| WholeWorldTeam a întrebat:

Buna Tuturor.Stiu ca poate cu aceasta postare voi creea polemici insa numai nu reusesc sa inteleg gandirea oamenilor (mai corect spus a unora).

Am vazut la aceasta rubrica multe postari de genu " Mama (s-au nu stiu cine) este credincioasa merge la biserica,posteste, se roaga dar are tot felul de necazuri si nenorociri. Daca Dumnezeu este bun de ce permite sa se intample asa ceva unor persoane care ii slujesc? "

Ceea ce am citat mai sus este ceva asemanator unor pastari pe care le-am vazut pe acest site.Iar acestei intrebari am sa le raspund doar celora care poate se simt dezamagiti de Dumnezeu sau candva au crezut in El insa din cauza unui necaz de genul asta s-au indepartat de El.Rog frumos ateii si toti "desteptii" care arunca raspunsuri la misto si in bataie de joc sa isi abtina glumele si comentariile stupide.

Cu totii care a-ti mai dat pe la Biserica a-ti observat ca in cultul nostru ortodox citinstim sfintii pentru motivele bineintemeiate care ni le ofera biblia.Poate unii din voi a-ti citit si viata vreunui sfant si a-ti vazut faptul ca ei desi aveau darul facerii de minuni, vindecand bolile si prin rugaciunile lor faceau minuni mari, inviind chiar mortii, asa incat erau atat de drepti si sfinti ca se numeau prietenii lui Dumnezeu si cu toate acestea Dumnezeu i-a lasat si nu i-a scapat de vrajmasii care cautau sa-i omoare si-i chinuiau cu fel de fel de munci grele. Spre exemplu Sfântul Mina a fost dezbracat şi batut cu vine de bou pana la sange, care curgea siroaie pe trupul lui umplut de rani.Martirul însă nu scotea nici un vaiet, nici un suspin, parca nu trupul lui era lovit şi ranit, apoi l-au legat cu trupul gol de un copac. L-au scrijelat cu niste piepteni de fier şi l-au frecat cu o bucata de stofa tesută din par peste acele rani insangerate. Drept raspuns la aceste noi chinuri, Sfantul Mina a inceput sa cante imnuri obisnuite in adunarile crestine.Multe si alte chinuri a suferit Sfantul cu rabdare si nu a cartit precum unii crestini care acuza pe Dumnezeu de toate ispitele prin care trec.De aceea ne lasa Dumnezeu sa suferim aici pe pamant deoarece, aici este lupta tuturor celor ce vor sa se mantuiasca; pe pamant e campul de lupta al crestinilor.De exemplu pe front nimeni nu se duce sa-si indeplineasca placerile lui personale; acolo e lupta, e moarte intotdeauna in fata ochilor. Asa si noi aici pe pamant, sa vedem moartea in fata in fiecare clipa, ca sa nu gresim lui Dumnezeu, sa nu facem pacate si sa nu ne lipim inima de pamantul acesta care s-a spurcat si care va fi ars cu foc.

Sau sunt oameni carora nu li se indeplinesc rugaciunile, pentru ca nu asculta sfaturile bune pe care le dau preotii si cad intr-o mare necredinta, caci ajung de nu le mai trebuie nici biserica, nici preot, nici sfintenie; se leapada de toate, zicand ca daca ar fi Dumnezeu le-ar ajuta si lor. Si pentru ca le cauta tocmai pe acestea pamantesti si nu mantuirea sufletului, de aceea se indeparteaza Dumnezeu de ei. Lespune preotul ca trebuie sa se spovedeasca, sa se lase de pacatul curviei,de betie,de chefuri, lux si alte nimicuri, sa se intoarca la Dumnezeu, sa ia calea dreptatii; multi fac promisiuni dar nu se intorc inapoi.Si atunci se mai mira de ce nu le merge bine!

Sa aveti grija cei care a-ti cazut intr-o deznadejde ca aceasta! Toate necazurile primite sunt ingaduite pentru a vedea Domnul daca sunteti vrednici de Imparatia Cerului. Priviti la sfintii care au indurat chinuri pentru Hristos.acum au moaste si fac minuni mai presus de fire celor ce au credinta tare.Rostul omului pe pamant nu e distractia si alte pierderi de vreme.Noi oamenii suntem intr-o continua lupta cu satana.Nu mai dati atentia al ce spun unii de pe acest site ca Dumnezeu nu exista si nici satana si toate cele.In totdeauna sa nu cautati pe Dumnezeu in cercetarile atee pentru ca ei nu gandesc cu mintea.Ei cred in toate documentarele de pe internet sau la tv.Care pot fi falsificate.Ce. A-ti fost voi langa omul ala de stiinta ca sa vedeti in ce mod a descoperit cu tare lucru? Si tu ce fel de paersoana este omul respetiv.In ziua de astazi oricine poate obtine o diploma sau licenta de "om de stiinta" deoarece se fac multe fradude si poate duce lumea in eroare.Insa noi in crestinism avem multe minuni unele imposibil de realizat de oameni.Ar fi multe de discutat pe tema asta insa stiu ca aici acest site fiind plin de atei, vorbesc pe degeaba pentru ei. Tot ce v-am spus am spus numai pentru aceea care poate mai au o mica flacara aprinsa in inima de credinta in Dumnezeu.

Cum spunema si mai sus.Ateilor nu va obositi sa raspundeti s-au sa imi faceti tot felul de interogari penibile pentru ca nu am sa va raspund.O discutie cu un ateu este o pierdere de vreme atata timp cat el crede in ce citeste pe internet sau aude la tv.

O zi buna tuturor, si sper ca unora sa va foloseasca si sa nu mai judecati rau pe Dumnezeu.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Incercarea credintei noastre este mai scumpa decat mult aur curat.Eu personal cand am trecut prin incercarea de foc, ma rugam tot timpul in cugetul meu la Dumnezeu, si in ciuda adversitatilor prin care treceam, pacea Lui domnea peste inima mea. El imi dadea putere sa pot inainta prin credinta si recunosc ca daca nu era de partea mea, m-as fi prabusit sub povara grea. Slavit sa fie Domnul, caci El ne poarta intotdeauna in carul Lui de biruinta. Credinta se uita la Dumnezeu, iar sentimentele la ceea ce se intampla in jurul nostru. Credinta isi pune increderea in caracterul lui Dumnezeu si in promisiunile Lui. Trebuie sa stim ca orice lucru lucreaza impreuna spre binele celor ce-l iubesc pe Dumnezeu. El ingaduie evenimentele si imprejurarile in viata noastra ca sa ne invete, sa ne modeleze, sa ne transforme asemenea Fiului Sau.

| FucktheSystem a răspuns:

Și ateii și credincioșii pot să o ducă rău, n-are legătură cu nicio divinitate, tu îți faci singur viitorul.

| shadovv a răspuns:

Data viitoare mai putin si poate o sa raspund...

| Thunderstruck a răspuns:

Nici n-aveam de gand sa vorbesc cu tine din moment ce-ai scris de 3 ori la rand "a-ti" in loc de "ati"rolling on the floor.

| 4b a răspuns:

Salut xia...
Suntem diferiti, deci gandim diferit; ce trebuie sa intelegi tu e ca toate sunt ingaduite(nu provocate) cu un scop; pe noi ne preocupa scopul, in loc sa avem grija de viata noastra; nu suntem noi in masura sa-L tragem la raspundere pe Dumnezeu, insa cat tine de noi, ca si oameni cu judecata, trebuie sa ne facem datoria: de-a ajuta, iubii si toate cele, pe semeni...cat tine de sfiti, sta scris: Sfant este Unul singur; Lui trebuie sa-i aducem inchinare; facem cea mai mare greseala cand ne punem increderea in pupaceala icoanelor si ce bunikmea se mai facesad
''O discutie cu un ateu este o pierdere de vreme atata timp cat el crede in ce citeste pe internet sau aude la tv.'' GRESIT...am o mare stima pentru ateii de pe site; esth crestin, trebuie sa dai dovada; fa tat ce-ti sta in putere si vorbestele despre Dumnezeu tau; nu obligi pe nimeni, doar dai marturie; restul' tine de Elwinking
Ai grija de tine, seara faina.

| RAY a răspuns:

Aruncati pc-ul din casa ca e si el ateist

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Subscriu, e bine sa ai limba taioasa.

| M25M a răspuns:

Cercetarile atee pentru ca ei nu gandesc cu mintea.--- intra in aceasta categorie si descoperirile din medicina ca urmare a cercetarilor "atee"?
Ei cred in toate documentarele de pe internet sau la tv.---Biblia este cea mai corecta si credibila sursa? De ce nu Tanahul sau Vedele?
Care pot fi falsificate--- Scrierile religioase nu pot fi falsificate sau denota adevarul incontestabil?
A-ti fost voi langa omul ala de stiinta ca sa vedeti in ce mod a descoperit cu tare lucru? Si tu ce fel de paersoana este omul respetiv.---Ai fost tu langa Isus cand a inviat sau langa cutare autor biblic cand i sa infatisat Sfantul Duh ca apoi sa scrie dupa dictare?
O discutie cu un ateu este o pierdere de vreme atata timp cat el crede in ce citeste pe internet sau aude la tv.---O discutie cu un crestin este o pierdere de vreme atata timp cat el crede in ce citeste din biblie sau ce aude la biserica. Conform rationamentului tau este justa afirmatia aceasta, nu?

O zi buna si tie! Nu te obosi sa imi dai raspunsuri penibile.

| Alphawolf a răspuns:

"Insa noi in crestinism avem multe minuni"
Bine ai zis, voi crestinii aveti numai minuni in cap, nimic altceva!

| C0nstantin a răspuns (pentru Alphawolf):

Singura minune din capul lor e ca reuseste sa mai supravietuiasca cate un neuron laughing

| Zenit313 a răspuns:

Ateii astia sunt prosti...pentru ca nu cred ca animele si tufisurile pot vorbii, este posibil mersul pe apa, pamantul are 6000 de ani si este plat, poti traii 3 zile in burta unui peste, nu cred ca Mos Craciun impreuna cu prietenii sai si Bau-BAU exista! ..etc!

Cat de prost poti sa fii sa accepti dovezile rationale, impartiale, logice si incontestabile ale unor oameni de stiinta care si-au dedicat ani din viata pentru cautarea raspunsurilor?!
Cei mai mari si importanti oameni care au trait si inca traiesc sunt Atei! Inseamna ca sunt prosti.

Ateii astia..au nesimntirea sa spuna ca omul are un stramos comun cu maimuta si a evoluat timp de milioane de ani prin selectie naturala!
Ce blasfemie!

Omul este facut din LUT suflat cu MAGIE!

Chiar nu are rost sa vorbesti cu Ateii, este foarte stresant cand vin de fiecare data dovezi pentru teoriile lor sad

| Ionut a răspuns (pentru Zenit313):

Sa-ti spun un banc :
Bula se duce la mama lui si-o intreaba:
-Mama, noi din ce ne tragem?
-Din maimute fiule.
Nedumerit se duce la tatal sau si ii adreseaza aceeasi intrebare:
-Tata, dar noi din ce ne tragem?
-Din Adam si Eva fiule.
-Dar mama a zis ca din maimute de tragem...
-Fiecare cu neamul sau.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ionut):

Un banc foarte bun laughing

| Zenit313 a răspuns:

Cand esti bolvav sa mergi la biserica, nu la spital.
Sunt curios ce tratament o sa primesti acolo rolling on the floor

| dracu14 a răspuns:

Ma abtin sa comentez, te las sa traiesti in lumea ta cu sfinti roz, carti de povesti, zei verzi pe pereti

| LegionarulRoman a răspuns:

".Ei cred in toate documentarele de pe internet sau la tv.Care pot fi falsificate."

Foarte adevarat, si pot sa spun ca falsificate destul de grosolan, In rest, ai avut o prezentare superba! Noroc, la supravietuirea la aceasta categorie.

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu-ti griji, dar nu ai provocat l atei decat o reactie de amuzament.Inima lor este destul de impietrita, ca sa te jigneasca pe tine, si credinta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xiamian.adevarat ai grait, si bine faci ca nu-ti pierzi timpul cu ratacitii astia in nalucirile omenirii si ale lui satan.dar totusi, bolnavii au nevoie de doctor.ar face bine sa vina singuri, findca doctorul ii primeste.si la cei ce nu pot ei veni, va merge doctorul la ei.iar cine judeca, judecat va fi cu masura si dreptate.amin.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa "logica" ta,daca nu era Bau-BAU,acum inca mai traiam in pesteri rolling on the floor

Daca esti credincios,cand te imbolvanesti sa NU mergi la spital,sa mergi la Biserica.
Stiinta este lucrarea lui Bau-Bau,pentru ca stiinta contrazice absolut tot ce spune reliigia!
Spitalul functioneaza datorita Stiintei!
Atunci,spitalul trebuie evitat si este recomandat sa mergi la biserica!
Daca esti credincios,dezbraca-te si du-te in mijlocul salbaticiei si lasa civilizatia in pace, pentru ca civilizatia rezista datoria stiintei, pentru intelesul tau, civilizatia este condusa de Bau-Bau!
Tu crezi ca animanele pot vorbii, vorbesti cu prietenii tai imaginari si imi spui mie sa vizitez un doctor?! rolling on the floor

Tu chiar nu iti dai seama ce vorbesti?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Iari incepi? Citeste asta:http://www.tpu.ro/......ne-o-fost/

Sa vezi" evolutia speciilor" si "selectie naturala".

P.S; partea a doua a PDF-ului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite eu un ateu cum zici tu (eu iasa ma consider liber cugetator) indraznesc sa-ti raspund si nu-ti cer sa faci si tu acelasi lucru.O fac numai pentru a incerca sa te fac sa judeci, cat de cat logic:
- reciteste-ti postarea.Vei gasi multe greseli,nu de tastare,ci de acord si topica frazei,ca sa nu mai vorbesc de cele de exprimare corecta? Ce crezi ca denota acest lucru?;
-care sunt pasajele biblice,sau ce preot ti-a cerut sa-i cataloghezi "destepti",pe cei care nu sunt de o credinta cu tine? Este asta o atitudine crestineasca,sau un pacat facut constient? Faceau sfintii de care amintesti asa ceva? Daca nu, de ce ii dai drept exemplu, daca tu nu le urmezi exemplu? Poti fi considerat un fariseu, in acest caz?;
-dai exemplu martirajului Sf. Mina, dar tu prin exemplul tau ai dovedit ca nu te-ai putut abtine sa blamezi pe cei care nu-ti impart credinta.Crezi tu ca vei rezista la cazne multa mai mici? Sunt convins ca NU.
-spui tu:"De aceea ne lasa Dumnezeu sa suferim aici pe pamant deoarece, aici este lupta tuturor celor ce vor sa se mantuiasca; pe pamant e campul de lupta al crestinilor". Lupta cu cine,sau cu ce? Daca D-zeu dorea ca viata Omului pe pamant sa fie numai un chin, pentru ipasirea Pacatului Suprem, nu le dadea atatea placeri unora, inclusiv clerului, in totalitate.De exemplu, poti sa-mi spui cati preoti nu au cel putin o casa si un autoturism?
-vorbesti de razboi, fara a realiza ca in fond acesta este unul din cele mai mari pacate ale Omului.Te-ai ghidat dupa multiplele indemnuri la razbunare si omor al Dumnezeului prezentat de VT.Omul este indemnat de D-zeu in VT sa-l distrug pe cel care nu crede la fel ca el.Dece nu o face El,daca este o fapta buna?;
-spui ca nu ascultam "sfaturile bune date de preoti"! Dar oare nu protii sunt primii care trebuie sa traduca in fapte sfaturile pe care le dau? Se spune ca ei au harul lui D-zeu? In ce consta acest har,daca ei fac,de multe ori,pacate mult mai grele decat cei pe care-i pastoresc? Cred ei intr-adevar in D-zeu,sau religia este un mijloc de huzur?;
Nu-ti cer sa-mi raspunzi, intrucat sunt convins ca nu esti in stare.
Iti cer insa sa reflectezi in ce consta in fapt credinta ta si daca nu te imbeti cu apa rece.
Daca esti convis ca sfintenia este calea suprema de a fi placut lui D-zeu, de ce nu urmezi pilda Sfintilor? Daca esti constient de acest lucru, dar nu-l faci, esti mai pacatos decat cel care nu-l face intrucat nu realizeaza acest deziderat. In concluzie esti un FARISEU.

| andrei a răspuns:

Si indienii din vestul salbatic cand erau supusi caznelor nu scoteau un sunet de durere si catau despre faptele lor de vitejie.

| C0nstantin a răspuns:

"O discutie cu un ateu este o pierdere de vreme atata timp cat el crede in ce citeste pe internet sau aude la tv." Si cu asta ai lamurit toata treaba pe viitor ca sa nu mai merite lumea sa intre in discutii cu persoane de genul tau.

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Aveam de gand sa citesc toate aberatiile, bine ca ai citit si pentru mine :)) http://www.memes.at/faces/nothing_to_do_here.jpg :))

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

N-am citit toate aberatiile :)) am citit primele 5 - 6 cuvinte din fiecare paragraf :)) si mi-am dat seama la ce se rezuma gandirea acestui crestin model :)). Am ajuns la aceasta concluzie http://i2.kym-cdn.com/......d-meme.jpg :))

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

rolling on the floor

| kira30 a răspuns:

Nici nu sti cat de mult m-a ajutat acest articol.M-am angajat in dezbateri cu atei care in final nu au ajuns la vreo solutie.Sunt fara noima.Mereu am incercat sa le explic de de exista atata rau si suferinta pe pamant.
Imi permiti sa folosesc aceasta :
"Sa aveti grija cei care a-ti cazut intr-o deznadejde ca aceasta! Toate necazurile primite sunt ingaduite pentru a vedea Domnul daca sunteti vrednici de Imparatia Cerului. Priviti la sfintii care au indurat chinuri pentru Hristos."
pentru ai lamuri si pe altii care nu au citit articolul tau? Fiindca este cel mai bun raspuns pe care il poate da cineva.
MULTUMESC!

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

NOI suntem vinovati pentru raul care se petrece in lume..nu are rost sa dam vina pe Bau-Bau sau pe Mos Craciun si prietenii sai laughing

| WholeWorldTeam explică (pentru kira30):

Nici sa nu te mai obosesti sa discuti cu astfel de fiinte demne de tot dispretul. Uita-te doar ce raspunsuri am primit.Ei pentru ca se incred in falsurile de la tv si de pe net cred ca le stiu pe toate.Chiar nu vor intelege niciodata pe Dumnezeu. Uita-te in Biblie cum Mantuitorul facea minuni sub ochii fariseilor si carturarilor si ei tot nu il credeau.Ba mai mult il acuzau ca de ce vindeca sambata.Cum spune Sfanta Scriptura : Nici de ar invia mortii din morminte nu ar crede.Iar unii au pretentia direct sa le vorbeasca Domnul din cer.Pe langa ca nu implinesc nici una din cele 10 porunci ei vor ca Dumnezeu sa li se arete ca ei sa credea.In mod sigur nu se arata Domnul pentru ca asa cum oamenii nu l-au inteles cat a fost pe Pamant cu atata mai mut nu l-ar intelege nici acum si nu ar face roade vrednice de pocainta.Plus de asta Dumnezeu ne-a dat liberatatea sa alegem sa credem sau nu.El nu vrea sa ne controleze asa cum vrea satana prin cipurile care urmeaza sa fie obligatorii.Asa ca sfat iti recomand sa nu mai pui nici tu intrebari de genu pentru ca nu vei obtine nimic. Oricum nu mai este mult pana la Judecata fiind ca multe din semne s-au implinit.Si cum spune in biblie : Cand se va arata Semnul Fiului Omului pe cer, adica Sfanta cruce vor plange toate neamurile. Numai bine.Doamne ajuta!

| GodHatesUsAll a răspuns:

Omule,tu ai facut un mare terchea-berchea aici! Aproape tot ce ai scris este gresit si din punct de vedere gramatical si din punct de vedere teologic si ...se pare ca din multe alte puncte de vedere!

Fa o pauza, bea niste cafea, roaga-te si impusca-te!