| CinevaAnonimă a întrebat:

Din ce carti ortodoxe ati aflat cele mai multe lucruri despre Dumnezeu si Sfintele Taine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia Ortodoxa, editia Sfantului Sinod; Biblia tradusa de mitropolitul Bartolomeu Anania, cu extrem de importantele note si comentarii; "Invatatura de Credinta Crestin ortodoxa", cateheza Ortodoxa absolut obligatorie, Sfantul Ioan Gura de Aur - "Omilii la Matei", "Comentar la Evanghelia dupa Ioan", "Vietile Sfintilor", "Patericul Egiptean", diverse articole despre credinta de pe site-ul Doxologia si Cuvantul Ortodox, "Cuvinte vii", scrisa de Parintele Arsenie Boca, "Cararea Imparatiei", tot de el, "Daruind, vei dobandi", de parintele Nicolae de la Rohia (Steinhardt). Toate sunt resurse ortodoxe accesibile gratuit si online.

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dupa ce ai citit astea, deja vei avea o cunostinta vasta, ai putea citi Dogmatica Pr.Staniloae

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuNaM):

"Dogmatica" Parintelui Profesor Dumitru Staniloae e pe lista de asteptare la citit. Deocamdata, citesc in paralel din doua carti. Am citit mai demult "Dogmatica" Sfantului Ioan Damaschin. Am in asteptare si "Filocalia", dar nu stiu cand se va intampla sa citesc cele 12 volume, probabil ca niciodata. Nu ma intereseaza sa parcurg o cantitate mare de informatie; citesc putin cate putin si ma axez mai mult pe rugaciune. Putin din Biblie, putin din Patristica si putin din parintii contemporani ai Bisericii, cum ar fi Sfantul Paisie Aghioritul, Parintii Ilie Ceopa ("Ne vorbeste..."), Arsenie Papacioc ("Singur Ortodoxia"), Iosif Isihastul ("Marturii din viata monahala") si altii.

| SuNaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari,lectura ta este una chiar foarte buna.In afara de cele mentionate, ar mai fi de citit si vietile sfintilor(patericul si patericul egiptean) plus tratatele de teologie ale Sf.Ioan.Filocalia este foarte grea si cel putin, nu este recomandata mirenilor(nu stiu de ce)

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă vrei sa afli despre Dumnezeu citește Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aflat din biblie ca "dumnezeu" este un criminal insetat de sange care pedepsea omul la cel mai mic pacat al lui.

| Figaro69 a răspuns:

Biblia.