din sursa respectiva:

"In primul rand, tu ca fiinta umana, vie, unica si avand capacitatea de a gandi, cum crezi ca ai fost creat? Crezi ca ai aparut asa din senin? Sau, la cat de complexa e fiinta umana, chiar crezi ca ar exista posibilitatea sa fi evoluat dintr-o maimuta?"

| Butterfly19 explică (pentru Inferno):

Dar tu totusi cum crezi ca exista rasa umana?

| Inferno a răspuns (pentru Butterfly19):

Vrei sa spui cum cred ca a aparut, nu?

| Butterfly19 explică (pentru Inferno):

Intrebarea mea eram cum crezi ca am aparut noi oamenii (cumva trebuie sa fi aparut si noi ca altfel n-am exista)....si nu miai raspuns la intrebarea asta.

Moartea clinica e altceva.

| Inferno a răspuns (pentru Butterfly19):

Se numeste evolutie.

| Butterfly19 explică (pentru Inferno):

Eu nu cred in teoria evolutiei. happy

| Filip23 a răspuns:

Omule, nu le lua ateilor certitudinea mortii, la care tin atat. De fapt nici nu cred ca poti, minte lor e prea plina de neghina.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca omul cand moare merge in pamant.Eclesiastul9:5,6,10.Apoi nu mai e constient de nimic. Ezechiel18:4.Dar,va fi o inviere, dupa sfarsitul lumii, pe pamant, unde oameni drepti si nedrepti vor fi inviati in conditii paradiziace.Ioan5:28,29.Eu cred ceea ce zice Biblia.

| RAY a răspuns:

Asta vom afla cu toti

| corbulalbrosu a răspuns:

Este dreptul fiecaruia.Eu am sa cred doar in momentul in care revine cineva si discuta cu mine prezentand date certe indubitabile in timp si spatiu.

| Butterfly19 explică (pentru corbulalbrosu):

Poti sa te informezi in legatura cu moartea clinica, cred ca o sa primesti unele raspunsuri. Sunt multe informatii si documentare despre subiectul acesta. happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Butterfly19):

Crezi ca la o adica eu nu pot delira? rolling on the floor

| Butterfly19 explică (pentru corbulalbrosu):

In moarte clinica nu delirezi, daca nu stii inseamna ca nu esti informat complet. Si asta nu o zic eu, sunt lucruri confirmate de medici din intreaga lume. happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Butterfly19):

Ma refer la "delirul verbal" adica povestile de adormit copii (minciunile debitate) care urmeaza dupa revenirea la realitate. rolling on the floor Poti fi convins ca stiu exact/precis ceea ce spun, in cunostinta de cauza si in deplinatatea facultatilor mintale laughing

| Butterfly19 explică (pentru corbulalbrosu):

La asta m-am referit si eu, ca atunci cand oamenii se trezesc din moarte clinica nu delireaza, ei sunt constienti. Nu stiu ce ai inteles tu. happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Butterfly19):

Ca tot ceea ce povestesc ca ar fi vazut sau trait in acele momete de moarte clinica sunt niste minciuni sfruntate, spuse doar sa uimeasca niste oameni saraci cu duhul ca sa ma exprim frumos.

| Butterfly19 explică (pentru corbulalbrosu):

Da...toti oamenii care se trezesc din moarte clinica au aceasta dorinta arzatoare...nu suna prea logichappy

| milan9 a răspuns:

Desigur happy
După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4, etc.

| Holiday a răspuns:

E doar o dorinta arzatoare a unora de care profita altii vanzandu-le tot felul de povesti.

| Butterfly19 explică (pentru Holiday):

Oamenii care cred in viata dupa moarte (si implicit in Dumnezeu) nu au nimic de castigat prin faptul ca incearca sa explice si altora ce cred ei. Asa ca nu vad in ce fel te referi ca "profita".happy

| Holiday a răspuns (pentru Butterfly19):

"Oamenii care cred in viata dupa moarte (si implicit in Dumnezeu) nu au nimic de castigat prin faptul ca incearca sa explice si altora ce cred ei."

Marea lor majoritate, intr-adevar nu, ei sunt doar gloata de care profita liderii religiosi. Ba mai mult, au de pierdut timp, energie, bani, etc.

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nicio dovada clara pentru asa ceva, deci deocamdata nu am niciun motiv sa cred. In ciuda tuturor miturilor umane in legatura cu viata de dupa moarte, chiar nu exista nimic care sa ne sugereze ca e ceva mai mult decat simplul nostru refuz de a ne accepta propria mortalitate.

| sublime89 a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Exact, si tocmai de aceea nu e recomandata.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Viata inseamna mai mult decat -dovezi stiintifice- happy

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Asta e doar o alta forma de a spune: "Ce nevoie avem de stiinta si dovezi? Hai sa le aruncam la gunoi si sa credem tot ce vrem si ne place".

| TiberiuFasole a răspuns (pentru sublime89):

Faza e cum sunt parintii tai. Daca ei sunt atei, asa te nasti, si nu e recomandata, daca ei sunt crestini, e recomandata.

| sublime89 a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Si daca te nasti intr-o tara musulmana sau budista, atunci acele credinte vor fi "recomandate". Asa ca ce e de fapt credinta? Un fel de loterie geografica.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Parintii mei nu credeau deloc in Dumnezeu, iar eu am ajuns sa cred. De multe ori are legatura cu parintii, dar in acelasi timp depinde de tine, de cat de deschis esti spre lucrurile acestea. happy

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Daca vrei sa vezi unele dintre dovezile stiintifice ca Dumnezeu (implicit si viata dupa moarte) exista, da clic pe link-ul de sub intrebare. happy

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Ar fi bine sa fii la fel de deschis/a si spre dovezile stiintifice, dar probabil cer prea mult.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru sublime89):

Asta e credinta, sa crezi fara dovada.

| TiberiuFasole a răspuns:

E ca si cum ai intreba "Credeti in Dumnezeu?".
Raspuns:
Cel putin eu, da. Dar daca tu nu, nu am nimic cu tine, nu vreau sa te manipulez.

| Butterfly19 explică (pentru TiberiuFasole):

Si eu cred, poti sa citesti parerea mea pe link-ul de sub intrebare, de aia l-am si pus happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| HowdidIgethere a răspuns:

Cred ca lumea materiala e doar o farama minuscula dintr-o realitate mai mare

| Butterfly19 explică:

Nu sublime89...asta inseamna ca viata nu ar avea sens daca am fi ca niste roboti si ne-am trai viata numai pe baza stiintei fara un pic de intuitie...si stai linistit ca exista si dovezi stiintifice care atesta faptul ca exista viata dupa moarte si faptul ca Dumnezeu exista. happy

| Inferno a răspuns (pentru Butterfly19):

"..si stai linistit ca exista si dovezi stiintifice care atesta faptul ca exista viata dupa moarte si faptul ca Dumnezeu exista. "

Cum ar fi?

Decat sa scrii 5randuri inutile, ar fost mult mai util sa prezinti una din acele dovezi.
Imi pot da seam usor insa de calitatea lor, a "dovezilor", din moment ce chiar tu consideri filosofia infantila cu "viata nu ar avea sens daca am fi ca niste roboti " superioara lor.
Dovada ca in loc sa prezinti dovezile ai considerat mai persuasiva prezentarea acestei filosofii de clasa a4-a.

| Butterfly19 explică (pentru Inferno):

Nu am de ce sa ma pun sa mai scriu de 100 de ori dovezile cand am zis clar ca pot fi citite daca dai click pe link-ul de sub intrebare, cu acest scop l-am si pus

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Cine zice ca o viata bazata pe stiinta e lipsita de intuitie? Stiinta se bazeaza in mare parte pe intuitie. Din raspunsurile tale imi dau seama ca nu intelegi deloc ce inseamna de fapt stiinta. Prima data spui ca "viata inseamna mai mult decat dovezi stiintifice", ca apoi sa spui ca "exista dovezi stiintifice care atesta faptul ca d-zeu exista". Deci pana la urma e bine sa ne ghidam dupa dovezile stiintifice in viata, sau nu?

Iar acele presupuse "dovezi" despre care vorbesti, nu sunt de fapt ceea ce crezi. Mai ai multe de invatat despre realitatea universului in care traim. Dar nu te pot opri sa crezi ceea ce-ti place sa crezi in continuare, pentru ca majoritatea oamenilor nu inteleg si nu vor sa abordeze lucrurile cu o gandire sceptica, si bazate pe dovezi adevarate. Lucrurile astea se invata in timp, sau niciodata, depinde de la caz la caz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno daca tot vorbim de moarte, in special de clinica, cum se explic faptul ca cel mort ajunge sa descrie intreaga operatie, sau de exemplu cine era in sala si nu putea vizual sa vada? De asemenea cum se explia asa-numitele calatori astrale cand ceva similar se intampla, unul ajunge sa descrie un anumit fenomen fara sa-l fi vazut? Da stiu ca exista si celelalte simturi dar cum se face ca spune ca le-a vazut? Nu caut o poleimica doar o simpla explicatie.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Nu am spus ca stiinta nu este importanta. Si nici nu m-am contrazis cand am zis ca exista dovezi stiintifice care atesta exista lui Dumnezeu, acestea exista pentru oamenii care nu cred fara a vedea dovezi. Recunosc, nici eu nu am crezut din totdeauna si nu am crezut pana cand mi s-a dovedit, dar m-am interesat, mi-am pus intrebari si am fost deschisa sa aflu. Atata timp cand pur si simplu nu vrei sa accepti existenta lui Dumnezeu pot sa ti se aduca cele mai clare si mai exacte dovezi din lume, ca tot nu ai sa crezi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti pui problema explicarii unui fenomen atunci cand ai certitudinea ca el exista, ori ceea ce spui tu nu s-a putut demonstra stiintific.

In toate experimentele stiintifice, subiectii care au declarat ca si-au parasit corpul, nu au putut descrie obiectele ce au fost introduse ulterior in camera, ci doar obiectele cu care interactionasera deja inainte, informatia fiind inregistrata si stocata in creier.

Cum se face ca exista numai marturii legate de ce spui tu, iar cand incercam sa obtinem rezultate similare in cadrul unui experiment stiintific nu mai functioneaza?

http://infidels.org/library/modern/keith_augustine/HNDEs.html#experiments

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Deci presupusele dovezi exista doar pentru cei care nu cred in d-zeu fara a vedea dovezile? Asa spui asta de parca e ceva in neregula sa vrei dovezi pentru a crede in ceva. De parca oamenii "normali" sunt aceia care cred orbeste.

Si ce asa-zise dovezi ai vazut tu vreodata in legatura cu existenta lui d-zeu? Esti sigura ca le-ai vazut, sau doar ti le-ai imaginat? Si despre care dumnezeu vorbesti, mai exact? Apropo de dovezi clare si exacte, esti sigura ca tu vrei sa le accepti pe acelea care neaga existenta lui d-zeu? Te-ai gandit vreodata sa le iei in considerare si pe alea? Presupun ca nu crezi in evolutia omului, dupa raspunsurile pe care le dai. Te-ai gandit vreodata ca macar pentru cateva minute sa iei in considerare dovezile astea? http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils
Sau poate nici astea nu sunt destul de clare pentru tine? Poate nu e de ajuns ca sunt dovezi cat se poate de vizibile, de palpabile, si acceptate de comunitatea stiintifica. Te rog sa-mi arati si tu mie dovezi identice, sau chiar mai bune, care sa arate existenta d-zeului in care crezi.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Dovezile exista, daca crezi si fara ele e minunat, daca nu atunci o sa cauti dovezi, asta e mersul, nu? nu am spus ca e ceva in neregula sa ceri dovezi pentru a crede in ceva, am spus doar ca unii cred si fara ele, dar marea majoritate are nevoie de ele.
Nu as putea niciodata sa cred ca tot ce exista in fiinta umana, de la organe, la felul in care se transmite o informatie de la creier, la felul in care ajunge sangele la inima, la celulele din corpul nostru si la miliardele de detalii care fac ca corpul uman sa fie perfect...nu as putea sa cred ca toate acestea pur si simplu s-au dezvoltat dintr-o specie de maimute, e ca si cum ai spune ca ciocanul (o unealta simpla care exista de mult) a evoluat intr-un sistem Microssoft! happy, e imposibil, asa cum cineva a creat sistemul Microssoft(foarte complex si inteligent)...tot asa cineva ne-a creat si pe noi.(si acela e Dumnezeu)
Si nu e Dumnezeul meu, sau al tau sau al lui bunica, e cineva foarte inteligent care ne-a creat, foarte foarte detaliat. Atat de detaliat incat noi (de fapt oamenii care au facut mari descoperiri) ne studiem organismul de sute de ani si inca nu il cunoastem pe deplin... ceva atat de complex e imposibil sa nu fi fost gandit si creat cu intentie..asa ceva nu se intampla accidental. parerea mea.

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Nu ai putea sa crezi ca tot acest organism complex al omului a evoluat dintr-o specie de maimute. Dar te-ai gandit ca si acele maimute aveau un organism foarte complex? Noi am mostenit acea complexitate tocmai de la ele. Uita-te la un cimpanzeu sau o gorila din zilele noastre, si poti sa vezi ce organisme complexe au, si ce asemanare anatomica si genetica au cu noi. Sa nu intelegi cumva ca noi am evoluat din cimpanzei sau gorile, dar avem stramosi comuni cu aceste specii, iar acei stramosi comuni erau destul de asemanatori cu cimpanzeii sau gorilele de azi. Poti sa vezi si in link-ul pe care ti l-am dat cate specii diferite de "maimute" au existat in trecut, si cat de asemanatori sunt cu noi. Unii dintre ei au disparut, pe cand altii au evoluat pana la urma in specia homo sapiens, adica omul modern. Ti-am si cerut si tie sa-mi arati dovezi asemanatoare care sa contrazica evolutia, sau sa-l confirme pe d-zeu, dar nu mi-ai dat decat un exemplu cu un ciocan si Microsoft. Deci n-ai demonstrat cu absolut nimic existenta zeului in care crezi. Eu nu vreau sa-ti spulber credintele la care tii probabil destul de mult. Eu chiar ti le respect, dar in acelasi timp vreau sa iti arat ca ele nu se bazeaza pe nicio dovada concreta, si mai mult de atat, sunt contrazise de dovezi precum cele pe care ti le-am aratat in link. Noi oamenii avem o datorie de a afla adevarul, si nu putem face asta decat analizand la rece dovezile. Daca refuzam sa facem asta, atunci cadem in greseala de a crede ceea ce ne place si ne convine, si nu ceea ce e real.

Dumnezeul in care crezi tu e probabil cel crestin. Nu stiu daca ai auzit, dar sunt multi crestini care accepta evolutia omului. Atunci nu e d-zeul lor altfel fata de d-zeul tau sau al altora care nu accepta evolutia? Eu zic ca da.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Dovezile in care cred eu sunt scrise in link-ul de sub intrebare. In plus mai exista si Biblia, si sfintii, ai idee cata lume vorbeste la ora actuala despre sfantul Arsenie Boca? Si nu doar oamenii crestini, sau oameni din jurul meu... exista documentare, se vorbeste la televizor (desi el a murit). A facut multe minuni, a vindecat oameni...el, si toti cei care au venit in numele lui Dumnezeu au facut numai lucruri bune, asta nu spune nimic? Faptul ca toti oamenii care se intorc din moarte clinica vorbesc despre Dumnezeu (oameni din tari diferite), nici asta nu spune nimic?
Am totusi o intrebare... daca tu sustii ca ne tragem dintr-un soi de "maimute" si ca acestia sunt stramosii nostri, pe ei totusi cine i-a creat? sau de unde au aparut? happy

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

In link-ul tau nu vad nicio dovada stiintifica de niciun fel despre d-zeu. Imi pare rau. Va trebui sa-mi explici ce consideri tu dovezi la fel de concrete precum cele din link-ul meu. Sa vad o fosila, sa vad un experiment care-l demonstreaza pe d-zeu, sau o observatie stiintifica. Sa vad o dovada ca noi de fapt nu am evoluat, si nu suntem absolut deloc inruditi cu un cimpanzeu. Chiar as fi curios sa vad asa ceva. Ar fi cea mai mare descoperire din ultimul secol. In schimb, tot ce-mi oferi tu sunt marturii si inventii ale unor oameni supusi erorilor, si basme biblice cu presupusi sfinti.
D-zeu a creat maimutele, dupa chipul si asemanarea lui. Ar trebui sa stii ca de fapt crezi intr-un zeu-maimuta. Serios acum, se stie de unde au aparut maimutele. Au evoluat si ele din alte specii de mamifere care au trait cu zeci de milioane de ani in urma. Sper ca stii ca si noi oamenii suntem mamifere, exact ca si maimutele. Pana si asta arata ca facem parte dintr-o mare familie de animale. Toate mamiferele sunt mult mai apropiate genetic de noi decat reptilele sau pestii. Avem trasaturi comune precum: parul, sangele cald, nasterea de pui vii si alaptarea lor.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

O dovada clara-stiintifica cum ceri tu este cibernetica - https://tiberiuorasanu.wordpress.com/2014/07/30/cibernetica-si-dumnezeu/
citeste aici. Pe langa asta sa nu mai vorbim de Platon, Aristotel, Cicero, Descartes si multi alti mari ganditori care au sustinut si demonstrat pas cu pas existenta lui Dumnezeu (argumentul cosmologic, argumentul ontologic).
Am fost balene dupa care maimute dupa care oamenii? pe asta chiar ca nu am mai auzit-o. In fine, si daca am evoluat din mamifere, cum spui tu, pe mamifere cine le-a creat? ele de unde au aparut? Credinta ta nu are un inceput, accepti pur si simplu faptul ca ne tragem dintr-un soi de animale(care vrei tu) dar nu iti pui problema ele cum au aparut? au evoluat si ele din ceva. Bun! Dar la inceput tot a fost un soi (mamifer, maimuta, orice) si pentru ca ele sa existe trebuie ca si altceva sau altcineva sa fi existat, oricat de adanc ai merge in trecut, tot acolo ajungi. Ajungi intr-un punct in care trebuie sa accepti ca cineva a creat acele "mamifere din care ne tragem". Chiar nu ti-ai pus problema cum au aparut?

| Butterfly19 explică (pentru Butterfly19):

P.S. : nu stiu de ce nu s-a facut albastru site-ul cu cibernetica (poti sa ii dai copy-paste la link).

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Deci "dovada" ta e urmatoarea: doar pentru ca noi suntem capabili sa cream lucruri, atunci inseamna ca si noi trebuie sa fim creati de "cineva". Ignori faptul ca in Univers ordinea se naste tot timpul din haos, si ca totul se formeaza de la sine. Tot ce vezi in jurul tau s-a format de la sine, de la stele la luna, la pamant si la viata. Nu stii ca si-n prezent se formeaza stele si planete noi tot timpul si pretutindeni in univers? Fenomenele acestea sunt observate de astronomi. N-o sa auzi niciodata un astronom spunand: "D-zeu a creat Pamantul, Luna si Soarele". In astronomie, totul se "formeaza".
Platon, Aristotel si Cicero nici macar nu au fost crestini, deci n-au crezut in d-zeul crestin. Cu totii au trait in societati politeiste. Sa nu mai vorbim ca Platon si Aristotel ne-au "invatat" ca Pamantul e centrul Universului, si ca toate se invart in jurul nostru. Ar trebui sa-i credem si-n aceasta privinta?
Gresit. Am fost pesti, amfibieni, reptile, mamifere, maimute. Iar pestii au evoluat si ei din forme mai simple, bineinteles. Daca nu crezi, urmareste un clip precum acesta: https://www.youtube.com/watch?v=H4c8L3vUH6Y
"Credinta ta nu are un inceput". Eu nu am o credinta. Tu ai asa ceva, si tocmai de aceea alegi sa nu vezi dovezile evolutiei, de exemplu. Religia mea e stiinta, desi ea nu are mare lucru in comun cu religiile. Eu cred ceea ce imi este demostrat cu dovezi, si nu ceea ce mi-ar placea sa cred. Daca credinta ta intr-un zeu te obliga sa eviti realitatea, atunci asta e problema ta, nu a mea.
"Chiar nu ti-ai pus problema cum au aparut mamiferele?" Ba da, si tocmai de aceea am aflat, spre deosebire de tine. Si vad ca tu pretinzi ca-ti pui multe intrebari despre lume, dar ai decat un singur raspuns pentru toate: "Dumnezeu". E foarte usor sa scapi asa de repede de toate intrebarile dificile, evitand sa analizezi dovezile. De ce ploua? "Asa vrea d-zeu". De ce exista munti? "Asa a vrut d-zeu". De ce exista viata? "Asa a vrut d-zeu". Ignoranta triumfa intr-o astfel de gandire. Si cand ajungi la d-zeu, e curios cum nu-ti mai pui nicio intrebare legata de el. Pe langa faptul ca un presupus creator al universului nu e obligat sa coincida cu zeul crestin, si cu niciun alt zeu care a fost inventat vreodata de om, vad ca el e scutit de orice intrebare. E oare o lipsa de curaj? O lipsa de curiozitate? Inca o dovada ca religia te opreste de la explorarea adevarului pana la capat. Ti-as propune niste intrebari si despre "creator", daca ai curajul sa ti le pui: "Daca totul trebuie creat de cineva, atunci cine l-a creat pe d-zeu?", sau "Cum e posibil ca d-zeu sa existe fara origine, si sa vina practic din nimic?", sau "De ce a creat d-zeu universul?", sau "Ce a facut d-zeu o eternitate inainte sa creeze universul?", sau: "Ce l-a determinat ca dupa o eternitate de nimic sa se decida dintr-o data sa creeze universul?", sau: "Ce planuri de viitor are d-zeu in legatura cu universul?", sau "Ce va face d-zeu o eternitate in viitor dupa ce universul nu va mai exista?" Daca ti-ai pune astfel de intrebari, credinta ta ar fi una mult mai potrivita, in ciuda faptului ca dovezile care sa sustina un creator lipsesc in continuare, iar dovezile impotriva zeului biblic sunt covarsitoare.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Cand am zis "credinta ta" am facut referire la ceea ce crezi tu. Daca tu crezi in evolutie, atunci asta e credinta ta (vine de la verbul a crede, e destul de simplu), nu e un cuvand care face referire in mod special la religie.
Si planetele care spui tu ca se "creaza" acum sunt de fapt planete pe care acum le descoperim, plus ca inca nu se accepta in unanimitate si la nivel mondial faptul ca exista mai mult decat cele 9 planete (si in scoli tot asta se invata ca exista 9 planete, pentru ca astea sunt 100% sigur k exista cu adevarat).
Si nu m-am referit la faptul ca suntem capabili sa cream lucruri deci clar si noi am fost creati. Daca ai citit ce spune cibernetica, m-am refeit la faptul ca am fost programati sa functionam intr-un anumit fel, si daca se intampla asa inseamna ca cineva te-a programat/creat sa functionezi intr-un anumit fel( ma refer la structura noastra biologica). Astfel ca evolutia dintr-un animal in altul nu demonstreaza posibilitatea de a ajunge la o astfel de structura, pur si simplu, la intamplare. Si ba da, de la Socrate-Platon-Aistotel- s-a format si conturat ideea de Dumnezeu (desi exista dinainte ideea divinitatii, doar ca il numeau altfel, nu asta e cel mai important oricum). Nu faptul de a te declara "crestin" conteaza, ideea e simpla- crezi in Dumnezeu, esti crestin, nu crezi-esti ateu. Nu cred in Dumnezeu pentru a evita realitatea, din contra, cred ca multi oameni (majoritatea) nu cred in Dumnezeu doar pentru ca asta ar insemna sa isi modifice stilul de viata(simplu-crezi in Dumnezeu, incerci sa respecti poruncile, care nu sunt usoare). Asa ca decat sa trebuiasca sa renunte la un viciu, sau ca sa poata face tot ceea ce isi doreste omul neaga existenta lui Dumnezeu, desi in adancul lui numa el stie cum este. Asa ca daca alegi sa crezi in Dumnezeu nu inseamna ca ai ales calea cea usoara, din contra.
A crede in existenta unui creator inteligent mi se pare mult mai explicabil decat a crede ca ne tragem din PESTI CARE AU APARUT DIN SENIN. Nu mi-ai explicat deloc partea asta, nu m-ai lamurit deloc in acest sens, inca astept un raspuns aici.
Crede-ma, ca mi-am pus, si in prezent continui sa imi pun intrebari (daca iti amintesti am mentionat ca nu am crezut din totdeauna in Dumnezeu, am ajuns treptat sa cred, si asta de vreo 5-6 ani in coace). Cred ca Dumnezeu e crestin pentru ca mi se pare cel mai logic. Ce sens ar avea sa ne creeze(cineva) si sa ne lase de izbeliste, asa aiurea, sa fim si noi creati. E logic ca cine ne-a creat a avut un plan cu noi, si daca a avut, planul poate fi bazat ori pe bunatate ori pe rautate. Si logic vorbind nu creezi o lume si oameni ca sa ii torturezi, deci ii faci cu intentii bune (ca dovada ca inca existam, daca eram facut din rautate sigur nu am mai fi existat). Si daca am fost creati (cum spune Biblia), si creatorul este o persoana buna (cum spune Biblia), ce te opreste sa crezi in Dumnezeul-crestin (cum il numesti tu)?
Dumnezeu a facut o eternitate pentru ca a vrut tot ce e mai bun pentru noi, a vrut sa fim fericiti. Si ne-a luat aceasta eternitate tocmai din cauza noastra, ca suntem rai, ca numim eternitatea perfecta pe care a creat-o pentru noi " eternitate de nimic" (exemplu), din cauza asta am pierdut ce era atat de bun pentru noi. Daca te-ai deschide putin, nu sa accepti existenta lui Dumnezeu, dar macar sa ii dai o sansa, sa dai atentie momentelor in care un lucru sa intampla fix atunci cand ai nevoie, cand primesti un lucru chiar daca nu l-ai meritat, cand iti vine un raspuns chiar daca nu aveai cunostinta de el, le numim coincidente sau detalii, sau nici nu le observam, dar ele exista, si sunt inca multe alte lucruri pe care nu le observam.
Fii sincer cu tine, crezi in ce consideri tu ca e mai palpabil, dar i-a in considerare si faptul ca, daca crezi in Dumnezeu si el nu exista nu ai pierdut mare lucru, dar daca nu crezi si el exista, atunci ai pierdut totul.

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Spre deosebire de credinta ta in d-zeu, "credinta" mea in evolutie chiar se bazeaza pe niste dovezi palpabile pe care oricine le poate vedea, cu conditia sa vrea. Daca ai fi vrut sa le vezi, le puteai vedea in link-ul meu cu fosile, sau in clipul pe care ti l-am dat, in care arata legaturile evolutive dintre noi si pesti, de exemplu.
Acele planete de care vorbesc au fost descoperite in ultimii 20 de ani, mai ales. Iar ce ai spus despre cele 9 planete care ar fi singurele despre care se stie sigur ca exista, e pur si simplu fals, si arata ca astronomia n-a fost exact punctul tau forte. Mai nou, sunt doar 8 planete in sistemul solar, nu 9, iar in afara sistemului nostru solar s-au descoperit deja 2000 de planete, mai noi sau mai vechi, unele chiar asemanatoare cu Pamantul. Pe deasupra, cum am mai zis, s-au descoperit sisteme solare in plina formare, confirmate de toti astronomii din lume, unde nu vedem doar procesul de formare al stelelor, ci si pe cel al planetelor, dandu-ne astfel seama cum a aratat si inceputul sistemului nostru solar. Poti sa verifici lucrurile pe care le-am spus aici: http://news.discovery.com/......141106.htm sau aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Exoplanet
Nu intelegi ca era vorba de mai multi zei in Grecia si Roma antica? E tot una sa crezi in unul, doi sau o suta de zei? Si apropo, cum imi poti demonstra ca exista unul, si nu mai multi zei? Cum imi poti demonstra ca nu exista zeite, de exemplu? Nicio religie din lume, monoteista sau politeista, nu poate sa demonstreze existenta zeilor pe care ii propune.
Vad ca il lauzi foarte mult pe acest d-zeu crestin, atat de iubitor si bun, si atat de atotstiutor si intelept. Si presupun ca esti convinsa in continuare ca "el" a creat tot ce exista in univers, fara exceptie. Bun, sa zicem ca e asa. Te provoc atunci sa explici de ce a creat acest zeu ceea ce noi numim virusi mortali, sau bacterii mortale. Asa a ales el sa-si arate bunatatea imensa si iubirea fata de noi? Cum poti sa mergi sa stai langa patul unui copil nevinovat din Africa, care sufera din cauza unei boli cauzate de virusul Ebola, sa zicem, si care urmeaza sa moara in chinuri in curand, si sa-i vorbesti de d-zeul crestin cel bun si iubitor? Nu ti se pare nimic in neregula aici? Ti se pare normal ca acel copil sa sufere groaznic si sa moara pentru ca o presupusa Eva a mancat dintr-un presupus mar acum cateva mii de ani? Ce legatura are acel copil cu povestea asta deplasata?
Inca un exemplu de "creatie divina". Tot in Africa exista un vierme parazit ca traieste si se dezvolta doar in ochiul omului, cauzand in cele din urma orbirea. Tot zeul tau iubitor a creat acest vierme? De data asta nu alege sa isi omoare victimele in chinuri prin intermediul creatiei sale, ci mai rau, alege sa-i condamne la o viata in intuneric, la propriu. Poate ai avea tupeul sa mergi si la un astfel de orb nevinovat si sa-i povestesti despre d-zeul bun si iubitor, care a creat totul din "iubire", inclusiv acel vierme. Poti vedea aici aceasta "creatie minunata": http://en.wikipedia.org/wiki/Onchocerca_volvulus
Ca sa ne explicam existenta unor asemenea forme de viata, nu e mai logic sa spunem ca ele nu au fost create de nimeni, mai ales de un d-zeu iubitor si bun? Vezi tu, natura e oarba. Ea nu are sentimente sau trairi, si tocmai de aceea si evolutia vietii e un proces identic. De aceea ea produce asemenea vietati care pot avea un impact atat de devastator asupra noastra sau altor forme de viata. In natura, nu exista bine sau rau, ci doar lupta pentru supravietuire. Fiecare organism, si fiecare specie, va incerca sa supravietuiasca indiferent de consecintele acestui fapt asupra altor indivizi sau specii. Imi pare rau, dar o natura oarba nu poate sustine existenta unui creator, mai ales a unuia precum cei descrisi de religiile lumii.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Faptul ca Pluto nu mai e considerata planeta nu ma face sa cred ca mai exista si alte 20 de planete, si chiar daca ar exista, asta tot nu dovedeste cu nimic faptul ca Dumnezeu nu exista. Chiar in site-ul pe care mi l-ai dat scrie " Nearly 2000 exoplanets have been discovered", discovered, not created! Daca au fost descoperite acum nu inseamna ca acum au fost si create, ele pot sa existe (daca ar exista) cu mult timp in urma, si abia acum sa fi fost descoperite, cum spune si articolul tau.
In legatura cu ebola nu cred ca Dumnezeu a inventat-o, cred ca omul a inventat-o, asa cum tot omul a inventat si bomba atomica si s-au omorat intre ei milioane de oameni, tot asa e foarte posibil (nu am nici eu si nici nimeni de unde sti 100%) ca boala asta (si altele) sa fi fost create de om. Nu sunt prima, nici ultima nici singura care afirma asta, oamenii sustineau in masa ca gripa aviara a fost creata de oamenii de la putere cu scopul ca o parte din noi sa moara, nu mi se pare imposibil, la cate se intampla in lumea asta! Normal ca mi mila de acei oameni pe care i-ai pomenit, dar nu ma mai surprind prea multe lucruri.La cate se intampla in lume, ne omoram intre noi, violuri, mita, inca mai exista razboaie, omul dezvolta raul de parca ar fi binele, aproape orice ar veni (boala, cutremure, orice) nu poti spune ca nu meritam, poti sa negi nivelul ridicat de rautate si escrocherii care exista in lume? Dumnezeu te intelege, e bun si iubitor cum am zis, dar te si pedepseste, si ne putem bucura ca nu ne pedepseste asa cum meritam. Lumea a ajuns intr-un stadiu dezgustator(si crede-ma ca sunt persoana care vede partea buna din om), pur si simplu nu exista rautate care sa nu se intample, se face trafic de organe in lumea in care traim, te gandesti vreodata la lucrurile astea? Nu stiu cata atentie acorzi. Atunci ce pretentii sa mai avem de la Dumnezeu? Cand noi nu doar ca nu facem bine, facem un soi de rau pe care pe vremuri oamenii nici nu si-l puteau imagina. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie lumea peste 100 de ani, daca o sa mai fie.
Nu inseamna ca daca cezi in Dumnezeu ai o viata plina de fericire si pace, insemna multa stradanie, sa lucrezi cu tine, la tine, sa te straduiesti sa fii cat mai bun, toti oamenii care cred in Dumnezeu stiu ca trebuie sa fie buni, pur si simplu stim asta cu totii, atunci cum poti spune ca Dumnezeu nu e bun? cand El e cel care te face sa fii mai bun.
Existenta lui Dumnezeu este demonstrata atat prin argumentele pe care le-am scris pe site(pe care nu doresti sa le iei in considerare), atat prin cibernetica cat si prin constiinta si simturi. Nu uita, corpul tau nu are strict doar creier si stric doar gandirea standard, matematica, are constiinta si simturi, foloseste-le!
P.S.: O sa mai astepti o perioada pentru urmatorul meu raspuns ca o sa fiu plecata, poti sa mai meditezi pana atunci.

| sublime89 a răspuns (pentru Butterfly19):

Nu are nicio legatura situatia oficiala a lui Pluto cu restul planetelor din Univers. Ti-am spus asta ca sa stii si tu ca in sistemul solar sunt 8 planete, si nu 9. Bun, deci nu crezi in cele 2000 de planete descoperite, ignorand din nou dovezile stiintifice aduse de intreaga comunitate astronomica. Inca o dovada cum religia iti limiteaza perspectiva asupra locului tau in timp si spatiu. Inca un "mic" detaliu pe care trebuie sa ti-l spun e ca exista sute de miliarde de alte planete doar in galaxia noastra. Cautam planete de foarte putin timp, si tinand cont ca am gasit deja 2000, si n-am cautat decat intr-o parte infima a galaxiei, se estimeaza ca numarul planetelor din galaxie e chiar mai mare decat cel al stelelor. Si vad ca ai evitat convenabil link-ul in care ti se demonstreaza ca s-a gasit un sistem solar in plina formare, acum. Si da, planetele nu au fost "create", ci s-au format, toate.
Deci tu crezi ca omul care nu e capabil nici sa creeze inca in laborator cea mai primitiva bacterie, creeaza organisme complexe unul dupa altul? Sper ca stii ca afirmatiile tale nu se bazeaza din nou pe nicio dovada. Tot omul a creat si pradatorii mari, precum leii sau hienele, care ne-au omorat cu miile pe campiile Africii la inceputurile speciei noastre? Si din nou ignori organismul complex multicelular pe care ti l-am aratat, si care orbeste oamenii in Africa. Pur si simplu nu avem tehnologia sa facem asa ceva. Nu poti sa dai vina pe om pentru toate fiintele daunatoare pentru el care exista pe planeta noastra? Poate o sa-mi spui ca si tantarii, sobolanii, puricii, capusele sau serpii veninosi, sunt de fapt creati tot de om.
In raspunsul anterior ti-am scris ce impact poate avea religia asupra ratiunii si curiozitatii, cand am zis ca la orice intrebare, ca este vorba despre ploaie, munti sau viata, isi are ca raspuns "Dumnezeu". Uite ca-mi demonstrezi din nou ca aveam dreptate. Inainte ai spus ca bolile sunt create de om, iar acum ai spus: "aproape orice ar veni (boala, cutremure, orice) nu poti spune ca nu meritam". Deci pana la urma, d-zeu da boala sau o creeaza omul? Pe deasupra, atribui cutremurele lui d-zeu, ceea ce tradeaza lipsa ta de pregatire in geografie si geologie. Nu stiu ce geografie ai facut tu la scoala, dar si un copil de clasa a 5-a invata despre placile tectonice, despre cutremurele cauzate de acestea, despre vulcanism sau formarea muntilor. Cutremurele se produc de la sine, indiferent daca ar exista oameni in acea regiune sau nu. Apropo de acest subiect, ce varsta dai tu Pamantului?
Spui ca: "Toti oamenii care cred in Dumnezeu stiu ca trebuie sa fie buni, pur si simplu stim asta cu totii, atunci cum poti spune ca Dumnezeu nu e bun?" Hai sa luam un exemplu din biblie despre oameni foarte credinciosi, si care au comis lucruri pe care sper ca nu le mai putem cataloga drept bune. N-ai auzit de masacrarea canaanitilor de catre evrei? Insusi d-zeu a dat ordin sa fie omorati cu totii, pana si copiii din pantecele mamelor lor. Toti credinciosii se lauda ca sunt buni, pana cand d-zeu le "cere" sa omoare pe cineva. De inchizitie n-ai auzit? Din nou, d-zeu "ordona" ca toate "vrajitoarele" sa fie arse pe rug. Daca ai putea vedea o singura astfel de scena oribila, ti-ai schimba parerea despre "bunii" credinciosi. Cel putin, sper.
Daca constiinta si simturile nu sunt in creier, atunci de ce ti le pierzi cand te lovesti la cap, si creierul sufera o leziune severa? Daca ar exista un suflet imaterial, atunci acela nu ar putea fi afectat de un asemenea accident suferit de creier, deci constiinta, amintirile, simturile sau sentimentele s-ar pastra mereu. N-ai auzit de bolnavii de Alzheimer, de exemplu? Batrani care au creierele atat de afectate incat uita cine au fost, sau ce viata au trait. Nu-si mai amintesc nimic nici macar despre copiii lor. Unde e "sufletul" in aceasta situatie?
Bine, nu ma deranjeaza sa astept.

| Butterfly19 explică (pentru sublime89):

Wow stai! Deja exagerezi si imi pui "cuvinte in gura". Nu am zis 100% ca nu cred ca mai exista si alte planete (exista varianta ca Dumnezeu sa fi creat mai multe si acum sa le descoperim, cum am mai spus), dar atata timp cat nu e o informatie oficiala, acceptata de scoli si universitati, prefer sa nu o sustin. Oricum, si daca ar exista asta nu demonstreaza cu nimic faptul ca Dumnezeu nu exista.
Asa cum tu sustii ca exista dovezile astronautilor care sustin faptul ca exista si alte planete (pe care doar ei le-au vazut in realitate), asa si eu sustin ca exista sfintii care au facut minuni. Ei au scris carti despre minunile lor, pentru ca noi sa vedem ca au existat. Multi alti oameni au scris carti care aprobau si sustineau faptul ca ele au existat si ca au fost facute in numele lui Dumnezeu. Exista documentare care sustin faptul ca sfintii au facut minuni in numele lui Dumnezeu. Atunci de ce nu crezi? Sau de ce nu esti macar deschis sa crezi? De ce nu citesti sa vezi cate minuni au facut sfintii.
In al doilea rand nu am zis eu ca omul a creat hienele, tantarii, sobolanii, etc., si nici macar nu se poate subantelege asta din ceea ce am scirs. E o exagerare ceea ce spui! Nu pot sa iti spun eu de ce a creat Dumnezeu animalele salbatice, ca nu sunt eu Dumnezeu. Dar oricum ele traiesc in habitatul lor, iar daca omul l-ar fi respectat de la bun inceput ar fi putut fi evitate multe "atacuri". Iar animalele domestice sunt pasnice, atata timp cat nu ai nimic cu ele, nu au nici ele cu tine.
In legatura cu bolile. Eu am zis ca aceste soiuri de boli (ebola, gripa aviara) au fost create de om (si am precizat ca nu avem cum sa stim 100%), nu am zis niciunde ca omul a creat cancerul, acesta e cu totul altceva, nu e un virus. Si cand am zis de cutremure m-am referit pur si simplu la un dezastru natural in sine, nu neaparat la cutremur (cum a fost si potopul). Si da, cred ca daca Dumnezeu ar vrea sa vina peste noi un cutremur, asa ar fi, dacar ar vrea sa vina un uragan ar veni.
Nu am spus ca toti oamenii credinciosi SUNT buni, am spus sa ei stiu ca trebuie sa fie buni si ca incerca sa fie buni, pana si regele David, care a dus o viata exact asa cum ii placea lui Dumnezeu, pana si el a clacat la un momentdat (cand a violat-o pe Betsabe). A fost pedepsit la randul lui, chiar daca a facut voia lui Dumnezeu toata viata lui, pentru ca fapta lui nu era de iertat. Tot asa si altor oameni li se intampla necazuri. Nu zic ca e usor de acceptat ca cineva sa aiba cancer (sau orice altceva), dar tocmai de aceea trebuie sa fim mai buni (sau macar sa vrem).
Si in legatura cu exemplul din Biblie, existau conflicte intre popoare, Dumnezeu nu le-a zis sa ii omoare din senin, popoarele oricum aveau conflicte intre ele, asa cum au existat si la noi razboaie si s-au omorat milioane de oameni intre ei. Gandeste-te altfel, daca tu ai 2 copii si stii ca unul e cuminte si ascultator iar altul face numai ce vrea el si te inlatura, iar cel care face numai ce vrea el vrea sa ii faca rau celui care e cuminte, atunci ce faci? Nu putem critica judecatile lui Dumnezeu fara ca sa fim informati, si nici macar atunci nu le putem critica, chiar nu e de competenta noastra.
Cand am zis ca ai putea sa incerci sa iti folosesti si partea emotionala si constiinta nu am vrut sa ma refer la faptul ca ele nu sunt in creier, nu m-am exprimat foarte corect, idee era sa primesti mesajul. Iar mesajul meu era sa incerci sa iti asculti constiinta, emotiile, intuitia, fac si ele parte din viata, si sunt sigura ca simti si tu unele lucruri, doar prin faptul ca te-ai documentat in legatura cu Dumnezeu deja insemna ca la un momentdat ai crezut ca e posibil sa existe, iar faptul ca inca vorbim (la nivel mondial) despre Dumnezeu, deja spune multe.
Si inca ceva, nu am zis eu ca omul nu e capabil sa creeze cea mai primitiva bacterie, nici nu stiu ce bacterii poate crea omul, nici tu nu ai de unde sa stii ce se fac in marile laboratoare de chimisti, la ce m-am referit eu, si ce e cat se poate de validat, e ca omul nu e capabil sa creeze un organ, sau o picatura de sange sau nu e capabil sa inteleaga pe deplin tot ce contine complexul organism uman.
Inca nu mi-ai spus parerea ta despre cibernetica.
Cred ca discutiile noastre ar fi mult mai productive daca atunci cand ai citi ceea ce iti scriu ai incerca sa analizezi in primul rand ceea ce spun si abia dupa aceea daca chiar nu esti de acord sa ma contrazici. Am impresia ca tot ceea ce faci este sa cauti contra argumente.
Nu stiu cati ani are pamantul, chiar nu stiu, si nu cred ca stii nici tu, pentru ca exista atatea variante, mi-ar placea sa stiu, dar numai asa pentru curiozitatea mea.
Eu incerc sa fiu deschisa, am citit si site-urile tale, am incercat sa iti explic cum vad eu lucrurile si sa iti raspund la intrebari, in masura in care am putut, unde nu am putut am preferat sa spun ca nu stiu, sau ca nu e de competenta mea, nu am dat un raspuns oricare numa sa fie pentru ca eu nu iti scriu numai ca sa ma constrazic cu tine.