| VreauSaFiuAjutata2013 a întrebat:

TPU:d

Am o intrebare de religie: e adevarat ca dupa ce murim cu totii, in Ceruri toti o sa ne cunoastem intre noi si ne vom sti pacatele savarsite(X il stie pe al lui Y, Z la fel etc.)?
Va rog, dati-mi un raspuns!
De asemenea, m-ar interesa si opinia doamnei EmaS!
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| tasmania a răspuns:

La Judecata vom sti si ce au facut altii impotriva noastra sau cu ce ne-au ajutat. Iar in Ceruri, nu stiu daca se vor sti toti. O sa caut si daca gasesc raspuns, o sa-ti scriu. Dar cred - si e parerea mea - ca se vor cunoaste intre ei doar cei care au relationat pe pamant. Asta pentru cei mantuiti; pentru cei sfintiti, cred ca-i vom sti pe fiecare - mai ales daca le-am urmat calea si daca am avut comuniune cu ei prin rugaciuni si praznuiri ale zilelor lor.

19 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Am o intrebare de religie: e adevarat ca dupa ce murim cu totii, in Ceruri toti o sa ne cunoastem intre noi si ne vom sti pacatele savarsite(X il stie pe al lui Y, Z la fel etc.)?

Dacă ai prea multe păcate s-ar putea să vizitezi Iadul și să nu mai ajungi în „ Ceruri"!

| VreauSaFiuAjutata2013 explică (pentru MMihai):

Inainte trebuie sa dam socoteala pentru pacatele noastre, apoi pe baza lor vom ajunge ori in Rai, ori in Iad.
Dar am intrebat ceva.

| shadovv a răspuns:

True.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu e adevarat, nu exista viata de apoi, ai murit acum, ai murit de tot, ce mai lungiti atata? Traiti viata pe care o aveti.

| RAY a răspuns:

Fantezi puerile

| milan9 a răspuns:

SUFLETUL NU ESTE OMUL ÎNSUŞI!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă":

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie!

Geneza 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, NU ÎN PĂMÂNT!
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!

În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

ECCLESIASTUL 9, 5 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE vedere DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Dar în finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă în faţa "variantei" profane!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

„Suflet" înseamnă într-adevăr PARTEA IMATERIALĂ SAU SPIRITUALĂ A UNEI a unei fiinţe umane CARE SUPRAVIEŢUIEŞTE morţii corpului fizic! Iată o parte din versetele biblice:

,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă sufletul ar muri şi el, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

O sa ne stim intre noi dar pacatele se vor descoperi, vor fi scrise deasupra fiecaruia. EmaS e sectanta nu e atoatestiutoare. Multumesc!

| M25M a răspuns:

Poti sa ii dai mesaje doamnei Ema pentru neclaritatile pe care le ai.
Daca imi permiti sa rapund la intrebarea ta, nu este adevarat nimic din ce ai spus tu acolo.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Cine te-a mintit?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată ce i-a spus Dumnezeu lui Adam că se va întâmpla cu el atunci când va muri: "În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce".
(Geneza 3:19). Iar Eclesiastul 9:5 spune: "Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită".
Biblia arată că după ce murim nu mergem în cer sau în altă parte, ci pur şi simplu încetăm să mai existăm. Iar la momentul potrivit Dumnezeu îi va învia pe cei merituoşi. (Ioan 5:28, 29)

| Zenit313 a răspuns:

Daca toti oamenii religiosi ajung in Rai, eu prefer Iadul!
In Rai sunt numai oameni plictisitori si nu vreau sa stau o eternitate langa ei!
Nu pot sa fiu psihopat si sa ma bucur de Rai, cand stiu ca semenii mei sufera in Iad!
Stiu ca in Iad sunt toti prietenii mei laughing

| dracu14 a răspuns:

Nu e adevarat
dupa ce mori ajungi sub 2m de pamant sau cenusa depinde de preferinte

| ManStrong a răspuns:

Ufff Atunci e mai bine sa nu ajungem acolo.
De fapt nu va temeti Cerul este Scaunul de domnie a lui Dumnezeu iar pamintul l a dat oamenilor ca sa l locuiasca. Iata ce fericire, sa traiesti pe pamint fara suferinta, si sa te plimbi prin pardesim(livezi)de migdali si alate minunatii.
Ce poate fi mai frumos?

| LollypopMe a răspuns:

PAI,DACA AI O MIE DE PACATE, NU VEI AJUNGE.
Si cred ca te vei cunoaste cui noi. Nu inteleg de ce te intereseaza.
S-ar putea sa ajungi acolo si sa te reincarnezi inapoi in om

| Thunderstruck a răspuns (pentru LollypopMe):

O mie de pacate?laughingSunt sigur ca intr-o zi, tu, din punct de vedere crestin faci mai mult de o mie de pacate.Citeste VT sa vezi acolo cate lucruri sunt considerate pacate.

| LollypopMe a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ba te poti reincarna, einstein!
Am dat un exemplu! dACA nu esti multumit de raspunsuri, de ce ai mai pus intrebarea?

| Thunderstruck a răspuns (pentru LollypopMe):

Nu cred ca am ce discuta cu astfel de specimene, incheiem discutia aici.