| Atlantic007 a întrebat:

In geneza se spune ca Dumnezeu le-a facut haine de piele oamenilor dupa ce au pacatuit. Ce vrea sa insemne asta?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Inainte de caderea in pacat ei erau imbracati cu lumina, slava, erau puri. In momentul in care au pacatuit, puritatea a dusparut, Dumnezeu le-a spus ''Adam, unde esti?'' Nu inseamna ca Dumnezeu nu stia unde era Adam, Dumnezeu stia unde era Adam, si fizic, si spiritual, dar voia ca si Adam sa stie unde era, ce se intamlase.
Dumnezeu i-a imbracat cu haine din piele de animale, ca sa le arate consecintele pacatului. Moartea.
De aceea scrie ''Dușmănie voi pune între tine și femeie, între sămânța ta și sămânța ei, ea îți va zdrobi capul iar tu îi vei înțepa călcâiul'' Aici se refera la cruce, la Hristos, plata pacatului este moartea, si Hristos a fost de acord sa vina pe pamant si sa moara in locul nostru, El i-a zdrobit capul lui satana, si satana i-a zdrobit calcaiul. Prin calcai se refera la o victorie partiala, pentru ca Hristos a inviat, dar satana este condamnat la o vesnicie in iad, si noi avem darul nasterii din nou, prin Harul Lui suntem mantuiti, prin Hristos, ni se da o a doua sansa.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

20 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Doar că Dumnezeu i-a îmbrăcat.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Parca s-au desteptat cand au mancat din pomul interzis, nu? Cum sa le faca zeul evreu haine?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii ca sunt multi salbatici, nu? De ce nu le face zeul evreu haine?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Adam si Eva erau la inceput de drum atunci.

| mentholinks a răspuns:

Pai ei s-au acoperit cu frunze de smochin. Dumnezeu probabil a omorat un bou, i-a luat pielea, a tabacito, si le-a facut haine de piele rezistene. Nu e logic?

| Panamax a răspuns:

Dumnezeu a creat si prima masina de cusut ca sa le faca haine la amaratii aia.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adam si Eva nu au existat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Exact. Daca s-ar fi desteptat ar fi fost capabili sa-si faca singuri haine dupa uciderea unor iezi nevinovati. happy

| Meme10Memu a răspuns (pentru mentholinks):

Ca sa fie mai cool dumnezeu ar fi pocnit din degete si ar fi aparut din nimic doua haine din piele. Sau dumnezeu a luat un pumnal si a injunghiat doi boi in ipoteza ca Adam si Eva erau inalti de statura ( aproximativ 2, 5 metri ). Pe Adam l-ar fi operat cu laser cand i-a scos coasta si clonat coasta lipsa ce a pus-o in locul celei scoase. Pare un film sf pentru acea vreme.

| Dandinelle a răspuns:

Adam si Eva in gradina nu erau in lumea asta ci in Rai, o alta dimensiune, ei au fost alungati de acolo si li s-a dat forma fizica, adica hainele de piele. Noi ne-am nascut din pacat, adica cu hainele de piele omenesti, adica oameni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ba da.

| Octavian199 a răspuns (pentru Dandinelle):

Si dupa ce i-a 'gonit' din rai, tot in rai erau?

| Octavian199 a răspuns:

Irinele, iar bagi de la tine? Ai fost tu acolo? Sau stramosii tai?

| Dandinelle a răspuns (pentru Octavian199):

Nu, dupa ce au fost goniti li s-a dat mortalitatea, si hainele de om care expira, au ajuns pe pamant si de-acolo cica au inceput oamenii si au avut pe Cain si Abel si au trait pana au murit, cand surpriza s-au intors la Tatal, sau la judecata de apoi. Ce poveste frumoasa!, suspans, actiune, tradare, umilire, oi.

| Octavian199 a răspuns (pentru Dandinelle):

Ai fost tu acolo sau stramosii tai?

| Dandinelle a răspuns (pentru Octavian199):

Daca ti-as spune ca si tu ai fost acolo prin stramosii tai?

| Octavian199 a răspuns (pentru Dandinelle):

Si de ce nu stiu si eu? Culmea ca voi stiti ce s-a intamplat atunci rolling on the floor

| Dandinelle a răspuns (pentru Octavian199):

Pai acum si tu stii laughing

| Octavian199 a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu stiu.Ca nici nu eram in proiect rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dandinelle):

S-au întors în rai, la Dumnezeu, Adam și Eva după ce au murit? Când au fost izgoniți nu s-au născut dintr-o Marie ca Iisus.