| Buhaluci22 a întrebat:

L-am visat pe diavol.Deci, si este vorba ca daca te uiti la soare, si dupa inchizi ochii si te gandesti la ce vrei, vei avea puteri sau ceva.Dar cand niste prieteni au incercat, au fost arsi de vii.Si Satana ma tot "incuraja" sa fac chestia asta, si ziceam ca nu e bine, si el zicea ca e bine.Si dupa, era pe un tron, el era urias, si multe persoane erau la el.Si eu m-am dus si i am zis ceva, ca am vazut niste serpi, am inchis ochii si m-am gandit la ce mi doresc, mi-a zis ca s ar putea si eu sa ard.Si cand am vazut ceata in fata ochilor, nu an mai vrut sa mi deschid ochii, am inceput sa ma rog la Dumnezeu, si m-a lasat.Ce ar trebui sa insemne visul asta? E cel mau ciudat vis posibil.Rog seriozitate

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si cum arata diavolul? de unde stiai ca era diavolul?

| Buhaluci22 explică (pentru RAY):

Parca avea chip de om.Si avea o voce asa groasa.Chiar nu stiu de unde credeam ca e Satana, dar sigur era el. Dumnezeu nu ar vrea sa ardem de vii.Dar stii care e faza? Ca dupa ce ardeai de vii si sufereai, nu mureai.Asta e ciudat.Si pe la sfarsit am visat cum m-am dus cu niste colege la mine in cartier, si cum ca era un parculet, dar nu e asa ceva la mine.Si dupa nu mai stiu ce s-a intamplat.

| RAY a răspuns (pentru Buhaluci22):

Eu cred ca tu faci propaganda mincinoasa

| Buhaluci22 explică (pentru RAY):

Si nu stiu cum de stiam ca e diavolul.Dar parca simteam ca era el.

| Buhaluci22 explică (pentru RAY):

Daca nu crezi, poti sa nu mai raspunzi.eu asta am visat. nu te obliga nimeni sa crezi daca tu nu vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Nilsson spune bine. Siguranța noastră vremelnică și cea veșnică stă în ascultare de Dumnezeu.
Dumnezeu este stăpân chiar și peste vise. Dacă îți vei face un obicei ca în fiecare seară să ceri lui Dumnezeu ocrotire și în timpul nopții, atunci visele tale vor fi fi plăcute.

| Donsavas a răspuns:

A fost un vis. In subconștientul tău este imprimat de cand esti copil ideea existenței a celui rau. Ai deprins o obsesie in ceea ce priveste credința. Sunt doar vise de noapte sau gânduri ale unora, nu sunt reale. Dacă te tot gândești la astfel de lucruri, te rupi singur de realitate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Visul asta inseamna un singur lucru: te lasi afectat prea usor de toate prostiile.

| xerxes1 a răspuns:

Daca erai hindus il visai pe Rahu.
Depinde cu ce ti-ai programat creierul.
In general cand visezi demoni acestia reprezinta partea ta intunecata, Egoul etc.
Daca esti suficient de atent la ce iti comunica subconstientul prin vise o sa ai doar de castigat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

"In general cand visezi demoni acestia reprezinta partea ta intunecata, Egoul etc."

E valabil si la sleep paralysis?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi lucru.
In sleep paralysis sau proiectie astrala se intampla acelasi lucru. Exploram parti din universul mintii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Interesant.
chiar m-am gandit si la explicatia/posibilitatea asta.
poate oferi si niste materiale despre acest subiect?
banuiesc ca ai citit de pe siteuri mai obscure, pentru ca eu sunt destul de documentata despre sleep paralysis, si nu am gasit mai nimic despre ce spui tu. (bine, nici nu aveam cum sa citesc de peste tot)
dar asa in mare, zic.
mi-ar placea sa vad de unde te-ai documentat in acest sens.

| Nilsson a răspuns:

Eu te cred pe cuvant.
Ultima parte a visului da clar de inteles ce inseamna, ca numai la Dumnezeu ai scapare de la cel rau.

| HadesSs a răspuns:

Ar trebui sa te rogi mai mult si sa nu te mai uiti la filme horror.

| BlackOldSun a răspuns:

Iti recomand o vizita psihiatrica! Noroc!winking