| Andrei1859 a întrebat:

Cum sa fac ca sa îmi ierte Dumnezeu păcatele fiindcă am păcătuit?

Răspuns Câştigător
| Yasmin875 a răspuns:

Te duci să te spovedești

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iti ceri iertare lui Dumnezeu și nu mai faci.

| Freya1 a răspuns:

Roagate cereti iertare si nu mai face

| milan9 a răspuns:

Ioan 20,21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii) happy

Taina pocăinţei şi iertării nu este alta DECAT - taina Spovedaniei

| DeyCj a răspuns:

Mai nou spovedania conţine şi împărtăşanie+loc de veci în cimitiru Belu lâng a eroii neamului gratuită dacă plăteşti 10.000 de lei la ÎPF Daniel. Căci numai aşa păcatele tale vor fi iertate de Domunul Preafreicitu'(şi eu aş fi preafericit la ce salar are... totul ne impozitat).
Real. Păcate=sentimente de vonovăţie create de doxa în care trăieşti, doxă ce doar e doxă nu spiritualitate. Dumnezeu, oricare ar fi el te acceptă aşa cum eşti, deci n-ai cui să-i ceri iertare.Chestia asta e o invenţie ce-ţi crează acest sentiment de vinovăţie cum ca eu sunt păcătosul şi „el" e cel perfect şi nimeni nu-i perfect doar „el". Real.Şi tu poţi fi perfect la fel ca acel„el". Totul depinde de tine nu de „el"! happy

| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie sa te pocăiești sau sa îndeplinești anumite cerințe pentru a fi împăcat cu tine. În momentul în care îți amintești ca Dumnezeu te iubește necondiționat, te vei curați sufletește prin iubirea pe care și tu o oferi la rândul tău. Nu trebuie sa se roage un preot pentru tine sau sa donezi banii cuiva, e suficient sa iubești.

| Mclaren12 a răspuns:

Donezi vreo 1000 de euro la biserică pentru că popa vorbește cu iehova să-ți ierte păcatele, apoi ții post negru 25 de ore pe zi și pupi niște moaște și dacă tot simți că nu ți-a iertat iehova păcatele, vinde-ți locuința și donează banii bisericii. Asta ar trebui să funcționeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pocaiesti!
Rostesti cu gura ta toate păcatele pe care le ai spus, facut, gândit. Iti ceri iertare si nu le mai faci. Daca iti pare rau cu adevarat, El te va ierta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt indicatii despre cum sa fii un sclav religios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Omul a vrut sa stie cum ii pot fii iertate păcatele. Daca tu nu esti crestin e treaba ta. Daca el crede, lasa l sa creada. Daca tu nu crezi de ce trebuie sa spui ca noi suntem scalvi religiosi? Fiecare crede in ce vrea el

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mentalitatea asta nu vom ajunge nicăieri. Toți creștinii zic "lasă-l să creadă" în timp ce restul de 5 miliarde de oameni de pe planetă sunt convinși că religia creștină este lipsită de vreun adevăr real. Dacă voi nu vă treziți la realitate, țara va continua să fie supusă legilor idioate ale parlamentarilor care exploatează lipsa de reacție a poporului român creștin. În vest sunt o grămadă de atei sau păgăni sau orice altceva sau, în orice caz, oameni mai puțin îndoctrinați care nu înghit orice bătaie de joc din partea conducerii statului. Poporul român creștin duce o lipsă groaznică de educație și informare și ca drept dovadă, oamenii în loc să discute despre cum să-i dea jos pe corupți de la putere, discută despre cum să le ierte criminalul din biblie păcatele. Atât timp cât voi nu vă schimbați mentalitatea, țara asta o să continue să o ia la vale.

| Alexa1234a a răspuns:

Nu sunt în măsură să dau sfaturi pentru că nu știu dacă sunt bune dar.
Eu una sunt creștină ortodoxă dar nu cred, nu concep ca spovedania să fie un lucru bun.
De ce?
Pentru că un preot nu poate să se roage pentru păcatele a milioane de oameni.
El ascultă, se roagă cică pentru tine dar esenta unde e?
Dacă vrei iertare roagă-te tu și cerei iertare Lui Dumnezeu. mărturiseștei Lui toate păcatele tale.
Eu una așa fac.
E alegerea ta și ca să te convingi citește Biblia...eu nu am citit-o dar am citit anumite versete.
Îți dau un sfat...caută drumul spre mântuire iar Dumnezeu ți-l va arăta.

Am doar 15 ani..deci nu am citit prea multe..sunt doar părerile și sfaturile mele