| BeiiBiiiyoo a întrebat:

Seara, uneori imi vin lucruri urate in cap despre ala rau! Si ma rog la Doamne Doamne love struck Adica seara ma gandesc ca familia si prietenii mei vor traii foarte mult si simt ca Dumnezeu imi asculta rugaciunea, dar... uneori mai am ispite cu gandul! P.s am 12 ani. Am spus caci poate ma puteti ajuta!
Ce sa fac pentru a nu mai avea aceasta problema?
V.as multumi din suflet love struck

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

La ani tai nu e bine sa te gandesti la moarte, esti doar o floare inca nici nu sti cei viata, desigur ca vor muri parinti tai asta e un bun motiv sai iubesti, respecti cat sunt in viata apoi nu o sai mai vezi niciodata, cu toti vom muri nu avem de ales suntem sortiti morti

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca te rogi lui Dumnezeu cand iti trec ganduri rele prin cap, dar viata e frumoasa si Dumnezeu promite ca va face un paradis pe pamant unde vom fi alaturi de cei dragi, fara sa mai murim. Daca studiezi Biblia vei vedea cat de mult te ajuta sa ai ganduri pozitive.Isaia65:20-25,Isaia11:6-9.Apoi situl www.jw.org sectiunea adolescenti te poate ajuta.

| RAY a răspuns:

Ce ganduri?

| BeiiBiiiyoo explică (pentru RAY):

Gen... de ala rau, sau de moarte.
Imi trec repede... dar totusi sad

| BeiiBiiiyoo explică (pentru RAY):

Pai da, dar ei vor mai trai mult. Si ei si buniciii! CA pe ei ii iubesc cel mai mult sad. Si... CHIAR daca bunici au 70 si ceva de ani arata ca la 60 si cred ca asa este bine. In plus eu cred ca o sa apuce sa ma vada la casa mea!
Ce ma intristeaza cand ma gandesc la asta sad

| RAY a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

Strabunici tai cat au trait?

| BeiiBiiiyoo explică (pentru RAY):

Pana pe la 90, 90 si ceva de ani

| RAY a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

Da e posibil ca si ai tai sa ajunga pe la 90 si, nu isi mai fa atatea griji

| BeiiBiiiyoo explică (pentru RAY):

Dar... oricum pentru a spera ceva bun de la viata trebuie sa fii optimist!
Si... in plus daca ai credinta poti muta si muntii din loc happy

| andreiush25 a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

Ha!^_^
Asa credeam si eu cand aveam 11 ani...credeam ca daca am cruciulita cu mine am cel mai puternic scut.
Acum..eu sunt propiul meu scut si atat.O sa cresti si sper sa iti schimbi gandirea ..prea inofensiva zic eu.

| RAY a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

La ani tai nu e bine sa te gandesti la moarte, esti doar o floare inca nici nu sti cei viata, desigur ca vor muri parinti tai asta e un bun motiv sai iubesti, respecti cat sunt in viata apoi nu o sai mai vezi niciodata, cu toti vom muri nu avem de ales suntem sortiti morti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce intelegi tu la 12 ani din religie? roaga-te mai mult

| BeiiBiiiyoo explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Mai mult decat o fac crede.ma ca nu prea am cum! Ma rog fff mult in fiecare zi!

| Liviu a răspuns:

Da-ti 2 palme, gandeste-te mai bine, NU EXISTA DUMNEZEU, Mai dati 2 palme,uitete in oglinda,roaga-te sa iti creasca nasul,vezi iti creste? Pur coincidente.
Kiddo,numai crede in orice ti se spune.
Acum e varsta cand esti usor de influentat,nu iti spun sa devii atee/ateu, insa nici sa fi vreun credincios care pupa cioalele din vitrine, totusi esti la varsta la care marile intrebari nu iti dau pace.
Nu stii unde sa te duci,cu cine sa vorbesti,si cui sa ii spui ce ai pe inimioara,e greu cand esti copil,insa iti spun din start,dumnezeu nu exista, mari vikingi ai lumii cand erau eclipse se apucau sa bata cu lancile in bordul barci, urland, ca eclipsa sa dispara.
Ei credeau ca e un demon, insa cu timpul au descoperit ca era o eclipsa de soare, cand luna si soarele + pamantul stau pe aceias linie (nu stiu cum sa explic), se formeaza eclipsa de soare de cateva minute.
Asa e si acum, peste cateva zeci de ani se va demonstra ca v-ati rugat la cai verzi pe pereti.

| BeiiBiiiyoo explică (pentru Liviu):

Eu cred in Dumnezeu! Si nimeni nu imi va schimba aceasta parere. Dumnezeu exista, El ne-a creat. el ne ajuta sa ne depasim problemele si tot ce exista i se datoreaza LUI! Daca tu crezi ca nu exista, atunci cine a creata tot ce exista, mai ales intreaga viata si tot universul. Cica de la o cometa sau nu stiu ce au murit dinozaurii, da acea cometa de cine a fost facuta, creata?
Poate am 12 ani, dar eu in iubesc pe Dumnezeu si cred total in existenta Sa!

| Liviu a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

Copilas,nu sunt aici sa iti spun sa devi ateu/atee (om care nu crede in dumnezeu) sunt aici sa iti dau un sfat, eu nu iti raspund aici ca sa te intorc impotriva 'credintei tale' daca crezi in dumnezeu, bravo tie. eu nu te voi forta, nu te voi stresa la cap, si alte lucruri, eu doar iti spun parerea mea.
Nu exista 'ala rau' happy e doar o pura imaginatie kiss

| BeiiBiiiyoo explică (pentru Liviu):

Ok. Dar pot sa te intreb ceva? De ce nu crezi in Dumnezeu? Adica...

| Liviu a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

Off pui mic, multe lucruri sunt greu de explicat pe intelesul tau, cum sa iti explic eu tie probleme... de genul
Nu am bani sa platesc curentu, nu am bani sa... imi cumpar o haina.
Bine, astea's doar cateva din problemele pe care le au unii oameni.
Nu gasesc un loc de munca, orasul in care stau e un oras mic, il faci in 2 ore pe jos la pas. Cum sa iti explic ca in toata Romania predomina pilele si nesimtirea. nu ordinea si disciplina.
Cum e si la scoala, probabil ti s-a intamplat sa stii o lectie si o colega de banca sa nu stie, tie cand n uai stiut ti-a dat 4, ei cand nu a stiut, nu ia pus nota.
Daca exista un dumnezeu,ori ne omora pe toti,ori ne facea perfecti,noi oameni ne tragem din maimute, care la randul lor au evoluat din alte animale.
Trage concluzile din textu care l-am scris mai sus.
P.S Nu vreau sa se inteleaga ca daca nu ai bani, inseamna ca nu exista dumnezeu.
Vreau sa se inteleaga ca numai pot crede in dumnezeu, atata timp cat nu am vazut o dovada palpabila, nu am vazut nimic de la el, nici un semn, inainte sa devin ateu, mam rugat 2 saptamani sa vad o dovoada,si nimic. dupa care am devenit ateu si sincer ma simt nemaipomenit.
Nu mai ma pot hrani cu iluzii,imi trebuie ceva palpabil, ceva real, ceva ce se poate explica.
Nu ceva genul " Trebuie sa crezi,desi nu vezi " cum sa cred in asa ceva?
E ca si cand ti-as spune tie ca eu am acasa o inghetata care pot manca mereu din ea ca nu se termina dar stii,trebuie sa ma crezi pe cuvant,ca nu am cum sa iti arat asa ceva, trebuie doar sa crezi.
Cat despre biblie, a fost scrisa de oameni, la vremea aceea oameni nu intelegeau multe, unele lucruri omiteau sa le scrie, au facut biblia in asa fel in cat sa se bata cap in cap unele lucruri cu altele.

| BeiiBiiiyoo explică (pentru Liviu):

Fiecare cu parerea lui. Eu tot ce m.am rugat la Dumnezeu mi s.a indeplinit si m.a ajutat! Acum depinde si de sufletul omului dupa parerea mea. Dar ma rog...
Nu e treaba mea sa ma iau de tine ca nu crezi in Dumnezeu sau ceva de genul. happy...

| BeiiBiiiyoo explică (pentru Liviu):

Si stii ce am inteles eu din acets raspuns al tau?! Ca tie numai ca nu ti s.a indeplinit o dorinta nu crezi in El! Dumnezeu nu trebuie sa.ti indeplineasca in 5 secunde si sa.ti dea ceea ce iti doresti! Trebuie sa muncesti pentru acel lucru, sa speri, sa iubesti si mai intai de toate sa pretuiesti ceea ce ai!

| Liviu a răspuns (pentru BeiiBiiiyoo):

Daca te-ai rugat sa iti dea o acadea,sau o papusa,sau sa iei o nota buna, astea's lucruri care se intamplau fara sa te rogi, nu incerca sa ma intelegi, e diferenta mare de anii, tu inca esti un copil, nu ai probleme, nu ai altceva de facut decat sa inveti si iar sa inveti. dumnezeu nu exista pentru mine, si am incheiat discutia.

| BeiiBiiiyoo explică (pentru Liviu):

Nu m.am rugat asta. In plus numai ca sunt copil asta nu inseamna ca imi doresc acadele si poapusi!
E treaba ta daca nu crezi! E pacat... in plus. Si de unde stii tu ca nu am avut pbl in familie, sau de sanatate sau pur si simplu ale sufletului meu!
Ce ma enerveaza oamenii care cred doar ca esti copil ca nu ai dreptu sa ai probleme!

| BeiiBiiiyoo explică (pentru Liviu):

Iar ca de ex ti.as putea spune ca unica, in vara trecuta a fost opertaa a 9-a oara si era sa moara si vba aia nu e asa de tanara! Da ma rog! Nu trebuie sa dau explicatii nimenui. pot doar sa-ti spun sa nu comentezi cu chestii gen > daca vrei papusi sau acadele le iei fara ajutorul lui Dumnezeu < pentru ca numai eu stiu ce am avut, ce m.a durut si ce probleme am avut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti avem ispite dar cat timp te rogi si crezi in Dumnezeu totul va fi bine! Sa fi sanatoasa!

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Bravo,draga mea, aşa să fi mereu, să nu-ţi pierzi niciodată credinţa în Dumnezeu!