| VladMaxim a întrebat:

Buna TPU spuneti-mi si mie : PUSTNIICI din munti cum pot trai acolo izolati, SINGURI, DE UNDE AU MANCARE SI APA POTABILA?

Răspuns Câştigător
| cosmyna1 a răspuns:

Da, pustnicii asa fac. Nu au nevoie de prea multe alimente sa traiasca(si nu cultiva cartofi). Se hranesc cu ce gasesc prin munte, padure. Dar daca te intereseaza subiectul cauta pe internet Daniil Sihastru, sau Teodora de la Sihla, si poate gasesti asa ceva.
Totusi calugarilor din munti li se aduc alimente cu elicopterul sau cu carutele.

| William a răspuns (pentru cosmyna1):

Cum ramane cu pustnicii despre care nu stie nmeni unde se afla? adica se stie ca sunt pustnici, ca sunt in munte undeva dar nu stie nimeni unde anume.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Există izvoare și pârâuri!
Pot cultiva cartofi șamd!

| imale a răspuns:

Primesc din alta parte, cineva ii ajuta,.

| Zenit313 a răspuns:

Pustnicii traiesc cu radacini,plante,fructe de padure,apa, mancare primita ocazional.

Prin rugaciune/meditatie, mintea ajunge sa controleze corpul, doar asa poti face fata conditiilor aspre de viata, depasesti limitele normalului.

| LegionarulRoman a răspuns:

Ei se hranesc din Duhul Sfant ....desigur,pna il primesc.Pana atunci se hranesc cu radacini de plante si alte cele(ce sa mai gaseste prin padure).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primesc de la altii. In cazul in care au un izvor in apropiere, cu apa s-au rezolvat.

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e adevarat

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristeaflaviurafael):

Eu sunt dispus sa fac pariu pe orice ca e adevarat. Daca au un izvor, cu apa s-au rezolvat. Dupa cum au spus si altii, unii cultiva, gasesc diverse chestii prin paduri dar primesc (destul de mult) de la altii. Esti dispus sa pariezi pe partea cu primitul de la altii?

| cristeaflaviurafael a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da vrabiile de unde au mancare? ca hambare nu au, nici nu samana, nici nu treiera? dar trandafirii de unde se imbraca atat de frumos? ca nici nu tes, nici nu cumpara? si totusi sant atat de frumosi?

| EaEmma a răspuns:

Cu ajutorul lui D-zeu

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Dumnezeu stie. Se intampla multe minuni, mai ales la cei carora au o viata Sfanta.
Poti citi Sinaxarul (vietile Sfintilor) cu o scurta descriere a vietii lor intru Hristos.

| yanira4u a răspuns:

Le trimite dumnezeu...

| cristeaflaviurafael a răspuns:

Traiesc cu o cantitate mica de hrana pe care le-o ofera natura si rareori anafura si apa de izvor dar mai ales hrana spirituala oferita de rugaciunea neintrerupta pe care o practica.