| Anonimaaaaa5781 a întrebat:

Vreau un răspuns serios și fără mistouri.
Nu înțeleg de ce se zice ca Dumnezeu este zeul creator dacă exista încă nu știu eu cati zei. Eu sincer vreau sa cred în Dumnezeu dar sincer când am aflat de restul zeilor deja chiar nu mai înțeleg nimic. De ce atâția? Dacă Dumnezeu a creat lumea, el cum a apărut? Bineînțeles ca proful de religie ne zice ca exista și asa, când în întrebam ceva îmi zicea ca de înainte de Hristos... Ma simt vinovata ca nu pot crede în el în totalitate. Daca nu a creat lumea, atunci cum suntem aici? Sunt confuza rău de tot...

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu inseamna un termen tampit inventat in limba romana in lipsa de imaginatie, vorbim de iahve, zeul evreilor care alcatuieste
iudaismul
crestinismul
ismaul
iar biblia nu neaga existenta altor zeii
] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9
„Cunosc acum că Domnul este mai mare decât toți dumnezeii;"
niciodata evrei nu au negat existenta altor zeii, iahve este doar zeul evreilor el are un singur popor atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu.
Religia e ceva inventat de om. Cum de a lungul timpului am fost miliarde de oameni fiecare a fost cu invenția lui. Tu ai auzit de dumnezeu pentru ca te ai nascut intr o comunitate care a ales povestea cu dumnezeu. Daca te nasteau prin India auzeai de Shiva, orin china de Buddha, prin orient de Allah

| Celcestietot a răspuns:

Pai Dumnezeu a creat Universul, iar zeii fac parte din Univers. Bineînțeles că zeii nu sunt adevărații creatori, ci Dumnezeu. Sper că ai înțeles acum.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu nu prea. Crezi in zei?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

De ce nu? Oricum nu mă închin lor dacă la asta te referi. Știu cum stă treaba aici, cui trebuie să mă închin.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Zeii (in afara de Dumnezeu) sunt inchipuiri pe care Satan le-a pus in mintea omului (si acesta le-a acceptat in mintea sa). Nu sti ca Dumnezeu spune in Biblie ca El e singurul Zeu (de unde si numele de Dumnezeu).

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu este bine ceea ce spui. Dumnezeu nu este un zeu, este creatorul a tot si toate, nu il compara cu un zeu limitat. Zeii sunt reali, a si fost dovedit asta.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dovedit? Satan pune in minte acest gand oamenilor, sa nu creada pana nu se dovedeste, si fiindca si Satan are putere, va dovedeste si va face sa cadeti in eroare. Nu am limitat puterea Singurului Zeu si n-am avut intentia sa spun asta. Exista un singur Dumnezeu omnipotent. Daca stiinta trece peste Cuvintele Scripturii atunci n-o cred.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu nu este zeu, este ceva mai presus de zei. Zeii sunt ingerii cazuti in general. Mie ce mi-a dovedit pana acum acest demon, m-a facut sa ma rog lui sau sa il slujesc? Raspunsul este nu. Zeii exista, important este pe cine alegi, ca doar de asta exista liber arbitru.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Poti compara "zeii" cu ingerii cazuti insa in Biblie sunt numiti idoli si nu au nici o putere. Dumnezeu este intr-adevar mai presus decat toti ingerii dar e Singurul care poate purta numele de Zeu pentru ca e Singurul Zeu adevarat - Dumnezeu. Spunandu-i zeu nu-L cobor la acelasi nivel cu ceilalti "zei" fiindca ei nu sunt de fapt Zei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Nu stiu, dar eu nu prefer sa il fac zeu pe Dumnezeu, pentru ca zeii vin din acest Univers, nu din afara lui.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai si..., tipul cu dovezi, cum dovedesti existenta zeilor? Mai mult, cum dovedesti existenta mai multor universuri?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Păi nu trebuie să dovedesc eu existența zeilor, pentru că istoria a dovedit-o și dovada cum că Dumnezeu a creat Universul se afla în Biblie și este dovedit acest fapt și de cercetători. Pe mine mă interesează unde trăiesc, nu de alte universuri.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai, eu nu cred in alte universuri, si dupa cum scrie in Biblie, acei "zei" nu aveau nici o putere. De ce? Pentru ca erau inchipuiri de-ale oamenilor, nu erau reale.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai ce, demonii sunt ireali, sunt inchipuiri? Nu aveau nicio putere pentru ca Dumnezeu nu ii lasa sa le faca rau oamenilor.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Demonii sunt ingeri cazuti care isi pot exercita puterea asupra astfel incat sa amagesca lumea. Si unde scrie in Biblie ca nu ii lasa Dumnezeu sa fac rau oamenilor? Eu nu la asta ma refeream intocmai. Mai bine citeste despre Ilie si jertfa de pe munte. (S-a rugat lui Dumnezeu sa mistuie jertfa lui cu foc din cer si asa s-a intamplat, dar jertfa celor care slujeau "celorlalti" idoli n-a fost mistuita pentru ca zeul lor era doar o inchipuire umana.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Psalmi 91.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar nu scrie despre niciun zeu. In plus, din potriva, demonii amagesc prin minuni care-l favorizeaza pe om, ca sa creada gresit.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,,Si unde scrie in Biblie ca nu ii lasa Dumnezeu sa fac rau oamenilor?'' = Psalmi 91

Pai si in ce cred oameni mai apoi, in demoni? Astia daca vad minune de la demoni tot lui Dumnezeu i-o atribuie si se intorc la El, deci nu vad care ar fi dezavantajul.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai cei care nu stiau de Dumnezeu nu atribuiau minunile Lui. In plus, in psalm scrie ca cei cere-L iubesc beneficiaza de aceasta protectie. Cati oameni crezi tu ca-L iubesc cu adevarat pe Dumnezeu? Cati crezi ca-L iubeau atunci? Daca ar fi fost cum ai spus tu, oamenii ar fi fost macelariti de mult.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului.

| milan9 a răspuns:

Este o singura Divinitate. Este un singur Dumnezeu.
Care este de fapt motivul pentru care inclini spre politeism? Variantele false care exista? Pretentia hindusilor de a crede in trei milioane de zei fictivi? thinking Religiile false exista in virtutea libertatii oamenilor, de a se dezbina, din neascultare de a inventa cai alternative, de a gresi tradand credinta unica pe care Dumnezeu a lasat-o...

| Anonimaaaaa5781 explică (pentru milan9):

Nu înclin spre politeism. Nu cred în nimic. Nu înțeleg cum a apărut lumea dacă Dumnezeu nu exista și nu inteleg de ce fiecare din alta zona are alt "zeu creator", "zeu suprem".

| Holiday a răspuns:

"Ma simt vinovata ca nu pot crede în el..."

De ce ti-ar fi rusine de faptul ca ratiunea si logica nu iti permit sa crezi tot felul de povesti tampite cu spiridusi?!

| mentholinks a răspuns:

Nu se stie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ai auzit de multi zei.Si eu! Dar din Biblie.Biblia ii numește idoli. Dar daca te intereseaza să-i cunoști pe fiecare ca sa poți sa alegi, informează -te. Internetul te ajuta mai mult decât orice.Si e o diferență intre zei si Dumnezeu. Dumnezeu nu accepta să-i facem o icoana si sa ne inchinam ei este păcat, in timp ce ceilalți zei își au fiecare animalul sau. Chiar crezi ca un Dumnezeu poate fi reprezentat printr-un dobitoc? Iar coranul este extras din Biblie, nu a existat înainte de ea. Eu zic ca e logic ca Dumnezeul Bibliei este cel adevărat si nici nu poate fi comparat cu restul zeilor.

| Meme10Memu a răspuns:

Daca vrei sa crezi poti.

| Nilsson a răspuns:

La început toți oamenii au crezut în același Dumnezeu dar pe măsură ce omenirea s-a afundat în păcat au căzut în idolatrie și au început să inventeze tot felul de povești și zeități false.
Dar Dumnezeu este unul singur, El nu poate fi reprezentat de niște statui cum se întâmplă în religiile păgâne și ca Biblia ni-L descoperă pe Creatorul cel Adevărat.

| FreddieM a răspuns:

Care ar mai fi si alti zei? Crede-ma dar nu-mi trece nici-unul prin minte. Ai vrea sa ma lamuresti?

| FreddieM a răspuns (pentru Anonimaaaaa5781):

Mersi

| FreddieM a răspuns (pentru Anonimaaaaa5781):

Zeii din diverse mitologii ii stiam si eu. Credeam ca vii cu un raspuns care se refera la acea energie asa-zis atotputernica pe care umanitatea o identifica ca si Dumnezeu in toate limbile si religiile pamantului. Mersi oricum pentru efort.

| Mircea08 a răspuns:

Nimeni nu va sti niciodata daca exista sau nu Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar fi vrut ca noi sa stim sigur ca exista ar fi facut in asa fel incat sa stim, dar El vrea ca noi sa credem! CREDINCIOSII CRED, ei nu au si nici nu cauta certitudini, deoarece mantuirea se face prin credinta, iar daca exista certitudini atunci credinta nu isi mai are sensul.
1 Petru 1:9 "pentru că veţi dobândi, ca sfârşit al credinţei voastre, mântuirea sufletelor voastre."
Marcu 11:22 "Isus a luat cuvântul şi le-a zis: „Aveţi credinţă în Dumnezeu!"

Exista desigur si alti zei, dar Dumnezeu spune ca nu exista alti dumnezei in afara de El, prin urmare acesti zei au fost inventati de oameni asa cum a fost inventat si Mos Craciun. Sunt oameni insa care cred in alti zei, adica in invatatura altor zei. Eu de ex., cred in Dumnezeu si in Iisus deoarece invatatura lui Iisus (invatatura crestina - Evanghelia) o consider cea mai buna. Aceasta invatatura nu este altceva decat un mod de viata si NIMIC mai mult. Ceea ce stie lumea despre invatatura crestina nu este decat niste interpretari absolut eronate ale unor religii. A intelege Evanghelia este cel mai important lucru pe care un om il poate face in viata sa, deoarece daca nu stii cum sa traiesti ca un crestin evident ca nu vei trai asa.
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
"Dar faceti-va implinitori ai cuvantului, nu numai ascultatori ai lui, amagindu-va pe voi insiva"
(Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov – 1/22)
A fi implinitor a cuvantului (a invataturii crestine ) inseamna a trai potrivit acestei invataturi, iar daca invatatura o stii de pe la altii, eronat, tot eronat vei si trai.

| chuckmanson a răspuns (pentru Mircea08):

Ăsta este și motivul pentru care sunt ateu. Faptul că religiile îți cer să le crezi fără dovezi ci doar pe credință oarbă este exact motivul pentru care nu cred în religii. Afirmațiile pozitive necesită dovezi pozitive. Afirmațiile extraordinare necesită dovezi extraordinare. Ceea ce se afirmă fără dovezi se respinge fără dovezi. Conform dicționarelor de renume, cărților sfinte, teologilor etc. credința este o încredere totală în ceva sau cineva, sau o convingere stoică și neclintită că ceva este adevărat în ciuda lipsei dovezilor sau existența dovezilor contrare. O afirmație care cere să fie crezută doar prin credință oarbă trebuie respinsă pe loc numai din acest motiv. Întoarce-te cu dovezi că zeul tău e real și alții sunt invenții și poate te voi lua în serios.

| Mircea08 a răspuns (pentru chuckmanson):

Ma intorc cu altceva;
Spune-mi si mie, ce spune stiinta in care probabil crezi deoarece vine cu dovezi, despre modul in care a aparut prima data multimea de informatii in ADN-ul unei celule? Se stie faptul ca o informatie nu poate veni decat de la o fiinta inteligenta, iar fiinta inteligenta nu putea sa apara inaintea formarii primei celule, deoarece stiinta in care tu crezi spune ca fiintele mai mult sau mai putin inteligente au aparut prin evolutia unei celule (sau animal unicelular )
Se mai stie si faptul ca o celula, fara ADN moare.

| chuckmanson a răspuns:

Gandește-te în felul următor:
Dacă te naști în Israel îl venerezi pe YHWH.
Dacă te naști în SUA îi venerezi pe el și pe Iisus
Dacă te naști în Europa îi venerezi pe ei și pe sfinți.
Dacă te nășteai în Orientul Mijlociu te rugai lui Allah și îl venerai pe Mohammed.
Dacă erai în India le venerai zeii hinduși. Dacă te nășteai în Asia de Est îl venerai pe Buddha.
Dacă ai fi trăit în China le venerai strămoșii.
Dacă erai în Coreea de Nord îi venerai pe cei trei lideri din dinastia Kim.
Dacă te-ai fi născut în Dacia acum 2000 de ani te rugai lui Zamolxis.
Dacă te-ai fi născut în Grecia antică te rugai lui Zeus, Poseidon, Hera, Athena, Afrodita, Ares etc.
În Roma Antică le elogiai omoloagele.
În Egiptul antic te rugai lui Ra, Osiris, Isis, Horus, Thoth, Anubis etc.
Dacă locuiai în Scandinavia acum mii de ani îi venerai pe Thor, Odin, Freya, Loki etc.
În America înainte de Columb te-ai fi închinat zeilor azteci sau ale americanilor nativi.
Etc. etc. etc.
Religia nu are nici cea mai mică legătură cu realitate. Are mult mai mult de a face cu locul și perioada istorică în care trăiești/ai trăit.
Zeii sunt ființe imaginare și nimic mai mult.

| Helper07 a răspuns:

Vezi tu, Satan e dusmanul lui Dumnezeu care a a vut grija sa umple mintea omului cu idei gresite. Adica se piteau intampla minuni sau ceva de genu si oamenii inventau un zeu ca sa-si explice.

| Daniel323 a răspuns:

Exista o divinitate care gestioneaza cumva Totul.
Nu are nicio legatura cu Biblia, Coranul, sau Tora.
Asa-zisul zeu biblic a fost un simplu vizitator de pe alta planeta. Nu a creat nimic doar a distrus chestii.
Cat despre Iisus nu este fiul sau nici pe departe.
Cel mai probabil a fost un luptator sef al zelotilor.

| Ale5184 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu/allah/yahve/buddah sunt una si aceeasi persoana, doar ca fiecare religie are un nume diferit.

| chuckmanson a răspuns (pentru Ale5184):

Buddha nu are nicio legătură cu zeul abrahamic. El nici măcar nu era un zeu, era numai un învățător.

| EduardEdyP a răspuns:

Doar Dumnezeu există! Un singur Dumnezeu. Zeii au apărut de-a lungul istoriei, fiind inventați de oameni. Eu de fapt nu există! De exemplu: Egiptenii, aveau zeul soare, asta pentru că asta vedeau ei mereu. Soarele era pe cer toată ziua, și le dădea lumină și căldură, uneori se întâmplă o nenorocire ( insolație sau unele eclipse). Astra au inventat oamenii pentru că asta aveau palpabil, asta vedeau și asta credeau. Dar noi știm că Dumnezeul Adevărat a făcut cerurile și pământul, a făcut luminătorii zilei( soarele) și luminătorii nopltii (luna și stelele). L-a făcut și pe om și a făcut toate lucrurile ce le vedem noi acum. El S-a făcut cunoscut prin Fiul Sau, Isus Hristos ce a venit pe pământ tocmai pentru rătăcirile oamenilor să le arate Adevărul. Și Adevărul e chiar Cuvântul Lui, Biblia. Și dacă Credem in El în Lucrarea Sfântă de pe cruce( căci a murit în locul nostru căci suntem păcătoși) noi putem avea Viața Veșnică și iertarea data de El. Citește Noul Testament, Evanghelia după Ioan. La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu.
Ioan 1:1 VDC
https://bible.com/bible/191/jhn.1.1.VDC