| Constantin1963 a întrebat:

De ce au fost evreii "Poporul ales"? De ce ei si nu tot restul omenirii?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Favoritism religios.

| Mădă0611 a răspuns:

Cica Romania e "Gradina maicii domnului", mai crede asta vreo tara, sau vreo majoritate din vreo tara? Nu cred. Asa e si cu poporul ales, doar Yhwh e creatia lor, cum sa fie altul?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Deoarece ei erau descendentii lui Avram, caruia Iehova i-a promis, ca-i va inmulti,, samanta ca stelele cerului si ca firele de nisip de pe malul marii "(Geneza 17:1-6) si Geneza 23:15-18) Avraam si urmasii sai, Isacc si Iacov, au ascultat de principiile pe care Iehova le-a dat lor si prin ei a restabilit inchinarea adevarata. Cat timp au ascultat au primit mari favoruri si au fost poporul de Legamant al lui Iehova Dumnezeul Atotputernic. Cand nu au ascultat, El i-a disciplinat, i-a invatat, si in ultima instanta i-a pedepsit. Au fost popor de legamant pana la venirea lui Isus. Satan s-a ocupat de ei ca sa cada din favoarea lui Iehova, si ei l-au respins pe cel trimis de Iehova ca rascumparator, si l-au omorat. Astazi Dumnezeu alege popor pentru Numele sau (Faptele 15 : 14-).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste biblia si vei vedea ca ei au fost :primul nascut popor al Domnului, asa cum primul nascut al lor era sortit bisericii si facut levit, asa cum singurul nascut fiu al Domnului a devenit MARE PREOT, apoi neamurile au fost chemate la Dumnezeu de catre apostoli si mai ales de catre cel mai mare apostol al neamurilor PAVEl.deci si restul omenirii.fiindca Iisus a Spus; prin credinta tot omul va avea dreptul sa strige AVA, care inseamna TATA, si prin infiere devenim copii ai lui Dumnezeu iar prin credinta, fii ai luminii.

| ReadingSteiner a răspuns:

Pentru ca ei au facut religia asta, duh. In religia ficarui popor respectivul popor e cel ales, as simple as that. Si japonezii credeau ca toti zeii sunt de partea lor, ca sunt favoritii, la fel si egiptenii, romanii, grecii, etc. Come on, gandeste-te.