| Marke119 a întrebat:

Scuzati categoria, dar nu am vrut sa pun intrebarea pe "Adolescenti", deoarece doresc un raspuns din punct de vedere religios.

Pe scurt, sunt un baiat caruia ii plac hainele de fete. In special fustele. Nu sutien sau alte prostii, doar haine normale. Imi place foarte mult sa port fusta (si nu din motivul de a ma excita (motiv foarte urat de altfel), le port pentru ca se simt ff. placut si ma fac sa ma simt fericit / sa fiu mai agreabil cu ceilalti).

Acum cateva saptamani am vazut un pasaj in Biblie care spunea ca apocalipsa se apropie cand "femeile isi vor pierde rusinea, iar barbatii vor purta haine femeiesti". Pasaj care m-a speriat, de altfel. De cand am citit acel pasaj ma tot gandesc "hmm... oare ce sunt de fapt "hainele femeiesti"?". Exista haine unisex, care sunt purtate si de femei. Exista KILTuri care sunt in teorie fuste, purtate de barbati. Ce diferentiaza o "haina femeiasca" de o "haina barbateasca"? Faptul ca a fost croita pentru acel sex? Cum se diferentiaza croiala?

Daca mica mea bucurie (care din cate cred eu e nevinovata (doar imi place sa port niste articole vestimentare, fara niciun motiv vinovat, ce poate fi rau in asta?) este un pacat / ceva gresit sunt dispus sa renunt la ea, pentru ca Dumnezeu stie cel mai bine ce e bine pentru noi, iar daca ce fac eu este pacat, inseamna ca nu imi face bine.

Ca sa mai clarific putin lucrurile inainte sa apas pe acel buton de "Trimite intrebarea", spun ca sunt complet HETEROSEXUAL, nu am niciun pic de atractie fata de baieti. Ma consider 100% barbat, nu am probleme de gen, nu ma consider fata in niciun fel.

Dau funda, tot ce vreti voi, rog seriozitate!

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,Biblia vorbește despre acest lucru. Trebuia fii atent, sa afli care e motivul pentru care porți fuste. Apoi lucrează în a corecta acea atitudine. Oricum, ești de apreciat ca vrei sa ți cont de Dumnezeu și sa te schimbi.

| ania a răspuns:

ȘI scoțienii poartă fuste, se pare că Mântuitorul purta un fel de rochie, fiecare cultură definește ce sunt haine bărbătești și ce sunt hine femeiești, e bine că te accepți ca bărbat.Te îmbrăca mama în fuste când erai mic? Și-a dorit cumva să fii fată?
La ce text din Biblie te referi exact?

| Marke119 explică (pentru ania):

Nu ma imbraca mama in fuste si nici nu doreste sa fi fost fata. Ba chiar din contra, ea vrea sa am un comportament cat mai masculin si sa am 0 tendinte feminine.

Ma refer la Deuterenom 22:5 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=22&id=17 din Bibila ortodoxa

| WaterDrop a răspuns:

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos la ultima intrebare.Cat despre frica ta de religie si profetii absurde, nu ai de ce sa te ingrijorezi.Religia este o unealta pentru persoanele care nu doresc sa gandeasca prea mult in viata.Toti avem nevoie sa credem in ceva si asa a luat nastere si religia ca mod de manipulare.Nu exista pacate si nu exista nici bine sau rau.Toate acestea sunt catalogate de mintea noastra, multumita societatii in care traim.Atat.Deci invata ca este bine si perfect normal sa fii diferit.

| VelaJohnny a răspuns:

Deuteronomul 22:5 „Femeia să nu poarte îmbrăcăminte de bărbat şi nici bărbatul să nu poarte o mantie de femeie, căci Iehova, Dumnezeul tău, detestă pe oricine face aceste lucruri."

Alte comentarii nu sunt necesare pentru acest verset. De asemenea, indrumarile date crestinilor e ca ei sa se imbrace cu judecata sanatoasa. Poarta eventual „fuste" de scotieni, sau joaca des piese de teatru ca sa fi imbracat in haine la moda in antichitate, gen robe dinalea.

| VelaJohnny a răspuns:

Sau (ca si o gluma) fă-te preot ca vei purta des o fusta rolling on the floor

Nu va suparati pentru asta please big grin

| drutzix a răspuns:

Probabil esti travestit.
Travestitul este o persoana caruia ii place sa se imbrace cu hainele sexului opus dar nu este neaparat gay sau trans-sexual.
Nu se stie de unde apar aceste tendinte dar multi oameni fac asta ca o metoda de a scapa de stres sau pentru a se simti bine.
Aceste persoane nu sunt bolnave mintal ci imbracarea cu hainele sexului opus este considerata comportament normal in sexualitate. Acestea fiind spuse atat timp cat nu e o compulsie esti normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi un fetish, cu care trebuie sa lupti, ori sa fii acceptat intro societate in care normalitatea o da majoritatea, ori sa nu fii acceptat si asta sa ramana placerea ta in intimitate.

| 6684464 a răspuns:

Cati ani ai?

| Marke119 explică (pentru 6684464):

| 6684464 a răspuns (pentru Marke119):

D.p.d.v. religios nu prea e in regula.
Tu chiar nu ai avea nici o problema sa fii vazut in public purtand fusta?
Mai am cateva intrebari-cheie:
1-Ti-ai spart vreodata capul? adica daca te-ai lovit vreodata mai tare, asa.
2-Ai lesinat vreodata?
3-Ai avut vreodata amnezie? ai 16 ani, presupun ca stii ce-i aia.

| RagnarokR a răspuns:

"port pentru ca se simt ff. placut si ma fac sa ma simt fericit / sa fiu mai agreabil cu ceilalti)."

lamureste-ma ca nu inteleg motivul pentru care iti place sa porti fusta. iti place ca ai aerisire si lejeritate?

| EduardC8 a răspuns:

Inclinatii spre baietei nu ai?