| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU! Nu stiu daca ma poate ajuta cineva, insa eu chiar in seara asta m-am spovedit total (19 ani). In general m-am spovedit normal, in cele patru posturi, insa niciodata total. Dupa ce am spun tot ce am facut, dupa indrumarul Pr. Clopa Ilie, cand mi-a pus parintele mana pe cap, am simtit o durere de cap groaznica si ma doare si in prezent. Pe parcursul spovendaniei, imi tremurau picioarele, nu stiu de ce pentru ca stateam in genunchi. STIE lumea de ce? Ce s-a intamplat? E de bine sau de rau? Am maniat pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

Bună seara! Stai liniștit, nu este absolut nici o problemă. Sunt în domeniu și în cunoștință de cauză! Nu ai mâniat pe nimeni! Mergi înainte și să fi sincer cu tine însuți!

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Irinel15123532 iti rusine sa spui ca esti sectanct, asta e o noua modalitate de colectat ortodoxi, imi amintesc ca iisus spunea lupi in haine de oaie cu invataturi false

| RAY a răspuns:

Important este sa te schimbi naibi in mai bine, nu stiu ce pacate ai sper ca nu ai furat, omorat, violat chesti de astea grave, ca daca ai facut esti un gunoi uman

| TheRussianBias a răspuns (pentru RAY):

Nu ray, nu am facut chestii grave, insa erau multe marunte care se aduna na... ca sunt mandru, ca nu ascult de X say Y... etc.

| RAY a răspuns:

Mircea08 a venit ziua recunoasteri voastre, tu ce secta ai? azi cand iisus a fost crucificat, fi sincer macar azi

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Poate e freelancer neafiliat, astia sunt cei mai zapaciti, fiecare bate campii dupa capul lui, sustinand ca au descoperit miezul din caisa. Astilalti macar au o dogma. Proasta, cu o fi ea, dar macar sunt cat de cat consecventi in prostie.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Cei drept basmul este interpretat in atatea moduri diferite plus traditi pagane, plus contrazicerile din biblie, uite asa se nasc cei care cred ca detin adevarul absolut, nu ar fi rau daca ar fi doar de astia, nu ar mai exista biserici, religi

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

"freelancer neafiliat" - cat de tare... loooool

| SilentRain a răspuns:

19 ani de păcate, nu mai scapi te manca iadul rolling on the floor)

| Holiday a răspuns:

Prostia se plateste. Uneori cu dureri de cap date de povesti cu spiridusi si popi nesimtiti, care va prostesc crunt. Asta e.

| Steregoi a răspuns:

N-ai facut mare lucru.

| Panamax a răspuns:

Totul este doar in mintea ta. Daca tu crezi ca spovedania te ajuta, asa va fi. Daca nu crezi nu te va ajuta.
Fie tie dupa cum crezi.
Nu toti bortosii cu rochii aurite au har.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu stiu ce ai patit, posibil de la emotii sau tensiune, dar Domnul Iisus Hristos, cand iti marturisesti pacatele, El te iarta total. El te iubeste nespus de mult, citeste te rog biblia, noul testament, si vei descoperi un Domn al dragostei.
Citeste pilda fiului risipitor.
Ma bucur foarte tare ca te preocupa acest lucru, vreau sa stii ca nu poti face nimic ca Dumnezeu sa te iubeasca mai mult de cat te iubeste acum, El deja te iubeste maxim, adica asa cum spune biblia ''te iubesc neconditionat' orice ai face tu, orice s-ar intampla, dragostea Lui Dumnezeu pentru tine va ramane aceeasi. Dar vezi tu, daca esti in apa, in mare, si cineva iti arunca colacul de salvare, nu esti salvat inca, potentialul de a fi salvat este acolo dar va trebui sa prinzi colacul si apoi vei fi salvat.
Vezi tu dragul meu prieten, acum 2000 de ani, Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.
Noi nu putem comunica cu Dumnezeu pentru ca biblia spune ''suntem morti in pacate si nelegiuiri, aveti duhul mort'' noi cand ne nastem ne nastem cu o natura pacatoasa, duhul nostru este mort si nu putem comunica cu Dumnezeu, Dar, in momentul in care venim la Dumnezeu, ce inseamna a veni la El? Nu inseamna sa faci fapte marete, sa faci un ritual cu fapte, este nevoie doar sa te rogi Lui Dumnezeu, singura rugaciune pe care El o aude pana ce nu esti mantuit este cea in care strigi catre El si te pocaiesti, cere-i Domnului iertare pentru pacatelel tale, spune-i ca recunosti starea de pacat in care te afli si ca ai nevoie de El, ca crezi marturia scripturii, ca accepti moartea pe cruce a Domnului Iisus Hristos ca plata pentru toate pacatele tale, si IL accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si Domn al vietii tale. Din acel moment in care ti-ai pus increderea in El, El va avea grija de tine, te va indruma prin Duhul Sfant pentru ca pecetea mantuirii tale este Duhul Sfant in tine, si te va calauzi, te va incuraja in viata aceasta, iti va da putere sa treci peste orice situatie, te va intari din interior si te va binecuvanta asa cum nu iti imaginezi, si Domnul, ti-a promis imparatia, si acolo nu vei fi oaspece, trecator, paznic, vei fi mostenitor. Domnul Iisus este un prieten apropiat si vrea o relatie calda si personala cu tine, din momentul mantuirii tu poti vorbi cu Domnul in rugaciune, ii poti spune ce ai pe inima, tot ce te apasa, tot ce vrei sa faci in viitor, tot ce nu intelegi si vrei sa afli, Domnul este prietenul tau, care nu te judeca si nu te condamna cand vii sa ii marturisesti un pacat sau probleme personale, ci te ia in brate si te saruta, exact ca fiului risipitor.
Domnul este tata in primul rand, un tata isi protejeaza familia, vrea tot ce este mai bun pentru familia sa, cauta interesul tau si nu al sau. Domnul vrea tot ce este mai bun pentru tine si vrea sa te fereasca de rau, de suferinte si de durere, unele vin din pricina alegerilor si pactelor noastre, altele din lucrul altora, dar orice ar veni, Domnul te va intari din interior si te va scoate din orice situatie pentru ca este scris ''daca se intampla sa cada, nu va cadea de tot, pentru ca Domnul il tine de mana''. Dumnezeu doreste si vrea o relatie personala cu tine, te iubeste asa cum esti tu, te accepta asa cum esti, nu trebuie sa schimbi ceva si apoi sa vii la El, vino asa cum esti tu.
Va trebui sa citesti noul testament, acolo vei afla adevarul si modul in care va trebui sa te feresti de rau, Hristos spune ''veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi''
Care e adevarul?
Adevarul este ca Hristos a purtat pe cruce povara entru toate pacatele tale trecute, prezente si viitoare si esti socotit nevinovat, adevarul este ca Hristos sta la dreapta Tatalui si mijloceste pentru tine, este avocatul tau inaintea Lui Dumnezeu, adevarul este ca Dumnezeu te accepta si te iubeste asa cum esti, adevarul este ca Domnul ti-a pregatit un viitor luminos si un destin special pentru ca El are un plan cu fiecare dintre noi, adevarul este ca tu esti copilul Lui si vei fi mostenitor impreuna cu sfintii, adevarul este ca Dumnezeu nu te mai considera vinovat si te-a declarat neprihanit, adevarul este ca atunci cand vei muri, vei fi cu Dumnezeu pentru vesnicie in bucurie vesnica si Domnul spune ca vei sta pe scaunul Sau de domnie.
Citeste noul testament, roaga-te Domnului cu cuvintele tale, nu din cine stie ce carte, ci cu inima ta cu sinceritate si Domnul iti va raspunde, fa faptele bune si fereste-te de rau, din dragoste, nu din obligatie, iti spun inca de pe acum ca Domnul ne-a creat liberi, singura forma de slujire inaintea Lui Dumnezeu este din propria alegere si din dragoste, din libertate, daca facem voia Lui din obligatie si sila si cu fatarnicie, nu ne ajuta la nimic. Dragostea este cea mai mare porunca dintre toate, pentru ca biblia este scrisoarea de dragoste a Lui Dumnezeu pentru tine, si iti spune ''te iubesc, fiul meu''
iti voi recomanda niste videoclipuri, te rog sa le urmaresti, Domnul sa te binecuvanteze, te iubeste nespus de mult si vrea sa fii fiul Sau.

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=2171s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2236s

https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1334s
Domnul vrea sa iti reabiliteze viata si sa iti dea un nou inceput.
Sa iti spun un lucru.
''Un om a cazut intr-o groapa foarte adanca, a trecut pe langa acest om Mohamed si i-a zis (e voia Lui Allah sa fii in groapa, Allah socoteste cine sta in groapa si cine sta afara, a fot voia Lui ca tu sa pici aici.)
A trecut buddha pe langa el si i-a spus (daca incetezi sa iti doresti sa iesi din groapa, atunci nu vei mai suferi, te vei obisnui)
A trecut pe langa el confucius si i-a zis (daca cineva calatoreste pe pamantul acesta este foarte posibil sa pice in cate o groapa asa ca aveti grija pe unde umblati)
A trecut pe langa el un hindus si i-a spus ''in cealalta viata vei fi pe munte, in viata asta... ramai in groapa''
A trecut pe langa el Iisus si l-a intrebat (vrei sa iesi din groapa?)
Omul nostru a spus ''da''. Apoi a aruncat o franghie in groapa, a coborat El insusi in groapa si l-a scos afara, fara plata.''
Asa este mantuirea, Hristos a venit pe pamant sa moara pe cruce pentru tine din dragoste, si te-a iubit enorm. Iisus nu trece nepasator pe langa tine, te iubeste atat de mult si nu te lasa sa mori.
Iti voi da si o poezie, ca sa o intelegi, baraba suntem noi.
''Ai auzit vreodată, prietene, de Mine,
pe când în largul lumii cutreierai semeţ,
pe când cu lănci şi scuturi, cohortele străine
te căutau să-ţi ceară al vieţii tale preţ?

Ai auzit vreodată, prietene, de Mine,
când floarea vieţii tale îşi scutura podoaba?
Ca să te scap de lanţuri, de moarte şi ruşine,
Eu am murit pe cruce, în locul tău, Baraba...

Eu răsădisem pacea, tu semănai furtuna.
Şi pe-amândoi mulţimea ne-a pus pe un cântar.
Minciuna cea din umbră alese-atunci minciuna,
tâlharii cei cu vază cerură pe tâlhar.

Puteam să zbor din lume, sătul de-ai ei urgie.
Şi-atunci mulţimea oarbă te-ar fi cerut degeaba.
Dar M-am gândit la tine, privind spre veşnicie,
şi am murit pe cruce, în locul tău, Baraba...

Te chem şi astăzi: Vino şi vom străbate norii!
Te-am căutat cu lacrimi prin spini şi bolovani.
Dar vremea e târzie. Mijesc pe dealuri zorii.
Şi ceru-ntreg te-aşteaptă de două mii de ani.

De-ai şti ce neagră noapte şi ce adânc fierbinte
va fi... când suferinţa nu va cunoaşte graba...
Vei plânge totdeauna şi-ţi vei aduce-aminte
că am murit pe cruce, în locul tău, Baraba!''
Dumnezeu e tata in primul rand, ''Cand erai in pantecele mamei tale, ochii Mei te vedeau, te-am cunoscut mai dinainte de intemeierea lumii, te-am iubit inainte ca tu sa ma cunosti, te astept cu bratele deschise, vino acasa fiul meu''
Trebuie sa iei o decizie.
In primul rand, spune-i Lui Dumnezeu in rugaciune, nu trebuie sa pleci nicaieri, spune-i acum.
''Tata bun din ceruri, iti marturisesc ca am pacatuit, am luat alegeri care m-au departat de tine, imi pare rau Doamne, ma intorc la Tine ca fiul risipitor, recunosc ca am pacatuit si nu am nici o sansa fara Tine, recunosc ca pacatul meu Te-a intristat, aleg sa ma intorc la tine, imi cer iertare pentru acest pacat al meu in numele Domnului Iisus Hristos, si prin moartea Lui pe cruce, eu primesc acum iertare pentru acest pacat, Si IL primesc pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, imi predau viata tie, si cred ca moartea Lui pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca Domnul Iisus Hristos este fiul Lui Dumnezeu si cred marturia scripurii''
Ai citit pilda fiului risipitor? Uita-te la asta te rog.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY

Dupa ce si-a cerut averea, a irosit totul, a ajuns ingrijitor la porci si nu mai avea de mancare, ar fi vrut sa manance mancarea porcilor, dar nu i-o da nimeni, si si-a venit in fire si a decis sa vina la tatal sau. Sa ne imaginam un scenariu, real de altfel. Tatal statea pe terasa, asa cum facea de multi ani, in fiecare zi vede zeci de caravane si sute de oameni trecand prin fata casei sale, dar de data asta vede un chip anume, si il izbeste gandul ca este fiul sau, pierdut candva, de mult. Daca aceasta pilda ar fi fost spusa de farisei si carturari, ar fi fost interpretata astfel. ''Tatl s-a lasat pe scaun si a zis: Ahaaa stiam eu ca vei veni inapoi, sa vezi ce o sa-ti fac cand vei ajunge aici, fiu neascultator si nerecunoscator''
Dar sa ii multumim Lui Dumnezeu ca El nu este asa, ce a facut tatal din pilda? A alergat spre fiul sau, pe vremea aceea un astfel de gest era josnic, rusinos, umilitor, nimeni nu alerga in public, mai ales o persoana in varsta/ Biblia spune ca tatal a alergat spre fiul sau si l-a sarutat mult, fiul a zis ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vrednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din argatii tai'' in timp ce fiul isi marturisea pacatul, tatal il imbratisa si il saruta, a spus sa i se aduca haina cea mai buna, un inel in deget ceea ce insemna ca era repus in drepturi in familie, incaltaminte in picioare, ceea ce inseamna ca fiul nu va fi sclav, si a poruncit sa se taie vitelul cel gras si sa faca o petrecere mare ca sa sarbatoreasca intoarcerea fiului sau. Tatal nostru ceresc, l-a iertat pe fiul sau, inca de pe cand a plecat de acasa, a fost iertat tot timpul cat a fost plecat, si l-a asteptat in fiecare zi sa se intoarca, cand l-a vazut nu l-a respins, ci a alergat inaintea lui si l-a sarutat mult. Nu conteaza ce ai facut sau cat de multa vreme, Dumnezeu te va ierta. Poate vei spune ''dar daca au trecut 10 ani...'' Daca au trecut 60 de ani, Dumnezeu te asteapt cu bratele deschise si te va astepta mereu. Daca esti atent la forma Lui Hristos pe cruce, ce forma au bratele sale? Intinse pana la maxim, cu aceste brate te asteapta Domnul Iisus, si biblia spune, ca Iisus isi cauta oaia pierduta, oriunde ai fi, orice ai fi facut, Hristos nu te va lasa pierdut, va veni cu orice pret dupa tine. Poate mai tii minte cand eram indragostiti de o fata si trageam cate o petala dintr-o floare :) ''ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deaj anticipam dezastrul :), si atunci trageam 2 petale, ca sa ramana ''ma iubeste''. La Dumnezeu nu e despre noroc, pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus pe cruce, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai e de tras doua picaturi, Hristos te iubeste, si daca ai vreo indoiala, Dumnezeu sa mustre indoiala aceea, pe tine te iubeste Dumnezeu, si te-a iertat, vrea sa iti dea o viata noua, un inceput nou, vei fi uimit de cat poate Dumnezeu sa iti schimbe viata in bine. Nu este nevoie de fapte marete, este nevoie sa vii la Hristos, chiar prin rugaciunea aceea pe care ti-am dat-o mesajul trecut, prin acord personal de a vrea sa fii mantuit. Nu IL poti rasplati pe Dumezeu pentru iertare, nu poti plati biserica, nu poti sa mergi sa dai cat mai multi bani si sa te epuizezi pentru Dumnezeu ca sa IL castigi iar de partea ta, pentru ca de cand L-ai primit pe Hristos, El nu te-a parasit niciodata, El a fost langa tine mereu, si este langa tine, este nebiblic sa te sacrifici pentru Domnul pentru A-l rasplati, noi nu a putea sa IL rasplatim pe Domnul pentru nimic, ce ai putea sa faci? Sa asculti de El, spre binele tau, din dragoste, fara obligatie, singura modalitate de slujire inaintea Lui Dumnezeu este cea din dragoste, nu din obligatie. Domnul Iisus Hristos, avea un singur gand pe cruce, cand era batut, scuipat, batjocorit, biciuit, cu barba smulsa, singurul Lui gand, erai TU, si eram eu, asta L-a motivat pe Domnul sa vina in lume. Sa iti spun o intamplare, un bloc ardea, si oamenii au trebuit sa isi ia din case ce mai puteau, un jurnalist spunea ca atunci s-a vazut fiecare ce valori aveau, unii si-au televizorul, altii banii, altii bautura, altii tigarile, si un batranel si-a luat doar poza sotiei moarte de la nunta, si a iesit afara. Daca Dumnezeu ar mai ramane cu ceva din universul asta, singurul lucru de valoare ai fi tu, si as fi eu. Daca Dumnezeu ar avea un portofel, nu ar fi bani in El, ci poza ta. Dumnezeu are o dragoste infinita pe care nu o putem explica. Este foarte bine daca munceti si te intretii singur, Dumnezeu iti va deschide multe usi in viata, citeste noul testament. Increde-te in Dumnezeu. Asa cum ne incredem in multe lucruri, pe scaunul pe care te pui ca te tine, in patul in care dormi. Cand esti pe masa de operatie, si iti pui increderea in medicul ala, un medic caruia ii tremura mana si tu nu stii, un medic care toata seara a fost la chef, si tu nu stii, un medic care deja nu mai vede bine, si tu nu stii, si te increzi in om. Increde-te cu atat mai mult in Dumnezeu. Cand suferi, cand esti la spital bolnav, inainte sa vina medicii dimineata, cel care a stat la capul tau seara de seara, zi dupa zi, este prietenul tau Hristos, Iisus spune ''imi pasa de tine, imi pasa de tine, te iubesc si vreau sa fii cu mine in cer''.
https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E
https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4
https://www.youtube.com/watch?v=JIOAzuY-uIc

Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, ca cea de mai devreme sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Făgăraş a răspuns (pentru Irinel15123532):

Dragilor, aveți bun simț și respectați credința noastră ortodoxă! nu îl mai cicăliți!

| Mircea08 a răspuns (pentru Făgăraş):

Cu tot respectul pentru religia ortodoxa, vreau totusi sa-i spun si ce rost are spovedania in religia crestina. Spun asta deoarece ortodocsii cred ca exista Iisus si ca este Fiul lui Dumnezeu dar nu-i repecta invatatura. Despre spovedanie IIsus spune :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Exista varianta ca eu sa nu fi inteles corect, asa ca va rog sa-mi dati si mie un verset din Evanghelia lui Iisus (singura invatatura a crestinilor) in care spune sa te spovedesti la preot

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Irinel, poti sa scrii aici tot ce vrei, dar spune la oameni daca esti crestin si scrii din Evanghelie sau apartii unei religii si scrii din dogma religiei respective. Daca nu faci aceste precizari nu o sa ne intelegem.
Si inca ceva - aici nu se fac recrutari, aici doar se discuta despre religii

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Desigur Mircea. Sunt crestin ortodox, este adevarat ca am studiat religia baptista, dar nu sunt baptist, si tot ce scriu sunt din biblie, poate verifica oricine.

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Daca scrii din Biblie nu esti crestin (crestinii scriu din Evanghelie ) iar despre "Crestin Ortodox" nu am gasit nici un verset in Evanghelie (Spun Evanghelie deoarece in perioada vechiului testament nu existau crestini)
Deci esti Ortodox si scrii din dogma ortodoxa - acum este clar!

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare" - NU ESTE ASPECT EXCLUSIV. Tocmai din cauza interpretarilor eronate din fragmente izolate precum cel de mai sus (interpretari car enu tin cont de intregul context al Bibliei) s-au nascut sute si sute de secte. Nu crezi ca acesta a fost motivul? thinking
despre spovedanie, iata sunt mai multe versete care trimit spre aceasta realitate (asta daca ar fi sa fie cineva atat de neghiob incat sa vrea sanu vada ca 2000 DE ANI de crestinism Biserica a pastrat - inclusiv in literatura primelor 2 secole- realizarea continua a spovedaniei in care efortul personal se impleteste cu un har lasat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii SALE):
Ioan 20, 22: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

In alta parte Scriptura spune "Marturisiti-va Domnului, ca este bun, ca in veac este mila Lui." -Psalm 135
sau
Iacov 5, 16: "Mărturisiţi-vă unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui drept."

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

OK. - sa le luam pe rand.
1) Ca sa intelegi treaba cu pacatele trebuie sa fac o precizare - crestinii adevarati NU AU PACATE! ce sa marturiseasca?
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 10/4)

"Iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/18)
Acolo unde nu este lege nu este nici calcare de lege deci nici pacat Cei care aleg sa fie sub Lege, aceia intr-adevar pacatuiesc, dar nici crestini nu pot fi numiti :
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Crestinii au un singur invatator,( Iisus ) si o singura invatatura, invatatura lui Iisus (Evanghelia). Vechiul Testament a fost dat poporului ales ca indreptar pana la venirea lui Iisus. Iisus a propovaduit Evanghelia la toate popoarele, popoare ce nu cunosteau Legea, iar daca era necesar sa o cunoasca atunci ar fi propovaduit Biblia. Nimeni nu poate respecta cele doua testamente deoarece sunt invataturi diferite pe care Dumnezeu le-a dat in perioade diferite :
"Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 19/21)
Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău. Purtaţi grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/17)
Căci de vă robeşte cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă priveşte cineva cu mândrie, de vă loveşte cineva peste obraz, - răbdaţi.
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/20)
Poate cineva sa rasplateasca raul cu rau si in acelasi timp sa nu rasplateasca raul cu rau ci sa rabde?
Deci - Crestinii nu au pacate si nu au ce spovedi. Ei nici macar nu vor fi judecati, tocmai pentru ca nu au pacate :
Căci de vă robeşte cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă priveşte cineva cu mândrie, de vă loveşte cineva peste obraz, - răbdaţi.
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/20)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
"cuvantul Meu" = Evanghelia. Cei care au ales sa respecte Legea aceia fac pacate si vor fi judecati dupa Lege. Ei pot merge la spovedit ca probabil e un lucru bun. Neghiobii nu vor sa vada ce a pastrat biserica in legatura cu vechiul testament, pentru ca sunt crestini

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Tu te-auzi ce spui? thinking "crestinii adevarati NU AU PACATE"? Cum definesti pacatul? Tereferi probabil la abaterile fata de Legea Veche. Da, respectarea ei nu mai e valabilapentru crestini, DA, fratioare ai uitat Legea ce Noua, a Harului... Ea oare nu presupune nicio recomandare si cerinta? Oho, cate nu sunt de respectat in Noul Testament thinking

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Crestin inseamna printre altele acel om care TRAIESTE POTRIVIT INVATURII LUI IISUS. Care din invataturile lui Iisus duc la pacat?
Deci, acele invataturi fac parte din felul de a fi al crestinului, iar cel ce nu este asa nu este crestin si de aceea tot spun eu "crestin adevarat", pentru a nu fi confundat cu asa-zis crestinii din diversele religii, religii in care adeptii traiesc potrivit dogmei din religia respectiva care este diferita de invatatura lui Iisus, altfel nu ar exista acele religii ci ar fi o singura biserica - biserica lui Iisus
Acuma spune tu ce pacate au crestinii si cand le-au facut?

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Sa inteleg ca tu te consideri un crestin fara pacat? thinking Te-a naucit de tot dracul mandriei, fratioare... Ai luat-o rau la vale daca tot sustii in continuare canu ai pacate.
Numai la o prima lectura asupra Bibliei (sa nu mai spun de faptele, gandurile, manifestarile, adiacente) iti poti descoperi o lista interminabila cu fapte bune pe care nu le indeplinesti sau fapte gresite in care te poti inscrie... thinking

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Eu nu am spus nimic despre mine, am spus despre crestini

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Ce spui tu sunt greseli si de aceea in rugaciunea crestinilor se spune "iarta doamne GRESELILE noastre', Pentru ca altfel ar fi scris "iarta Doamne PACATELE noastre "
Cei care nu sunt crestini adevarati AU INTR-ADEVAR PACATE, deoarece ei au ales sa respecte Legea. Crestinii nu au pacate deoarece au ales invatatura lui Iisus si NU SUNT SUB LEGE - ce e asa greu de inteles?

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Esti de poveste, Mircea! thinking Cum spuneam mai sus "Te-a naucit de tot dracul mandriei, fratioare... " daca iti imaginezi ca inventezi tu acum coada la pruna!
Tu pe bune, sigur esti platit sa debitezi ineptii. Vrei sa inventezi o noua secta ce face diferenta intre "GRESEALA" si "PACAT"? Tu pe bune, sigur nu esti platit sa debitezi astfel de ineptii? Pentru ca altfel nu inteelg de ce te discreditezi singur cu astfel de tampenii. Orice analiza lingvistica asupra Bibliei iti releva faptul ca cei doi termeni sunt sinonimi.

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Aici se discuta despre religii nu despre mine. Poti contrazice ceea ce eu sustin, cu citate din Evanghelie, dar nu e frumos sa faci atac la persoana.
Biblia nu a fost data pentru o anume elita care este capabila sa faca tot felul de analize lingvistice sau de alta natura. Biblia a fost data pentru oameni, iar acestia o pot intelege fara sa fie ajutati de alti oameni mai destepti. Biblia a fost inteleasa si de un pescar de acum 2000 de ani, iar acum cand lumea este mai evoluata din punct de vedere stiintific nu mai poate fi inteleasa decat daca o explica un lingvist care a avut nevoie si el saracul sa faca analiza unui text explicit? Biblia intr-adevar nu poate fi inteleasa de oricine dar motivul este altul :
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi,
În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile necredincioşilor, ca să nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 4/2, 3)
PS. - Nu sunt platit, nu apartin nici unei biserici si nu am interes sa recrutez enoriasi. Ceea ce spun pot sustine cu citate din Evanghelie

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"nu a fost data pentru o anume elita care este capabila sa faca tot felul de analize lingvistice". -Fals! Ai cazut ca musca in lapte fratioare! Te contrazice biblia:
Corinteni 3, 2. ,, Cu lapte v-am hrănit, nu cu bucate, căci încă nu puteaţi mânca şi încă nici acum nu puteţi,"
Evrei 5, 13: "Pentru că oricine se hrăneşte cu lapte este nepriceput în cuvântul dreptăţii, de vreme ce este prunc. "
Evrei 5, 12: "Căci voi, care de multă vreme s-ar fi cuvenit să fiţi învăţători, aveţi iarăşi trebuinţă ca cineva să vă înveţe cele dintâi începuturi ale cuvintelor lui Dumnezeu şi aţi ajuns să aveţi nevoie de lapte, nu de hrană tare. "
Petru 2, 2: "Ca nişte prunci de curând născuţi, să doriţi laptele cel duhovnicesc şi neprefăcut, ca prin el să creşteţi spre mântuire, "

Stii despre ce vorbesc acestea de mai sus, Mircea? Despre faptul ca orice sectant e sortit caderii in afara cadrului, unicului cadru pe care Dumnezeu l-a lasat pentru aceasta PROGRESIE, aceasta CRESTERE despre care este vorba mai sus. Cadrul este Biserica- locul care pastreaza intelegerea corecta asupra Bibliei- aceea a apostolilor ci nu ceea ce incerca unul sau altul sa mai intremeze dupa 2000 de crestinism in vreo secta sau alta (din alea 30000-40000 cate sunt) – calea larga pavata cu intentii bune spre cadere iluminata de flacarile Sheolului! sad

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

Mai ai vreo 2-3 erori in text si voi reveni daca tu chiar doresti sa discutam...

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Laptele - aici se face referire la vechea invatatura (Vechiul Testament)
Hrana tare - Este invatatura lui Iisus
Daca nu esrte asa, spune tu cum este.
"Dumnezeu Si-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebagate in seama, pe cele ce nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt, "(Cor1.1:28)
Asa au fost alesi si apostolii, numai Pavel a stiut carte, dar nu mai multa decat un elev de clasa VII din zilele noastre.

Restul din ce ai scris nu comentez deoarece este in afara subiectului. Poti sa spui si celelalte erori, eventual si anumite lucruri pe care consideri ca le-am spus corect
PS - Eu nu pot cadea ca musca in lapte pentru simplul motiv ca nu sunt musca

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

In Evrei 5, 13 intr-adevar expresia facea poate referire la Legea Veche, dar NU si in celelalte cazuri!
"Pentru că oricine se hrăneşte cu lapte este nepriceput în cuvântul dreptăţii, de vreme ce este prunc. " - Evrei 5, 13
Corinteni 3, 2. ,, Cu lapte v-am hrănit, nu cu bucate, căci încă nu puteaţi mânca şi încă nici acum nu puteţi,"
Petru 2, 2: "Ca nişte prunci de curând născuţi, să doriţi laptele cel duhovnicesc şi neprefăcut, ca prin el să creşteţi spre mântuire, "

| RaulAlmășan a răspuns:

Păcatele tale le iartă Dumnezeu și lui Dumnezeu trebuie sa le mărturisești.
Dacă decizi să îți trăiești viața după tradițiile și obiceiurile lumești nu respecți cuvântul lui Dumnezeu.
Dumnezeu condamnă orice învățătură diferită de Biblie.
Dacă ceea ce faci tu nu este după cuvântul Domnului, nu este bine.
Și din moment ce te-ai spovedit la preot, realizez că ai fost botezat atunci când aveai câteva luni.
Iar Domnul Iisus ne cere să mărturisim numai și numai cu gura noastră că îl primim că Dom și Mântuitor in apa Botezului.
La câteva luni nu aveai cum. botezul pruncilor nu există în Scriptură.
Poți citi Biblia și atunci vei ști dacă ceea ce faci e bine sau rău.

| TheRussianBias a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Scuze, ce legatura are cu ce am intrebat eu? rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru TheRussianBias):

Păi te-ai spovedit conform obiceiului lumesc, adică învățătură dată de oameni, prin asta ai lăsat deoparte învățătura Domnului Iisus.
Ai ales să asculți oamenii și nu pe Dumnezeu.