| anonim_4396 a întrebat:

eu sunt din familie de crestini si am fost invatata de mica sa cred in Dumnezeu etc etc.Eu nu prea sunt religioasa de felul meu, ma ia gura pe dinainte si chestii de genul.Problema e ca am incercat si eu sa ma rog si pur si simplu ma rog normal si apoi incep sa gandesc lucruri rele fara sa vreau (gen :sper sa ma calce masina) si incep sa spun nu nu vreau asta de ce tocmai am gandit asa si toate gandurile rele imi vin in minte si eu incerc sa le neg dar nu stiu cum pur si simplu am inceput sa ma sperii de ce ganduri am si acum nu mai pot dormi pentru ca sper sa nu patesc ceva.Nu stiu ce e cu gandurile astea, adica mi-am cerut iertare si incercam sa ma rog si eu normal dupa atata timp cat nu m-am rugat si m-am simtit vinovata.Si inca am o stare ciudata.A si cateodata ini vin in ninte ganduri de hula sau cateodata am impresia ca nu cred in nimeni si nimic dar apoi incep sa ma rog.Va rog ajutor nu am mai patit asa simt ca o iau razna, nu pot vorbi cu parintii ei tot tinpul se cearta si nu stiu cu cine sa vorbesc.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Părerea mea e că dacă de mult timp nu te+ai m-ai rugat, diavolul s-a gândit că nu trebuie să'-şi bată capul cu tine, eşti pe drumul lui iar dacă acum ai început să te rogi, nu-i convine şi trimite demoni de frică şi de hulă să te atace, alături de cei de ceartă care par să-i influenţeze pă părinţii tai.Pentru sufletul oricui să dă o puternică bătălie, care se înteţeşte mai ales când omul se gândeşte să se apropie de Dumnezeu.Tocmai de aceea a murit Mântuitorul Hristos în locul nostru, pentru a învinge puterile demonice care ne atacă în primul rând la nivelul gândurilor. Învierea Lui e garanţia victoirie asupra tuturor demonilor şi El ne cheamă să fim parteneri la victoria Lui.În Biblie se spune că -cine mărturiseşte cu gura pe Hristos ca Domn şi crede că Tatăl L+a înviat din morţi, va fi mântuit(Romani 10-9).Aşa că roagă+te--Te aleg pe tine, Iisuse Hristoase ca mântuitor şi stăpân al sufletului meu, Tată iartă-mă pentru toate păcatele mele( spune-le pe cele care îţi vin în minte) rşi curăţeşte-mă cu sângele Fiului Tău, vreau să îţi aparţin ţie, să mă protejezi tu. Orice duh de frică, de hulă, de ceartă îţi poruncesc să pleci de la mine în numele lui Iisus Hristos!
Citeşte Biblia şi roagă-te să o înţelegi, să-ţi vorbească Dumnezeu prin ea.Nu te da bătută, sufletul tău e o comoară care va dura etern şi Dumnezeu vrea să fii o eternitate împreună cu El.Continuă să-ţi vorbeşti gândurile în conversaţie cu Dumnezeu şi imboldul acesta de a începe din nou să vorbeşti cu El, să te rogi a venit tot de la EL :E semn că EL te caută blând.Perceperea prezenţei lui Dumnezeu e cea mai mare plăcere posibilă o omului pe pământ.

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai fost dresata de mica, asta e tot. Nu te stresa fara rost. Mdah, familie crestina si parintii tot timpul se cearta, halal. Nu ai zis cati ani ai. La scoala/liceu ar trebui sa ai un psiholog ceva sau macar ai putea sa intrebi diriginta de asa ceva, inca mai sunt si oameni de-astia in sistem. Ca te rogi sau nu te rogi, vidarea mintii e un exercitiu teribil de greu.

| milan9 a răspuns:

Biblia este plina de minuni precedate de rugaciuni catre Fiul lui Dumnezeu ale celor ce primeau vindecarea...

O rugaciune foarte importanta este:
" Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa/pacatosul. "

| TrăieşteClipa a răspuns:

Din pacate Biblia este o colectie de legende si povestiri de prin lume adunate. Unele au un sambure de adevar altele sunt doar fabulatii.
Cu siguranta exista o constiinta cosmica universala care a creeat totul, din care facem si noi parte, deoarece totul este energie.
Asa-zisul dumnezeu biblic era un tip in carne si oase care se enerva zilnic, si prefera carnea de miel la gratar, doi miei jertfiti zilnic unul dimineata si altul seara.

"Un miel sa-l jertfesti dimineata, iar celalalt miel seara. (Exod.29:39)
Impreuna cu cel dintai miel, sa aduci a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn de masline fara drojdii si o jertfa de bautura de un sfert de hin de vin. (Exod.29:40)
Pe al doilea miel sa-l jertfesti seara si sa aduci impreuna cu el o jertfa de mancare si o jertfa de bautura, ca cele de dimineata; aceasta este o jertfa mistuita(coapta ) de foc, de un miros placut Domnului. (Exod.29:41)"

Daca vrei sa te rogi exterminatorului de miei, doar iti pierzi timpul.

Cauta si vei gasi, doar atat iti pot spune.
P.S.
un efa are un volum de 36 litri.
un hin are un volum de 6 litri

| AliGab a răspuns:

Draga mea, foarte bine faci ca te rogi. Acele ganduri nu iti apartin si iar iti spun ca faci foarte bine sa le respingi. Nu ti se va intampla nimic, crede-ma, ci doar vor sa te sperie ca sa nu te mai rogi, dar tu sa nu renunti. Lupta-te cu acele ganduri care vin de la cel rau si, la un moment dat o sa vezi ca nu le vei mai avea. Pe de alta parte, pe langa rugaciune, du-te sa te si spovedesti acum de Paste. Sa nu iti fie rusine sa recunosti toate pacatele tale fata de preot pentru ca el nu te va judeca ci doar iti va da dezlegare de pacate ca Hristos sa ti le ierte.
Atata timp cat tu contnui sa te rogi inseamna ca vorbesti cu Dumnezeu, in Treime slavit, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, iar daca tu continui sa pastrezi convorbirea ta cu Dumnezeu prin rugaciune nimic rau nu ti se poate intampla, indiferent de gandurile care iti vin. Nu are de ce sa iti fie frica, roaga-te in continuare si respinge acele ganduri. Succes happy
A...si atata timp cat te rogi pentru parintii tai, pentru colegii/prieteni si toti cei pe care ii cunosti, chiar daca nu ii suferi, inseamna ca ai multa bunatate in tine.
Atat mai spun: continua sa te rogi, sa te spovedesti, daca vrei sa te duci si la biserica si sa vezi si ca parintii tai vor inceta sa se mai certe si chiar se vor iubi mai mult.
Ai grija de tine draga mea

| VelaJohnny a răspuns:

Legat de rugaciune, Isus nu ne-a invatat sa ne rugam lui, nicaieri in Biblie nu apare o rugaciune adresata lui sau altcuiva, in afara de Dumnezeu. El este singurul care este numit „Ascultatorul rugaciunii", iar eu sugerez sa urmezi in mod exact modelul oamenilor fideli lui Dumnezeu din Biblie. Legat de ganduri, cred ca ai un ghiveci (fara nici o suparare) daca asa se manifesta ele. Incearca sa manifesti mai mult control, sau pur si simplu gandeste-te la altceva cand vin. Legat de som, vei adormi linistita cu muzica lenta si la volum scazut. N-are rost sa te consumi atata cu astea, iti face mai mult rau. Si nu in ultimul rand, incearca un psiholog. Ei ar trebui sa fie competenti in asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti plina de rautate, revolta, si nu ai nimic bun in viata ta. Impaca-te cu tine insuti, impaca-te cu Dumnezeu, si lasa dragostea si iubirea sa vina in inima ta. Vorbeste cu Iisus Hristos si roaga-l sa te ajute asa cum ai facut aici si citeste si tu macar noul testament.Va fi bine.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Parafrazez: "ochiul bun pe toate le vede bune, ochiul rau si pe cele bune le vede rele". Omul este facut din dragoste si doar acest lucru il face pe om sa aiba ceva bun in viata sa, chiar daca este cel mai rau om de pe pamant

| anonim_4396 explică (pentru AliGab):

Ochii sunt lumina trupului.Si daca ochiul tau este rau, lumina ta va fi intunerec.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. Si mie mi s-a intamplat. Este absolut normal ca atunci cand incepi sa te rogi diavolul sa vina si sa incerce sa te disturbe pentru ca nu cumva sa te apropii de Dumnezeu. Iti dau un sfat care la mine functioneaza. De fiecare data cand acel gand rau vine asupra ta tu spune rugaciunea inimii " Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa/pacatosul. "

| 熊Panda熊 a răspuns:

Salut. Si mie mi s-a intamplat. In Patericul Egiptean este un capitol intreg despre aceste ganduri de hula involuntare.
E important sa nu-ti fie teama de acele ganduri, pentru ca acelea nu sunt gandurile tale. Daca iti va fi teama de ele, devin ganduri intruzive, adica creierul nostru functioneaza in asa fel in cat, daca ti-e teama de acele ganduri, iti vor veni mai des in minte. Daca nu iti va fi teama, mintea nu le va mai acorda o atentie deosebita si le vei uita. Daca le tot negi (dar nici sa fi de acord cu ele, sau sa pacatuiesti!) si te tot gandesti sa nu patesti ceva, ele vor persista.
Daca ai ganduri involuntare, nu ai facut pacat. Doar cand omul face pacatul cu luare-aminte este socotit a fi pacat.
E si asta o ispita, ai inceput sa pasesti in credinta si Cel viclean mai arunca cate un obstacol.
Daca vrei, iti las in link capitolul despre gandurile involuntare de hula din Patericul Egiptean (a fost scris de niste sfinti din pustia egiptului, pe vremea cand Egiptul era crestin ):
https://www.google.ro/......https?/url

| 熊Panda熊 a răspuns:

@Velea Johnny :
"si Toma i-a zis (lui Iisus) : Domnul meu si Dumnezeul meu!" (Ioan)
"Orice veti cere in Numele Meu (al lui Iisus ) vi se va da voua."
"
" 1. Poporul care locuia întru întuneric va vedea lumină mare şi voi cei ce locuiaţi în latura umbrei morţii lumină va străluci peste voi (...)Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, DUMNEZEU tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie." (Isaia)

" Şi îl băteau cu pietre pe Ştefan, care se ruga şi zicea: Doamne, Iisuse, primeşte duhul meu!" (Faptele Apostolilor)
Chiar si Sf. Pavel zicea sa-i multumim lui Hristos.
Chestia asta, cum ca Hristos nu este Dumnezeu Adevarat, la fel si afirmatia cum ca Sf. Duh nu e Dumnezeu Adevarat, e total falsa si combatuta de Revelatia lasata de Dumnezeu (Sfanta Scriptura, dar si Traditia/Predania pe cale orala), si a mai fost combatuta la Sinoadele I si II Ecumenice.
Dumnezeu e unul in fiinta si intreit in persoane, si e doar unul, lucru pe care mintea umana nu-l poate intelege.
Deci, fiecaruia dintre cele 3 persoane ale Sf. Treimi i se cuvine acelasi grad de slavire si de rugaciune.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

happy dragul meu prieten, haide sa ne rugam si lui Moise, ce zici?

Exodul 4:14-16, Dumnezeu ii spune lui Moise ca ii va fi dumnezeu lui Aaron.
„Atunci Iehova s-a aprins de mânie împotriva lui Moise şi a zis: „Nu este Aaron, levitul, fratele tău? Ştiu bine că el poate să vorbească. Iată că vine înaintea ta. Când te va vedea, se va bucura în inima lui. Să-i vorbeşti şi să pui cuvintele în gura lui. Şi eu voi fi cu gura ta şi cu gura lui şi vă voi învăţa ce să faceţi. El va vorbi poporului în locul tău şi îţi va fi gură, iar tu îi vei fi Dumnezeu."

Hai sa ne rugam si judecatorilor Israelului pentru ca si ei au fost dumnezei happy

Psalmul 82:1 „Dumnezeu se aşază în adunarea Celui Divin, judecă în mijlocul dumnezeilor:" si 6 si 7
„Eu am spus: «Sunteţi dumnezei
şi cu toţii sunteţi fii ai Celui Preaînalt.
Veţi muri aşa cum mor oamenii
şi veţi cădea ca oricare dintre prinţi!»"

Nu intelegi ce inseamna cand un om este dumnezeu. Ce aveau Moise, judecatorii si Isus in comun? Erau reprezentanti ai Dumnezeului Atotputernic. Judecatorii judecau poporul cu legile divine ca si cum ar judeca Dumnezeu. Moise si Isus au vorbit in numele lui Dumnezeu, ca si cum el a vorbit, fiind profeti. Legat de egalitatea intre Isus si Dumnezeu, sa iti mai arat doua versete happy

Marcu 15:34 „La ceasul al nouălea Isus a strigat cu glas tare: „Eli, Eli, lama sabactani?", care, tradus, înseamnă: „Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?"

Ioan 14:28 „Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine."

Una e sa ii multumesti lui Isus, alta e sa i te rogi ca si cum i te-ai ruga lui Dumnezeu. Apoi, Dumnezeu merita mai multa multumire decat orice altcineva, el e Creatorul. Isus este o creatie a sa. Coloseni 1:15 „El este chipul Dumnezeului nevăzut, întâiul născut din toată creaţia"
Apocalipsa 3:14 „Îngerului congregaţiei din Laodiceea scrie-i: Iată ce spune cel ce este Amin, martorul fidel şi adevărat, începutul creaţiei lui Dumnezeu:"
Nu intru in detalii, doar fi atent la aceste versete si mediteaza un pic happy Cat despre versetele date de tine, le cunosc destul de bine. Ai putea preciza si capitolul si versetul, ar fi mai usor de inteles. Legat de cerinta, nu are logica scena urmatoare:
-Gheorghe!
-Da.
-Am o rugaminte la tine, in numele tau te rog... thinking

Dar urmatoarea scena:

-Gheorghe!
-Da.
-Am o rugaminte, a zis Vasile sa iti zic in numele lui cutare lucru.

Asta asa, legat de ce ziceai tu "Orice veti cere in Numele Meu (al lui Iisus ) vi se va da voua." Clar, Isus s-a referit la Dumnezeu, Tatal sau, cand ne rugam.

| milan9 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Exod 4,16 AFIRMA CU TOTUL ALTCEVA decat falsa si denaturata traducere a "martorilor lui IIehova" thinking
Mai exact:
"Va grăi el poporului, în locul tău, vorbind pentru tine, iar tu îi vei fi grăitor din partea lui Dumnezeu." Astfel ca Moise nu va deveni "Dumnezeu" cum considera "martorii"...

| milan9 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

"Intâiul născut" este diferit de "creat".
"Nascut" pentru ca Dumnezeu Fiul este "Fiul" unui "Tata" de natura DIVINA.
Una este natura umana si alta este NATURA DIVINA.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Milan, se bazeaza pe King James, cea mai buna traducere facuta vreodata. Zici ca e denaturata si falsa, vorbesti prostii, criticii ar rade de tine, mai ales sa auda ca o Biblie bazata pe King James e falsa, asta insemnand ca si sursa e falsa. Nu gandesti si vorbesti numai prostii. Legat de al doilea comentariu, ce spune Apocalipsa? Isus e inceputul creatiei, inceputul zidirii conform altor traduceri, sau conform King James „the beginning of the creation of God". Isus e o creatie, inceputul tuturor creatiilor. Biblia minte si tu spui adevarul?

http://www.kingjamesbibleonline.org/Revelation-Chapter-3/#14

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru milan9):

Exact. Si desi Tatal naste vesnic pe Fiul si purcede pe Sf. Duh, nu a fost timp in care Tatal sa fi existat fara celelalte 2 persoane treimice.
Cam asa spuneau si arienii si pneumatomahii : ca Fiul si Sf. Duh sunt creatii.
Citisem undeva ca Arie, ca sa-si afirme erezia, a schimbat doar vreo 1 sau 2 litere dintr-un cuvant, si propozitia rezultata avea cu totul si cu totul alt sens. Cam asa fac si martorii, au si ei o religie de prin 1900, si fac traduceri si "corecteaza" pe unde nu le convine ceva (acum, despre King James nu stiu ce sa zic, nu prea le am cu criticile literare, dar "Traducerea lumii noi " cam lasa de dorit... mult... ).
Totusi, am citit ca Biblia Inaltului Bartolomeu are la baza "king James", si e aproape identica cu Biblia Sinodala. Si plus ca la baza Bibliei Ortodoxe stiam ca stau scrieri antice : Septuaginta, etc.
Plus ca limba greaca e o limba complicata si e greu sa faci o traducere mot-a-mot in romana.

| milan9 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Desigur. Fiul NU este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Meh, nu-mi bat capul cu tine. Mereu ai dreptate, orice discutie s-ar purta cu tine. Toti se inseala, chiar si istoricii care arata cum crestinismul a luat-o pe cai gresite de cand Constantin, idolatrul a ajuns Pontifex Maximus si al crestinismului (sa nu vorbesc de unele surse care spun ca s-ar fi casatorit cu mă-sa). Dar neah, cui ii pasa, biserica il face sfant, ignorand istoria, la fel ca tine. Problema ta. Daca preferi sa dai interpretari personale Bibliei, cand ea spune ca sufletul care pacatuieste v-a muri, arata starea mortilor, arata ca Șeolul sau Hadesul (iadul) nu e pentru chin, iar ca in lacul de foc va fi aruncat iadul...in fine, nu vad de ce continui. Alegerile tale, raspunzi pentru ele.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica Ortodoxa a ramas fara interrupere si FARA SCHIMBARE Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu in Noul Testament.
Să-l lăsăm in pace pe împăratul Constantin - considerat asemeni apostolilor nu pentru vreun model de viata sfanta ci pentru ca prin libertatea acordata crestinilor a evitat sute de mii de masacre la adresa crestinilor din partea paganilor din Imperiul Roman.

El NU a avut nici o iniţiativă doctrinară în învăţătura creştină (nici nu era posibil),

Crestinismul trecuse déjà prin TREI SECOLE DE PERSECUTII, care nu l-au slăbit, ci dimpotrivă, l-au propulsat, l-au făcut mai puternic (sângele martirilor a reprezentat "sămânţa creştinismului"). Cum se putea înclina creştinismul (devenit deja UNIVERSAL în secolul IV) în faţa unor schimbări din afară? (asta pentru cei care presupun în mod greşit că împăratul Constantin ar fi influenţat cu ceva…)

Se pot scrie aici cărţi întregi pentru demonstrarea STĂRII NECLINTITE a BISERICII la sinodul I ecumenic, (bibliotecile de cărţi ale episcopilor din primele 300 de ani, dinainte de sinod, confirmă "parcursul" neschimbat al Bisericii înainte şi după anul 325):

la sinod nu au fost doar 2-3 episcopi, ci sute (la cele sapte sinoade au fost de fiecare dată între 300 şi 600 de EPISCOPI)
mulţi dintre episcopi aveau încă pe corpul lor urmele torturilor la care au fost supuşi pentru credinţa lor NECLINTITĂ! (cum aveau ei să "tremure" în faţa unor presupuse ameninţări?)
Nu există în istorie NICI O SUSPICIUNE care să susţină teroriile tendenţioase ale sectanţilor (dezrădăcinaţi de Biserică…) în privinţa vreunui presupus "amestec" al lui Constantin!
Se păstrează întacte TOATE actele sinoadelor, "stenogramele" de atunci cu tot ce s-a discutat în cel mai mic detaliu. TRANSPARENŢA ESTE TOTALĂ şi ea arată că împăratul a fost prezent doar onorific (de umplutură mai pe româneşte). Nu a avut nici o intervenţie!
Nu putea împăratul să influenţeze lucrările sinodului pentru că TRANSPARENŢA era chiar scopul sinodului: clarificarea liberă prin consens general. Prezenţa împăratului era doar garanţia "democraţiei" şi libertăţii discuţiilor purtate (exact cum ar fi prezenţa presei la lucrările parlamentului happy );
Nu există în TOATĂ ISTORIA OMENIRII teorii ale conspiraţiei în care să fie incluşi 300-400 de oameni!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| krypton1234 a răspuns:

Roaga te nu manca sange de animal porc iepure etc ce e interzis in biblie citeste o. Asa este mintea onului spune chestii fara sa le judece deci nu te mai supara tu doar trebuie sa crezi in Dumnezeu, in lumea de apoi in profetul tau ( isus) si in cartea ta.

| DoarUnNimeni a răspuns:

Ai de *** da unii oameni sunt bolnavi rau cu creierul smr... Cum dracu ai mancat **** si l-ai crezut si i-ai dat funda aluia care a zis ca nu te-ai mai rugat de mult si dracul a trimis demoni... Hai las-o trebuie sa fi prost gramada sa crezi asa ceva.