| Anonim0506 a întrebat:

Vad foarte multe opinii pe tema asta asa ca o sa va întreb și pe voi, mai trebuie sa ascultam de legile ceremoniale din Vechiul Testament?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ai fost scrise acele legi și pentru cine? Când te referi la ceea ce trebuie sau nu să faci și să respecți, te bazezi pe legi scrise atunci, și pe opiniile auzite, sau pe rațiunea și judecata ta, din anul și din lumea de azi?

| SG1995 a răspuns:

Multe dintre acele legi ceremoniale nici măcar de către evrei numai sunt urmate deci de ce ar trebui să le urmați voi?

| mentholinks a răspuns:

Doar daca esti evreu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Raspunsul e destul de limpede pentru orice om care a citit cartea numita "Faptele Apostolilor".
Pe scurt, nu, nu mai trebuie sa sacrificam animale. Pentru ca sacrificiul animalelor si alte legi ceremoniale vechi-testamentare erau o pregatire pentru Hristos.
Sacrificul animalelor curate, fara de prihana faceau o referinta la sacrificiul Mantuitorului. De asta nu mai trebuie sa le urmam. Nu mai e nevoie de semne si prefigurari cand il avem deja pe Hristos.

| Digikey a răspuns:

Zeul biblic a explicat destul de clar ca este doar al evreilor incepand cu Iacov si ca nu-l intereseaza alte popoare.
Crestinii au imprumutat textele evreilor le-au mai modificat pe ici pe colo i-au inventat zeului un copil din flori si o gramada de alte bazaconii.

| Whateverrr a răspuns:

Nu mai trebuie, pentru ca Domnul Iisus a implinit Legea in locul nostru (niciun om nu ar fi fost in stare sa tina Legea complet, cu exceptia Lui), iar acum este indeajuns sa credem in El și să ne pocaim ca să fim mântuiți, adică să-L lăsăm să ne transforme viața. Nicio faptă bună nu ne poate mântui.

| Anonim0506 explică (pentru Whateverrr):

Foarte bun răspuns, mulțumesc

| alex598 a răspuns:

Depinde la care te referi. Dacă te referi la cele despre jertfe, curățiri, animale curate și necurate sau alte asemenea atunci nu. Cartea Evrei este dedicată aproape exclusiv explicării de ce jertfa lui Hristos a fost de ajuns ca noi să nu mai trebuiască să trecem prin acele ritualuri ca să ajungem în rai. Cred că cea mai bună "lege" de urmat este cea din 1 Corinteni 6:12 "Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine."