| CinevaAnonimă a întrebat:

Buna tpu.Rog sa raspunda doar cine stie.Am citit pe net ca daca juri stramb sau iti incalci juramantul te opreste pentru un timp de la sfanta impartasanie.Eu daca am facut aceste pacate, credeti ca ma voi impartasi dupa aceea?(am13 ani)

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform Matei cap. 5 crestinii nu au voie sa depuna niciun fel de juramant.

| danay72 a răspuns:

Cred ca trebuie mereu sa fi o persoana care îți tine promisiunile, nu doar când vrei sa te împărtășești. Dumnezeu este mereu atent la acțiunile noastre.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Ce promisiuni?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

O promisiune făcută sub un jurământ.

| CinevaAnonimă explică (pentru danay72):

Bine.Oricum nu mai am de gand sa mai jur vreo data. M-am spovedit si impartasit si ma bucur de asta.

| ania a răspuns:

În Biblie spune să cercetăm înainte de a lua Sfânta Împărtășanie și așa să o luăm, nu să ne cercetăm și să nu o luăm.Cred că suntem nevrednici dacă nu vream să ne mărturisim anumite păcate și să renunțăm la ele. Dacă le mărturisim și ne pocăim de păcate, e bine să luăm.

| CinevaAnonimă explică (pentru ania):

Dar daca preotul opreste pe cineva de la impartasanie?
Am citit undeva ca preotul alege canonul si in functie de varsta.

| ania a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

În Biblie nu scrie nicăieri că o altă persoană poate opri pe cineva de la Împărtășanie ci doar să ne cercetăm și apoi să luăm (1 Corinteni 11-17-până la sfârșit.Citește și tu.

| RAY a răspuns:

Popa nu opreste pe nimeni

| HyperionMarcus a răspuns:

La vârsta ta este normal să minți. Nu crede tot ceea ce citești pe net.
Impartaseste-te dacă asta simți, nu te va pedepsi nimeni. Dacă nu mai vrei sa minți fa-o din dorința de a deveni un om mai bun, nu din frica.

| CinevaAnonimă explică (pentru HyperionMarcus):

Nu imi este frica, doar ca nu vreau sa ma impartasesc cu nevrednicie.