| ASMA14 a întrebat:

E pacat sa arunci coliva? Am avut primita de pomana dar s-a acrit si am aruncat-o, iar cineva mi-a spus ca am facut pacat ca am aruncat coliva! Nu stiu daca am ales bine categoria...

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vroiai sa mananci mancare stricata?

| HuberDan a răspuns (pentru suntserios):

"Voiai", sau "ai fi vrut", pentru ca "vroiai" nu exista in limba romana happy

| suntserios a răspuns (pentru HuberDan):

Ce important ma simt.
Ti-ai facut cont special sa imi corectezi un raspuns de acum 4 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coliva e mâncare binecuvântată de preot, care se mănâncă în amintirea ( pomană, de la a pomeni, a-și reaminti) celui răposat. Dacă nu ai mâncat-o la momentul potrivit și s-a acrit, binecuvântarea nu mai funcținonează, e mâncare stricată, trebuie aruncată.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e pacat, zau asa. Doar daca era stricata, ce era sa mai faci? Sa iti faci rau?
Stai linistita.

| anonimg a răspuns:

Păi nu sănătatea trupului este mai importantă decât mâncarea?
De aceea nu este păcat că ai aruncat-o. Ar fi fost păcat să mănânci o mâncare alterată. Trupul este templul Duhului Sfânt și se aceea noi trebuie să ne păstrăm sănătoși.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este pacat sa arunci o mancare care s-a stricat. Trupul tau este templul Duhului Sfant, nu trebuie sa mancam sa ne imbolnavim.

| AlexSalling a răspuns:

Nu e pacat deloc, si eu fac asta cand coliva nu e buna.winking

| HuberDan a răspuns:

Cautam daca pot da chifteaua primita pomana la catel si mi-a sarit in ochi. Nu o luati personal.