| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in ingeri? Daca credeti sau nu astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Îngerii există, ei sunt duhuri slujitoare și sunt sfinți. Ei pot mijloci pentru oameni, prin rugăciune la Dumnezeu.
Există și îngeri căzuti, numiți diavoli, din pricina mândriei și a răzvrătirii față de Dumnezeu, Creatorul tuturor și Atotputernicul.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut.

| IMPERO a răspuns:

Nu! Textele vechi ale Bibliei vorbesc despre Elohim(i) care erau oameni in carne si oase, veniti "de sus" dar aveau cunostinte foarte mari in orice domeniu si erau muritori, desi traiau foarte mult. Falsificatorii bibliei i-au numit pe unii "ingeri" pe altii "demoni" iar pe unul "Dumnezeu"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar într-un fel special, nu ca entități din altă lume.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Ingerii exista si fara sa cred eu in ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Cei descrisi in Biblie erau un fel de postasi in carne si oase, un fel de servitori ai elohimilor.Mai violau din cand in cand si bastinase, de aici a pornit isteria cu acoperitul parului in biserica de teama malakimilor tradus cu ingeri.

| Algo098 a răspuns:

Nu cred in ceva ce nu poate fi verificat si nu se vede sub nici o forma.

| RAY a răspuns (pentru Algo098):

Fa diferenta intre a crede vs a stii, a crede ceva nu trebuie sa fie dovedit,sa cunosti,a stii inseamna ca cunosti, ca poti dovedi, asta e diferenta intre teisti vs atei ca folosti sisteme diferite de gandire, teisti cred, atei stiu, dar agnostici suntem cu toti pentru ca nu stim nici teisti nici atei

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"...dar agnostici suntem cu toti pentru ca nu stim nici teisti nici atei"

E o porcarie asta cu stiutul si ar trebui sa-ti dai singur seama. Tu "crezi" sau "stii" ca exista/nu exista Zana Maseluta? E, acelasi lucru e si cu Dumnezeu, singura diferenta e ca este mai promovat din motive evidente. Mos Craciun exista? Eu zic ca nu. Dar si asta e promovat. De ce crezi? Cateva sute, poate mii, de miliarde anual venituri din povestea asta ti se pare suficient? Mie da. Mai sunt si motive secundare gen bucuria copiilor, dar doar cu asta disparea demult legenda.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu stiu daca exista zana maseluta, vampiri, varcolaci, daca tu deti cunoasterea absoluta si stii bravo tie, eu ma pastrez ca fiind agnostic si sceptic

| Theo94 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred. Ei sunt peste tot.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, cred în existența lor.

| Eugen80 a răspuns:

Cred ca exista, dar nu neaparat sub forma in care se fac filme. Sunt entitati care traiesc pe langa noi si ne influenteaza in anumita masura actiunile si viata.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Da