| aldegor a întrebat:

ma intreb oare cand ne rugam, cred ca se roaga milioane de oameni in acelasi timp la dumnezeu cum intelege? oare de aia nu prea ne indeplineste rugaciunile, eu ma rog in fiecare zi de o gramada de ori pentru ceva, acel ceva pentru altii este 0 pentru mine este totul in momentul de fata de ce nu imi poate indeplini o dorinta atat de minuscula, oare de aia pentru ca nu ne intelege pe toti odata, si poate observa dupa luni, nu stiu ce sa mai cred.

22 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Trebuie sa muncesti sati indeplinesti dorintele, nu sa te rogi la zei inexistenti

| eandopuncttk a răspuns:

In viziunea ta mnezau exista? sau e o chestie impusa de ani de zile de catre lume?

| robby212 a răspuns:

Dumnzeu sigur te aude! Dumnezeu de aude cand faci rugaciunea.Ai grija cum o faci, fa-o cu grija. Dumnezeu face ce crede El de cuviinta ca e bine pentru tine. Dumnezeu nu e nici pe departe sluga noastra ca sa ne indeplineasca toate dorintele. Daca e cu putiinda (la Dumnezeu sigur este), te va ajuta si pe tine.Si cum zicea un user TPU mai sus, Dumnzeu nu iti va face ceva gen "magie", usor usor, ca si cum ai zice ca ai noroc.Roaga-te in continuare, si daca ceea ce iti doresti iti este de folos, Dumnezeu iti va indeplini dorinta!

Domzne ajuta!

| aldegor explică (pentru robby212):

Dupa cum am zis, la ce ma rog eu pentru altii este 0 dar pentru mine este totul, m-am rugat sa pot dormii ca un om normal sa ma pot odihnii si sa imi dea putina sanatate, si crede-ma imi este de mare folos un somn linistit cum nu am mai avut de luni de zile, nu stiu de ce nu pot dormii dar ma simt extenuat, vreau sa ma ajute acum, daca nu acum atunci cand? eu acum am nevoie nu cand o sa fiu mai rau.

| sitărescu a răspuns (pentru aldegor):

Ești încercat, aerisește bine camera și încearcă peste zi să faci mult efort fizic, pentru ca noaptea să dormi liniștit.
Mai erau și niște rugăciuni ce se citeau la întristări.

| robby212 a răspuns (pentru aldegor):

Ce rugaciuni faci seara? Uite-te prin carti de rugaciuni si vezi ca sunt rugaciuni pentru cei ce nu pot dormi noaptea.Citeste Psalmul 50 inainte de a te pune in pat, Crezul, Tatal Nostru si altele.
Vrajmasul iti baga bere in roate! Crede si te vei mantui!
Numai bine. Aprinde si o lumanare, mai mergi la un Maslu, Biserica, vorbeste cu preotul sa faca niste rugaciuni.
Dumnezeu te va ajuta! Nu te gandi ca a uitat de tine! Nu el iti face asta...Ci vrajmasul!

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Parca era omnipotent, omniprezent... thinking
Dumnezeu indeplineste doar dorintele care tin de vointa ta si pe care le poti face folosind autosugestia intr-un mod inconstient, adica acea credinta ca dumnezeu te ajuta.
Argumentele ca dumnezeu stie ce e bine pentru tine si de aceea nu iti da ceva sunt doar scuze, explicatii false pentru lipsa cuiva inexistent.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sper că pui această întrebare cu sinceritate, întrebare pertinentă de fapt.
Reprezintă oare o dificultate pentru Dumnezeu ascultarea concomitentă a mai multor rugăciuni? Gândeşte-te la următoarea analogie: oamenii au creat sisteme prin care să răspundă concomitent la diferite cereri ale oamenilor. Internetul este un exemplu în acest sens. Milioane de oameni pot accesa de exemplu Google concomitent pentru a căuta informaţiile dorite şi cel mai probabil că le vor găsi. Atunci dacă materia şi mintea limitată a omului poate crea aşa ceva, crezi că pentru Creatorul tuturor lucrurilor ar fi o problemă să asculte în acelaşi timp mulţi oameni care se roagă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si tu un clik pe; rugaciunea.si vezi cum, cand si cui trebuie sa te rogi.vei vedea si rezultatele.

| aldegor explică (pentru anonim_4396):

Pe ce sa dau click?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie ma pe gugal; CUM sa ne rugam.dai un clic si ai de treaba.cam multa.fiindca in religie e ca in stiinta; cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama cat esti de mic si de nestiutor.

| BlackSulphur a răspuns:

Iti sugerez sa iesi afara, sa iei o gura de aer, sa te uiti la natura ce te inconjoara, sa sesizezi absenta lu' 'mnyezio si sa faci ceva cu viata ta... TU si numai TU poti face asta!

| Xenya a răspuns:

Am aceeasi parere ca si "nesuferit"

| sitărescu a răspuns:

Dumnezeu depășește bariera lingvistică pe care o au oamenii.

Dovadă că, le-a dat Apostolilor la Cincizecime darul vorbirii în limbi.

În ortodoxie, noi cu toții suntem într-o comuniune de rugăciune, cu toți cei care s-au împărtășit cu vrednicie din Sfântul Potir de la începutul, creștinismului până la final.

De aceea și zicem "pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștrii" și cinstim Sfinții care, prin rugăciunea lor s-au învrednicit de darurile Duhului Sfânt.

| sitărescu a răspuns (pentru sitărescu):

Legat de rugăciunea ta există 3 posibilități pentru care nu se împlinește :

1 Nu te adresezi cui trebuie sau cum trebuie.

Să știi că nu contează numărul rugăciunii ci, intensitatea și trăirea sufletului cu care o zici.

2. Acel lucru nu-ți este de folos spre sporire duhovnicească.

3. Nu ai răbdare

Când zicem în Tatăl Nostru :
-"Facă-se voia Ta", (nu a noastră) înseamnă că nu-i putem impune lui Dumnezeu cum să ne ajute, iar El pentru rugăciunea noastră poate, va găsi ALTĂ CALE decât cea la care ne-am gândit noi prin care să ne ajute, mai mult decât conștietizăm într-un anumit moment al vieții.

| nesuferit a răspuns (pentru sitărescu):

Nimic nu depaseste puterea de intelegere a omului. Daca cea mai avansata specie din univers, studiind omul va reusi sa o inteleaga si sa o aplice. revenind la dumnezeu, nu am vazut nici o forma de inteligenta absoluta care sa nu poate fi inteleasa

| Apocaliptic a răspuns:

Buna. Dumnezeu te aude cand iti spui rugaciunile exact in momentul in care le spui. Acum depinde de tine daca vrei sa primesti ceea ce vrei. Trebuie sa faci fapte bune, sa crezi in El si sa crezi ca vei primi ceea ce iti doresti. Si, in plus, Dumnezeu iti va da ceea ce vrei in asa fel incat sa nu ti se para vreo "magie"; ceva de genu: Esti in spital(Doamne fereste) si ai o boala rara care doctorii nu prea stiu ce sa-ti faca, tu te rogi mult, iar dupa trei zile vine o femeie si iti da un sfat, ii urmezi sfatul si te-ai facut bine.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Apocaliptic):

Poftim? Tu ce-ai vomitat pe tastatura de ai reusit sa scrii aia? Ai innebunit (Ma refer la partea cu boala)?! In legatura cu prima pare a discursului, nu este mai usor, practic si realist sa faca el ceva cu adevarat? Sunt cu 100% mai multe sanse sa se intample (Nu pot zice de 100 ori mai multe sanse, pentri ca 0*100=0)...

| Apocaliptic a răspuns (pentru BlackSulphur):

In primul rand "partea cu boala" am luat-o din realitate, chiar s-a intamplat asta, nepotul unei prietene de-a bunicii a patit-o. De asta am spus "(Doamne fereste)" si am dat-o ca exemplu. Si in al doilea rand nu stiu ce sa-ti zic pentru ca nu prea am inteles ce vrei sa spui.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

De aceeaia e Dumnezeu! E omniprezent, atotsiutor si cum mai vrei tu sa ii spui! El ni le indeplineste saracul, dar diavolul poate sa ne suceasca mintea, incat sa alunge darul care l-a expediat Dumnezeu!

| andri22 a răspuns:

Tu nu-i trebuie sa ii ceri lui Dumnezeu de ce ai nevoie pentru ca el va observa si el ne asculta pe toti are grija de fiecare in parte nu iti face griji daca nu este o dorinta atat de mare("tu o consideri mica din cate inteleg")ti se poate implini dar tu te poti ruga in continuare si multumestei pentru tot dar nu ii cere.

| valentinpacatoasu a răspuns:

Doamne ajuta fratilor,doresc sa va impartasesc si eu cateva vorbe,referitor la intrebarea adresata de aldegor. Bunul Dumnezeu,ne aude la toti rugaciunea,doar ca poate rugaciunea noastra nu e atat de primita in fata Domnului, din cauza, ca putem 'cere''de la Domnul lucruri nefolositoare, care nu ne ajuta de nici un fel.Ex:Un copil daca merge cu Tatal la un magazin de animale, si vede in raft un pui de sarpe..copiluu il roaga pe tata:Tata te rog frumos, imi cumperi si mie acest animalut...dar Tatal..nu poate sa ii indeplineasca cererea pentru ca acest lucru pe care il cere copilu nu i foloseste.ce din contra ii poate sa ii afecteze...Asa ca fratii crestini asa e si cu rugaciunea noastra asupraTATALUI CERESC! Haru Domnului Nostru ISUS hristos si dragostea Lui Dumnezeu Tatal sa fie cu voi totii! Amin