| Tiggrounex000Tpu a întrebat:

Bună TPU,vreau şi eu să ştiu care este cel mai bun seminariu din România din punct de vedere al profesorilor (buni sau răi),cât ţin orele de curs (maximum) şi altele.
Câţi ani trebuie să înveţi (seminariu, liceu etc) până ajungi un rang bisericesc (preferabil preot).

Răspuns Câştigător
| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns:

Salut.
In primul rand este recomandat cel mai apropiat seminar de langa tine. Seminarul care e cel mai apropiat din punct de km.
In al doilea rand anii sunt de 4 la specializarea Teologie Ortodoxa Pastorala.
Dupa ce absolve cei 4 ani ai o meserie mai bine zis misiune bisericeasca pentru toata viata, dar trebuie in primul rand sa te gandesti ce profil ti-ar place cel mai mult, si nu uita trebuie sa iti placa ceea ce vrei sa studiezi pe plan professional.Eu am am absolvit Seminarul Teologic, iar dupa ce absolvi cei 4 ani, daca vrei dai mai departe spre facultatea de teologie daca iti place, si apoi te vei hirotoniii adica te vei face preot mirean de parohie, adica preot cu familie adica preoti insurati
Mai e si o alta categorie de preoti care se numesc preoti calugari. Preoti care sunt veniti din randul calugarilor, ei nu au familie si nu sunt insurati adica care nu au sotii.
Multa sanatate si doamne ajuta!

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Du-te la cel care e mai aproape de tine.

Ca sa ajungi preot, ai doua optiuni:
1) Ori te calugaresti si vei ajunge preot dupa multi ani de nevoita, daca vrea obstea.
2) Ori faci o Facultate de Teologie iar dupa 4 ani (daca o termini) poti fi hirotonit preot.