| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU.Maine ma duc sa ma spovedesc și mi-e rusine sa zic unul. Adica serios in Biblie nu zice da trebuie sa zicem la un om cu voce tare.Ce părere aveți.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai facut sex? sau ce ai facut?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare un act de lipsa de respect fara de propria persoana, de lipsa de demnintate sa stai in genunchi in afata unui barbat necunoscut si sa ii povestesti viata ta personala si intima.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Corect.Asa un popa din satul vecin intindea mana ca sa i-o pupi cand venea cu craciunul sau cu boboteaza. Daca acel preot baga mana unde nu trebuie? rolling on the floor

| anonimg a răspuns:

Spovedania, adică mărturisirea păcatelor se face numai înaintea lui Dumnezeu. Numai dacă am greșit față de un om atunci putem să mergem la el și să ne cerem iertare. Dar niciodată nu trebuie să ne mărturisim păcatele înaintea oamenilor, indiferent de funcția pe care o au aceștia.
Iată cum ne-a învățat Domnul Hristos să facem:
"Ci tu, cînd te rogi, intră în odăița ta, încuie - ți ușa, și roagă - te Tatălui tău, care este în ascuns; și Tatăl tău, care vede în ascuns, îți va răsplăti." Matei 6:6
Genunchii se pleacă numai înaintea lui Dumnezeu.
În singurătatea ta, pleacă-te pe genunchi și spune-I lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Dumnezeu a promis: "Înainte ca să Mă cheme, le voi răspunde; înainte ca să isprăvească vorba, îi voi asculta!" Isaia 65:24 Trebuie doar să crezi că ești iertată, și vei fi iertată.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu trebuie să zici tare, zii mai încet.

| xerxes1 a răspuns:

Ai putea sa zici cateva in plus asa preventiv, sa vezi cum reactioneaza ninja.
Ii zici ca ai facut sex cu bunica unui prieten, ca i-ai bagat pisica surorii tale in cuptorul cu microunde, si ca ai visat ca trebuie sa bati neaparat un popa.

| Octavian199 a răspuns:

Biblia e o mare porcarie.Mai bine citesc 'Moby Dick, 'Dracula', 'cei 10 negri mititei', etc.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu din cate stiu in biblie nu scrie nimic de posturi sau spovedanii sau impartasanii sau popa care vine de craciun la tine acasa sa-ti da ia banii. Chiar si asa de ce ne-am lua dupa biblie?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Mclaren12):

Mântuitorul Hristos a îngăduit această Taină sfintilor Săi apostoli când le-a spus : "Oricâte veti lega pe pământ, vor fi legate si in cer si oricâte veti dezlega pe pământ, vor fi dezlegate si in cer" (Matei XVIII, 18; XVI, 19). El a instituit-o apoi după Sfânta Sa inviere din morti, când arătându-Se apostolilor le-a zis : «Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl vă trimit si Eu pe voi. Si zicând aceasta, a suflat asupra lor si le-a zis : Luati Duh Sfânt; cărora veti ierta păcatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine, vor fi tinute» (Ioan XX, 21—23). Puterea de a lega si dezlega păcatele o are numai Mântuitorul Hristos, cum ne-a arătat (Luca V, 20 si 24), dar El a dat această putere si apostolilor (Ioan XX, 21-23) si prin acestia, episcopilor si preotilor.

Pentru aceasta practica nu se plateste nimic.
La fel si atunci cand "popa care vine de craciun la tine acasa sa-ti da ia banii. '', noi dam bani de buna voie, nu este necesar sa dai.

Dar daca tu zici ca vine acasa la tine cu forta si iti ia banii.ce sa zic suna la politie.winking

| Mclaren12 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Tatalui meu personal i-a cerut un popa bani cand a fost la impartasit. Intr-adevar nu era acasa la noi. Oricum eu cred ca majoritatea oamenilor dau bani popii de rusine, ca se gandesc dupa ca "vai maica a venit parintele cu sfintirea si nu i-am dat un banut acolo". Probabil exista si preoti nesimtiti care chiar cer bani cand iau la rand toate casele, stau 30-60 de secunde pe casa si de la fiecare baga vreo 5-10 lei in buzunar, sa nu mai zic ca dascalul isi ia si el dreptul separat, nu din banii popii. Oameni spalati pe creier.

"Mântuitorul Hristos a îngăduit"
Da șefule mare asta zic dogmele dar lumea reala ce zice? Tu poti sa crezi in dogmele alea daca asta ti s-a spus sa crezi dar istoric personajele alea nu au existat. In realitate nu a existat un Isus Cristos care sa le zica apostolilor bazaconiile alea. Si fara indoiala in realitate nu a existat un Isus Cristos care sa moara si sa invie din morti laughing

| Mircea08 a răspuns:

Religia ortodoxa spune asa :
"Una din marile datorii duhovnicesti, atat ale monahilor, cat si ale crestinilor, este spovedania pacatelor. Trebuie sa stim mai intai ca toti gresim inaintea lui Dumnezeu, unii mai mult, altii mai putin, si nimeni nu este fara de pacat."
(Sfanta spovedanie – sfaturi ortodoxe )
Dar in Evanghelia lui Iisus scrie altceva :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Daca crezi in Iisus nu te duci la spovedit, iar daca crezi in preot te duci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zici preotului.tu îl ai pe el doar că martor înaintea lui Dumnezeu plus ca harul lui Dumnezeu lucrează foarte mult după fiecare spovedanie daca este făcută sincer.te va ajuta foarte mult in problemele și suferințele tale

| 6684464 a răspuns:

Exact, nu trebuie. Iti recunosti pacatele in rugaciune.
Rom. 10:10 si prin marturisire nu se refera la ce faci prin spovedanie ci la faptul ca spui ca si cum ar fi ceva normal ca tu crezi in Dumnezeu.

| 6684464 a răspuns:

Exact, nu zice. Pacatele se marturisesc prin pocainta in rugaciune.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Recunoasterea păcatelor se face prin mărturisirea sau spovedirea lor, prin viu grai, în fata preotului-duhovnic. Păcatul apasă constiinta noastră ca o piatră si o răneste dureros. Dar prin mărturisire, sufletul se usurează, inima dobândeste liniste, constiinta câstigă împăcare si rana se vindecă. După cum bucuriile cer să fie mărturisite si prin aceasta îsi sporesc frumusetea, asemenea si durerile se cer mărturisite si astfel sufletul se usurează.

Sfântul apostol Iacob ne îndeamnă, zicând : «Mărturisiti-vă unul (credinciosul) altuia (preotului) păcatele si vă rugati unul pentru altul, ca să vă vindecati, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului" (Iacob V, 16). Asadar, când ne simtim apăsati de păcate, când suntem bolnavi sufleteste, să alergăm la preotii Sfintei Biserici si lor să ne mărturisim, ca prin rugăciunea si dezlegarea lor să dobândim iertarea păcatelor.

Scurt si la obiect.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Stai in genunchi sub patrafir? Ai grija daca esti baiat! Popilor le cam plac baieteii din cate am vazut la stiri!

| UtilizatorSAMSUNG1 a răspuns:

Cred ca e de ajuns sa fie în sufletul tău, sa ti-l pui în minte și sa se vadă ca Îți pare rău. Dar dacă preotul te întreabă nu e bine sa îl minți așa ca îi dai un simpli raspuns