| Matei4 a întrebat:

Masturbarea poate determina neajungerea in rai?

43 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Buna TPU. Masturbarea poate determina neajungerea in rai?"
SIGUR, te masturbezi si continui in acest pacat, NU vei ajunge in rai.
Masturbarea este asimilata CRIMEI.

| doctorandus a răspuns:

Sadrian46 sufera de delir mistic. Ron Jeremy si Peter North ar fi trebuit sa fie deja in caruciorul cu rotile daca ar fi dupa cum spune el.

| doctorandus a răspuns:

"așa zișii cercetători de azi,... constată prin studii așa zis științifice"=pura paranoia.

| doctorandus a răspuns:

"Apoi, am văzut ieşind din gura Balaurului şi din gura fiarei şi din gura proorocului mincinos, trei duhuri necurate care semănau cu nişte broaşte" -- da, prin asta Biblia se refera la cei care spun minciuni in numele lui Isus.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, se refera la "Annunaki" sau "Nefilimi", oamenii-broaste din vechime ce au avut rol in coruperea umanitatii. Bineinteles, tot acest verset este simbolic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Autosatisfacerea, care așa zișii cercetători de azi, ca să justifice destrăbălarea, constată prin studii așa zis științifice că e benefică pentru organism, provoacă acestea.
Este o secreție extraordinar de importantă. Spermatozoizii sunt însoțiți de o secreție fluidă care conține 200 de substanțe diferite care contribuie prin prezența lor la actul de concepție. Mai conține microelemente esențiale.
Imediat după distracție, fie ea prin auto satisfacere, fie prin act sexual normal, organismul face efortul să refacă imediat atât sperma cât și rezerva de secreție. Ca să realizeze aceasta preia mineralele respective cu prioritate de la alte organe din corp, căci refacerea spermei este considerată prioritate de către organism. Dacă ia aceste minerale din altă parte, perturbă procese importante din organism. Astfel auto satisfacerea repetată duce la scăderea vitalității organismului și treptat la scăderea potenței. Astfel așa zisa menopauză a bărbatului, mai exact impotența de senectute se instalează mai repede, ești încă tânăr și ai nevoie de viagra. Astfel raiul pe pământ, ai 45 de ani cu o iubită de 20, îți este interzis. Cam asta e cu raiul și auto satisfacerea. Nu mă lasă roboțelul să o numesc.

| Celcestietot a răspuns:

Uite ceva foarte clar cu privire la acest subiect :

★ „9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu."

Dacă te gândești că nu mai ai nicio șansă să intri, ei bine afla ce ne spune versetul următor :

★„11. Şi aşa eraţi unii dintre voi. Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit, dar v-aţi îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos şi în Duhul Dumnezeului nostru."

Sursa : (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel - Capitolul 6)

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă dumnezeu consideră masturbarea un păcat, de ce a făcut-o să fie așa de plăcută și să aibă beneficii pentru sănătate?

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Este foarte complicat subiectul, o voi spune pe scurt. Nu a creat masturbarea, ci uniunea omului cu femeia, cu ea să comită relații, nu de unul singur. Masturbarea = onanie. A făcut-o așa de plăcută pentru a promova procrearea / înmulțirii rasei umane, a omului. A fost pe scurt, ai înțeles? Citești și tu ce este onania, dacă nu ști.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, Onan trebuia să dea sămânța fratelui său mai departe nevestei sale. Evreii de atunci credeau că dacă un om ia nevasta fratelui său mort, copilul lui va fi al fratelui său, pentru că ce ne pasă de biologie de bază nu? De asemenea ei credeau că Mesia trebuia să fie descendent al lui David și Solomon, de aceea Iisus care este un fals Mesia este descris ca fiind fiul lui David, pentru că ei credeau că sperma lui David a fost transmisă din generație în generație pană la Iisus, pentru că din nou, cui îi pasă de biologia de bază. Isaia 7 14 nu vorbește despre Iisus, iar cuvântul original a fost pentru o fată tanără și nemăritată dar nu în mod necesar virgină. Avand în vedere genealogiile lui Iisus, putem după aceea concluziona că Maria nu a fost o virgină pentru că cuvantul original în greacă avea sensul atat de „virgină„ cat și de „femeie tanără„. De asemenea, masturbarea e interzisă în Iudaism deoarece se crede că irosești sămanța, pentru că aparent israeliții credeau că sperma se poate termina. Probabil că ăsta este și motivul pentru care au început să practice circumcizia. Aveau niște cunoștiințe cam dubioase despre sistemul reproductiv.
În orice caz, pană la urmă Dumnezeu a creat totul sau nu? Isaia 45:7 spune că Dumnezeu a creat răul. Dar aparent YHWH și fiul său Iisus adoră să culeagă toate laudele, dar niciodată nu își asumă vina. Ca atunci când un copil se vindecă într-o situație în care șansele sunt foarte mici, e un miracol, Dumnezeu l-a ajutat etc. dar cand e vorba de milioane, sute de milioane de copii bolnavi, înfometați, abuzați, mutilați, abandonați, forțați să muncească etc. creștinii de obicei aruncă scuze penibile de genul liber arbitru, păcatul omenirii sau „God works in mysterious ways" Patetic!

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Isaia 7 14 - spune că este fecioară, se referă și la Iisus dar nu ai înțeles tu.
Isaia 45:7 - nu spune că Dumnezeu a creat răul, adică pe drac, se referea că El are puterea de a aduce prosperitatea și catastrofa.
Despre cei bolnavi menționați : asta este lumea care am ales-o datorită căderii în păcat.

Concluziile mele :
-nu ai citit deloc atent.
-folosesti religia ca o instigare la ură împotriva sa și a Bibliei, și a lui Dumnezeu etc, datorită ateismului tău și credințelor tale greșite.
-Deci, ești un ateu înrăit care folosește Biblia pentru a îi pata numele la absolut tot legat de ea. GJ man.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu zau, sa-ti spuna mesterul Irinel unde-i prevazuta varsare de sange pentru onanie. Sau sa dea precis unde discuta Biblia despre onanie. Traducerea gresita cu "malahii" nu se pune, deoarece in multe limbi straine nu apare in traduceri bune si recente.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Toti evreii si evreicele din vremea lui Isus erau "fiii" si "fiicele" lui David (literal: din samanta lui David). De ce? http://www.theguardian.com/......rutherford

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| Irinel15123532 a răspuns:

Hristos este cale, adevarul si viata, nimeni nu ajunge la Tatal decat prin El.
Dumnezeu te va ajuta sa infrangi acest pacat, daca ii vei cere ajutorul, dar nu pacatul acesta te va tine departe de umnezeu, ci pacatul necredintei in Hristos. Doar prin El avem viata vesnica, El a platit pretul rascumpararii noastre fata de pacat, ''Plata pacatului este moartea, nu exista iertare fara varsare de sange''

| chuckmanson a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci dacă tot ce trebuie să facem pentru a ajunge în Rai este să credem în Hristos, de ce să ne mai abținem de la rău, de ce să nu începem să omoram oameni pe stradă sau să violăm pe cine vrem sau să furăm, să ne îmbătăm etc. Dacă tot ne iartă Dumnezeu pentru că credem că fii-su a făcut numere de magie acum 2k de ani, de ce să mai urmăm un cod moral?

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

A crede în El este standard (în Iisus), chiar daca ești tu bun și nu crezi în El, nu ajungi acolo. De exemplu, cum sa te invite cineva la petrecere, daca nu îl cunoști, și el nu te cunoaște pe tine, logic nu? Nu mă întreba de ce este așa, cercetează și tu.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta înseamnă că Hitler este în Rai acum, pentru că el a fost creștin totuși. Iar evreii pe care i-a omorât nu au crezut în Hristos, deci înseamnă că naziștii sunt în Rai și victimele holocaustului în iad?

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Ori nu ai înțeles, ori ești ironic. Analizează mai în detaliu Biblia și îți vei da seama cum / ce / când este corect.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Am înțeles perfect și nu eram ironic. Și am analizat biblia și am observat că această carte spune clar că oamenii buni care nu cred în Iisus vor merge în iad indiferent de cat de buni sunt, dar oamenii răi vor putea fii iertați doar pentru că ei cred Deuteronom 17:2-7 Isaia 64:3-6 Marcu 3:28-29 Apocalipsă 21:8 Marcu 16:16 Ioan 3:18 36 5:24 6:40 47 11:25-26 Fapte 10:43 Romani 4:5 10:4 Ceea ce din nou duce la concluzia că Hitler și naziștii ar trebui să fie în rai, iar evreii omorați în holocaust în iad. Tu consideri că mantuirea poate fi obținută doar prin credință sau și prin fapte? Ăsta e unul dintre cele mai mari conflicte pe tema bibliei dovedind că biblia nu e o carte prea bine scrisă.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Și apropo, este total ilogic ceea ce ai comentat.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Detaliază te rog frumos.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Este o carte "bine scrisa", că nu înțeleg multi, asta este altă treabă. Da, credința poate fi obținută prin credință și prin fapte, că Biblia ne spune, că, credința fără fapte este moarta. Cei care nu respecta măcar Decalogul și ceea ce spune Biblia cu privire la imoralități, nu va ajunge în rai. Oricum am spus cine nu va intra mai sus, din decalog citești și tu. Concluzia este, că totul este pus bine la punct, și că este explicat in detaliu. Am detaliat. Informativ, ești ateu sau nu?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru chuckmanson):

Dumnezeu a dat cele 10 porunci si toate celelalte princiii, dar nu ca mantuire, ci ca mod de viata, mantuirea este prin har, un om spunea ''nu faci fapte bune ca sa devii fiu, ci faci fapte bune pentru ca esti fiu''. Ti-am mai explicat acest aspect.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă trebuie să respecți Decalogul ca să ajungi în Rai, înseamnă că Iisus va ajunge în iad, având în vedere că a încălcat cel puțin 5 din cele 10 porunci. În primul rand, evreii nu l-au acceptat pentru că ideea că el ar fi fiul lui Dumnezeu încalcă prima poruncă. Fariseii l-au acuzat de blasfemie pentru că a pretins că el este una cu YHWH și pentru că a spus că poate ierta păcate. El nu a ținut ziua sabatului după cum trebuia, care apropo, sabatul este sambătă, nu duminică. El de asemenea nu și-a cinstit mama în Matei 12:47-49, Marcu 3:31-34 Luca 18:29-30 și a furat și un măgar pe deasupra. Asta deși tot el ne-a spus că trebuie să urmăm toate legile VT Matei 5:17-20
Da, sunt ateu.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Nah, tot ce spui este total greșit. Ateism + Biblie = catastrofa. Tu îi induci pe ceilalți in eroare cu credințele tale greșite. Decât să spui minciuni, mai bine taci, că nu este ca tine, și alti useri (creștini), preoți, profesori de teologie etc, pot demonta aceste afirmații mincinoase într-o secundă. Că nu înțelegeți voi ce scrie acolo, și că mai aveți și ură față de creștinism, asta este altă treabă, măcar spune-o direct, nu o mai ocoli atât și nu mai spune minciuni atât.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

"Hitler este în Rai acum, pentru că el a fost creștin"
Esti FOARTE prost informat, Hitler nu a fost NICIODATA crestin ci SATANIST pur si discuta zilnic cu Demonii. Cum crezi ca a reusit sa faca atatea nenorociri pana Dumnezeu i-a interzis Dracului sa mai comunice cu Hitler si a pierdut razboiul.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

„Nu tolerăm pe nimeni printre noi care atacă creștinismul. Mișcarea noastră este creștină."
-Adolf Hitler 27 octombrie 1928

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Si-a schimbat opiniile odata cu inceperea razboiului. Doar propaganda pentru fraieri.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Hitler nu era crestin si probabil nici anti-crestin, ci vedea in crestinism o modalitate de a manipula oitele si a le aduce in ograda nazista.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Citește Mein Kempf și după mai vorbim.
În special capitolele 2 5 8 și 11 din volumul 1. și capitolele 1 2 și 10 din volumul 2
A spus în o mulțime de discursuri despre creștinism înntr-o manieră pozitivă de-a lungul întregii sale perioade de putere. Ideea că naziștii ar fi fost atei depășește orice nivel de prostie umană.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Politica lui Hitler fata de crestinism era: cenzureaza-l si supune-l. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Positive_Christianity

| chuckmanson a răspuns (pentru doctorandus):

Tu tocmai ai spus că Hitler cenzura creștinismul și îmi dai un link cu o mișcare creștină susținută de mișcarea nazistă?

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Pai in asta voia el sa transforme el crestinismul: intr-o falanga a regimului nazist, ca Isus nu a fost evreu, ca nu trebuie predicate mila si iubirea aproapelui, etc.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Hai ca mai dat pe spate, CHIAR semnul nazist, zvastica, este un semn DEMONIC, fugi cu cartea ta de aici, cum sa citesti asa ceva (poate doar ca studiu pentru tratarea bolilor mintale). Cum ar fi castigat alianta cu Vaticanul daca se exprima CLAR contra crestinismului? Naivitatea celor ca tine devine "majoritara" si ingrijoritoare pentru societatea actuala. CITESTE Biblia de 100 de ori si lasa fascismul deoparte. Hitler a fost SPIRITIST.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

„CHIAR semnul nazist, zvastica, este un semn DEMONIC,"
laughinglaughinglaughinglaughinglaughing HA HA HA HA Hai că am murit de ras la chestia asta frate, doamne nu mai pot de ras.
Bă tu ori trollezi, ori ești complet ignorant și crezi tot ce auzi ori ai un iq extrem de scăzut. Sau toate trei. Mai învață și tu puțină istorie.
Svastica este un simbol ce originează din hinduism, budism și jainism. În aceste religii svastica este un simbol sfânt ce simbolizează pacea și binele. În secolul XIX-lea a fost folosit în Europa și America pe post de simbol al norocului. A fost un simbol extrem de pozitiv pană naziștii au distrus acest simbol și l-au transformat în simbol al rasei ariene. În timpul nazismului, svastica reprezenta puritatea rasei ariene. Simbol demonic laughinglaughinglaughing Ai probleme mari fratele meulaughing
„fugi cu cartea ta de aici, cum sa citești asa ceva"
E ca și cum ai spune că nu ar trebui să citim Coranul datorită tuturor relelor pe care Islamul le-a făcut și le face. Nazismul, fie că ne place, fie că nu, a avut un impact major în istorie și trebuie să ne cunoaștem istoria. „Cei care nu învață din istorie sunt sortiți să o repete."- George Santayana
„Cum ar fi castigat alianta cu Vaticanul daca se exprima CLAR contra crestinismului?"
Da, de aceea a fost botezat Romano-Catolic și nu a renunțat niciodată l-a religia lui, de aceea l-a pomenit pe Dumnezeu în Mein Kampf de nenumărate ori, de aceea Mein Kampf a fost editată cu ajutorul unor oameni ai bisericii, de aceea a citat Evanghelia în spiritul antisemitismului, de aceea a vorbit numai lucruri bune despre creștinism într-o mulțime de discursuri importante de-a lungul întregii sale perioade de putere, de aceea au promovat creștinismul, pentru că erau împotriva lui.
„CITESTE Biblia de 100 de ori si lasa fascismul deoparte"
Sunt curios, voi creștinii fanatici citiți și altă carte în afară de Biblie, sau de când vă nașteți, pană muriți, toată viața voastră citiți o singură carte, adică doar Biblia?
Stai calm, am citit-o odată și mi-a fost suficient ca să știu să stau departe de creștinism.
„Hitler a fost SPIRITIST."
Ignorand faptul că această afirmație nu are absolut nicio dovadă să o susțină și are sute de dovezi care să o contrazică, sunt curios, tu știi măcar ce este spiritismul? Spiritismul este o doctrină filozofică creștină! https://en.wikipedia.org/wiki/Spiritism

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

1) Nu ti-am spus niciodata BA, asa ca te indemn sa-i spui asa lu tactu ca nu te-a educat.
"Bă tu ori trollezi, ori ești complet ignorant Svastica este un simbol ce originează din hinduism, budism și jainism"
Pai eu ce ti-am spus BA? Tot ce tine de HINDUISM, BRAHMANISM, BUDISM, etc ESTE SATANIC, PAGAN.
De aici incolo dovedesti cu prisosinta ca sursa ta de informare este DOAR internetul, tot ce spui tu este doar o propaganda fascisto-pagana.
Daca tu faci comentari despre spiritism (auzi doctrina crestina) luand informatii de pe net nu meriti nici o atentie, esti total jalnic.
Ti-am spus sa citesti biblia de 100 de ori cu scopul de a retine si tu cateva cuvinte, de a depasi stadiul in care te afli. Nu doresc nimanui raul dar ti-ar trebui macar cateva ore in compania celor care au aplicat doctrina din mein kampf, cateva zile sa cari scheleti de oameni omorati prin camerele de gazare.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

„Pai eu ce ti-am spus BA? Tot ce tine de HINDUISM, BRAHMANISM, BUDISM, etc ESTE SATANIC, PAGAN."
Tot ce nu vă convine vouă creștinilor este satanist, tipic vouă sectanților. Dacă vrei să știi, satanismul nici măcar nu este ceea ce majoritatea oamenilor crede că este. Satanismul este o filozofie care se bazează pe încredere în sine, în care tu ești propriul tău zeu. Filozofia asta se bazează pe ideea valorii vieții și pe tratamentul altora în același fel cum ai vrea tu să fii tratat. Filozofia aste este complet ateistă și adepții săi nu cred în Satana din Biblie. Pentru mai multe info citește Biblia Satanică de Anton Szandor Lavey și alte scrieri de ale lui. Apoi păgânismul este un termen folosit de creștini pentru credințele politeiste ale oamenilor din Imperiul Roman de prin secolul III după Hristos. În timpuri moderne, neopăganismul înseamnă o reînviere a credințelor vechi politeiste, împreună cu anumite secte noi precum Wicca. Nimic din chestia asta nu are legătură cu Budismul, Jainismul sau Hinduismul. Dar, sărbători creștine precum Crăciunul și Paștele au origini/elemente păgane dacă vrei să știi. Pentru o religie atat de anti păgânism ați luat cam multe de la ei!
„De aici incolo dovedesti cu prisosinta ca sursa ta de informare este DOAR internetul, tot ce spui tu este doar o propaganda fascisto-pagana. "
Am citit destule despre nazism din cărți serioase, inclusiv Mein Kampf, stai liniștit. Iar eu pot să îți dau pasaje din Mein Kampf și discursuri celebre de ale lui Hitler care confirmă că el era creștin, tu ce surse poți da că el a vorbit de rău de creștinism?
„Daca tu faci comentari despre spiritism (auzi doctrina crestina) luand informatii de pe net nu meriti nici o atentie, esti total jalnic."
Bine atunci hai să citim Spiritist Codification de Allan Kardec, fondatorul spiritismului. El tehnic a crezut în mesajul evangheliilor, chiar dacă le-a interpretat într-un fel diferit față de majoritatea bisericiilor, dar ce să zic voi creștinii aveți 40000 de biserici/confesiuni/secte/culte deci cine să vă mai ia în serios. La fel protestanții nu consideră catolicii/ortodocșii/anglicanii/penticostalii/unitarienii/martorii lui Iehova/mormonii/rastafarienii etc. creștini adevărați deși nimeni nu a reușit să dea o definiție corectă asupra a ceea ce înseamnă să fii creștin.
„Ti-am spus sa citesti biblia de 100 de ori"
Am citit-o odată și mi-a fost de ajuns să stau departe de cre(ș)tinism tot restul vieții. Serios, nu mi-ai răspuns la întrebare, tu ai citit vreodată altă carte în afară de Biblie?
„Nu doresc nimanui raul dar ti-ar trebui macar cateva ore in compania celor care au aplicat doctrina din mein kampf, cateva zile sa cari scheleti de oameni omorati prin camerele de gazare."
De unde ai scos tu ideea că sunt pro nazism? Nu sunt sub nicio formă pro nazism, ba dimpotrivă, consider acest regim ca fiind una dintre cele mai bolnave ideologii care au existat vreodată. Dar nu înțeleg, de ce ești supărat pentru evrei, avand în vedere faptul că ei nu credeau în Iisus Hristos? După Biblie, victimele holocaustului ar trebui să ardă în iad

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

1) Nu ti-am spus niciodata BA, asa ca te indemn sa-i spui asa lu tactu ca nu te-a educat.
"Bă tu ori trollezi, ori ești complet ignorant Svastica este un simbol ce originează din hinduism, budism și jainism"
Pai eu ce ti-am spus BA? Tot ce tine de HINDUISM, BRAHMANISM, BUDISM, etc ESTE SATANIC, PAGAN.
De aici incolo dovedesti cu prisosinta ca sursa ta de informare este DOAR internetul, tot ce spui tu este doar o propaganda fascisto-pagana.
Daca tu faci comentari despre spiritism (auzi doctrina crestina) luand informatii de pe net nu meriti nici o atentie, esti total jalnic.
Ti-am spus sa citesti biblia de 100 de ori cu scopul de a retine si tu cateva cuvinte, de a depasi stadiul in care te afli. Nu doresc nimanui raul dar ti-ar trebui macar cateva ore in compania celor care au aplicat doctrina din mein kampf, cateva zile sa cari scheleti de oameni omorati prin camerele de gazare.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Gary Wilson, ala cu NoFap-ul, a murit mai tanar ca Ron Jeremy.

| GouDidodino a răspuns:

Sigur ca da, este un mare păcat sa prapadesti sămânța

| doctorandus a răspuns (pentru GouDidodino):

Dap, la evreii ortodocsi. La crestinii evanghelici nu exista un astfel de pacat.

| LupusDei1993 a răspuns:

Da, pentru ca faci adulter cu oricare fata/femeie ai in minte. Si in plus, masturbarea este foarte daunatoare pentru corpul tau. Sper sa scapi de acest obicei, bafta!