| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Buna TPU! Credeti in invierea descrisa de Biblie? Credeti ca, crestinii vor fi inviati in trupuri glorioase la fel cum a promis Biblia? Eu personal cred si fiindca unii vor cere niste versete pe care imi bazez opinia astea sunt ( desi sunt multe):

1 Tesaloniceni 4:16; Faptele 24:15; Daniel 12:2; 1 Corinteni 15:51; Ioan 5:28; Ioan 11:25; Romani 8:11;

Mortii vor fi inviati nesupusi putrezirii, la fel cum a spus Pavel!

Biblia spune ca singura cale spre mantuire este in Isus! Trebuie sa credem si sa-l facem pe Isus Domn si Mantuitor ( Faptele 16:31; Ioan 3:16; Romani 6:23; Romani 10:9). Mantuirea este un dar gratuit oferit oricui si de asemenea nu avem dovezi ca se poate pierde ( Efeseni 2:8-9; Efeseni 4:30; 2 Corinteni 5:17) fiindca suntem nascuti din nou dintr-o samanta care nu mai poate pieri ( 1 Petru 1:23)! Ati fost mantuiti prin harul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| andreisergiu123456789 a răspuns:

Existenta sau inexistenta vreunui zeu nu poate fi probata sau demonstrata, doar crezuta.
In aceeasi ordine de idei nici sa stii ce a determinat la creerea vietii pe pamant nu e posibil.
Cand crezi ca ai gasit toate raspunsurile, dintr o data apar noi intrebari apoi raspunsuri, apoi iar intrebari si apoi iar răspunsuri si asa putem discuta la infinit ca nu ajungem nicaieri.
Credinciosul(crestin, musulman, evreu, hindus, taoist, samanist, juché) va prezenta varianta sa de zeu.
Apoi omul de stiinta varianta lui de creere a vietii. Apoi acela care face o ciorba de religii, zice ca e un adevar in toate si si prezinta si el varianta lui.
Toti discuta, toti prezinta, toti intreaba dar la finalul zilei nimeni nu castiga razboiul, ci doar pleaca cu coada intre picioare, mai invatat, si cam atat.
Toti pot vorbi la infinit, degeaba adevarul nu l va afla nimeni niciodată. Singurul destept e budistul fiindca el e doar un ateu mai spiritual, el nu stie nici stiinta multa, nici religie multa, nici credinta multa, dar fiindca nu l intereseaza de unde venim si incotro ne ducem, el e cel mai castigat atat psihic cat si fizic.

Adevarul nu e detinut de nimeni si de azi inainte zic asta incontinuu pana se intelege.happy
Ce interesant e sa ti pui intrebari mai grele decat insasi existenta, in loc sa te concentrezi 100% spre a deveni cea mai bună versiune de a ta.happy

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru andreisergiu123456789):

Chiar daca cred in Biblie, m-a impresionat raspunsul dvs! Asa-i din pacate, multi au propria lor convingere si e inutil sa o dezbatem cu unii!

| cristi202 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Cam pesimist punct de vedere...
Dacă adevărul nu poate fi cunoscut, de ce ne zbatem atit de mult ca să îl aflam? Ce ne mișcă, ce ne însuflețește sa o facem?
Iar ca să fii cea mai buna versiune a ta se poate doar prin Isus Hristos. Doar El, cel care a spus ca El este Calea, Adevărul și Viata, poate modela personalitatea omului pentru a scoate ce e mai bun din el. Nu, nu e doar o teorie, exista mii, zeci de mii de marturii în lume care atesta acest lucru. Nu doar idei schimbate la nivelul minții, ci schimbări comportamentale serioase, El a făcut din oameni slabi lideri, El a făcut din oameni fricoși și anxioși eroi, El a făcut din oameni duri și fioroși mielușei. Vrei un exemplu concret? Urmărește filmul "Hacksaw Ridge"., film deplin inspirat din realitate. E un bun exemplu de ce poate scoate Isus Hristos dintr-o viata de om.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da cred.

| RAY a răspuns:

Sunt 35000 de secte creștine, nici creștini nu se înțeleg în privința asta, astfel ca poți ajunge în iad dacă ești ortodox

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeti in invierea descrisa de Biblie? Da, doar că o intepretez altfel, ca o ieșire din comă, din moarte clinică.
Credeti ca, crestinii vor fi inviati in trupuri glorioase la fel cum a promis Biblia? Nu.

Mortii vor fi inviati nesupusi putrezirii. Adică ce înseamnă nesupus putrezirii? A spus el, Pavel, dar ce înseamnă?
Singura cale spre mântuire în Isus. Mântuire adică salvare? Cum mă poate salva Isus? El a murit. Cum mă poate salva un om mort?
Mantuirea este un dar gratuit. Deci mi se oferă gratuit ce? Ce e aceea mântuire care este gratuită? Pot să ofer și eu nimic pe gratis, că nu mă costă nimic să ofer nimic.
de asemenea nu avem dovezi ca se poate pierde. Sunt de acord. Ai primit ceva care nu înseamnă nimic. Nimicul nu poate fi pierdut.
Ce frumoase sunt cuvintele, predicile și cărțile care sunt pline de nimic! Vorba lui Hemingway. Numele tău este nada. Adică nimic. Se referea la Dumnezeu.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru sadrian46):

Nu stiu daca sunteti ateu sau de alta religie ( desi din raspuns cel mai probabil asa pare) dar nu este intocmai ok aceasta satira la adresa unei carti sfinte! Si ca sa va clarific unele intrebari, Intr-adevar Isus a murit pentru pacatele noastre si a facut mantuirea un dar gratis, dar a invins si moartea prin Invierea sa! El este primul rod a celor inviati din moarte spune Biblia!

| halogen001 a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

O carte poate fi sfântă pentru cineva, dar pentru altcineva poate fi mai puțin sfântă. Depinde de persoană.
Eu pe Isus nu-l văd printre noi, deci e mort. (Evident presupunând că a existat personajul respectiv). În concluzie Isus nu a învins moartea, pentru că nu e viu.

Ce se desprinde din cartea sfântă despre Dumnezeu?
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13
Se desprinde ideea că făuritorul Universului și vieții nu știe ce e pe pământ și sugerează trimiterea de iscoade, deci e neștiutor, apoi nu are de unde da niște pământ unor oameni și îi trimite să ocupe prin tâlhărie și război pământul altor oameni. Deci ce fel de zeu e acela care nu știe, nu poate și îndeamnă la tâlhărie și război? E un simbol al neputinței, neștiinței și nedreptății.

Omul nu spune întotdeauna adevărul. Mai spune și povești. De aceea e nevoie de verificare practică și logică pentru determinarea valorii de adevăr a unei afirmații.
Cine nu face lucrul acesta și ia de bune toate poveștile e aidoma unui copil neștiutor care crede în zmei și zâne.

| sadrian46 a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Aceste întrebări erau adresate ție, și afirmațiilor tale, nu cărții sfinte.
Dacă este sfântă, nu ai voie să întrebi ce scrie în ea, și este satiră? Lucruri neclare, care dacă nu le înțelege nimeni, fac cartea să fie sfântă? Tu faci aici propagandă religioasă, asta este tocmai ok?
Isus a murit fiindcă intrând în Ierusalim, contesta puterea ierarhiei religioase. Dacă vreau să aflu ce spune Biblia, citesc Biblia, nu am nevoie să citesc ce toci tu aici. Semeni cu nebuna din Cluj care urcă în troleibuz și începe să predice. De ce face asta? Nu se poate abține, și toacă lumea la cap. Intre tine și ea nu e diferență. Una este credința, religia și valoarea ei pentru cine crede, și delirul credinței la care tu participi, tocând lumea la cap aici.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru sadrian46):

Aceasta propaganda eu zic ca n-a stricat nimanui, ba mai mult este chiar spre binele unora!

Matei 28:19-20 - Prin urmare, duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfânt şi învăţându-i să păzească tot ce v-am poruncit! Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului!

Si aici voi incheia ca probabil veti spune ca sunt vreun maniac! Dar sa stiti cu tot respectul ca va facut un bine mesajul meu! Multa pace!

| CostinAlamariu a răspuns:

Ba da mantuirea se poate pierde, dar ce sa te si astepti de la oameni care habar n-au sa citeasca Biblia

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru CostinAlamariu):

Din pacate dvs n-ati inteles planul de mantuire! Plata pacatului este moartea! ( Romani 6:23) si cu toti am pacatuit si decazut de la gloria sa ( Romani 3:23)!

Degeaba esti cea mai buna persoana, te caiesti, daca n-ai crezut in Isus ca Mantuitor! E suficient sa te duca la moartea vesnica cea de a2a ( Apoc 20:14)

De asemenea din momentul ce persoana crede in Isus se naste din nou nastere ce nu mai poate fi distrusa indiferent de ce face ( Efeseni 2:8-9; Efeseni 4:30; 1 Petru 1:23) iar darurile lui Dumnezeu sunt IREVOCABILE ( Romani 11:29). Cei care zic asemenea prostii sunt oameni care habar n-au care a fost rolul lui Isus si cred ca tot noi ne putem salva insine prin fapte bune! In Vechiul Testament si in Evanghelii mantuirea nu era garantata fiindca ne aflam sub alte legi, acum daca vei citi din Epistolele Bisericii mantuire e precum un dar! Permanent! Dupa ce l-ai obtinut nu te mai poate duce la pierzare nimic!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Dacă mântuirea nu se poate pierde înseamnă că nu există liber arbitru. Tu crezi că Dumnezeu îi obligă/siluiește/forțează pe oameni să se mântuiască chiar și împotriva dorinței lor.

| LOVETOKNOWTHINGS45 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu! Tocmai de asta a lasat cele doua optiuni "moarte/viata vesnica"! Dar cand ai facut alegerea sa te mantuiesti, e permanenta! Si ai facut-o din liber arbitru, nu ti-a zis nimeni sa crezi in Isus daca nu vrei

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Pai tu doar atunci ai liber arbitru cand e vorba sa-ti alegi mantuirea? După ce ai ales mantuirea ti-ai pierdut liberul arbitru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred

| yoren a răspuns:

Categoric nu. Pe dinozauri cine-i inviaza? Dar stai, ca iarasi invoc aceleasi sparturi de habotnici care sa-mi zica, smeriti, ca oasele se fosilizeaza intr-o saptamana sau ca a gasit o precupeata globule rosii in oasele de prin naiba stie ce munte... ca mereu muntele e izvorul descoperirilor (mincinoase) pseudostiintifice; mai stiti cand ziceau romanii de "tunelurile energetice carpatice" sapate de afurisitii de daci? stim, stim si inca ne minunam. sau mi-amintesc de o mizerie de program la tv cu o toanta care o dadea dogmatico-filosofic ca au gasit aia din laboratoarele SECRETE ale vaticanului oase de inger (vai de viata mea, de inger, fi atent) prelevate din "insurmontabilii" CARPATI.
Ma rog, scuzati debitul de divagatii.
Sa ne bazam pe real, daca pana acum n-a venit nimeni, n-o sa mai vina. Si daca n-a fost cineva cu camera cand o murit nea Jesus, n-avem decat viul grai care stim cu totii ca este maleabil de timp: de asta catolicii au ajuns la concluzia ca Maria s-a inaltat la cer, desi ortodocsii zic c-a murit ca o taranca ostoita.