| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, credeți ca Goliath din vechiul testament era un nephilim sau un ultim nephilim în viața?
Ce înălțime credeți că avea Goliath?

* 3 m
* mai puțin de 3 mai
* mai mult de 3 mai

Dar vechii nephilimi cât de înalți credeți că erau?
Erau ei: înalți, uriași, giganți sau ultra megagiganți?
Este posibil oare să fi fost înalți cât un bloc de 4/10 etaje sau înalți cât un zgarie nori la fel ca cele din America?
Credeți ca primii nephilimi care au populat pământul, erau atlantii din vechea Atlantida cea pierduta în ape?
Credeți ca marele potop a înghițit vechea Atlantida?
Exista vreo legătură dintre Atlantida, nephilimi și Noe?
Vechii titani din legendele olimpiului erau ei nephilimi din vechiul testament?
Orion era el un nephilim?
Ce înălțime credeți ca avea turnul Babel comparat cu marile și modernele clădiri din zilele noastre?
Era turnul Babel un zgarie nori?
Era turnul Babel un simplu turn sau era compus din mai multe turnuri?
Credeți că potopul din vechiul testament a fost rezultatul topiri marilor ghețari ai lumii?
A fost o scuegere prin firament?
Au fost ploi, tunamiuri, vijeli și tornade neîncetate în timpul potopului?
Exista vreo legătură între era glaciara și marele potop din vechiul testament?

Voi ce credeți?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sunt povesti de adormit copii si e trist ca sunt adulti care cred literar in ele, sunt mai multe povesti evrei care nu se regasesc in biblie multe copiate de la sumerieni, egipteni, canaiti

| PuyaTimonel a răspuns (pentru RAY):

Taci ca numai prosti vorbesti RAY! Ce scrie in biblie e adevarat!

| RAY a răspuns (pentru PuyaTimonel):

Crestinule voi o interpretati in 4000 de mii de feluri

| Celcestietot a răspuns:

Aproximativ 3 metri cred că avea Goliath. Primii nephilimi posibil să fi fost cât ai spus tu, găsești și în legendele noastre despre nephilimi, schelete de giganți există, cred că există undeva și la 30 de metrii schelete. Nephilimi sunt rezultatul împerecherii fiilor lui Dumnezeu cu oamenii. Posibil ca marele potop sunt fi înghițit vechea Atlantida, iar mai mult între Enoh și nephilimi există o legătură mai strânsă decât cea cu Noe. Vechi titani din legendele olimpiului erau practic îngerii cazuți. Cred că Turnul Babel avea vreo 10 etaje. Și potopul a fost rezultatul mâniei lui Dumnezeu datorită păcatelor noastre. Uite ce spune în Biblie :
★ 1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime.
5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".
8. Noe însă a aflat har înaintea Domnului Dumnezeu...
★Daca vrei mai mult te interesezi și tu legat de geneză, că acolo găsești.
★ Ți-am răspuns cam la toate întrebările.
★ Dacă mai ai întrebări, pune-le!
★ Dacă am greșit la ce am spus, va rog corectați-mă, nu ateiiwinking!

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Da... exista fotografii cu scheletele de 30 de metri... de cand cu Photoshopul.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Banuiesc ca esti ateu de ma contrazici. Gresesc cumva?

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, nu sunt ateu. Zbarci.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

La ce te referi când spui zbarci, că nu înțeleg?

| doctorandus a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca presupunerea ta este gresita.

| Celcestietot a răspuns (pentru doctorandus):

Presupunerea mea că ai fost ateu a fost greșită, ok.

| minrest a răspuns:

Ca au existat sau nu - nefilimii sunt ceva dinainte de potop. Or, nefiind luati de Noe pe arca, toti nefilimii s-au innecat; daca citesti atent, observi ca existenta nefilimilor e una din cauzele potopului.