| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Stie cineva unde pot gasi un tipic pentru purtarea culionului in biserica? Adica cand se tine pe cap si cand nu... Dau FUNDA, SI MA ROG PENTRU EL!

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Nu spune exact culion dar spune ca isi descopera capul.Preotul de mir scoate culionul de pe cap iar calugarul camilafca.

7 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

In liturghier!

| SuNaM a răspuns:

De exemplu, la ceasul 9, preotul intra in Sf.Altar,pe usa dinspre miazazi si venind in fata Sfintei Mese, se inchina de doua ori...(spune exact gesturile liturgice la fiecare lauda si la Sfanta Liturghie.Sa iti fie de folos happy

| Proton a răspuns (pentru SuNaM):

Eu de 5 zile tot caut pe internet toate felurile de liturghiere si de tipicuri si nu gasesc nimic despre culion... sad

| Proton a răspuns (pentru SuNaM):

Eu vreau sa stiu momentele cand se descopera capul.

| SuNaM a răspuns (pentru Proton):

Si scrie in liturghier

| Proton a răspuns (pentru SuNaM):

Tocmai asta este problema. Nu scrie! Poate o fii scriind in alte variante de liturghiere, dar eu am cautat in vreo 10 tipuri si nu am gasit, oricum multumesc! Voi incerca sa-ti dau totusi fundă.

| SuNaM a răspuns (pentru Proton):

Multumesc pt.funda.Scrie cu rosu, unu la mana si apoi, poti lua variantele de liturghier noi(sunt rosii), cum am si eu si acolo scrie sigur!

| SuNaM a răspuns (pentru Proton):

Nu spune exact culion dar spune ca isi descopera capul.Preotul de mir scoate culionul de pe cap iar calugarul camilafca.