| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei cu iubire si frica de Dumnezeu, sa-mi spuneti cum interpretati expresia /Cand Dumnezeu vrea sa ne piarda ne ia mintile /

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai ne ia mintile maica, asa cum a facut cu utilizatorul Unknown_3561.

mira
| mira a răspuns:

In existenta oricarui om pot sa apara sincope de gandire in momente decizionale. Uneori aceste dereglari ale gandirii pot avea cauze patologice.Nu cred ca este razbunarea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frica de Dumnezeu? este aceafrica frica ce te cuprinde cand il gasesti pe Dumnezeu si te intrebi cu groaza; cum am putut fi atat de prost si de idiot sa fiu ata de departe cand Dumnezeu era atat de aproape? cum am renuntat la atata dragoste,mila si intelepciune, pentru...ce? pentru atata desertaciune lumeasca fara pret si fara sens? nu e o frica fata de un Dumnezeu razbunator.e frica de a fi fost despartit de el atata timp si te miri singur cum de nu esti pierdut.te gandesti cat ai fost tu de rau, fata de el care este bun. Dumnezeu nu vrea sa ne piarda. vrea sa ne intoarcem la el precum fiul cel ratacitor si sa ne primeasca cu bucurie, ca pe niste oameni care au fost morti, in pacate.dar au inviat prin credinta la viata vesnica.

| NoShit a răspuns:

Cum poţi să iubeşti ceva de care te temi?

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

Când Dumnezeu vrea să te piardă,
Nu-ţi dă în cap cu-o halebardă,
Nu dă cu pietre, cu ciomagul,
Nu îţi ia gâtul cu briceagul;
Tu, păcătos, ia bine-aminte:
El te lipseşte doar de minte!
fara cuvinte

| IasMin1 a răspuns:

Dumnezeu nu o sa te piarda niciodata!

| Iovicici_Marinela_1968 a răspuns:

După căderea lui Adam si a Evei din Rai si pierderea comuniunii harice cu Dumnezeu, diavolii pot să vorbească sufletului omenesc prin gândurile păcătoase. Demonii ne îndeamnă prin gânduri la păcate, dar nu ne pot obliga să păcătuim. Au puterea de a ne însela, de a ne duce în eroare prin gândurile pe care ni le insuflă. Daca nu comunici cu Dumnezeu prin rugaciune, diavolul incearca sa iti manipuleze mintea, Rugaciunea este arma ta asupra diavolului.