| Usgs a întrebat:

credeti ca se intampla ceva dupa ce murim? Ne reincarnam?

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

NU ne reîncarăm, vine Judecata de Apoi cum spune Biblia.

| RAY a răspuns:

Tot felul de credințe,ba ca ne judeca un creator dupa ce murim, ba ca vom muri dar vom fii invitati si apoi judecati, ba ca ne reincarnam, tot felul de basme, dar nimic bazat pe dovezi pentru ca sunt credinte oarbe, vom afla cu toti ce se va intampla dupa moarte, eu personal nu cred in viata de apoi

| 33226633 a răspuns (pentru RAY):

Ortodoxia...da avem credinta cea adevarata.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru 33226633):

De ce spui ca ai credinta adevarata cand voi incalcati una dintre poruncile lui Dumnezeu?
, sau în apele mai de jos decât pământul.

Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc"

Si vreau sa-ti atrag atentia "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ"
Nu trebuie sa iti faci nici un fel de chip cioplit si sa te inchini la el. Daca spune atat de clar de ce va inchinati la icoane? Nu ma lua cu vrajeli "e ca o poza pentru noi" ca le-am mai auzit. Dumnezeu spune sa nu-ti faci chip cioplit, deci nu-ti faci.

Alta chestie: "Sa nu fiti iubitori de vin" adica mai pe intelesul tuturor sa nu iubesti alcoolul, sa nu te imbeti, sa nu bei fara limita. Unul din cel mai mare popor ortodox e Rusia, unul din cel mai betiv popor e Rusia. Bineinteles ca Romania e la fel...
Acum nu toti sunt asa, sunt unii preoti si oameni ortodoxi foarte credinciosi, da de ce va bateti cu pumnul in piept ca "avem credinta cea adevarata" cand voi incalcati multe din poruncile lui Dumnezeu?

| 33226633 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Iti respect comentariul dar nu vreau sa ma obosesc explicandu-ti fiindca nu vreau sa ma cert.
O sa spun un singur lucru, noi nu ne rugam lemnului si sticlei din care este facuta icoana ci ne rugam la Sfantul care este reprezentat in icoana.

| Digikey a răspuns (pentru 33226633):

Nu conteaza la cine naiba crezi ca te rogi, Dumnezeu a zis clar"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ"
Este asa greu de inteles?

| 33226633 a răspuns (pentru Digikey):

Nu te aprinde asa. Crezi ce vrei tu. O zi buna iti doresc.

| Digikey a răspuns (pentru 33226633):

N-ai inteles nimic.E ok.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru 33226633):

Nu conteaza, e o infatisare a unui lucru din cer, cum ari fi Iisus sau ingeri pictati pe icoane. Deci e pacat. Poti sa te rogi lui Iisus si fara o icoana.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru 33226633):

Nici eu nu vrea cearta. Dar problema e ca nu poate nimeni sa aduca un raspuns cu argumente din Biblie cum ca inchinatul la icoane nu e pacat. Plus ca Dumnezeu nu ne-a cerut sa facem asta, daca voia sa facem asta era scris in Biblie. Daca nu urmezi ce scrie in Biblie nu esti pe calea adevarata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de la om la om. Eu de exemplu după ce am murit sunt mort. Re încarnarea se face în copii, transmiți carnea ta, genele mai departe. Alții cred altfel. Ceea ce cred, li se și întâmplă. Se reîncarnează în viermii care îi mănâncă.
Nu mai plânge Jiane,
Plînsu e de formă,
Jiana nu e moartă,
Jiana se transformă.
Plângea și caii de la dric.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ne reincarnam, asteptam Judecata de Apoi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Unii in boi, altii in magari. laughing

| Panamax a răspuns:

Asa ar fi corect.

| Panamax a răspuns:

Si domul acela evreu Iisus s-a reincarnat de mai multe ori dar de fiecare data a sfarsit rau.De cele mai multe ori a fost ars pe rug pentru blasfemie.
Pana la urma a renuntat si il ajuta pe tatal lui la treaba, un tsunami aici o pandemie dincolo etc.

| random14yearold a răspuns (pentru Panamax):

1. De unde ști că Isus s-a reîncarnat?
2. Dacă Biblia este o carte de povești de ce vorbești de Isus de parcă e real?
3. Să dăm vina pe Dumnezeu pentru toate lucrurile rele de pe pământ este imatur. E adevărat că e atot-puternic și că el controlează toate lucrurile mai puțin oamenii, nouă ne-a dat libertate să alegem iar dacă oameni aleg să: facă virusuri din cauză că cred că sunt prea mulți pe pământ e problema lor, deși Dumnezeu ar putea să o oprească și probabil o va face dacă poprul lui îi cere. Foamtea din lume de exemplu nu e vina lui Dumnezeu, lumea pe an aruncă în total 1.6 miliarde de tone de mâncare, care dacă nu ar fi egoiști ar putea fain frumos să le dea la cei care mor de foame în țările sărace. Iar despre dezastrele naturale, Biblia(considerată foarte credibilă și de Times Magazine) ne spune că toate lucrurile, bune sau rele se întâmplă spre binele celor care îl iubesc pe Domnul. Cel mai bun exemplu: moartea lui Isus. Crezi că moartea unui om nevinovat este un lucru bun și drept? Nu. Dar totuși a trebuit să se întâmple ca oamenii (cei care îl acceptă ca domn și salvator)să fie salvați de la iad(tortură eternă), chiar dacă nu meritau asta ptc mii de ani și acum oamenii își întorceau și înca își întorc spatele la el.
Iar revenind la Întrebarea ta despre viața de apoi. Aș vrea să știu de ce nu crezi în iad și rai?

| Panamax a răspuns (pentru random14yearold):

Stii cu doi i.
Corecteaza si dupa aceea o sa citesc si restul.

| random14yearold a răspuns (pentru Panamax):

Lol. Nu vrei sa citesti din cauza unei greseli gramaticale

| Algo098 a răspuns:

Murim si atat. Ce sa se intample. O musca dupa ce moare ce se intampla?

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu se va reincarna nimeni ca sa traiasta o alta viata de om sau o viata de animal sau planta, cum se aude prin popor.

| Digikey a răspuns (pentru Irinel15123532):

De unde stii? Din cartea ta de povesti numita Biblie?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

De unde stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de religie, la budisti/hinduisti te reincarnezi, la romano-catolici te duci in Purgatoriu, locul unde se decide destinatia sufletului decedat, Rai sau infern.

| pacatosulBogdan a răspuns:

S-a reincarnat Domnul Iisus Hristos, dupa moartea Sa, pentru pacatele noastre, pe Sfanta Cruce? Nu! Ci, "omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (1 Petru 3, 18-19).
Va dati seama, daca ar fi adevarat cum spun unii sectanti, ca dupa moarte, omul dispare in neant, atunci si a doua Persoana a Sfintei Treimi ar fi disparut, si am fi avut schimbare si mutare in Dumnezeu, ceea ce este absurd!
Hristos a inviat cu acelasi trup in care avea semnele ranilor, doar ca era un trup duhovnicesc, care trecea prin obstacole. Hristos a inviat nestricand pecetile mormantului si a stat in mijlocul ucenicilor Sai, fara sa deschida usile incaperii unde acestia erau adunati.
Dupa moartea trupeasca, vine judecata particulara! Nu exista reincarnare!
"Si precum este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata"(Evrei 9, 27)
Reincarnarea nu ar putea sa faca nimic in sensul mantuirii noastre, deoarece omul singur nu se poate mantui, dar la Dumnezeu nimic nu este cu neputinta.
Deci, nu exista reincarnare! Dumnezeu ne-a dat viata vesnica si aceasta viata este in Fiul Sau. Cel ce are pe Fiul, are viata, cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viata. Asa spune Biblia!
Domnul Iisus Hristos este viata noastra de veci si invierea.

| 33226633 a răspuns:

Raiul si iadul ///Dumnezeu si ingetii cazuti ne asteapta/// Slujeste cu dragoste lui Dumnezeu si vei fi primit/primita cu dragoste mare in infinitul eternitatii adica in rai.