| Editzelu a întrebat:

Eu sunt crestin ortodox insa vreau sa fiu catolic.
Ce trebuie sa fac ca sa devin crestin catolic?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

PorumbRodica1965 pai nu tot acelasi biblie aveti?

| minrest a răspuns:

Nu este greu. Dar ce vrei sa fi, romano-catolic sau greco-catolic? Ca sa devii greco- catolic, mergi la biserica greco-catolica duminical si prin august ii spui popii sa te treaca la ei. Ca sa devii romano-catolic, vorbesti cu un preot paroh si incepi sa faci catehismul. Si cand il termini, te boteaza si asta e.

| xerxes1 a răspuns:

Este vorba despre acelasi Pokemon in care cred si unii si altii.
Practic sari din lac in put.

| sprezero a răspuns:

Chiar crezi ca papa nu are păcat?

| BogdanMx a răspuns:

Sigur, il trimiti din lac in puț. Între catolicism și iehovism nu este nici o deosebire pentru că ambele religii sunt eretice. Credința martorilor nu poate fi atestata istoric ca și cult, iar în catolicism dacă se caută în amănunt superamția a fost o adăugire neconformă cu modul de organizare apostolic de catre episcopul roman de atunci, fiind inflentat de catre franci. Prin urmare credinta ortodoxa au avut-o si catolicii in primii 1000 de ani.

| AC4S4 a răspuns (pentru BogdanMx):

In fiecare Biserica se gasesc nereguli. La ortodocsi se gasesc traditii pagane, la catolici existau indulgentele, iar papa schimba ce vrea, cand vrea. Nu exista vreun cult in care sa zici ca se aseamana 100% cu primii crestini. Biserica lui Hristos nu este o religie a acestei lumi. In Biblie scrie cum au fost primii crestini.

| muntelezion a răspuns:

De ce vrei sa fii catolic?