| robertinio2 a întrebat:

Imi puteti spune cate ceva despre botezul legii vechi pentru ca pe google nu gasesc nimic...

!

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

La evrei, prin "TAIEREA IMPREJUR" se făcea intrarea in vechiului LEGĂMÂNT, imediat după naştere (la fel ca si astazi, fara cojnsimtamantul pruncului- fiind un dar NECESAR).

Evreii născuţi sub Lege erau incluşi încă DE LA ÎNCEPUT în acel LEGĂMÂNT, prin circumciziune. Acesta era "botezul" pentru vechii evrei – confirmarea Legii si a promisiunilor ei.
"TAIEREA IMPREJUR" era, am putea spune, un fel de echivalent al botezului creştin (prin care însă se mai transmite şi HARUL LUI DUMNEZEU).

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Botezul prin scufundare este preluat din Mithraism. Evreii nu se botezau, iar Iisus a fost evreu.
In schimb Iisus a fost circumcis, nu a mancat carne de porc si respecta sambata ca zi de odihna.

| francut a răspuns (pentru xerxes1):

Si s-a botezat la 30 de ani. In apa Iordanului, iar "nas" i-a fos Sf. Ioan.

| xerxes1 a răspuns (pentru francut):

Sunt povesti.
Ioan a fost varul lui.Impreuna au incercat sa provoace o razmerita impotriva romanilor dar dupa cum stim s-a terminat rau pentru amandoi.

| AC4S4 a răspuns:

In Vechiul Testament nu exista botez. Insa, uneori se face o asemanare intre botezul din Noul Testament cu circumcizia evreilor din Vechiul Testament. Cred ca la asta te referi.

| francut a răspuns:

Despre ce?! Ce este "botezul legii"?

| robertinio2 explică (pentru francut):

Pai trebuie sa fac un proiect, poti sa-mi spui ce este si niste informatii mai importante!

| francut a răspuns (pentru robertinio2):

Http://www.cuvantul-ortodox.ro/......s-vlachos/
http://patriarhia.ro/botezul-domnului-temelia-botezului-crestin-7543.html
https://www.resursecrestine.ro/predici/86353/botezul-domnului-isus
"Şi din ceruri s-a auzit un glas care zicea: „Acesta este Fiul Meu prea iubit, în care Îmi găsesc plăcerea.""
De aici s-ar deduce ca Isus nu a fost singurul fiu al lui Dumnezeu, ci doar "cel prea iubit".

| oykoj98 a răspuns:

Primul care a botezat oameni a fost Ioan Botezatorul, verisorul lui Iisusc acesta (botezul) servind ca un legamant intre oameni si Dumnezeu. Cat despre legea veche nu stiu la ce te referi. Mai demult se botezau oameni mari in rauri, numai ortodocsi au inceput sa ii boteze de mici, poate la asta te referi