| Miaw21 a întrebat:

Uite citeam de curiozitate niste pasaje din biblie si mi s-a facut rau. Aceasta intrebare este mai ales pentru credinciosi, poate reusesc sa va trezesc la realitate si sa va fac sa realizati cate lucruri ingrozitoare exista in biblie. Din cate am observat, voi, credinciosii, alegeti doar ce va convine, si nu bagati in seama celelalte reguli. Ei bine, sa incepem:

A. Deuteronomul 21:18-21

18. De va avea cineva fecior rău şi nesupus, care nu ascultă de vorba tatălui său şi de vorba mamei sale şi aceştia l-au pedepsit, dar el tot nu-i ascultă,
19. Să-l ia tatăl lui şi mama lui şi să-l ducă la bătrânii cetăţii lor şi la poarta acelei cetăţi şi către preoţii cetăţii lor să zică:
20. Acest fiu al nostru este rău şi neascultător, nu ascultă de Cuvântul nostru şi este lacom şi beţiv".
21. Atunci toţi oamenii cetăţii lui să-l ucidă cu pietre şi să-l omoare. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău şi toţi Israeliţii vor auzi şi se vor teme.

Deci, teoretic, daca, copilul tau nu te asculta cu toate ca tu il pedepsesti, esti OBLIGAT sa-l duci la batranii cetatii (in prezent astia ar fi oamenii care lucreaza la primarie, presupun), dupa care sa-i chemi pe toti oamenii din satul/orasul tai ca sa-l omoare cu pietre. De ce nu se respecta aceasta lege la fel cum se face cu, de exemplu, pedepsirea homosexualilor? Nu exista loc de interpretari. E o regula simpla si precisa! La fel cum respectati fraza cu homosexualitatea, tot asa ar trebui s-o respectati si pe asta.

B. Leviticul 26:14-30

14. Iar de nu Mă veţi asculta şi de nu veri păzi aceste porunci ale Mele,
15. De veţi dispreţui aşezămintele Mele şi de se va scârbi sufletul vostru de legile Mele, neîmplinind poruncile Mele, şi călcând legământul Meu,
16. Atunci şi Eu am să Mă port cu voi aşa: Voi trimite asupra voastră groaza, lingoarea şi frigurile, de care vi se vor secătui ochii şi vi se va istovi sufletul; veţi semăna seminţele în zadar şi vrăjmaşii voştri le vor mânca.
17. Îmi voi întoarce faţa împotriva voastră şi veţi cădea înaintea vrăjmaşilor voştri; vor domni peste voi duşmanii voştri şi veţi fugi când nimeni nu vă va alunga.
18. Dacă nici după toate acestea nu Mă veţi asculta, atunci înşeptit voi mări pedeapsa pentru păcatele voastre.
19. Voi frânge îndărătnicia voastră cea mândră şi cerul vostru îl voi face ca fierul, iar pământul vostru ca arama.
20. În zadar vă veţi cheltui puterile voastre, că pământul vostru nu-şi va da roadele sale, nici pomii din ţara voastră nu-şi vor da poamele lor.
21. Dacă şi după acestea veţi umbla împotriva Mea şi nu veţi vrea să Mă ascultaţi, atunci vă voi adăuga lovituri înşeptit pentru păcatele voastre;
22. Voi trimite asupra voastră fiarele câmpului, care vă vor lipsi de copii; vor prăpădi vitele voastre şi pe voi vă voi împuţina aşa, încât se vor pustii drumurile voastre.
23. Dacă nici după aceasta nu vă veţi îndrepta, împotrivindu-vă Mie,
24. Atunci şi Eu voi veni cu mânie asupra voastră şi vă voi lovi înşeptit pentru păcatele voastre.
25. Voi aduce asupra voastră sabie răzbunătoare, ca să răzbune legământul Meu. Iar dacă vă veţi ascunde în oraşele voastre, voi trimite asupra voastră molimă şi veţi fi daţi în mâinile vrăjmaşului.
26. Pâinea, care vă hrăneşte, o voi lua de la voi; zece femei vor coace pâine pentru voi într-un cuptor şi vor da pâinea voastră cu cântarul şi veţi mânca şi nu vă veţi sătura.
27. Dacă nici după aceasta nu Mă veţi asculta şi veţi păşi împotriva Mea,
28. Atunci şi Eu cu mânie voi veni asupra voastră şi vă voi pedepsi înşeptit pentru păcatele voastre;
29. Veţi mânca din carnea fiilor voştri şi din carnea fiicelor voastre.

No comment. Cum puteti sa va rugati la un asemenea zeu?

C. Lev. 5:2

Sau de se va atinge cineva de orice lucru necurat, sau de trup necurat de fiară, sau de stârv de dobitoc necurat, sau de stârv de târâtoare necurată, fără să ştie, se face necurat şi vinovat;

Lev. 5:17

De va greşi cineva împotriva uneia din toate poruncile Domnului şi va face ce nu se cuvine să facă şi din neştiinţă s-a făcut vinovat şi va fi sub păcat,

E clara treaba. Te faci vinovat si pentru lucrurile pe care nu le stii ca pacate. Cam atat cu dreptatea suprema a lui Jesus si God.

D. Lev. 22:23 sau 24 (the weird part)

Dobitocul care are părţile bărbăteşti strivite, sfărâmate, smulse sau tăiate, să nu-l aduceţi Domnului şi în ţara voastră să nu faceţi asemenea lucru.

Sigur, as mai putea sa dau exemple, de exemplu exemplul cu mancatul prea mult, sau cu uciderea cu pietre a femeilor care nu-s virgine in ziua nuntii lor, dar ar dura prea mult sa caut atata... Oricum, oameni credinciosi ca voi care arunca peste tot cu fragmente din biblie ar trebui sa stie si aceasta parte a bibliei.

Vreau sa-mi aduceti argumente, vi se pare biblia corecta? Eu sincer nu pot sa-mi imaginez cum o persoana adulta, cu simtul ratiunii, poate sa creada in asa ceva. Astept comentariile voastre. Sper ca vor exista raspunsuri. Sunt sigur totusi ca majoritatea credinciosilor se vor feri de acest topic fiindca nu exista nici-un argument de adus in propria aparare...

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sa-ti spun eu dar sigur nu vei intelege ce-ti voi spune.
In Vechiul Testament sunt DOUA LEGI.
Prima lege se numeste LEGEA MORALA care este VALABILA pentru TOT universul si pe TOT timpul existentei lui.
A doua lege se numeste LEGEA CEREMONIALA (cea din care ai dat tu citire, fragmente ) si care si-a INCETAT FUNCTIONALITATEA o data cu JERTFA PRIMORDIALA, Isus Hristos. DACA citeai in Biblie ai fi descoperit CA atunci cand Dumnezeu si-a dat viata pe cruce, perdeaua din TEMPLUL de la Ierusalim s-a rupt DEZGOLIND locul numit PREA SFANT. Prin acest eveniment Dumnezeu a MARCAT INCETAREA Legii Ceremoniale.

| Miaw21 explică (pentru danut):

Mda, genious. Ca tot am ajuns la legea morala... stiai ca depinde de pozitionarea geografica? De exemplu, in Japonia relatiile dintre verisori sunt permise.

Legea ceremoniala a fost scrisa de acelasi God, nu conteaza cand a scris-o sau daca a fost scoasa din functiune. Acelasi zeu le-a scris. Se pare ca te rogi la un zeu atotstiutor, atotputernic, atotiubitor, dar care-si punea fii (da, suntem fii lui D-zeu) ''obraznici'' sa-si pape fii si ficele sau sa-si omoare copii cu pietre. Eu, daca as fi un tata (mai ales unul atotiubitor) nu le-as da astfel de pedepse copiilor mei, in niciun caz. Tu probabil ai face orice, daca ti-ar porunci D-zeu... (vocile care se aud fara sa le produca nimeni... if you know what I mean)

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

Ti-am mai spus, amesteci sacrul cu profanul (am spus sub o alta forma) dar intelegerea tine de..cantitatea de studiu in domeniu. Nu sunt interesat de aspectele familiare din Japonia decat la cei ce au acceptat crestinismul in forma sa Biblica restul (cum am mai spus, tine de traditie).
A aduce in discutie ceva ce de mai bine de 2000 de ani a fost anulat devine hilar deoarece noi NU CUNOASTEM care era situatia din acea perioada istorica.

| Miaw21 explică (pentru danut):

Nu amestec nimic. Singurul lucru pe care trebuie sa-l cunoastem este ca D-zeu a scris chestia aia. NU conteaza situatia istoria atata timp cat vorbim despre un zeu perfect. happy

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

"Singurul lucru pe care trebuie sa-l cunoastem este ca D-zeu a scris chestia aia."
Nu Dumnezeu a scris ci omul a facut-o dar oricum nu conteaza.
Omul a ales, iar Dumnezeu a urmat calea necesara pentru a corecta ceea ce omul (influentat de Satana) a stricat. Inperfectiunea nu este la Dumnezeu ci la om si la ceea ce alege el. Uite un exemplu biblic, Dumnezeu a spus poporului evreu ca intr-o anumita lupta sa-i omoare pe unii, asta acum cateva mi de anii. Evreii nu l-au ascultat pe Dumnezeu iar acum stau cu un intreg popor, urmasi ai celor cateva sute de oameni in coasta. Deci daca evreii ascultau si distrugeau acei paganii, acum nu mai mureau zeci si sute de mii de oameni.
Dumnezeu nu intervine in mod direct in istoria omenirii, lasand pe om sa-si aleaga drumul. Daca ar interveni atunci nu am fi decat mici robotei teleghidati.

| Miaw21 explică (pentru danut):

Nu intervine direct?

''14. Iar de nu Mă veţi asculta şi de nu veri păzi aceste porunci ale Mele,

15. De veţi dispreţui aşezămintele Mele şi de se va scârbi sufletul vostru de legile Mele, neîmplinind poruncile Mele, şi călcând legământul Meu,

16. Atunci şi Eu am să Mă port cu voi aşa: Voi trimite asupra voastră groaza, lingoarea şi frigurile, de care vi se vor secătui ochii şi vi se va istovi sufletul; veţi semăna seminţele în zadar şi vrăjmaşii voştri le vor mânca.

17. Îmi voi întoarce faţa împotriva voastră şi veţi cădea înaintea vrăjmaşilor voştri; vor domni peste voi duşmanii voştri şi veţi fugi când nimeni nu vă va alunga.

18. Dacă nici după toate acestea nu Mă veţi asculta, atunci înşeptit voi mări pedeapsa pentru păcatele voastre.

19. Voi frânge îndărătnicia voastră cea mândră şi cerul vostru îl voi face ca fierul, iar pământul vostru ca arama.

20. În zadar vă veţi cheltui puterile voastre, că pământul vostru nu-şi va da roadele sale, nici pomii din ţara voastră nu-şi vor da poamele lor.

21. Dacă şi după acestea veţi umbla împotriva Mea şi nu veţi vrea să Mă ascultaţi, atunci vă voi adăuga lovituri înşeptit pentru păcatele voastre;

22. Voi trimite asupra voastră fiarele câmpului, care vă vor lipsi de copii; vor prăpădi vitele voastre şi pe voi vă voi împuţina aşa, încât se vor pustii drumurile voastre.

23. Dacă nici după aceasta nu vă veţi îndrepta, împotrivindu-vă Mie,

24. Atunci şi Eu voi veni cu mânie asupra voastră şi vă voi lovi înşeptit pentru păcatele voastre.

25. Voi aduce asupra voastră sabie răzbunătoare, ca să răzbune legământul Meu. Iar dacă vă veţi ascunde în oraşele voastre, voi trimite asupra voastră molimă şi veţi fi daţi în mâinile vrăjmaşului.

26. Pâinea, care vă hrăneşte, o voi lua de la voi; zece femei vor coace pâine pentru voi într-un cuptor şi vor da pâinea voastră cu cântarul şi veţi mânca şi nu vă veţi sătura.

27. Dacă nici după aceasta nu Mă veţi asculta şi veţi păşi împotriva Mea,

28. Atunci şi Eu cu mânie voi veni asupra voastră şi vă voi pedepsi înşeptit pentru păcatele voastre;

29. Veţi mânca din carnea fiilor voştri şi din carnea fiicelor voastre.''

Dumnezeu a inventat raul. Tot el stie tot ce se va intampla dinainte sa se intample.

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

Tot ce ai scris tu nu sunt amenintari ci consecinte ale faptelor facute de om. Nu Dumnezeu a inventat raul ci l-a scos la suprafata din cloaca in care se ascunde, ca exemplu putem da chiar comportamentul tau in care incerci sa dai vina pe Dumnezeu pentru gandirea ta.

| Miaw21 explică (pentru danut):

Ba da, Danut, dumnezeu a inventat raul. Inainte nu exista nimic, nada, in momentul in care zeul tau a creat lumea, a inventat, odata cu ea, toate posibilitatile existente si acum. Posibilitatea raului a fost deci creata de zeul tau.

PS: Nu incerc sa dau vina pe zeul tau pentru simplul fapt ca nu cred in astfel de basme si personaje legendare. Vreau doar sa scot la iveala ''sfintenia'' si ''bunatatea'' zeului la care va rugati voi ca sa-i ajut pe cei ce inca pot fi ajutati sa nu-si iroseasca viata pentru ceva care nu exista.

O zi buna iti doresc. :-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miaw21):

Va trebui sa-ti dai multa osteneala, fiindca de 2000 de ani multi destepti au vrut sa faca ce vrei tu, si au cazut de prosti. vrei dovezi? citeste sinoadele ecumenice si disputele ce s-au discutat intre cei de acolo. oameni destepti nu parci, ca tine.

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

"Ba da, Danut, dumnezeu a inventat raul."
De unde sti, ai fost pe langa El in timpul creatiei?
"PS: Nu incerc sa dau vina pe zeul tau pentru simplul fapt ca nu cred in astfel de basme si personaje legendare. "
Cat de amarat si pustiu trebuie sa-ti fie sufletul. sad

| Miaw21 explică (pentru danut):

Stiu fiindca inainte sa creeze zeul tau lumea nu exista nimic, NADA. Cand a inventat-o, a facut si raul.

Da, e atat de amarat si pustiu... In fiecare seara plang din aceasta cauza *sarcasm*.

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

Vai de capusorul tau in "intelegerea" ta. Pamantul este ULTIMA creatie a lui Dumnezeu, universul este plin de locuitori, se vede ca n-ai citit Biblia dar faci "afirmatii". Cititi, studiati, inainte de a spune asa idioteni.

| danay72 a răspuns:

Sper să îți fie util materialul despre legământul legii:
Era Legea mozaică un cod de legi rigid şi implacabil? În nici un caz. Sub inspiraţie divină, regele David a scris: „Legea lui Iehova este perfectă" (Psalmul 19:7, NW). După cum bine ştia el, Legea promova îndurarea şi imparţialitatea. În ce fel?
În zilele noastre, legile din unele ţări par a fi mai indulgente şi mai binevoitoare cu infractorii decât cu victimele. De exemplu, să zicem că hoţii sunt trimişi la închisoare. În acest răstimp, victimele suferă de pe urma furtului, dar mai au de plătit şi impozite pentru acoperirea cheltuielilor necesare cazării şi hrănirii infractorilor. În Israelul antic, nu existau închisori aşa cum există astăzi. Severitatea pedepselor era reglementată prin lege (Deuteronomul 25:1–3). Hoţul trebuia să despăgubească victima pentru ceea ce-i furase şi trebuia să plătească şi ceva în plus. Cât anume? Suma varia de la caz la caz. Din câte se pare, era lăsată la latitudinea judecătorilor care luau în considerare o serie de factori, cum ar fi căinţa păcătosului. Aşa se explică de ce în Leviticul 6:1–7 se vorbeşte despre o despăgubire mult mai mică decât în Exodul 22:7.
Legea era îndurătoare şi admitea că nu toate delictele erau deliberate. De exemplu, când un om ucidea pe cineva din greşeală, ucigaşul nu trebuia să plătească viaţă pentru viaţă dacă fugea într-una din cetăţile de refugiu, care erau situate pe tot cuprinsul Israelului. După ce judecători competenţi cercetau cazul, ucigaşul trebuia să locuiască în cetate până la moartea marelui preot. După aceea, era liber să locuiască oriunde dorea. În felul acesta, el beneficia de îndurarea divină. Totodată, această lege punea în evidenţă marea valoare a vieţii umane. — Numeri 15:30, 31; 35:12–25.
Legea apăra drepturile personale. Iată cum erau ocrotiţi datornicii: Legea interzicea intrarea în casa unui datornic pentru a-i sechestra bunurile ca măsură de asigurare a unui împrumut. Creditorul trebuia să rămână afară şi să-l lase pe datornic să-i aducă garanţia. Astfel, nimeni nu putea pătrunde cu forţa în casa aproapelui său. Dacă lua garanţie veşmântul exterior al unui datornic, creditorul trebuia să i-l înapoieze la lăsarea serii, deoarece era posibil ca acesta să aibă nevoie de haină noaptea pentru a se încălzi. — Deuteronomul 24:10–14.
Chiar şi războaiele erau reglementate prin Lege. Poporul lui Dumnezeu trebuia să poarte războaie nu pentru a-şi satisface setea de putere sau de cucerire, ci ca reprezentant al lui Dumnezeu în ‘Războaiele lui Iehova’ (Numeri 21:14, NW). În majoritatea cazurilor, israeliţii trebuiau să ceară mai întâi capitularea în condiţiile stabilite de ei. Dacă cetatea refuza să se predea, israeliţii puteau începe asediul, care se desfăşura după regulile stabilite de Dumnezeu. Spre deosebire de majoritatea soldaţilor care au luptat de-a lungul timpului, bărbaţii din armata Israelului nu aveau voie să violeze femeile sau să provoace masacre inutile. Ei nu aveau voie să distrugă mediul natural, fiindu-le interzis să taie pomii fructiferi. Armatele altor naţiuni nu aveau interdicţii de acest gen. — Deuteronomul 20:10–15, 19, 20; 21:10–13.
Nu vă înfioraţi când auziţi că în unele ţări chiar şi copiii sunt instruiţi să devină soldaţi? În Israelul antic, nici un bărbat sub 20 de ani nu era primit în armată (Numeri 1:2, 3). Chiar şi un bărbat matur era scutit de serviciul militar dacă era exagerat de fricos. Un bărbat căsătorit de puţin timp era scutit de armată un an întreg pentru a apuca să-şi vadă fiul care i se năştea înainte de a intra în acest serviciu riscant. În felul acesta, se spunea în Lege, tânărul soţ putea să-i facă o „bucurie" soţiei sale, cu care abia se căsătorise. — Deuteronomul 20:5, 6,  8; 24:5.
De asemenea, Legea le ocrotea pe femei, îi proteja pe copii şi apăra familia. Părinţii erau obligaţi prin lege să le acorde copiilor lor o atenţie permanentă şi să le ofere instruire spirituală (Deuteronomul 6:6, 7). Legea interzicea orice formă de incest, pedeapsa fiind moartea (Leviticul, capitolul 18). Era interzis şi adulterul, care destramă atâtea familii, răpindu-le siguranţa şi demnitatea. Legea îi ocrotea pe orfani şi pe văduve interzicând în termeni cât se poate de categorici abuzurile faţă de această categorie defavorizată. — Exodul 20:14; 22:22–24

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Traiesti atunci sau acum? vechiul testament in mare parte e istoria poporului evreu, un popor neascultator, se luau masuri extreme ca sa inteleaga si ceilalti pentru indreptare

| Miaw21 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Din cate stiu eu, exista Iadul ca pedeapsa. Nu le ingredea Dumnezeu libertatea oamenilor spunandu-le c-o sa aiba ciuma si c-o sa manance carnea de pe fii si ficele lor daca nu-l asculta? happy

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

"Din cate stiu eu, exista Iadul ca pedeapsa"
Sti PROST, iadul nu exista.

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar vechiul testament nu face parte din Biblie? Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu zice asta in Biblie? Nu rezulta logic, ca Doamne Doamne e putin tiranic si sadic?

| danut a răspuns (pentru Miaw21):

Tu ma obligi sa-mi dau cu parerea despre idei STRICT ORTODOXE in care prin existenta sunt introduse si multe traditii si obiceiuri populare care in speta sunt pagane. Eu vorbesc despre crestinii si credinta Biblica, nu cea populara.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

E din cauza dificultatii oamenilor, oamenii n-au ascultat de El nu invers

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Aha. interesanta scuza. Dar El nu era omniscient. Nu stia ca odata ce va crea oamenii acestia nu-L vor asculta? Sau stia si despre modalitatile de pedepsire?

| Miaw21 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Hellooo... libertatea data de D-zeu oamenilor... Unde-i libertatea aici? Daca D-zeu ar fi ca un tata pentru oameni NU ar face asa ceva. Din asta rezulta ca iubirea umana este mai puternica decat iubirea zeului tau.

| Miaw21 explică (pentru M25M):

Sunt total de acord cu ceea ce ai spus. Intr-adevar, D-zeu stia tot ce se va intampla dinainte sa creeze lumea. De fapt, chiar el a creat raul, toate rautatile din lume au aparut din cauza lui D-zeu (el a inventat posibilitatea raului, el a inventat ispitele - de exemplu, masturbarea e un pacat, si totusi, d-zeu a inventat hormonii... laughing )

Totusi, ce rost are lumea? De ce a creat-o zeul asta? Ca sa fie laudat? De ce n-a facut o lume perfecta (Aici multi spun ca daca era perfecta, ii ingradea libertatea omului. Totusi, aici oamenii astia nu-si dau seama ca insusi D-zeu a creat conceptul de libertate. El putea sa ne faca liberi intr-o lume perfecta, e atotputernic, pana la urma.)

Oricum, iti dau un sfat: cand vorbesti cu credinciosi, sa te comporti cu ei ca si cu copiii de gradinita, fiindca sunt foarte limitati mintal de credinta lor (nu prosti, limitati mintal).

| M25M a răspuns (pentru Miaw21):

Am purtat numeroase discutii cu oameni credinciosi stiu cum comunic cu ei.
In privinta mentalitatii nu prea cred ca e o limitare mintale, sunt implicati factori psihologici.

| Miaw21 explică (pentru M25M):

M-ai facut curios. Ce factori psihologici crezi ca sunt implicati?

| M25M a răspuns (pentru Miaw21):

Credinta multora este intiparita in mintea lor de foarte mult timp, de mici practice, eh, cand cineva iti spune ceva care vine in contradictie cu sistemul lor de credinte, sau care are potentialul de a le ameninta credintele adanc intiparite intervine un fel de lock down defensive. Renuntarea la acest sistem (si nu vorbim neaparat doar de credintele religioase) provoaca incertitudine, protejarea sistemului implica siguranta. Seamana un fel cu teoria disonantei cognitive, iti dau un exemplu pe care l-am folosit si in licenta mea. Daca tu esti sustinator al politicianului x sau al ideologiei partidului x si daca se intampla sa nimeresti un discurs al politicianului advers sau al partidului opus, vei avea tendinta sa gasesti scuze sau pretexte pentru a demonstra invaliditatea vorbelor celor din urma, pentru ca tu sustii ideologia lui x de mult timp, iar o renuntare si o schimbare se produce foarte greu in psihic.
Renuntarea asta este un process dificl, cand vorbim de sisteme de credinta (oricare ar fi ele) pentru ca este asociata apoi cu pierderea identitatii sinelui, sau mai bine zis cu indentificarea individului. Sistemul de credinta de ajuta sa te identific, ce esti tu, cum esti tu, o renuntare implica incertitudine asupra propriei persoane

| Miaw21 explică (pentru M25M):

Inteleg la ce te referi... puterea indoctrinarii.

| sublime89 a răspuns:

Imi place ce scuze patetice inventeaza crestinii pe aicihee hee Cred ca ce mult si-ar dori sa mai poata acum sa rupa acele pagini din biblie, si sa nu le mai citeasca nimeni. Pacat ca-i prea tarziu laughing Si-mi place si cum unii dintre ei incep parca sa respinga vechiul testament, de parca n-ar face parte din biblia lor sfanta.

| iurii75 a răspuns:

Deuterenom - nu e de genul :" adă o căldare de apă. - nu vreau." Câteva versete paralele arată despre ce este vorba. Proverbe 30:11 Este o generaţie care-şi blestemă tatăl şi nu-şi binecuvântează mama.
ezechiel 22:. 7 În tine tatăl şi mama erau dispreţuiţi. În mijlocul tău locuitorul străin era înşelat. În tine orfanul de tată şi văduva erau asupriţi"»" şi altele de genul. Deasemenea ţine cont că israeliţii au încheiat un legămâns cu Dumnezeu să respecte întru totul poruncile lui (care erau spre binele lor), erau o naţiune dedicată. Dacă se răzvrăteau nu mai erau ocrotiţi de naţiunile înconjurătoare duşmaneşi ajungeau să sufere cele citate de tine. Dar tot acolo sânt prezentate şi binecuvântările pe care le-ai omis.
Dacă o persoană devenea necurată (necurată ceremonial) nu putea participa la activităţi spirituale. În cazul menţionat de tine trebuia să se spele şi şăşi spele hainele, de asemenea poruncile cu privire la carantină, igienă şi altele erau net superioare cunoştinţelor medicale din acele timpuri. Tu vreai în 2 cuvinte să înţelegi lucruri care necesită o cercetare mai aprofundată şi fără prejudecăţi - cam grea sarcină.

| Miaw21 explică (pentru iurii75):

Nu pot sa-mi imaginez cum poti sa accepti asa ceva. Tu chiar esti om? Sau ai fi in stare sa-ti omori copilul cu pietre pentru zeul tau. Urat!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, BIBLIA ESTE CORECTA, daca doresti citeste Deuteronomul 18:9-12; Deut. 24:7, 8 Deuteronomul 28; Desigur ca israelitii au facut multe lucruri oribile, nu toti, dar din cauza celor multi si ne ascultatori, Dumnezeu i-a renegat. Da, dar ca sa intelegi dreptatea lui Dumnezeu trebuie sa studiezi BIBLIA pentru ca sa intelegi ceea ce citesti, si acest lucru necesita timp, o buna colaborare cu cei ce au studiat aprofundat Biblia. Dintre calitatile lui Dumnezeu cea mai de pret e iubirea, si pentru ca EL A CREAT OMUL DIN IUBIRE vrea pentru el ceea ce este mai bun, dar totul a depins si depinde si acum de credinta si ascultare, de iubire si infaptuirea vointei lui Dumnezeu. Daca te gandesti de cate rautati este in stare omul sa faca, pentru semenii sai. Daca ai auzit de masacrele comise in numele religiei, de crimele comunismului, de ceea ce a facut clanul lui HITLER, MUSOLINII, STALIN, CEAUSESCU, cu amaratii de oameni, tineri mai ales, cum i-au gazat, i-au zdrobit, i-au torturat. Sau azi ce modalitati de teroare folosesc, acestia de azi sunt crestini zic ei, de aceeasi nationalitate, numai la noi in tara cate crime oribile s-au pus la cale si s-au executat, dar, oare asa a vrut Dumnezeu? ESTE EL DE VINA? Constientizau oamenii aceea din trecut sau din zilele noastre ca viata depinde de cel ce ti-a dat-o si tu nu asculti, ci faci ce te taie capul. Asa nu au ascultat nici israelitii, si desigur au suportat urmarile. De ce crezi ca azi marea majoritate a oamenilor, nu-i permit lui Dumnezeu sa le modeleze viata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi da raspuns doar la primul citat,casa intelegi ca este indreptare pentru tot omul si pentru toata fiinta care a gresit; ce ai postat tu, este din vechiul testament, si regula era; sa-cinsteti pe parintii tai, pe tatal tau si pe mama ta, ca sa traiesti fericit, multi ani pe pamant.si pana la argumentele privind corectitudinea bibliei, mai du-te-n fasole citeste ca un om intelept si intelege ce e de inteles.de ce nu le-ai pus pe amandoua versetele, alaturi? vrei sa intelegem noi, cum vrei tu? pai uite; din toti pomii din gradina aveti voie sa mancati, dar de copacul de colo sa nu va atingeti si nici sa nu mancati fiindca veti muri negresit.satan; a spus oare sa nu mancati, fiindca veti muri? nu veti muri ci veti fi intocmai ca Dumnezeu.ia spune cine a avut dreptate? deci puiule? TU esti cel care arunca cu fragmente.din biblie.fiindca nu esti in stare de mai mult, iti recomand ultimele versete din apocalipsa; despre cei ce detrunchiaza adevarul profetiei, ori scotand cuvinte din ea ori adaugind de la ei.vezi ce li se va intampla, si nu te juca cu puterea cuvantului, ca habar nu ai ce mare prostie faci.

| Miaw21 explică (pentru anonim_4396):

Sincer sa fiu, nu am inteles nimic din ce ai scris acolo. Ai amestecat totul si a iesit un bors... De ce sa aduc ambele citate daca unul era suficient? In primul rand, sunt doua citate diferite!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miaw21):

Nu ai inteles fiindca habar nu ai de biblie, de crestinism, si de intrega filozofie ce decurge din intreg cuvantul domnului.cum sa fie doua citate diferite? sant doua cai.viata,lunga in ascultare si respect fata de parinti, si lapidarea prin omorarea cu pietre aleasa de fiul neascultatorr.

| Netrider a răspuns:

Astea sunt din vechiul testament, in noul testament Isus pune accentul pe iubire, iertare etc. nu-i asa? sau ma insel?

| Miaw21 explică (pentru Netrider):

Si daca-s din vechiul testament ce? Tot acelasi zeu le-a scris. Cum se poate ca intr-un zeu atotiubitor sa exista atata rautate?

| M25M a răspuns (pentru Netrider):

Dar vechiul testament nu face parte din Biblie? Biblia nu este Cuvantul lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu zice asta in Biblie? Isus si Dumnezeu nu sunt unul si acelasi lucru (logica trinitatii)? Sau sunt unul si acelasi insa nu sunt pe aceeasi pagina?

| Netrider a răspuns (pentru Miaw21):

Vezi raspunsul lui besleaganicolaecosmin

| Miaw21 explică (pentru Netrider):

Vezi replica mea la raspunsul lui.

| Cyrano a răspuns:

Dumnezeu este un Dumnezeu al dreptatii! Poporul evreu s-a angajat sa-I slujeasca lui Dumnezeu. Dumnezeu pedepsea nelegiuirea imediat! Acum datorita jertfei Mantuitorului pedeapsa nu mai este data instant ci in ziua judecatii pentru cei nedrepti, iar pentru cei care aleg sa-i slujeasca sunt pedepsiti pentru ca nu sunt fii din curvie! Plata pacatului este moartea! Clar?

| Miaw21 explică (pentru Cyrano):

Nu prea mi se pare dreptate, sincer sa fiu. Dumnezeu le-a dat libertate oamenilor... doar ca ii ameninta cu ciuma, foamete si canibalism? Halal Dumnezeu, cata bunatate... cata dreptate, si cata intelegere.

| M25M a răspuns (pentru Cyrano):

Dumnezeu este un zeu la dreptatii? Atunci de ce instiga la violenta si crima impotriva celor care aveau alti zei? Sau care erau intermeriarii altor zei? Cei care erau de alte religii nu aveau dreptul sa creada in ce vor?

| godge a răspuns:

Iar o sa vina cre(s)tini cu vechiul testament cu jerfa lui iisus cu istoria poporului evreu cu metafora si simbolica cum ca atunci cuvantul ala insemna altceva...Dar cand vede ceva care-i convine nu mai zice de chestiile astea.

| Miaw21 explică (pentru godge):

Mda, se pare ca postarea mea (care mi-a luat cam 2 ore) e cam inutila, avand in vedere cu ce forte am de a face. Forta indoctrinarii, a prostiei, a credintei oarbe si stupide...

| godge a răspuns (pentru Miaw21):

Nu neaparat oricine se poate schimba. Unii crestini au devnit stei dupa ce au citit biblia.Ei au fost motivati sa o citeasca de diferite chestii cam ca postarea ta.In afara raspunsurilor de aici poate i-ai facut pe unii crestini sa-si puna semne de intrebare

| Miaw21 explică (pentru godge):

Doamne-ajuta!

| Miaw21 explică:

Da, putin... ''Veţi mânca din carnea fiilor voştri şi din carnea fiicelor voastre. ''

| Miaw21 explică:

Ori aduci argumente, ori zbori de aici. Voi ruga pe cineva sa te raporteze...

| Rudolp1234 a răspuns:

Multe dintre aceste capitole si versete sunt pentru poporul evreu, si daca nu observi noi totus facem miii de pacate zilnic si INCA Dumnezeu nu ne pedepseste. tu ce crezi ca daca nu ar vrea nu ar putea sa o faca. ar fi bine daca tot citesti biblia citesteo macar pe toata si atunci comenteaza.

| Miaw21 explică (pentru Rudolp1234):

Nu e nevoie sa citesc toata biblia ca sa-mi dau seama ce aberatii prostesti exista in ea! Trebuie sa mentionez ca dumnezeu nu ne pedepseste fiindca nu exista, tocmai de aia nu exista niciun fel de minune cum ''existau'' in trecut... Intr-o lume moderna ca aceasta, zeul tau nu-si mai are locul, oamenii sunt suficient de inteligenti si de dezvoltati ca sa-si dea seama cat de prosteasca este aceasta credinta.

Oricum, nu conteaza ca acele versete sunt pentru poporul evreu, conteaza ca zeul tau perfect a ''facut'' niste chestii tiranice care nu prea se potrivesc cu perfectiunea lui.