| Antonescu_Constantin_1991 a întrebat:

Buna tuturor, am avut si eu un vis ciudat.
De un an si ceva tot simt ca sunt privit de cineva, nu ca si cum ar incerca sa imi faca rau. pur sisimplu privit. Asta se intampla in imaginatia mea desigur. numai ca stiu si cum arata e o babuta o femeie batrana care mai exact am visato seara trecuta, o femeie batrana cu o privire rece alba la fata parca era inghetata.
am visat ca m-a dus intr-un cimitir unde toti morti erau scosi langa groapa lor, ideea e ca in realitate nu am vazut nici un mort, plus de aceasta in vis dupa vederea acelor morti am ajuns intr0un parc unde a inceput sa mearga foarte repede cu picioarele puse dupa gat mergand in maini facand cate un cerc si inauntrul lor cate o cruce, in sfarsit am reusit sa ma trezesc dar foarte inspaimantat!
imi cer scuze ca am scris un poem dar am incercat sa dau cat mai multe detalii.
Ce ar putea insemna?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Visele sunt creeate de mintea ta impreuna cu memoria si influentele colective!
Nu poti visa ceva (asa sustin cei mai 'duri' din psihologie), ce nu ai fi vazut!(in filme sau din descrierile din povestirile celor din comunitate).
Daca esti un analfabet, sa zicem, nu poti visa tablorile lui Delacroix, nici imagina Messiah a lui Haendel. Ca sa fiu mai precis, fara sa mi-o iei in nume propriu.
Astea le-a studiat un secol si ceva in urma C.G. Jung, dupa umila mea parere singurul cercetator serios al mintii umane.
Revenind la visul tau si aria lui de acoperire, pare a fi plauzibil, in contextul in care povestesti.
Mai este un 'secret' al visului:amalgamarea realitatii cu starea ta de moment.
Un vis nu este o 'revelare ' a realitatii, in forma ei pura(a realitatii), ci este o realitate reinterpretata prin experienta si temerile tale, in consecinta!
Daca ai introdus aceasta intrebare la categoria "religie', presupun ca vrei sa faci referire la Sf. Duh?
OK.Aici sunt multe de discutat!
Din relatarile tale, pare sa fie mai degraba o conexiune cu memoria colectiva, cu aspiratiile sau revelatiile colective.Ma abtin acum sa fac speculatii pe aceasta tema, desi C.G. Jung, a pierdut (spune in memoriile sale), un pacient neantelegand din primul moment situatia.
Visele fac parte din 'realitatea' noastra!

| Antonescu_Constantin_1991 explică (pentru oprescudorin11):

Multumesc, atat tie cat si celorlalti.
Timpul este foarte pretios in zilele astea de acea va Multumesc!
Sarbatori fericite, sanatate.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu te îngrijora, nu înseamnă nimic, dar e important sa fii atent ce filme urmărești, s-ar putea ca de aceea sa ai astfel de vise. Ce vedem sau auzim, vorbim cu alți ne poate face sa visam acele lucruri.

| 4b a răspuns:

Un vis ciudat, nimic mai mult...multimea gandurilor, tralala
Somn lin big grin

| Antonescu_Constantin_1991 explică (pentru 4b):

Mersi mult pentru raspunsul tau!

| Mayhem666 a răspuns:

Baba aia probabil era moartea, care a zis sa iti faca o vizita laughing
Glumesc!
Un vis, e un vis, si nimic mai mult, ceva care a fost creat de mintea ta in timp ce intrii in faza REM.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Visele sunt doar vise. Nu sunt reale.