| AlexAL275 a întrebat:

De două zile mă tot macină întrebarea asta,, Există Dumnezeu? ". Am citit foarte multe știri în care unii oameni afirmau că există și alți afirmau că nu există. Mă tot doare capul și chiar nu mai știu ce să cred. Oamenii de știință afirmă că nu există nimic divin si că este o născocire. Nu-mi vine să mai fac nimic, mai pe scurt cred că dacă nu există Dumnezeu nu are rost să mai facem nimic în lumea asta că oricum murim. Am visat odată că ecranul telefonului meu o să se spargă și după o săptămână s-a spart. Nu știu daca este o coincidență sau nu. M-am rugat la el să-mi dea niște dovezi prin care să-mi pot da seama dacă există sau nu și după am început cu lista de lucruri pe care le vreau laughing. Ciudat este că atunci când eram mai mic, aveam tot felul de visuri în care mergeam către un om căruia nu îi puteam vedea chipul și dintr-o dată mă speriam si nu mă mai puteam trezi din somn, dar atunci când mă rugam visurile dispăreau. Vreau ajutor! Scuzati-mă pentru că am scris atât de mult! laughing Ps: Am 15 ani și fac numai păcate

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu asta are importanta daca exista sau nu,important e sa faci ceea ce scrie in biblie,in biblie nu scrie sa furi,sa bei, sa te drogezi, sa fi curvar, sa jignesti necunoscuti pe TPU, sa fi imoral, din contra te invata sa iti iubesti semeni, e ceva rau in asta? nu cred

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"Nu asta are importanta daca exista sau nu, important e sa faci ceea ce scrie in biblie...te invata sa iti iubesti semeni"

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Deuteronom 22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s’a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau."

Etc.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Te pomeni ca nu stiam aceste verste, scoatem astea si bagam de alea cu iubestesti aproapele

| RAY a răspuns:

Nilsson biblia este un culum de legende si povesti copiate din alte mitologi, mesajul nu este unitar de asta si sunt 3 mari religi avramice
crestinismul
islamul
iudaismul
difera total ceea ce exprima fiecare in parte, in biblie sunt doua geneze plus multe contraziceri, inclusiv in noul testament, versete care contrazic clar alte versete, desi biblie nu este o dovada istorica, nici ceva unitar

2, complexitatea deriva din mecanismele evolutiei, selectia naturala, sexuala au dus viata la scara complexitati de acum, faptul ca exista pesti, amfibieni, reptile, mamifere demonstreaza cum a evoluat viata, genetic suntem indruditi cu orice animal

3, nevoia asta nu inseamna ca zeul tau e real, in fapt sunt mii de religi asa ca sansa ca una sa fie reala e mica, inclusiv crestini se contrazic intre ei si tu discuti ca cica toti cred in acelasi lucruri, nevoia de a crede se poate explica prin evolutia umana

4, experientele alea nu sunt asemanatoare, un hindus viseaza zeul lui, un crestin pe iisus, un mulsulman pe mohamed, desi sansa ca ceva sa fie real e mica, plus ca acele medicamente au efecte halocinogene

5, asta nu dovedeste existenta a nici unei divinitati, se poate explica si asta, dar sunt vise care nu pot fi, creierul este complex

6, de ce ar fi asta un argument? din contra ar insemna ca a fost creat de o fiinta malefica

7, omul are doua parti, partea rationala si cea animalica

in concluzie dumnezeu este ceea ce inca nu stim, dumnezeu este golul cunoasteri umane, sa ne odihnim mintile sa fim ignoranti ca dumnezeu e raspunsul la toate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai citit știri despre dumnezeu? A zis undeva la TV ca exista?

Dumnezeu e o invenție a omului la fel ca toate celelalte mii de religii care exista pe lumea asta.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Asa zic si eu ca Superman e zeul suprem, ca ma iau si eu dupa film.Cine ma contrazice? rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Toți oamenii se lovessc de întrebarea aceasta. Dar nu toți vor căuta și răspunsul. Numai cei ce doresc să cunoască adevărul îl vor găsi. Pe când ceilalți vor ajunge la bătrânețe fără să afle răspunsul. Pentru că Dumnezeu nu Se va descoperi curiozității, ci numai cercetării.
Cât despre știință, aceasta nu caută să cunoască pe Dumnezeu; ci așa cum vrăjitorii din Egipt din timpul lui faraon căutau să imite minunile pe care Dumnezeu le făcea prin Moise, tot așa și știința de astăzi vrea să imite creația lui Dumnezeu. Dar nu poate. Știința deci nu este interesată de Dumnezeu, ci de lucrările Lui. Dar știința nu poate să înțeleagă lucrările lui Dumnezeu cât timp nu va cunoaște pe Dumnezeu.
Știința (cunostinta) este totuși darul lui Dumnezeu pentru noi oamenii. Numai că unii oameni o folosesc ca și o armă împotriva lui Dumnezeu. De aceea știința este rea numai în acele cazuri în care ea intră în conflict cu Dumnezeu.
Dumnezeu ne-a lăsat multe lucruri prin care Îl putem cunoaște. Amintesc doar 3, cele mai principale: natura, Biblia, și întruparea Domnului Hristos (ceea ce s-a întâmplat acum 2000 de ani în urmă, eveniment atât de mare încât datele calendaristice au fost reluate de la început, de la zero. Eveniment de care amintește nu doar Biblia, ci și întreaga istorie a umanității.
Ne putem gândi la existența lui Dumnezeu numai prin faptul că ne punem o astfel de întrebare. Și nu este orice fel de întrebare, ci una care dacă nu găsește răspuns va frământa inima omului până la porțile mormântului.
Noi suntem făcuți de Dumnezeu tocmai prin faptul că ne gândim la El. "Există o astfel de Ființă?" "Avem un Tată în cer? Și dacă da, unde este?" Sunt întrebări care vor duce la răspuns, la cunoaștere și descoperire.
Citește de aici cartea "Calea către Hristos": https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
După aceea fă-ți rost de o Biblie și citeste-o, chiar dacă vor fi lucruri în ea pe care nu le vei înțelege. Multe dintre ele vor avea explicație mai înainte de a fi terminată toată de citit. Dar pentru asta trebuie să ne facem program, timp și să citim 1 capitol/zi. Și un capitol poate fi citit chiar și în mai puțin de un minut. Cel mai lung în 5 minute (psalmul 119).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poti sa sfarsesti de acum, n-are rost sa traiesti.

| Steregoi a răspuns:

Esti neserios si nefericit. Cei amarati care fac misto sunt nefericiti si pentru a compensa in vreun fel aceasta nefericire fac misto de altii sau cauta sa se bucure de suferinta altora sau fac haz de necaz.

| Superior a răspuns:

O sa citez un raspuns cu urme stiintifice dat de mine in trecut.
Deci Dumnezeu este considerat ca fiind o energie infinita,atotputernica si primordiala,inteligenta,care a creeat totul. Dupa creatie,a devenit observator al acestei lumi. Cand ne gandim la Dumnezeu,ne gandim si la viata de apoi,unde sufletul nu moare niciodata.
Religiile sunt asociatii de persoane si idelogii,care mai de care diferite,care isi prezinta ideea ca fiind unicul adevar si contestand orice alta religie. Acestea au ajuns sa aiba rol manipulator,de idoctrinare,precum mai multe secte crestine (in special Martorii lui Iehova),dar in special Islamismul,al carei carte sfanta,Coran-ul,e o copie a Bibliei cu severe modificari aduse asupra evenimentelor istorice si invataturilor.
In ziua de azi insa,avem certitudinea ca Iisus Hristos,a existat,bazandu-se pe multe dovezi istorice,multi istorici antici si documente afirmandu-i existenta. Existenta lui Iisus e acceptata si de o parte conisderabila a ateilor.
Prin mediatie si observare,suntem dusi cu gandul la un creeator,o ratiune a ceva. Totusi,iluzia produsa de lumea materialista ne face sa credem ca suntem o anomalie a universului aparuta din nimic,unii preferand sa creada ca suntem rezultatul dintre ciocnirea unui fulger de o balta de apa :).
Rolul vietii este acela de a experimenta,a iubi si a cunoaste.

Referitor la viata de apoi...
Studiile stiintifice ne arata ca probabil,da! Realizate asupra a ce? A experientelor de moarte clinica.
---------------------------------------------------
Experientele de moarte clinica sunt raportate cu miile anual,la scara globala. Persoanele care au trait asa ceva,au povestit cum simteau o pace de liniste sufleteasca,erau capabili sa-si priveasca de deasupra corupurile si sa-i vada pe medici lucrand la ei,vizitarea unei noi dimensiuni,revederea cu rudele decedate,desi inima nu le mai pompa iar creierul nu mai functiona.
Cel mai mare studiu asupra experientelor de moarte clinica a fost realizat de o echipa din cadrul universitatii Southampton,al carui coordonator a fost Sam Parnia,un doctor de top. Concluziile studiului au fost ca constiinta,aparent,intr-o forma sau alta,supravietuieste mortii fizice.
De-a lungul timpului,unii au incercat sa explice experientele de moarte clinica ca fiind halucinatii provocate in urma lipsei de oxigen din creier,adevarul este ca in urma lipsei oxigenului in creier,legaturile neuoronale se desfac,deci halucinatiile nu au sens in acest caz. Si chiar daca de vina ar fi halucinatiile,asta nu explica cum oamenii,cand sunt resuscitati,pot relata evenimente petrecute in timpul "mortii" lor cu o acuratete si validate atat de mare,din punct de vedere vizual cat si auditiv. Incercarea asta de a combate cu orice pret spiritualitatea se numeste gandire pseudo-sceptica.
In prezent,exista si cazuri in care persoanele nevazatoare ce au trait astfel de experiente,relateaza ca au putut vedea pentru prima data in viata. Ceea ce au descris a coincis cu ceea ce s-a intamplat,iar din punct de vedere biologic,creierul nu ar putea fi capabil sa viseze imagini daca nu a vazut vreodata o idee cam cum arata lumea prin intermediul sistemului optic.
Notiunea de suflet insa,este numita,sau asemanata de oamenii de stiinta cu constiinta,adica e-ul interior care e constient de propria existenta,dar si de cea a lumii. Stiinta (adevarata) nu poate dovedi inexistenta a ceva,dar poate dovedi existenta a ceva sau cel putin sa aduca argumente favorabile. In prezent,exista o teorie ce explica sufletul,sau constiinta cum ii se spune academic,ca fiind o unda de vibratii cuantice,indestructibila. Aceasta teorie e pusa in picioare de doi mari oameni de stiinta,Roger Penrose si Stuart Hameroff. De asemenea,teoria este sustinuta de alte afirmatii si studii ce corespund fizicii cuantice.
Exista si experientele de decorporalizare, pe care anumiti oameni le pot experimenta in mod voluntar, dar acestea apar si in mod involuntar in cazul mortilor clinice.
Uite o lista cu cativa neurochirurgi, psihologi care in urma examinarii creierului si a cazurilor NDE, au ajuns la concluzia ca constiinta exista independent de creier : John Gibbs, Ben Carson, Peter Fenwick, Dr. Kenneth Ring, Jeffrey Long, Stanislav Grof.

"Dificultatea cu teoriile astea este ca atunci cand experimentezi starile de placere luand droguri, esti constient. Dar in experienta de moarte clinica, nu esti constient. Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini si daca o faci, nu ti le poti aminti." - Peter Fenwick

De asemenea, cea mai mare revista de psihologie, "Psychology Today" spune : - "Do NDEs suggest that there is life after death? I would only say that they suggest that there may be an initial continuation of consciousness after physical death. "

https://www.psychologytoday.com/......xperiences

http://www.near-death.com/......tions.html

https://www.youtube.com/watch?v=tHcZc-JJEFw&t=1s

Daca ai alte intrebari, ma poti intreba.

| Panamax a răspuns:

Ce dracu sa stie un om de stiinta cand stiinta inca nu -si poate explica natura si originea fortei de gravitatie?
Cica un mare mister.
Ce dracu sa-si explice indoctrinatii care citesc rahatul ala de Biblie?
Cica o mare Taina.(de fapt mai multe)

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Ia explica tu creatia sau existenta zeului evreu sau alti zei.

| Panamax a răspuns (pentru Octavian199):

Zeul evreu YHWH a fost creat de mama si tatal lui.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Si pe tatal si mama lui cine i-a creat?

| Panamax a răspuns (pentru Octavian199):

Cred ca bunicii lui YHWH.
rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Si pe bunici? rolling on the floor

| Panamax a răspuns (pentru Octavian199):

Din cate stiu YHWH s-a intors pe planeta lui unde locuieste cu parintii.
Bunicii lui au murit, Dumnezeu sa-i ierte.
rolling on the floor

| Panamax a răspuns (pentru Octavian199):

De fapt bunicul lui YHWH nu a murit de moarte naturala.
Si-a strivit degetul in usa si YHWH l-a impuscat in cap ca sa nu se mai chinuie.

| Nilsson a răspuns:

Dovezi pentru a crede in Dumnezeu sunt nenumarate, ca unii nu vor sa le accepte e problema lor, problema e pacatul care ii orbeste pe oameni si ii face sa nu mai judece limpede.

Dovada #1
Biblia este o marturie puternica. Scrisa de-a lungul a sute de ani mesajul este unul unitar si arata planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru oameni.
In ea gasim profetii implinite, o acuratete istorica a evenimentelor, descriere de finete a personajelor care sunt prezentate realist cu tot cu defecte, o simbolistica profunda a ritualurilor din Vechiul Testament.
Plus ca are puterea de a ii schimba pe oameni cum nu a reusit nicio carte si niciun scriitor pana acum.

Dovada #2
Complexitatea biologica, informatia codata din ADN, design-ul inteligent si legile Universului care ii permit sa existe asa cum este arata ca exista un Creator.

Dovada #3
Nevoia naturala a oamenilor de a crede intr-o forta superioara este intalnita in civilizatiile de pe tot Globul, oricat de izolate ar fi.

Dovada #4
Experientele din cazurile de moarte clinica ce sunt in mare parte asemanatoare in descriere.

Dovada #5
Existenta viselor premonitive

Dovada #6
Omul este singura fiinta care face raul si provoaca altora suferinta din placere. E o dovada indirecta, aceasta arata ca exista niste forte malefice si prin deductie ne dam seama ca exista si niste forte opuse ale binelui.

Dovada #7
Constiinta si discernamantul arata ca exista un reper moral mai presus de oameni.
Multi simt ca un lucru este rau fara sa le fi spus nimeni inainte si fara sa isi dea seama de ce este rau acel lucru neputand sa gaseasca argumente dar stiind ca nu e bine ceea ce fac.

Eu nu am nicio indoiala ca Dumnezeu exista, nici daca as vrea sa nu mai cred acum nu pot, acum provocarea este sa inteleg ce doreste sa fac in continuare si sa stau departe de pacat.

| Octavian199 a răspuns (pentru Nilsson):

1.Cum e si 'Dracula'? 2:ADN-ul tine de evolutie, pentru ca daca faci tu un copil, nu o sa aiba acelasi ADN cu tine in veci. 3: Si eu cred in Superman.4:Halucinatii, nu sunt morti. 5.Si eu am vise SF, ce nu tin de zei. 6 si animalele cand te musca, nu iti provoaca suferinta? 7: Constiinta vine din creier, nu are nici o treaba cu zeii.

| Octavian199 a răspuns:

Steregoi, daca razi, esti nefericit?rolling on the floor

| Csander a răspuns:

Nu te lua dupa nimeni si crede ceea ce vrei tu sa crezi. Daca tu crezi ca pentru tine exista, e foarte bine, daca tu crezi ca nu exista, e la fel de bine.
O sa iti vina destule persoane aici sa-ti spuna ca exista si sa te faca sa crezi asta, dar la randul lor nu au vazut nimic, nu au simtit nimic si nu au auzit nimic sigur, ci totul este in subconstientul lor, creeat de ei insasi ca o idee ce prinde "viata".
E alegerea ta, a nimanui altcineva.