| Camo a întrebat:

sunt evreu, am fost la scoala si nu sunt acceptata de nimeni, m-am dus acasa si am plans foarte mult. De ce evreii nu sunt acceptati de ceilalti?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Nu trebuie sa fie asa, nu te mai gandi la asta, esti o persoana foarte speciala si unicata, din ce ai scris esti o persoana sensibila si sunt convins ca esti foarte frumoasa."

Nu ai nici un argument in favoarea acestei afirmatii. Nu zic ca nu poate fi, spun doar ca nu exista nici un indiciu in intrebare care sa te faca sa crezi asta.

"Chiar intr-o gluma veche putem gasi ceva de invatat."

Inlocuieste piersica si portocala cu excrement si ciocolata, ia vezi, ti se mai pare plauzibila morala? Nu prea. Nu orice esti, sau in ce te transformi, te face apreciat. Ce spui tu acolo e ca oricat de "praf" ai fi nu trebuie sa faci nimic pentru ca oricum vei fi placut si acceptat, ceea ce e eronat.

"Nu conteaza cine sau ce esti, ce culoare are pielea ta si de unde vii, conteaza sa mergi mai departe cu credinta ca este un unicat, o persoana foarte speciala si care intr-o zi va avea o familie, un camin. Nu va conta ca in scoala ai fost respinsa, oti am fost respinsi, eu am fost poreclit si luat in ras pentru un fular rosu, pentru o caciula mov, pentru ca nu intram in bataile lor de zi cu zi."

Nu mai invata oamenii sa fie delasatori, uita-te la tine, (si) din cauza asta ai ajuns sa te refugiezi in povesti cu spiridusi. Ceea ce e mai rau decat sa ai ceva dificultati la scoala cu colegii. Pe alea le rezolvi mai devreme sau mai tarziu, dar din povestile astea cu greu mai revii la realitate.

"Credinta in Hristos, si mai departe cu Domnul care ne iubeste si nu tine cont de culoare, par, tara, accent, limba, pe el nu iL intereseaza diplomele noastre, victoriile noastre, El ne iubeste orice ar fi."

"Domnul" asta al tau, e doar un personaj imaginar, nici tu te iubeste, nici nu te uraste, nici nu te scarpina la oua.

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Evreu sau evreica? Dar da, multi au prejudecati tampite. "Rasa semita" nu exista, e doar o fictiune. Evreii pot fi de orice rasa.

| anonimg a răspuns:

In curand omenirea se va imparti in doua tabere; cei nelegiuiti vor prigoni pe cei credinciosi. Dar pe noi ar trebui sa ne ingrijoreze din ce tabara vom face parte; si nu trebuie sa ne temem ca vom fi prigoniti, ci sa ne bucuram.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonimg):

Sa va bucurati ca sigur ajungeti in rai. Chiar ca o sa fie vai de steaua voastra daca abia asteptati suferinta ca sa ajungeti intr-un loc care nu exista. Exact genul asta de oameni au lipsa de reactie si sunt atat de usor de manipulat.

| Uvox a răspuns (pentru anonimg):

Au spus asta pe Trinitas sau ai visat tu? Si cat de curând ca sa stiu sa ma pregătesc.
happy happy happy

| anonimg a răspuns (pentru Uvox):

Astăzi este timpul de pregătire dacă vrei să fi mântuit. Maine este deja prea târziu pentru multi dintre noi.
Este scris: "Oamenii își vor da sufletul de groază în așteptarea lucrurilor care au să se întâmple pe pământ."
Cei care sunt în așteptarea revenirii Domnului Hristos se vor bucura pentru că revenirea Sa va fi foarte aproape.
Odată ce se va da legea duminicală să știți că sfârșitul pământului este aproape. Ea a apărut în câteva locuri pe ici-colo; dar curând fiara care arăta ca un miel și vorbea ca un balaur (America) va da legea duminicală impusă de biserica catolica. Toți conducătorii țărilor își vor da puterea lor bisericii catolice (miscare numita ecumenism).

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Ce naiba mai e si legea asta de duminica? Ia, ce v-a mai scornit mintea?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Se va vedea lucrul acesta în decursul vremurilor. Și l-am spus mai dinainte ca să se întâmple, pentru ca atunci când se va întâmpla să credeți.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Da mah, tu si Mama Omida ce mai preziceti chestii...care nu se intampla, dar pe care unii le cred.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Nu sunt prezise de mine, ci sunt scrise în Scriptură.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Ah, ne-am mai linistit, tu doar le adaptezi si le imprastii.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, nu, in Scriptura nu scrie de nicio lege duminicala. Si de ce ar conta o lege din SUA si nu una din Ucraina sau Thailanda? Ce-are SUA mai special? Si nu stiu cum isi inchipuie el ca ar adera muslumanii si hindusii la ecumenism crestin, sa faca moschei si temple unite cu Roma.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

De fapt e vorba de o lege de acum 1700 de ani data de imparatul Constantin, n-are nici o legatura cu SUA, doar ca secta astuia a descoperit-o mai tarziu.
Chiar, ai idee ce secta e asta, ca e dintre cei mai dubiosi de pe aici. E genul ala care stie doar atat: "Isus vine! Pocaiti-va!". In rest e blank.

| Uvox a răspuns (pentru Holiday):

Este o sectă care are o legatura cu MENSA. Legatura este ca sunt dintre cei respinsi si care au obținut cel mai scazut punctaj la teste. Din cate stiu, trebuie sa iei sub 45 si sa poti sa vorbesti ore in sir cu aceleași cuvinte fara sa spui mai nimic. Nu e ușor! Eu nu am reusit sad
Nu sunt sigur dar cred ca au scazut si baremul la 30 si e mai dificil acum.

| Uvox a răspuns (pentru anonimg):

Eu am citit azi, 10. Mai este valabil sau deja e prea târziu pentru mine?
Fac funda!

| Hammurabi a răspuns:

Troll de doi lei.
De unde știau cei de la școală că tu ești evreică?
Le-ai spus tu? De ce?
Sau te-a obligat cineva să porți steaua lui David cusută pe haine ca pe vremea naziștilor?
Așa că lasă vrăjeala.

| xerxes1 a răspuns:

Poate pentru ca esti un troll negru.
rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Pentru ca cei care nu acepta oamenii din cauza religiei sunt prosti.

| Mclaren12 a răspuns:

Da, probabil te-ai dus si ai strigat in gura mare "sunt evreica" si de asta te-au respins toti. Troll ieftin

| Mircea08 a răspuns:

Nu este vina ta, este vina lor. Comporta-te normal, si cu timpul lucrurile se vor schimba. Eu acum am auzit prima data ca in Romania evreii nu sunt acceptati. Pur si simplu ai avut ghinion sa nimeresti la o scoala unde elevii gandesc in felul acesta

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu trebuie sa fie asa, nu te mai gandi la asta, esti o persoana foarte speciala si unicata, din ce ai scris esti o persoana sensibila si sunt convins ca esti foarte frumoasa. Oamenii au idei impartite si nu trebuie sa te afecteze asa ceva. Chiar intr-o gluma veche putem gasi ceva de invatat. '' Intr-un magazin era o portocala, si portocala a auzit un om care a spus (mie nu imi plac portocalele, imi plac piersicile) si portocala s-a intristat si a rugat pe vanzator sa o transforme intr-o piersica, intr-un final a reusit, portocala noastra era acum o piersica si era foarte fericita, apoi a mai venit un alt client care a spus (mie nu imi plac piersicile, vreau o portocala) abia atunci portocala care acum era piersica a inteles ca orice ar deveni, va exista intotdeauna cineva care va spune (mie nu imi place de tine) dar parte buna este ca vor exista si oameni care vor spune (te plac foarte mult)'' vezi tu, chiar si in aceasta gluma/poveste veche putem gasi o mica invatatura. Nu conteaza cine sau ce esti, ce culoare are pielea ta si de unde vii, conteaza sa mergi mai departe cu credinta ca este un unicat, o persoana foarte speciala si care intr-o zi va avea o familie, un camin. Nu va conta ca in scoala ai fost respinsa, oti am fost respinsi, eu am fost poreclit si luat in ras pentru un fular rosu, pentru o caciula mov, pentru ca nu intram in bataile lor de zi cu zi. O sa iti dai seama mai tarziu ca ceea ce se intampla acum este lipsit de importanta happy absolut lipsit de importanta. Esti o persoana foarte deosebita si nu trebuie sa te intereseze ceea ce spun altii, pentru ca asta oricum nu conteaza absolut deloc. Credinta in Hristos, si mai departe cu Domnul care ne iubeste si nu tine cont de culoare, par, tara, accent, limba, pe el nu iL intereseaza diplomele noastre, victoriile noastre, El ne iubeste orice ar fi.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Nu trebuie sa fie asa, nu te mai gandi la asta, esti o persoana foarte speciala si unicata, din ce ai scris esti o persoana sensibila si sunt convins ca esti foarte frumoasa."

Nu ai nici un argument in favoarea acestei afirmatii. Nu zic ca nu poate fi, spun doar ca nu exista nici un indiciu in intrebare care sa te faca sa crezi asta.

"Chiar intr-o gluma veche putem gasi ceva de invatat."

Inlocuieste piersica si portocala cu excrement si ciocolata, ia vezi, ti se mai pare plauzibila morala? Nu prea. Nu orice esti, sau in ce te transformi, te face apreciat. Ce spui tu acolo e ca oricat de "praf" ai fi nu trebuie sa faci nimic pentru ca oricum vei fi placut si acceptat, ceea ce e eronat.

"Nu conteaza cine sau ce esti, ce culoare are pielea ta si de unde vii, conteaza sa mergi mai departe cu credinta ca este un unicat, o persoana foarte speciala si care intr-o zi va avea o familie, un camin. Nu va conta ca in scoala ai fost respinsa, oti am fost respinsi, eu am fost poreclit si luat in ras pentru un fular rosu, pentru o caciula mov, pentru ca nu intram in bataile lor de zi cu zi."

Nu mai invata oamenii sa fie delasatori, uita-te la tine, (si) din cauza asta ai ajuns sa te refugiezi in povesti cu spiridusi. Ceea ce e mai rau decat sa ai ceva dificultati la scoala cu colegii. Pe alea le rezolvi mai devreme sau mai tarziu, dar din povestile astea cu greu mai revii la realitate.

"Credinta in Hristos, si mai departe cu Domnul care ne iubeste si nu tine cont de culoare, par, tara, accent, limba, pe el nu iL intereseaza diplomele noastre, victoriile noastre, El ne iubeste orice ar fi."

"Domnul" asta al tau, e doar un personaj imaginar, nici tu te iubeste, nici nu te uraste, nici nu te scarpina la oua.

| Uvox a răspuns:

Nu-ți face probleme, nimeni nu e perfect! happy
Lăsând gluma, lumea este plină de prosti, o sa dai peste ei toata viața.

| DoarAlin a răspuns:

Stai ca au inceput fulgii de nea sa vorbeasca despre sentimente... Unde-i Milo Yiannopoulos cand ai nevoie de el...

| Ion4k a răspuns:

Deoarece ei cred ca rasa evreica este mai prejoaca ca hitler(un exemplu).

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ion4k):

Hitler si nazistii i-au expus pe evrei cu statul lor comunist, URSS, de asta l-a si atacat. Nu i-a considerat niciodata mai prejos. A vrut sa-i mute din Germania pentru ca reprezentau un pericol pentru oameni si tara si stia el ce stia de vreme ce inainte de conducerea sa, Germania a fost mancata de saracie si somaj sub conducerea evreilor.

| Octavian199 a răspuns (pentru Ion4k):

Evreii au profitat de pe urma prostiei crestinilor rolling on the floorDe aia sunt buni afaceristi rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Ion4k):

La crestini li se interzicea sa dea imprumut bani, dar la evrei nu.Dar crestinul slab la minte, lua imprumut de la evreu rolling on the floor

| Ion4k a răspuns (pentru Mclaren12):

Da dar si ei ziceau ca rasa ariana (germana)este mai presus si trebuie curatiti de iudeși adica evrei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ion4k):

Nu exista rasa germana. Rasa ariana este rasa alba. Eu sunt arian, tu esti arian (banuiesc) etc. Hitler nu voia sa curete Germania de evrei pentru ca erau germanii mai presus, ci pentru ca evreii reprezentau un pericol. Tu stiai ca evreimea internationala a declarat razboi economic Germaniei inca din anul cand Hitler a ajuns la putere? Evreii detesta albii, ne vor eliminati pe toti. Ai vazut ca doar tarile albe sunt tinta multiculturalismului si a mixului rasial? Evreii au fost aia care au permis intrarea emigrantilor in Europa, evrei printre care si Merkel. Si in caz de un al treilea razboi mondial (ceea nu cred ca se va mai intampla), exact Europa o sa fie campul de lupta, fie ca razboiul va fi intre Rusia si SUA pentru ca Europa se afla la mijloc intre ele, fie intre teroristi si UE pentru ca teroristii deja se cam afla pe teritoriul Europei (o sa fie adusi daca nu), fie intre "Europa crestina" si islamism pentru ca, la fel, musulmanii deja se afla si fac prapad in Europa, ca sa nu mai zic ca sunt o gramada de musulmani care se afla in pozitii de putere probabil prin mai toata Europa.
Citeste pdf-ul asta.
https://www.dropbox.com/......World1.pdf

Tocmai ce am auzit ca in Suedia se va vota daca se va pastra sau nu legea casatoriei peste 18 ani. Musulmanii vor sa se casatoreasca cu minore europene, ca asa le-a bagat balamucul lor de religie in cap. Uite aici:
https://www.google.com/amp/s/www.nbcnews.com/news/amp/ncna935281

Este doar mana jîdanilor in treaba asta, islamismul tot ei l-au inventat, la fel precum si crestinismul de altfel. Conflictele astea sunt doar pretexte ca sa creeze un razboi unde albii o sa se bombardeze intre ei cum a fost si in primele doua razboaie mondiale, dupa care tot jîdanii o sa vina cu solutia unui guvern unic pentru a controla total populatia.