| Tiggrounex000Tpu a întrebat:

Bună TPU,vreau să mă duc la Seminarul Teologic din Buzău, dar nu ştiu dacă se plăteşte ceva (taxe).Îmi puteţi spune vă rog?
După ce termini şi Liceul Teologic imediat te hirotoneşte sau mai aştepti?
Poţi respinge unde te v-a da ei adică să alegi altă biserică?
Vă mulţumesc mult!

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Iti explic eu, am trecut prin asta...nu este taxa(doar daca nu ai certificatul de botez validat la notar, atunci platesti pentru.el), trebuie inalta binecuvantare de la arhi-episcopie, in fine, dupa ce intri, ai 4 ani dupa care, trebuie NEAPARAT facultatea, dupa care examenul de capacitate preoteasca pe care daca il treci intri in,, cursa'' de a-ti gasi parohia. Apoi, cant ti-ai gasit si esti casatorit, te hirotonesti.Acum acel lucru cu cantatul la biserica,(CB-cantaret bisericesc) se acorda doar elevilor care exceleaza si de care parohia are nevoie.In rest, restul elevilor, merge la paraclisul seminarului, sau la manastirea/biserica/catedrala patriarhala de care este legat seminarul. Daca mai ai intrebari nu ezita!

PS:Ai grija la gramatica, conteazatongueoti respinge unde te vor
(nu,, v-a'') da ei! happy

2 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Trebuie sa dai spaga la greu pentru biseria. Si tu mai vrei sa si alegi

Răspuns utilizator avertizat