| Curiera a întrebat:

Bună tpu.Nu stiu dacă sunt posedata si as vrea să-i spun unui preot dar astept raspunsul vostru deci dacă aud ceva credincios mă iau dracii ori dintr-un timp aud cum fluieră cineva si nu-i nimeni. Am facut ceva cu lumânari si nu stiu cum si nu am fost eu aia care a vrut să facă asta. Odată am lesinat si in vis l-am întâlnit pe cel rau, voia să-i facă ceva unei femei care era pe scaun cu el la masă, eu l-am văzut cand voia să-i dea o palmă si l-am aruncat in iad si după eu voiam să fiu stăpana iadului dar o lumină m-a oprit si m-a trezit. Uneori parcă vad pe cineva, dar nu-i nimeni sau simt că este cineva in spatele meu si mi se face pielea de găină sau cand mă uit in oglindă vad incă o persoană in ochii mei, un baiat care e fostul, păteste tot la fel si nu stiu ce-i cu asta. Oare ce avem să mă împac cu fostul sau nu stiu ori să mă duc la biserică dar nu pot să fac cruce.

Răspuns Câştigător
| roty78 a răspuns:

„Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieşi, decât numai cu rugăciune şi cu post!" (Mc.9, 29)
Diavolul este urătorul neamului omenesc: în cine poate intra, pe acela îl chinuie cumplit, îl aruncă în foc şi în apă ca să-l piardă, ca pe tânărul din sfânta Evanghelie.
Cum a apărut un gând în minte, ne învaţă Sfinţii Părinţi, ia-l în primire cu numele Domnului, că nu este în cer şi pe pământ armă mai tare ca acest Nume. Pe gândurile bune, Numele Domnului le întăreşte, iar pe cele aduse de diavolul le risipeşte ca fumul. Iată de ce Mântuitorul spune ucenicilor că rugăciunea este armă nebiruită împotriva dracilor. Căci rugăciunea este înălţarea minţii către Dumnezeu, convorbirea cu El, un fir de foc care ne leagă de cer şi de care nu se poate apropia lucrarea celui potrivnic. De aceea, Mântuitorul ne îndeamnă: „Rugaţi-vă neîncetat, Rugaţi-vă ca să nu cădeţi în ispită!"

https://www.google.ro/......https?/url

| Curiera explică (pentru roty78):

Jur mie si frică poate tin post dar nu pot să mă rog dacă mă rog pot să lesin

17 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Mai fa cate o plimbare seara inainte de culcare. Creierul este un fel de computer, rahat bagi la input rahat iese la output.

| Algo098 a răspuns:

Daca sunt probleme reale, ar fi recomandat un psiholog.
Filmele si lectura de carti fanteziste cu spiridusi pot genera fantezii de genul asta. E bine ca omul sa fie mai serios si sa nu creada in povesti.

| RKBlue a răspuns:

Cred ca imaginatia iti joaca feste.
Cel mai bine e sa mergi la psiholog.
Mintea umana e un element atat de complex.
E o masinarie care poate face lucrurile sa para foarte reale, poate fi influetata usor sau poate influenta usor.
Un psiholog sau un psihiatru ar putea nu numai sa te asculte, dar si sa te ghideze catre iesirea din partile negre ale mintii.
Desigur, daca vrei sa faci vreo exorcizare, care nu are nici o baza care sa ateste ca functioneaza, sau sa discuti cu un preot, care e un om experimentat in a asculta oamenii, a le spune sa citeasca ori din biblie ori din acatist si sa tina post, dar nu stie sa ghideze oamenii in a-si rezolva probleme psihice, nu te pot opri.
Dar iti pot spune ca ai fi de 10 ori mai castigata daca ai apela la un specialist.

P.s. Doar fiindca cineva iti spune sa mergi la psihiatru, psiholog sau terapeut, nu inseamna ca te considera nebuna, ci doar iti spune ca exista persoane specializate care s-au mai intalnit cu lucruri de genul si au reusit sa ii ajute pe oameni sa treaca peste.

| Curiera explică (pentru RKBlue):

Pshiologul mă enervează mo enervat si el pe mine am zis nu m-ai merg niciodată acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești atât de influențabilă nu te mai uita la filme horror.
Dacă este ceva serios du-te la un psiholog și postește(post și rugăciune).

| gratargratar a răspuns:

Pai si ce ai vrea sa aflii?
Fa Paraclisul Maicii Domnului. Nu se poate sa nu poti. Citesti acolo cateva randuri, mai stai 5 minute, mai cintesti cateva randuri samd. pana termini. Daca "lesini", te scoli si continui pana termini.

Mergi la Biserica, stai azi 5 min, maine 10 min si tot asa pana te inveti.

Orice om care sta departe de Dumnezeu poate deveni posedat, dar posesia propriu-zisa se manifesta in special in cazul oamenilor care invoca dracii.
In prezent, trebuie sa facem distinctie clara intre probleme psihice/psihiatrice si posedare. Pot fi interdependente. De aceea, iti recomand sa te tratezi in paralel, si sufleteste si psihologic.

| slayer09 a răspuns:

Nu da frau liber imaginatiei si nu te increde in toate vedeniiile astea si in tot ce auzi, pentru ca diavolul iti joaca feste, si atunci cand nu Il ai pe Dumnezeu in inima si minte, si crezi in ceea ce ti se intampla, diavolul se joaca cu tine. NU mai reactiona deloc la ce ti se intampla si cheama-l pe Dumnezeu in clipa aceea si ai sa vezi cum se risipeste orice tentativa de gand urat. Dar trebuie sa si crezi si sa fii aproape de Dumnezeu.

| alex598 a răspuns:

Poate ești, poate nu ești. Există în biblie un dar al Duhului Sfânt numit deosebirea duhurilor. Doar cei cu acest dar pot să îți spună. Din simptome, nimeni nu știe 100%

| RoșcaLucian a răspuns:

Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ma pe mine pacatoasa.

Atât sa spui atunci.

Arme impotiva celui rău sunt:
17. Roaga pe cineva sa se roage pentru tine. Ma voi ruga în fiecare seara și dimineata pentru tine și la Sf Liturghie. Zi mi numele tău sa îl pun pe pomelnic.
Roagă un preot sa te pomenească la Altar.
CEL MAI MARE SFAT: CAUTA DUHOVNIC SI ASCULTA - L. DIN Proprie experienta îți spun că așa ajungi sgur în Rai?

Primele 3 ce urmează le ai mereu la îndemna, restul sunt de folosință zilnic?
1. Numele lui Iisus Hristos (deci spune rugaciunea de mai sus cât de des. Dacă nu intreg, spune măcar "Hristoase miluiește ma")

2. Fii smerita(ai răbdare, nu te enerva, accepta cu bucurie relele ce ti se intampla,). Ii alungă pe cei rai.

3. Fa ți Sfânta Cruce. Pleca imediat cei rai când îți faci Cruce.

4.Cand te culci seara fa ți Cruce pe perna și pe pat. Și pe lateralele patului și spune Rugaciunea Cinstitei Cruci.

5. Sa ai Sf Cruce la gat.

6. Când te pui la masa fa ți Sf Cruce și ție și peste mâncare.

7. Ia dimineața Aghiazma și Anafura.
8. pune ti sub perna unde dormi o Iconiță și o Sf Cruce.

9. Da cu tămâie prin casa.

10.Mergi la Sf Maslu la biserică. Aceasta Sf Taina vindeca bolile sufletești și trupesti. Mergi acum dimineata la Sf Liturghie. (uita te la TV sua pe telefon)

11. Sa ai în casa o Cruce de pupat pe care să o pupi seara și dimineata sau când simți nevoia.

12.Sa ai Biblia in casa. Unde e Biblia in casa, nu stă cel rau. Asa spune Sf Ioan Gura de Aur.

13. Citește din Psaltire. Cel rau nu o suporta. Îl alungă și fuge

14. Când mai vine, spune cu bărbăție și curaj, cum zice și Mantuitorul Hristos Iisus :
"Inapoia mea satană!" Cel - rau e fricos și fuge.

15. Creștinul nu se teme de moarte și de cel-rau? Se teme doar sa nu piardă iubirea lui Hristos Iisus Domnul noatru și Mantuitorul sufletelor noastre?

16. Postește miercurea și vinerea.

| RoșcaLucian a răspuns (pentru RoșcaLucian):

Te poți ruga și la Sf Marina!
Sau Sf Pamvo!
Maica Domnului SUA Ingerul Păzitor!
Poti spune:
Preasfânta Născătoare de Dumnezeu miluiește ne pe noi!

Sfinte Îngere Păzitorul vieții mele roagă te lui Hristos Dumnezeu pentru mine păcătosul!

La miezul nopții, cand e cea mai puternica rugaciune(se numește rugaciunea de aur), poți spune:

Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ma pe mine pacatoasa! Amin!

Ma voi ruga pentru tine zilnic! Doamne ajuta!

| Curiera explică (pentru RoșcaLucian):

Lavinia

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva!

Specifc faptul ca Sfânta Liturghie de pe telefon sau TV poate fi privita, dar doar în cazuri excepționale.

Sfântul Ioan Gura de Aur spune ca singurul motiv adevart pentru care putem lipsi de la Liturghie este atunci când suntan atât d e bolnavi încât cineva este nevoit sa ne întoarcă cu patura! (vezi definiția expresiei pe internet).

În rest mergem cu voie buna, împăcări cu lumea și CU Dumnezeu și cu noi, la Liturghie!

| RoșcaLucian a răspuns:

Imi cer iertare tuturor! Domnul Hristos Iisus sa ne incalzeasca inimile cu smerenia Sa, Doamne!

| RoșcaLucian a răspuns:

Spune-i cat mai curand unui preot.
Iti recomand sa ti gasesti DUHOVNIC si sa l ASCULTI

Asa te vei mantui si vei cunoaste smerenia FIului lui Dumnezeu care a murit pentru noi, deci si pentru sufletul tau, rastignit pe Cruce. Si nu a spus nici macar un cuvant de hula, El fiind Dumnezeu in care nu este intuneric, pacat.

| Curiera explică:

Nu am nevoie de pshiolog chiar sunt adevarate

| Algo098 a răspuns (pentru Curiera):

Daca nu mai urmaresti filme, nu mai citesti si nu mai crezi in fantezii cu dracusori si spiridusi inventati, daca nu mai crezi in horoscoape, superstitii si alte minuni de genul asta create de indivizi necinstiti care din asta traiesc, daca citesti doar lucruri adevarate si urmaresti filme normale, fara dracusori, un timp de cateva saptamani, vei vedea ca totul e OK. Nu trebuie sa crezi toate povestile fanteziste si nu trebuie sa-ti fie frica de nimic si atunci te vei simti foarte bine. Visele nu au nici o valoare, sunt doar un amestec de informatii pe care le-ai dobandit in timpul zilei, amestecate si fara sens. Trebuie sa te obisnuiesti sa faci diferenta dintre ce e real si posibil si ce e fantezie.