| CinevaAnonimă a întrebat:

Dupa spovedanie preotul mi-a spus sa fac mai multe lucruri printre care si sa citesc cel putin o data pe saptamana Paraclisul Maicii Domnului.Intrebarea este: cum pot sa ma ating de carti sfinte in timpul menstruatiei? Mentionez ca menstruatia imi dureaza 7-8 zile.

Daca raspunsul tau este unul jignitor, te rog, abtine-te si nu scrie nimic.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu esti pe bune cu intrebarile astea?
Tu chiar nu ai pic de respect fata de propria persoana?

Hai sa iti explic de unde provine treaba cu menstruatia.
In trecut cand femeile nu aveau acces la igiena si nu exista produse de igiena pentru femei s au gandit niste popi sa considere menstruatia pacat sa sa interzica femeilor sa intre in biserica. De ce? Sa nu le murdareasca bogatiile de prin 'lacasul domnului'.

Pe scurt, pentru confortul unori popi, un proces fiziologic normal pentru o femeie a fost considerat ceva murdar si incompatibil cu religia, iar unele femei, cum pari a fi si tu, cu mai mult respect pentru niste basme decat pentru propria persoana prefera sa fie injosite in halul asta.

Realizezi practic ca religia te condamna pentru simplu fapt ca esti femeie si ca nu poti controla o nevoie fiziologica NU?

Realizezi ca religia te considera murdara si pacatoasa pentru ca ai un organism care functioneaza normal si are niste nevoie fiziologice NU?

Realizezi ca indoctrinarea religioasa merge atat de deprate incat le face pe femei sa se simta niste nimicuri murdare?

| CinevaAnonimă explică (pentru suntserios):

Nu ma simt un nimic.Si n-am cerut jigniri.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu te am jignit cu nimic. Eu zic ca ti am explicat in cel mai binevoitor mod posibil. E pacat ca nu te simti un nimic, pentru ca asa te trateaza religia. Ea te jigneste, pentru religie daca esti femeie esti un sclav din prima. Daca esti la menstruatie esti un sclav murdar care nu merita pic de respect.

Insa inteleg, indoctinarea e atat de mare incat explicatia mea, care a fost binevoitoare si spre binele tau inseamna jignire. De ce ai mai pus intrebarea daca nu vrei sa afli opinii? Te asteptai la ce?

| CinevaAnonimă explică (pentru suntserios):

Eu n-am vrut decat sa stiu daca este pacat sa ma ating de cartile de rugaciuni n acele zile.Si nu ma simt sclava.

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cand ai sa afli ca e pacat macar sa stii de ce. Nu ca asa ar vrea vreun dumnezeu si pentru ca asa au hotarat in trecut mai marii bisericii ca ar fi o cale buna sa denigreze femeile

| gratargratar a răspuns (pentru suntserios):

Esti prost prietene si probabil ai si facultate. Deci esti prost cu diploma.
Popii aia de care vorbesti tu "in trecut" (care o fi trecutul exact, numai mintea ta micuta stie) erau casatoriti si ei. Inclusiv episcopii erau casatoriti, daca vorbim de perioada primara a Bisericii. Deci stiau f. bine ce inseamna femeia si ce inseamna sa iubesti o femeie. Nu s-ar fi purtat misogin cu sotiile lor sau cu surorile lor. Citeste si tu Sf. Vasile cel Mare, Sf. Ioan Hrisostom etc. si vezi cate remarci misogine gasesti. Cum ar putea cineva care o cinsteste pe Maica Domnului sa fie misogin? Trebuie sa fi absurd si incoerent.

Religia nu condamna pentru o nevoie fiziologica. Religia condamna pacatul - atat. Insa exista niste randuieli ce dovedesc respectul nostru pentru cele sfinte:
1) Femeia sa nu se impartasesca in timpul menstruatiei
2) Barbatul sa nu se impartaseasca daca a avut in noaptea de dinainte scurgere
3) Sotii sa nu se impartasesasca daca cu o noapte inainte au intretinut relatii sexuale etc.
Asta pentru a diferentia spiritul de materie. Atata tot. Baga la caput.
Si ca sa stii si tu - conceptul "persoana" este un concept totalmente crestin. Inainte de crestinism, nu se dadeau doi bani pe persoana. Asa ca mai sterge-ti mucii de la nas si pune mana de te cultiva.

| suntserios a răspuns (pentru gratargratar):

Hopa a aparut popalaul... nu ai treaba cu cersitul pe la usi in perioada asta?

Biserica denigreaza femeia si o injoseste cat de mult poate. Asta e un lucru clar. PUNCT

| suntserios a răspuns (pentru gratargratar):

"Nu s-ar fi purtat misogin cu sotiile lor sau cu surorile lor"

Noooo, ca se stie ca prin Evu Mediu toti barbatii erau niste ingerasi cu femeile.
Femeile aveau drepturi, aveau drept de vot, aveau un cuvant de spus, detineau proprietari samd.
Barbatii erau foarte binevoitori cu femeile, nici nu le foloseau la altceva decat sa le faca copii si sa isi satisfaca poftele sexuale cu ele.

Popii erau toti de o corectitudine nemaintalnica. Cum? Popii de acum 1000 de ani sa fure, sa insele si sa manipuleze lumea. NOooooooo, nu exista asa ceva. Erau ingerasi. Aparau femeile si nu furau de la lumea. Nu traiau in lux, nu omorau oameni... NUUUU nUUUUU. Cruciadele si Inchizitia sunt basme pentru copii nu rahaturi facute de religie.

Imi este atat de mila de unii care sunt atat de naivi si de indoctrinati. Nu zice nimeni sa nu crezi in ceva, intr-un dumnezeu. Da sa ajungi sa fii atat de incuiat e trist.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Vreau sa iti spun ca femeile niciodata nu au mers cu borsul dupa ele, sa pateze biserica sau orice alt loc. Nu ar fi placut sa detaliez ce masuri se luau in diferite epoci, asa ca nu am sa o fac. Fapt e insa ca in nici o epoca nu ai fi putut spune dupa semne exterioare cand e o femeie la menstre.

| T0T a răspuns:

Funny.

| Deaad a răspuns:

Cartea ta "sfanta" ar trebui sa fie Biblia si atat.
Nu mai pune botul la ce spun niste nenorociti jegosi de preoti.
Nu cititul Paraclisului Maicii te face un crestin.

Prostiile asta:10 matanii, 5 rugaciuni sunt niste ineptii.
Ce diferenta e asta si intre:
"Copii, pentru maine sa faceti 10 probleme la matematica, doar asa veti lua note mari", hmm?

| CinevaAnonimă explică (pentru Deaad):

O diferenta foarte mare.Canoanele sunt mijloace de indreptare.Indeplinindu-le imi va fi mai usor sa nu imi mai repet pacatele.

| CinevaAnonimă explică:

Te rog, nu ii judeca pe crestini. Eu nu imi urasc religia, si nici nu o s-o urasc niciodata.Da, acest site este plin de hulitori ai Tatalui, ai Fiului si ai Duhului Sfant.Este trist faptul ca nu toti sunt informati suficient.

| gratargratar a răspuns:

Te poti ruga si in timpul menstruatiei (citi paraclis), nu e problema.
In timpul menstruatiei insa, nu trebuie sa te impartasesti. E o chestiune similara cu scurgerea nocturna la barbati.

| CinevaAnonimă explică (pentru gratargratar):

Da, dar am auzit si citit ca este pacat daca ma ating de icoane sau de alte lucruri sfinte in acele zile.

| gratargratar a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ai putea in acele zile sa nu saruti icoanele. Dar de citit, nu vad de ce ar fi pacat. Rugaciunea nu este refuzata niciodata, in nicio circumstanta.
Ca cu scurgere de sange nu s-a atins de Iisus?
Dar intreaba despre aceste chestiuni duhovnicul, ca internetul e plin de tulburati.

| Stell99 a răspuns:

Sunt prea indoctrinati.

| Papillon09 a răspuns:

happy Cred ca cel mai corect ar fi sa te gandesti daca te vei simti bine dupa alegerea pe care o faci, nu conteaza care este ea. Daca te simti vinovata ca ai atins cartea in timpul menstruatie, nu o face, Dumnezeu te intelege, doar El ne-a creeat corpurile.winking Daca tu crezi ca este ok sa citesti desi esti la menstruatie poti face si asta, de asemenea Dumnezeu nu cred ca tine cont de perioada menstruala pe care El a randuit-o in viata fiecarei fete. Important este sa nu ai remuscari dupa ce vei lua o hotarare! happy