| TCosmin a întrebat:

Va rog sa mi explicati orice semn din aceasta imagine.

http://0.tqn.com/d/altreligion/1/0/G/1/-/-/StanislasdeGu aita.jpg.

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Samael este declarat a fi ingerul morti la iudai. Fruntasul a cincealea cer si una dintre cele sapte regenti ale lumii deservit de doua milioane de ingeri care locuiesc in ceruri.
In gnosticism Samael inseamna "Dumnezeu orb" si mai foloseste numele ca Ariael.

Lilith conform legendei cabala Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut" - Genesa 1:27

Eva ar fi venit dupa plecarea lui Lilith, aceasta fiind creata din coasta lui Adam ("Si omul a zis: " - Genesa 2:23)

Desigur ea este prima sotie a lui Adam desi ea nu este mentionata in Tora, de-a lungul secolelor a devenit asociat cu Adam ca o modalitate de a explica faptul ca exista doua versiuni contradictorii ale creatiei.

Una a fost pentru a explica faptul ca prima versiune a Creatie referire de fapt la prima sotie a lui Adam, o "prima Eva." Dar Adam a fost nemultumit de ea, asa ca Dumnezeu a inlocuit-o cu o "a doua Eva", care sa ia oferit nevoile lui Adam.
O alta interpretare este crearea unui androginului - o creatura care a fost atat barbat, cat si femei (Geneza Rabbah 08:01, Leviticul Rabbah 14:1). Aceasta creatura a fost apoi impartit intr-un barbat si o femeie in Yahwistic.

8 răspunsuri:
| TCosmin explică:

Daca nu vedeti imagimea aveti asa.
Stiti pentagrama satanista are 5 simboluri si 2 nume Samael si Lilith. Ce sunt toate astea?

| Exilee a răspuns (pentru TCosmin):

Nu VIZIONA ASA CEVA. Inchide-ti ochii. Nu provoaca decat scarba.

Cele 2 nume se crede ca ar fi cei 2 fii ai lui Lucifer cu Lilith.Totusi, Biblia nu contesta de existenta unei femei facute din lut, pe nume Lilith.
In orice caz! Te-ai adancit mult prea tare.Nu este bine sa dai importanta acestor lucruri care clar ca te depasesc.

| Xenya a răspuns (pentru Exilee):

Buna!
De ce nu este bine sa dea importanta? Omul vrea sa cunoasca, sa descopere...sa puna intrebari...

| TCosmin explică (pentru Exilee):

Asta e tare! Samael si Lilith se crede ca ar fi cei 2 fii ai ui Lucifer cu Lilith. Urmatoarea propozitie e interesanta.Iar a 3a? Nici eu nu stiu ce sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Ma, tu esti in stare sa pui un link ca lumea?

http://www.about.com/#!/editors-picks/

| epurel a răspuns:

Pentagrama nu e neapărat un simbol satanist, a fost folosit şi înaintea creştinismului, cele 5 vârfuri simbolizează cele 5 elemente. De nume, nuştiu ce să zic, nu văd poza.

| Exilee a răspuns (pentru Miauti):

Parca androginul era fiinta scindata din pricina geloziei lui Zeus. Corect?
De unde si pana unde ai ajuns tu ca Yahweh a scindat aceasta creatura?