| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU o prietena a fost azi la spovedania si mi- a spus ca si- a marturisit pacatul masturbarii.Si ca preotul nu eu dat nici un Canon, e normal? Oare nu a auzit? Dar nu as crede a zis ca a spus cu voce tare.Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce spanac I ai zice, tu ca femeie, unui barbat strain despre cum te masturbezi?

| SG1995 a răspuns:

Păi ce Canon te așteptai să-i dea? Adică dacă stai să te gândești dacă îi dădea Canon, nu îl făcea, deci?

| xerxes1 a răspuns:

Probabil preotul a ramas fara cuvinte la cat de naivi pot fi unii credinciosi.

| Skippy223 a răspuns:

Poate pentru ca nu e nimic rau in asta? Poate pentru ca preotul ala era mai destept decat majoritatea si nu baga in seama toate tampeniile considerate ca "pacat"?
Zic si eu.

| RainmakerX a răspuns:

Pentru ca este un lucru normal.
Omul a fost open-minded si s-a multumit cu simplul fapt ca fata a mers la Biserica si a vrut sa fie sincera.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru suntserios):

Stii ce presupune taina spovedaniei? Ca despre asta e vorba. Esti cu noi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ce sa presupuna? Sa stai in ghenunchi in fata unui barbat strain si sa ii povestesti cum te masturbezi... probabil si el se masturbea.za dupa ce aude povestile...

| Nitroblast a răspuns:

Canonul nu e obligatoriu. Sa spunem ca nu l-a primit acum (fiindca e prima oara probabil), dar daca il repeta, e posibil sa primeasca totusi. Duhovnicul stie cel mai bine.

Ideea e urmatoarea: Cat timp a primit dezlegare spre a se impartasi cu Sfintele Taine, e in regula.

Urmatorul caz nu ar fi in regula, spre ex: Sa spuna vreo 10 spovedanii la rand aceeasi chestie (asta inseamna ca nu se dezminte de pacat), iar parintele duhovnic sa nu ii dea nimic. Aici da, e bai.