| deliagabriela891t a întrebat:

Imi place foarte mult de un baiat, e un om minunat, la inceput credeam ca e doar parerea mea de persoana indragostita, insa nu este asa deoarece si alte persoane mi-au spus acelasi lucru despre el. Problema este ca am aflat ca el e ortodox dar face parte din,, Oastea Domnului", adica e un pic mai altfel, mai credincios decat noi ceilalti. Eu am mai avut o relatie serioasa inainte iar el stie lucrul acesta, adica nu sunt asa cum poate si-ar dori el. Ce parere aveti, ar trebui sa incerc ceva cu el? Ati cunoscut astfel de persoane?

5 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Si tu nu aparti tot de Biserica Ortodoxa? Care e problema?
Cei din Oastea Domnului se aseamana mai degraba cu neoprotestantii decat cu ortodocsii in modul de inchinare. Eu as zice ca nu e nici o problema, poate te influenteaza in bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Tare periculosi astia.

Sunt destul de prinsi in duhul asta sectar, caracterizat prin "pot sa fac mai bine deca fac ceilalti". Apăi tocmai de aia multi din Oaste s-au orientat spre neoprotestanti sau spre secte din zona. Daca sa spunem ca Doamne Fereste, se activeaza vreo blestemata de directiva cu ecumenismul de la nesfantul Sinod de anul trecut, astia o sa fie primi care o sa o inghita.

Si ca ziceam de mandrie, faptul ca sunt in aceasta "aripa speciala" a Bisericii le-o intrat destul de bine in cap, dupa cum spuneai chiar tu: "adica e un pic mai altfel, mai credincios decat noi ceilalti". A, deci doar in Oastea Domnului poti fi mai credincios, si in restul B.O. nu? Nu suna aiurea?

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Ostasii sunt ortodocsi mai interesati de modul in care isi traiesc viata. De asta ii cam considera lumea o secta.
http://adevarul.ro/......index.html
Citeste la "Combaterea sectantilor". Nu cred ca e rea o astfel de grupare, nu au fost sustinuti si li s-au alaturat putini, de asta "se orienteaza spre neoprotestanti".
Am cunoscut si ortodocsi care chiar duceau o viata dupa voia lui Dumnezeu, dar majoritatea nu. Oastea Domnului a fost un fel de grupare ca sa stie cine vrea sa duca o viata dupa voia Domnului. Au vazut dezinteresul multor ortodocsi si probabil de asta s-a format aceasta "rupere" de Biserica.

| deliagabriela891t explică:

Asa el pare un om normal, din cate il cunosc eu. Pe mine nu ma deranjeaza sa fie mai credincios sau faptul ca respecta anumite lucruri mai mult decat noi, ceilalti. Nu stiu nici daca el ar face vreodata primul pas intr-o relatie. Eu de exemplu sunt dispusa sa incerc sa il fac, insa mi-e teama ca m-ar putea respinge din cauza faptului ca eu am mai avut un prieten inainte...