| robby212 a întrebat:

Scuzati intrebarea.E un pic frustranta.Eu vreau sa vorbesc cateva minute cu un duhovnic (preot) pentru niste sfaturi. Urmeaza sa ma duc in week-end sa ma spovedesc.Am o rugaminte catre voi.Nu cunoasteti cumva vreun preot duhovnic in mediul online? Vreau sa schimb cateva cuvinte cu el. Daca stiti pe cineva cu care pot vorbi.Va multumesc mult!
Multumesc anticipat!

Funda + vot!

18 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Uite ca gasesti cu cine sa vorbesti dar nu preot. Pot sa-ti spun urmatorul lucru:marturisesteti pacatele lui Dumnezeu, prin rugaciune cerei iertare si sa te indrume sa cunosti adevarul sau si cum poti avea o relatie aprobata cu el si fii sigur ca D-zeu nu te va trada nici odata, si te v-a ajuta sa te apropi de el.Doar cautand cunostinta lui dumnezeu vei putea sa te eliberezi de invatatura gresita, sa devi prieten al lui Dumnezeu. Daca vrei putem sa colaboram in vederea unui studiu biblic pe facebook.

| robby212 explică (pentru PorumbRodica1965):

Deacord.Spune-mi unde si cand.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Pe facebook, dupa ora 21

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Intra pe facebook!

| robby212 explică (pentru PorumbRodica1965):

Doamna Rodica.Imi pare rau, dar am aflat ca sunteti din Marotorii lui Iehova.Eu sunt Crestin Ortodox convins.Multumesc pentru cerere, dar raman la ai mei.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Robicule, nu ti-am cerut eu sa devii azi martor al lui Iehova. A conversa pe teme biblice ar trebui sa caracterizeze adevarati crestini nu sa se respinga unii pe alti, ca doar nu au scabie.respingeri de comunicare pe teme biblice fac doar cei ce nu cred in D-zeu, ori Isus a spus ca adevarati crestini vor fi recunoscuti prin iubire.Gandeste -te putin - cata iubire de semeni exista azi in,, crestinatate"-?! Eu nu ti-am cerut sa renunti la numai sa nu renunte ei la tine, a fost placerea mea sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta, dar daca nu-l consideri favorabil nu-l lua in seama.Si eu am fost ortodoxa, dar nu pot sa spun ca a fost posesia mea religia ortodoxa, pentru ca nimic din ceea ce pretinde D-zeu nu m-a invatat;, nu spun ca preoti vorbesc ce este rau, ca nu-ti spun sa minti sa furi sa dai in cap, dar tot ce este inpotriva lui D-zeu tolereaza, n-au interes pentru tine daca ai o moralitate buna sau nu daca cunosti adevarul lui D-zeu sau nu ca nici ei nu-l cunosc ori stapanul turmei ar trebui sa cunoasca oile sa le hraneasca si sa le pazeasca de lupi rapitori, dar ei lasa de dorit sub toate aspectele caatare uitate la starea natiuni toti,, sunt crestini si pupa mainile preacucernicilor, dar cand e vorba de partide politice sau bani murdari uita ca sunt crestini.Bine nu toti sunt la fel.A practica azi adevarul si al cunoaste este un lucru mare si foarte important, a nu cunoaste adevarul este o pierdere si o viata fara sens si speranta.Nu stiu de ce ai spus ca-ti pare rau ca ai aflat ca sunt martora a lui Iehova, pentru mine este o onoare sa port numele lui Iehova Dumnezeul adevarat, si sa duc mesajul sau inaintea oamenilor care Nu-l cunosc desi multi spun in rugaciunea TATAL NOSTRU sa fie sfintit Numele Sau, dar spun si nu fac asa, preotul niciodata nu foloseste Numele lui Iehova, mici nu-i nevoie sa mearga crestini cu Biblia la biserica - ei doar joaca teatru in fata oamenilor pentru bani, nu-si aduc aportul cu nimic la relatiile dintre oameni. iti recomand sa studiezi Biblia cu Martori lui Iehova, nu ti-am spus sa-ti schimbi religia. daca doresti mai vorbim. dar vad ca eu vorbesc mai mult, pentru ca esti semenul meu si as vrea sa cunosti adevarul care duce la viata vesnica,. Apropo, stii ce reprezinta PRAPORELE din biserica? Stii cate dintre cele 10 porunci se practica in biserica ta? stii de ce nu este iubire intre oameni azi?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Studiu biblic pe facebook? Glumiti, nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Probabil ca nu stiu eu bine, dar nu acolo este,, chat ' poti sa folosesti camera web sau skype?

| robby212 explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu am zis ca imi pare rau ca am aflat ca esti din marotii lui Iehova.Dar pe mine nu ma caracterizeaza.Nu am nimic cu nicio religie.Din oricare se poate ajunge la Mantuire (aproape), conteaza comportarea si respectarea unor reguli morale pe care e logic ca noi ar trebui sa le punem in practica.
Nu, nu voi studia cu tine Biblia, nu e problema, dar...Se practica, si, din fericire, la noi este un preot foarte bun, ceva gen, preotul model...

Numai bine!
Doamne ajuta!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Iertarea pacatelor se face numai fata catre fata, nu prin mediul online daca ala asta te referi.Insa asa ca idei poti intra aici http://www.ortodoxia.md/intreab-preotul

| robby212 explică (pentru WholeWorldTeam):

Nu ma refeream la iertarea pacatelor...

| sitărescu a răspuns:

Să nu-ți fie rușine de duhovnic pentru că el a auzit tot ce se poate auzi la viața lui, din spovedaniile altora.

El nu e acolo să te judece ci să te îndrume cu povață.

Spovedește-te sincer și ai să simți cum lucrează Hristos prin această Sfântă Taină.
Pe internet oricine se poate da creștin, ai grijă cu cine studiezi Biblia să nu cazi în plasa vreunei secte care răspândește confuzie.

| robby212 explică (pentru sitărescu):

O sa am.Dar nu cred ca ma poate convinge cineva...

| mariutsa1234567890a a răspuns:

Hmm... nu te-aș sfătui să vorbești cu cineva online.
e mai bine să mergi undeva la o bisericuțădin apropiere!)

| robby212 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Stiu ca nu e prea bine si ca pot sa fie falsi care sa isi bata joc.Dar vreau sa cer un sfat, si sunt mult rea apropiat de duhovnicul meu, ca deja mi s-a facut rusine.

| mariutsa1234567890a a răspuns (pentru robby212):

Hai să fim serioși.
asta le e datoria lor, și plus nu are de ce să-ți fie rușine, fiecare are păcate.
Dar eu te sfătui să vorbești față-n față. caută pe altcineva, și vorbește după asta o să mergi la al tău. sfatul meu, decizia ta! :*

| robby212 explică (pentru mariutsa1234567890a):

Asa am sa fac.Multumesc!

| BubuuuRuza a răspuns:

Mai bine du-te si vorbeste cu el fata in fata....parerea mea. nu stii cine s-ar putea da drept duhovnic(preot) acum tu faci cum consideri :*