| emipenet a întrebat:

Este ciudat ca un ateu sa vrea sa fie foarte bun? Adica, poate sa aiba ca model pe Iisus? Sunt curios de parerile voastre
Funda❤️

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Iti admir aceasta initiativa si sunt foarte bucuros ca doresti o schimbare in bine, in viata ta. Desigur, caracterul lui frumos poate fi luat ca exemplu, modul in care el se comporta cu oamenii din timpul lui, dragostea cu care se daruia altora, compasiunea, dragostea din privire, vorbele dulci, dar si cateodata mustrari, un echilibru, el cand mustra pe cineva, o facea tot din dragoste pentru ca voia indreptarea acele persoane si tine minte acest lucru, daca a mustra pe prietenul tau, este un lucru dureros pentru tine, atunci esti un prieten adevarat, cand te doare ca trebuie sa il mustri, sa il infrunti cu lucrul rau facut de el, atunci iti pasa de el, si esti un prieten adevarat. Dragostea jertfitoare, dragostea Domnului Iisus se numeste dragoste ''agape'' dragostea care se jertfeste pentru cel sau cei pe care ii iubeste.
Dar vezi tu draga prietene, si eu, probabil ca si tine, am incercat sa fim mai buni, nu ne trebuie mare efort sa facem raul, dar de cele mai multe ori depunem eforturi mari ca sa facem binele. Iti voi spune un lucru, nu vreau sa te conving de nimic impotriva a ceea ce crezi deja, vreau doar sa te provoc, incearca, incearca sa fii mai bun, este un foarte mare lucru, dar vezi tu, acest Iisus, spune ca noi singuri, prin propriile eforturi, nu putem sa facem binele, pentru ca noi suntem inclinati spre rau, din caderea in pacat, nu spre bine. Un copil mic de 8-9-10 ani, nu trebuie sa fie invatat sa minta, stie deja, o face, dar trebuie sa fie invatat sa spuna adevarul. De asemenea nu trebuie sa fie invatat sa fie lacom, stie deja, dar trebuie sa fie invatat sa imparta, sa daruiasca. Fara Duhul Sfant din noi, pe care il primim cand il acceptam pe Hristos in viata noastra, suntem neputinciosi in acest razboi.

| emipenet explică (pentru Irinel15123532):

Cel mai frumos raspuns happy totusi, ramand ateu, nu voi "apela" la el ca sa devin mai bun, dar voi incerca pe cont propriu, dar nu doar bun, si mult mai iubitor, fiindca, din iubire se naste dorința de bine, nu poti face rau cuiva pe care iubesti (dupa cum ai spus cu mustrarea) si ai avut dreptate cu mustrarea
Meriți funda?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Voi sectancti va credeti sfinti, insati iisus a spus ca nu este bun

19 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Ateul, ca si oricare alt om a fost facut bun si...sa fie bun, doar ca lupta pentru existenta si greutatile vietii ii altereaza constiinta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până la un punct. Prea mult orgoliu. Noroc cu apostolii, care l-au transformat dintr-un looser într-un zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Bunatatea e una din formele prin care este sabotata corectitudinea. In consecinta nu e deloc ceva wow, sau de practicat regulat.

| Nilsson a răspuns:

În om nu este nimic bun, toate faptele și gândurile sunt numai spre rău.

Faptele bune vin numai atunci când Dumnezeu lucrează prin noi, a spune că noi am făcut niște fapte bune înseamnă a ne asuma niște merite care nu ne aparțin.

| Digikey a răspuns:

Adica vrei sa organizezi o rascoala impotriva ocupatiei romane? Asta a facut Iisus.S-a declarat regele iudeilor cand romanii abolisera monarhia.A sfarsit pe un stalp alaturi de doi de-ai lui.
Restul sunt doar povesti siropoase care nu au nicio legatura cu realitatea.Vezi pericope adulterae adica faza cu desfranata, pana si biserica recunoaste ca este un fals.

| emipenet explică (pentru Digikey):

E amuzant cum spui, dar nu happy doar bunatatea lui, nimic altceva, in fond, tot ateu raman, doar ca vreau sa dovedesc ca poti fii ateu si sa fii mai bun decat foarte multi crestini happy

| Digikey a răspuns (pentru emipenet):

Una este sa fii bun de frica Iadului sau pentru a primi o rasplata dupa ce dai coltul, alta este sa fii bun pentru ca asta simti.
Chiar si zeul crestinilor cred ca face diferenta.

| emipenet explică (pentru Digikey):

Bunatatea tot bunatate ramane =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai ca model pe Isus esti crestin si nu ateu. De acolo vine si numele de crestin de la Cristos. Nu este ciudat sa vrei sa fii bun. Este ciudat cand esti rau, dusmanos, ipocrit si altele.
Dar si un ateu se poate intoarce la Isus, sa-l ia ca model. Vedem si pe sfantul Pavel cum ii prigonea pe crestini dar s-a convertit cand a auzit glasul lui Isus Cristos.

Răspuns utilizator avertizat
| emipenet explică (pentru anonim_4396):

Il vad ca model doar pentru bunatatea lui, nu pentru ce e legat de dzeu, doar bunatatea lui? fiindca mi se pare foarte interesanta bunatatea sa

| emipenet explică (pentru OctavianDanielMaria):

E putin ca ciudat pentru un Ateu?

| emipenet explică (pentru anonim_4396):

Si nu m-am intors la el, nu o voi face, doar bunatatea lui ma intereseaza, nimic religios happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, Bart Ehrman e ateu si are ca model invataturile lui Isus (alea de compasiune).