| CinevaAnonimă a întrebat:

TPU! In fiecare duminica dupa liturghie noi, copiii, stam la biserica si vorbim cu preotul sau cu o profesoare despre Dumnezeu, biblie, credinta, etc.
Acolo vine si un baiat de vreo 12 ani care este foarte vorbaret. Vorbeste cat sta. Problema insa nu e asta.
Astazi, dupa ce plecasem cu totii de la biserica, ne-am intalnit cu niste Martori ai lui Iehova in fata unei rastigniri. Atunci el a inceput a striga:
- De ce nu va faceti semnul crucii? Iisus S-a rastignit pentru oameni, dar voi...

Si apoi altele si altele.

1)Unul dintre acei Martori l-a intrebat:,, Dar tu crezi ca el a vrut sa se rastigneasca?"
El a tacut. Intrebarea este:Ce ar fi trebuit sa raspunda?
2) Striga, ii ameninta si ii injura pe Martorii lui Iehova, astfel facand un pacat foarte mare deoarece face de rusine ortodoxia( mi se pare ca acest pacat se numeste blasfemie). De multe ori incercam sa-i explicam ca nu face un lucru bun, dar el niciodata nu ne asculta. Ce am mai putea face?

35 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fanatism.
Cam asta e cand trebuie sa vorbesti si taci (nu a raspuns la intrebarea pusa) si in plus ii insulti pe cei de linga tine, si cand ti se zice ca nu e bine ce faci, nu iei seama.
Adevarata credinta, bazata pe iubire si respect fata de cel de linga tine, te va respecta de nu iti faci semnul crucii, te va intelege chiar de crezi diferit, te va ajuta chiar de esti numit de altii eretic.
Asa cum zice si AC454, nu face de rusine ortodoxia, nu se impiedica ortodoxia de unul ca el, insa este o rusine pentru Iisus Hristos. Noi, daca pretindem ca umblam cu El, trebuie sa traim ca si El, si asta e departe de ceea ce face baiatul acesta.
Ce poti face impotriva fanatismului? Mai nimic. Cit de intunecata e mintea unui fanatic poti vedea in evenimentele petrecute in 11/9. In fond, tocmai asta e problema, fanaticul crede ca el e foarte bine, si ca isi poate permite din cauza asta sa faca ce vrea cu si fata de ceilalti, si de aceea, orice i-ai zice, nu va baga in seama.
O dira de speranta ar mai fi daca ati vorbi cu preotul bisericii, sa vorbeasca el cu acel baiat, poate-poate se va mai indrepta.

| danay72 a răspuns:

Ma bucur sa vad ca, deși ești ortodoxa practicantă, nu ai prejudecăți fata de noi, Martorii lui Iehova. Felicitări ca nu ești părtinitoare.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Ce fel de prejudecati as putea sa am?
Da, credinta ortodoxa nu are o parere buna despre secte si alte religii. Dar, pana la urma suntem cu totii OAMENI, nu?
Trebuie sa-i lasam aproapelui liberul arbitru, nu sa-l impunem sa faca ceea ce vrem noi.

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sunt tot felul de povesti: "la voi se face asa, si e asa, si...", cand le auzi te gandesti de unde or fi scoase. Nu stiu cine a inventat povestile, scopul lor fiind sa dezinformeze si sa creeze o parere rea prost informata.

| CinevaAnonimă explică (pentru AC4S4):

Te referi la ortodocsii care se contrazic cu Martorii lui Iehova? Stiu ca uneori se exagereaza, dar nu sunt povesti. Sau era vorba despre altceva?

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ma refer ca unii inventeaza lucruri despre celelalte culte sau despre cum se desfasoara slujba la ei.

| CinevaAnonimă explică (pentru AC4S4):

Asta am observat si eu mai demult. Insa si oamenii de celelalte culte ar trebui sa le spuna celor care inventeaza ca este cu totul absurd ceea ce spune si, sa-i spuna sa studieze ambele credinte, apoi sa-si deie seama ca lui Dumnezeu nu-i plac oamenii care sunt barfitori si mincinosi.

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Bravo. Ma buc ca gândești asa. Ar fi frumos ca toti cei din religia ta sa gândească la fel.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Sa gandeasca la fel nu este bine. Insa sa gandeasca asemanator ar fi frumos. Nimeni nu ar mai face aceste lucruri pe care le face acel baiat. Eu cred ca inca nu este tarziu pentru ca acesta sa se corecteze. Candva aveam si eu alte pareri despre Martorii lui Iehova, dar acum gandesc si din alte puncte de vedere. Apropo, tu ce parere ai despre crestinii ortodocsi?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu am nimic cu ei, eu am fost ortodoxa. Am rude care sunt ortodoxe, iar faptul ca ne respectam reciproc este un lucru minunat și ne înțelegem foarte bine.Noi vorbim cu oamenii din toate religiile și ii respectam pe toți, indiferent în ce cred. Isus a zis ca trebuie sa ii iubim pe toți oamenii, iar noi ca Martori ai lui Iehova, facem acest lucru. Nu avem prejudecăți fata de nimeni. De fapt, Isus a zis ca semnul distinctiv al religiei adevărate va fi iubirea. Ioan13:34,35. Crezi ca am predica și am vorbit frumos cu oamenii, deși ne batjocoresc, multi dintre ei, chiar și aici pe TPU, dacă nu i-am Iubi?

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Si de ce ai parasit credinta ortodoxa? Ce te-a determinat s-o faci?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Faptul ca am văzut ca Biblia susținea alte lucruri fata de ce știam eu și credeam ca e corect. Adică am întrebat preotul de ce în Biblie apare ca pe Dumnezeu îl cheamă Iehova și de ce nu folosesc acest nume. A recunoscut ca asa îl cheamă, dar nu mi-a zis de ce nu se folosește. Apoi despre închinarea la icoane, Biblia este categorica și spune clar ca e greșit. Apoi am învățat din Biblie despre doctrine de baza, iar eu respectam mai mult tradiția decât Biblia. Am realizat ca ceea ce era conform Bibliei nu se regăsea acolo. Eu vreau sa fiu în religia care aplica ce spune Biblia. Iar cel mai important lucru care m-a convins sa îmi schimb religia e faptul ca nu exista iubirea de care a zis Isus ca trebuie sa fie între toti enoriașii. Ideea e ca studiu profund al Bibliei m-a convins sa îmi schimb religia.

| AC4S4 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sa intrebi ce parere ai despre crestinii ortodocsi/ catolici/ protestanti, e cam general. Peste tot vei gasi si oameni rai si oameni buni, in diferite moduri. Daca ne referim la cei seriosi, nu cred ca e vreunul mai presus decat altul. Peste tot sunt oameni care merg la biserica duminica, dar in rest sunt aproape paraleli cu Dumnezeu.
La ortodocsi mi se pare ca a intrat gandirea "bucura-te de viata, ca doar una ai", in special la tineri. Daca esti crestin, trebuie sa stii ca dupa moarte va depinde cum ti-ai trait viata. Mi se pare ca ideea de viata vesnica se transforma doar intr-o teorie, putini mai cred ca vor trai vesnic, astfel isi traiesc viata in destrabalare. Multi spun "lasa ca am timp, sunt tanar", dar niciodata nu poti stii cand vei muri.
Lucrurile astea le-am observat la ortodocsi pentru ca in tara sunt 85% ortodocsi, dai de ei peste tot. Dar probabil ca se aplica si la orice alte culte, daca mergi in Africa de Sud, in Brazilia unde majoritatea sunt protestanti, o sa gasesti si acolo aceleasi lucruri probabil.
La crestinii ortodocsi ce nu mai imi place este ca nu citesc Biblia. Poate cei din generatiile trecute o citeau, insa tinerii nu sunt deloc stimulati sa o faca. Eventual stiu niste versete care le-au intrat in minte, dar mai mult nu.

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Este necesara foarte multa atentie, discernamant si informare cand ai de-a face cu manipulatori ipocriti din gruparea iehovista... thinking Iata un exemplu... @danay spune ca teoria bizara a sectei ei i-a fost confirmata de un preot? Un exemplu tipic de minciuna si magarie marca "martorilor". Orice preot stie ce este "Iahve", stie ce este COMPROMISUL pronuntiei "tetragramei", din moment ce pronuntia ORIGINALA s-a pierdut definitiv.

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| milan9 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu numai ignoranta il poate face pe un om sa afirme ceea ce afirma @ danay "iar eu respectam mai mult tradiția decât Biblia", din moment ce traditia NESCHIMBATA a Bisericii este viata si literatura teologica a primelor doua secole crestine (apostolice). "Traditia" nu a facut decat sa explice mesajul Bibliei inca de atunci, DIN VREMEA APOSTOLILOR si a episcopilor lasati de apostoli, tocmai pentru a nu veni o secta nesimtita din secolul 19 infiintata in mod special pentru dezbinarea crestinismului.
Nu se confunda obiceiurile populare pagane (ex. gaina peste groapa) cu invatatura Bisericii. Acestea nu sunt decat reminiscente precrestine ce nu au putut fi starpite din constiinta unor oameni (Biserica niciodata nu si-a propus sa intervina inchizitorial). Oamenii ce nu merg la Biserica prefera sa pastreze superstitii si obiceiuri populare stupide in loc sa cunoasca invatatura reala a Bisericii Ortodoxe pentru a iesi din ignoranta...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spuneam ca "nu numai ignoranta" deoarece mai este si ACUZATIA FALSA in deplina cunostinta de cauza- maniera de lucru a stilului demonic si manipulator specific unei anumite organizatii ce pescuieste in ape tulburi...

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Pe langa Biblie, Ortodocsii mai au si alte invataturi, scrise de sfinti, pe care le respecta. Protestantii considera doar Biblia ca fiind invatatura crestina.
Spun unii ca biserica se poate ruga pentru cei care au murit ca sa ajunga in rai. Unde scrie asta in Biblie? Nu scrie ca doar prin Isus ajungi la Tatal? Mai sunt si alte traditii, nescrise in Biblie.
Nu mai judeca asa oamenii... ei au ales sa respecte doar Biblia, daca voi mai aveti si alte invataturi si traditii pe langa Biblie, asta e.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Ca fapt divers, Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuv. PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisă (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…)

Sf. Predanie (Tradiţie) A ADUNAT, a explicat şi a apărat SCRIPTURA prin scrierile sale vechi de 2000 de ani aparţinând primilor episcopi ai Bisericii.

Dacă cineva nu recunoaşte "Tradiţia orală" care a circulat în Biserica primelor trei secole, atunci nu poate să respecte nici Scriptura – apărută în această Tradiţie a primelor trei secole ale Bisericii… thinking

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Iată şi din Sfânta Scriptură mărturii în acest sens:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)
- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VÎII, 3-4)
- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).
- Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

| AC4S4 a răspuns:

Si eu mergeam cu autobuzul si toti isi faceau cruce cand treceam pe langa o biserica, numai eu nu, insa nu mi s-a intamplat niciodata ceva de genul asta.

Eu cred ca trebuie sa ii spuneti ca Dumnezeu ii iubeste pe toti, indiferent de cultul din care fac parte, sa le respecte deciziile. Depinde si de ce a fost invatat de parinti, trebuie sa discutati si cu parintii.

Nu face de rusine doar ortodoxia. Cam il face de rusine pe Isus, daca el spune ca-L urmeaza pe Isus si face ce face, cand vede cineva poate generaliza.

| CosminCD a răspuns:

Răspunsuri scurte la întrebările tale:
1. Da. Atâta timp cât a acceptat Planul de Mântuire, atâta timp cât a ales să se întrupeze, să se nască, să trăiască printre oameni, El a acceptat și a înțeles că moartea (răstiginirea) era singura șansă pentru mântuirea omului. SUnt în Biblie profeții (texte biblice) care vorbesc despre moartea DOmnului înainte cu 700-1000 de ani.
Apropo, răstignirea era un obiei roman. Așa erau executați tâlharii. Având în vedere că poporul evreu era sub ocupare romană. Dacă ar fi fost Vlad Țepeș la conducere, probabil era tras în țeapă.
2. Oricine înjură și amenință pe cineva, face un păcat înaintea lui Dumnezeu. El îi iubește pe toți, nu face diferențieri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminCD):

Atunci de ce o mare parte din populatia lumii sufera de toate bolile posibile si imposibile? De ce "dumnezeu" se razbuna pe un belenuş abia nascut cu nu stiu ce boala incurabila pentru ce au facut parintii lui? De ce sunt oameni bogati care au o viata luxoasa si fac mult rau (parlamentarii, presedintii) si sunt totusi multi oameni cinstiti cu care viata nu a fost niciodata dreapta? De ce nu ia in cazul asta "dumnezeu" de la bogat si sa dea la sarac? De ce a omorat "dumnezeu" milioane de oameni in biblie? De ce "dumnezeu" nu face nimic sa opreasca foamea din Africa? Ca doar este omnipotent.
Asa ii iubeste dumnezeu pe toti?
Cam rasist "dumnezeul" asta al vostru.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu stie ce face. Pentru cei care il iubesc pe El, aceste necazuri si greutati sunt motive de bucurie.
Da, de bucurie!
In biblie scrie ca cu cat mai multe ni se va da, cu atat mai multe ni se va cere si ca cu cat mai putine ni se va da, cu atat mai putin ni se va cere.
Daca exista sapunul, de ce mai exista si atatia oameni nespalati?
Daca exista frizerii, de ce mai exista atatia oameni cu plete?
Daca exista Dumnezeu, de ce mai exista si raul in lume?

Dumnezeu este drept si stie ce face. Era o istorioara interesanta pe care nu mi-o amintesc exact. Dar daca o voi gasi, o voi posta pe TPU si o sa aflati mai multe despre asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"In biblie scrie ca cu cat mai multe ni se va da, cu atat mai multe ni se va cere si ca cu cat mai putine ni se va da, cu atat mai putin ni se va cere."

Nu prea se vede. Omul de rand munceste ca un sclav pentru un salar de 2 bani din care jumatate se duce pe impozite si facturi. Deci din putinul pe care il are i se cere mult prea mult.
Iar despre parlamentari, dupa ce ca au salar de 5000 de ron pe luna daca nu ma insel, li se mai ofera si masina de servici si alte beneficii. Sunt platiti cu bani grei sa ne sape noua gropile si noi ne ingropam singuri, si nu prea li se cere prea mult.

Nespalatul si pletosul sunt asa in primul rand din cauza saraciei. Crezi ca daca cineva ar trai cu macar o treime din salarul unui parlamentar ar mai fi nespalat si pletos? Daca sapunul si tunsul ar fi fost gratuite, mai erau asa de multi nespalati si pletosi?
Dar na, biblia promoveaza saracia. "Mai bine sa fii sarac aici pe Pamant ca sigur vei ajunge in rai". Asa sunt prostiti oamenii sa duca o viata mizera in timp ce cei care au creat aceasta ideologie continua de peste 2000 de ani sa se imbogateasca pe spatele lor.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Am pus trei intrebari care au acelasi raspuns, sperand ca o sa intelegi. Nespalatii sunt nespalati pentru ca nu folosesc sapunul, pletosii pentru ca nu merg la frizer si raul pentru ca oamenii il prefera in loc de bine.

| CosminCD a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un singur Dumnezeu. Nu un „dumnezeu" al vostru și al nostru. Cel mai bun mod ca să-ți răspunzi la întrebările tale este să citești Biblia. Dumnezeu nu se răzbună și El nu este autorul răului. Ar fi prea mult ca să-ți scriu aici și argumente. Nu uita că există păcat și rutate. Dacă tu afirmi că Dumnezeu e răzbunător și rău, dacă ar fi așa, atunci Satana s-ar duce și s-ar culca.
"Caci Tu nu esti un Dumnezeu caruia sa-I placa raul; cel rau nu poate locui langa Tine" ( Psalmul 5, 4 )
"Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace si nu de nenorocire" ( Ieremia 29, 11 )
Dumnezeu îngăuie toate aceste lucruri - boli, moarte, necinstea - nu le iubește dar le îngăduie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminCD):

Da, este un singur "Dumnezeu" si n-are nicio legatura cu religia crestina.
Sunt o gramada de religii in lume care venereaza divinitati total diferite. Ce te face sa crezi ca fix divinitatea voastra este cea reala?
"Dumnezeul" vostru a fost inventat acum 2000 de ani odata cu crestinismul. Daca aceasta "religie" nu s-ar fi raspandit prin teroare si milioane de crime, astazi probabil ca nici nu ar fi existat. Odata ce au eliminat toate religiile antice, religia crestina a avut grija sa-I calomnieze pe Zei, adevaratii Creatori ai oamenilor, nici pe departe divinitatea voastra criminala.
"Dumnezeu" ingaduie bolile si cruzimea pentru ca el nu are nicio legatura cu oamenii si nu are nicio influenta asupra lor.

| dorelmarc a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cum intelegi tu pe Dumnezeu Daca tu nu esti rasist de ce nu faci tu ceva pentru cei flamanzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dorelmarc):

De unde stii ca nu fac? S-au ca n-am facut? Acelasi lucru pot zice si eu despre tine.
Apropo, "rasist" inseamna sa ma consider superior fata de o alta rasa de oameni, nu fata de un om care a avut o soarta mai cruda.
Daca ar fi existat un "dumnezeu" asa cum il vedeti voi, astfel de oameni nu ar fi ajuns intr-o asemenea situatie.

| CosminCD a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o vorba care zice ca daca vii cu argumentele tale si eu vin cu ale mele si incercam sa le bagam pe gat unul altuia, atunci si tu si eu vom pleca acasa cu argumentele personale, fara sa ne gandim la ceea ce a spus celalalt.
Dumnezeul meu nu a fost „inventat" nici acum 2000 de ani, nici acum 6000 de ani. Dumnezeul meu este din vesnicie. „Legendele Olimpului" le-am citit cand aveam vreo 12 ani si mi-am dat seama ca sunt doar povesti. Scoate lucrurile astea din cap...sunt pentru copii. Fii un om matur, citeste Biblia si ghideaza-te dupa ea. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminCD):

Tu crezi ca a te ghida dupa biblie este un lucru intelept si matur?
Ce ai vrea sa invat de acolo? Cum sa-mi omor rudele? Cum sa ma contrazic singur in nenumarate randuri? Cum sa dau in cap cuiva pentru cea mai mica greseala? Cum sa accept niste lucruri absurde fara sa-mi pun vreo indoiala?
In fond, biblia asta promoveaza. Si din nou intreb, tu chiar crezi ca este macar normal sau matur sa te ghidezi dupa asemenea "valori"?
Mai matur este sa incepi sa cercetezi si tu basmele scrise in biblie, si dupa sa tragi niste concluzii, nu sa crezi orbeste tot ce scrie in ea.

| CosminCD a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem sa discutam despre alte domenii care, posibil, sa imi dai anumite argumente, si sa-ti dau dreptate. In alte domenii, in care nu sunt sigur pentru ca nu am cercetat, imi poti oferi tu argumente si raspunsuri. Dar e imposibil sa imi spui ca sunt basme, absurditati sau alte lucruri de felul acesta in Scriptura. Nu poti sa combati un om cu licenta si master pe domeniul Biblie cu lucruri de astea. Citeste Biblia, studiaz-o, vezi daca acolo vorbeste de mantuire si de iubirea Mantuitorului si gaseste cu cale daca acolo sunt basme sau nu.

| Făgăraş a răspuns:

Buna seara! Si eu m-am lovit de asemena lucruri! Parerea mea este sa ii lasati in pace si sa nu luati in discutii cu ei... oricat de multe argumente a-ti aduce ei nu vor crede! Bineinteles, ca sunt si oameni buni intre ei! daca cineva va va cere sa le vorbiti, sa o faceti cu dragoste, daca nu, Doamne ajuta! Sa nu facem rau!

| dorelmarc a răspuns:

Intreaba-l ce ar face IIsus in locul lui

| IisusChrist0s a răspuns:

La biserica vi se spala creierele de mici.