| Mogiojojo a întrebat:

Buna tuturor. Vreau sa intreb de ce se considera pacat sau ceva imoral sa vrei sa scapi de trup? Nu e dovada de mult curaj sa vrei sa faci asta avand in vedere ca trupul e stricacios si iti pune piedici in calea evolutiei spirituale?

Vreau sa o luati logic si sa nu-mi aduceti citate din Biblie, doar daca e nevoie.

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu am sa raspund DECAT din punct de vedere crestin (SUNTEM LA RELIGIE, nu la filozofie). Pacat este ca vrei sa inlaturi ceva ce nu iti apartine, TRUPUL ca si viata sunt CADOURI, DARURI de la Dumnezeu, nu iti apartin ci iti sunt date DOAR in administrare. Daca distugi unul din ele te faci vinovat de CRIMA. Trupul este cum spui tu stricacios DOAR daca il folosesti intr-un mod stricacios DAR daca folosesti intr-un mod corect (cum spune Dumnezeu) atunci corpul este ceva nemaipomenit. Totul tine de cum folosesti TU cadourile primite. Tu faci cum fac mai toti oamenii de la creatie, arunca vina lor (neputinte, neampliniri, pacate) asupra altora (inclusiv Dumnezeu). Nu esti decat unul din imensitatea pacatosilor care incearca sa arunce vina asupra altora, FI RESPONSABIL pentru pacatele si neputintele tale, asta se numeste CURAJ.

| Mogiojojo explică (pentru danut):

Am trecut de stadiul 'ma sinucid ca nu-mi convine aici, nu-mi place ce mi se intampla'. Am dezvoltat o alta teorie cum ca cei care se sinucid rationali fiind (adica nu din disperarea aia ca nu mai poti) fac un act de curaj si sincer nu oricine poate face asta. Corpul nu are cum sa fie ceva nemaipomenit, e doar o piedica in calea evolutiei. Pana si Iisus a zis ca il mananca viermii. Nu stiu de ce puneti atata pret pe corp. Plus de asta corpul e foarte greu de administrat (pana acum nu am vazut o persoana care sa il administreze asa cum trebuie).

| Mogiojojo explică (pentru danut):

Nu am aruncat vina asupra lui d-zeu. Sunt foarte lucid cand spun ca nu mai am nevoie de el. Nu stiu daca poti sa intelegi ca cineva ar vrea sa se sinucida fara sa fie disperat si intunecat de ganduri negre. Si nu plang cand scriu asta. Obisnuiam sa plang cand ma gandeam ca trebuie sa ma sinucid, imi era pur si simplu mila de gramada asta de gunoi.
E pur si simplu cel mai rational lucru pe care l-am gandit in viata asta.

| danut a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu dragule, doar fugi de raspundere, "curajul" tau striga a frica de viata si evenimentele din ea.

| danut a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu exista curaj in a fugi de ceea ce urmeaza, totul pute de la o posta a "sinucidere" asistata. Fara corp nu ai NIMIC. Nu exista nimic fara corp, nu exista nici un fel de "evolutie".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Se pune atata pret pe corp, pentru ca e singurul lucru pe care stii sigur ca il ai. Ce e dupa moarte ramane de domeniul imaginatiei.

Ce iti creeaza aceasta stare de neliniste, de ne tot povestesti despre "sinuciderea rationala"?

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt nelinistit pentru ca stiu ca corpul ma impiedica sa fiu 'desavarsit' si nu stiu daca o sa pot sa accept asta, sa fiu doar pe jumatate. E un fel de obsesie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sinuciderea nu e nici pacat nici imoral, e un semn de probleme psihice pentru ca orice fiinta are instinctul de supravietuire

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca nu vrei sa aducem citate din Biblie... ma gandesc ca nu este pacat. In masura in care vrei sa scapi de el si vrei sa faci altceva cu el. E corpul tau, poti sa il transformi in ce vrei tu, poate sa arate mai bine decat toti oamenii din lumea asta.

Altfel spus... nu cunosc alta modalitate de a scapa de el. Ai posibilitatea sa te dezvolti spiritual laughing dar asta nu inseamna ca poti sa iti controlezi spiritul afara din corp. Daca mori, mori si gata, tarana ajungi, zero, nada. Daca vrei sa iti dezvolti spiritul dezvolta-l in timp ce creierul tau se afla in acest trup, altfel nu ai cum. Doar cu mintea omeneasca poti sa faci asta. De altfel... altceva nu mai cunoastem.

Bafta!

| anonimg a răspuns:

Rațiunea sănătoasă ne spune că Dumnezeu ne-a îngăduit doar să aducem și să menținem viața, nu să și o luăm. Avortul sau sinuciderea sunt tot crime, indiferent dacă oamenii au altă rațiune decât aceea pe care ne-a dat-o Dumnezeu. Fără Dumnezeu gândirea oamenilor nu poate fi 100% rațională.
În vechime pedeapsa cu moartea era rațională, deoarece era stabilită de Dumnezeu, în condițiile date de El și nu de oameni. Tot ce nu este de la Dumnezeu nu poate fi rațional (exceptând cazurile unor idei raționale; oricum, noi vorbim acum de o judecată întreagă).
Deci indiferent de starea de spirit în care se află un om, sinuciderea este crimă înaintea lui Dumnezeu.
Și ca să fie înțelese cu adevărat viața și moartea, ele trebuiesc văzute prin lumina Bibliei, așa cum le vede Dumnezeu, și cum ne-a lăsat El să le vedem.
Vrajmasul oamenilor și al lui Dumnezeu are și el acces la influențarea gândurilor și a capacității de judecată, și nu doar Dumnezeu. El a reușit să-i amăgească pe primii noștri părinți, spunând-ule:
"Atunci şarpele a zis femeii: „Hotărât, că nu veţi muri,
dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."" (Geneza.3:4,5) Satana a învelit o minciună într-un adevăr. Adevărul era că li se vor deschide ochii și vor ajunge să cunoască binele și răul așa cum îl cunoaște Dumnezeu; minciuna era că nu vor muri.
Tu crezi că nu vei muri? Cu siguranță că vei muri. Pentru că trupul fără duh nu este nimic, și duhul fără trup tot nimic nu este.
Dacă Dumnezeu ar fi dorit ca Adam să aibă o spiritualitate mai înaltă, atunci nu l-ar fi făcut fără trup? Sună irațional, dar cam așa gândești tu. Omul este un întreg, și nu mai poate exista după moarte. Nimeni nu mai vorbește despre un om mort la timpul prezent, ci numai la trecut.
Sunt mulți care vorbesc despre viață și moarte fără să aibă o rațiune sănătoasă, sau fără rațiune. Sunt oameni care nu-și apreciază nici viața lor și nici a altora.
A judeca lucrurile numai la rece sau numai la cald nu este bine, deoarece acestea sunt extreme; pentru că în acestea nu se găsește rațiune -sau este insuficientă rațiune.
Deci gândurile de sinucidere trebuiesc alungate din minte, pentru că sunt de la cel rău. Dacă luptăm împotriva acestor gânduri, ele vor dispărea.

| Mogiojojo explică (pentru anonimg):

De fapt d-zeu vrea sa fim limitati si sa nu cunoastem adevarul intreg.
Duhul fara trup nu e nimic? Mai gandeste-te o data.

Ba da, DACA ar fi vrut ca Adam sa aiba o spiritualitate mai inalta l-ar fi facut fara trup... hai ca incepem sa ne intelegem.

Omul POATE exista dupa moarte. Eu vorbesc despre morti la prezent, pentru mine mortii nu sunt morti ci sunt suflete trecute in alta dimensiune.

| Celcestietot a răspuns:

Căzând în păcat, lumea pe care o cunoaștem în ziua de astăzi nu este perfectă, dar corpul nostru poate să atingă lumina plăcută lui Dumnezeu în orice secol. Este păcat să ne sinucidem, practic ne batem joc de ce ne-a dat Dumnezeu, iar acest fapt este ca și când El ne-a pus in gradina Sa, ca să ne îngrijim de tot, iar noi încălcăm cuvântul Său, o lăsăm să se ducă. Fără citate din Biblie nu se poate, practic tu îmi ceri să rezolv o problemă fără formule. Cuvântul Domnului se găsește în Biblie și nu înțeleg de ce îmi ceri să nu îl folosesc.

,, 19. Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuieşte în voi şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri?
20. Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi dar pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.'' (1 Corinteni 6)

Crezi că dacă scapi din trup, începi să ai viziuni, să vorbești cu îngerii și apoi să devi un spirit mai moral? După ce ieși din corp definitiv nu mai ai posibilitatea la evoluția spirituală și să te mai întorci pe acest Pământ, ți-ai terminat cursa, iar Domnul a notat în cărțile Sale progresul tău și absolut fiecare faptă a vieții tale.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

De ce sa nu mai am posibilitatea sa evoluez spiritual? Asta e o tampenie. Cumva trupul e cel care te face sa evoluezi? Eu credeam ca spiritul. Sinucidere nu inseamna moarte, nu inseamna sfarsitul vietii. Inseamna un nou inceput, un inceput fara limite impuse de niste masa organica. Esti de acord cu mine?

| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

Si ce faci daca ai supriza cand mori... ca nu se intampla absolut nimic?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Trupul te tine in cursa, cu el se inregistreaza progresul, nu cu altceva. Imediat ce iesi din corp vei fi rapita de ceea ce este al lui Dumnezeu, nu ai cum sa scapi de ei, caci nu oamenii conduc aceste planuri. Nu exista reincarnare in plante, animale sau in alte fiinte, Dumnezeu nu permite asa ceva. Daca nu esti cu Dumnezeul lui Avraam, esti cu demonii, iar in Ziua Judecatii vei fi separata de catre Dumnezeul cel adevarat.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Cand voi iesi din corp voi fi un spirit printre alte multe spirite intr-o lume pe care noi n-o cunoastem acum.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu esti un duh, ci o suflare de viata, fa diferenta.

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

De fapt sunt un duh, un fel de fantoma.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Duhurile sunt fiintele care pot sta atat pe planul lor cat si pe al nostru, ei sunt calatorii dintre lumi, nu sunt un corp material. Nu stii sa faci diferenta. Citeste din Biblie si vei afla, iar ceea ce spui tu este o razvratire impotriva Creatorului, o blasfemie la adresa trupului Sau.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Citate din carti de povesti n-o sa-ti aduc, dar atat timp cat scopul tau in aceasta existenta este, dupa cartea de povesti, sa... ai o familie, etc., sa scapi de trup nu merge cu ceea ce vrea cartea de povesti sa faci, sa crezi, sa gandesti. In toata spleandoarea-i, povestea se pune ca bariera intre ideea ta: daca povestea vrea sa te tina aici, prin faptul ca tu vrei sa ajungi... undeva sus sau jos, mai repede, suna a anularea scopului tau si a cursei dintre cei mai batrani oameni de pe planeta, dar asta-i partea a doua, ideea este ca le fentezi logica. Ce? vrei sa ajungi tu "undeva" inaintea unei babe care a asteptat 10 minute in biserix sa se miruiasca si sa pupe toate icoanele pentru ca apoi sa faca stop cardiac de la atata alergatura si sa ajunga tot "undeva"?

Lasand la o parte coltul de joaca, ce evolutie spirituala sa mai ai daca tu nu ai deloc evolutie?winking Nu c-as fi cre(s)tin sau ceva... doar ca ideea ta pare dincolo de analiza "dindărăt".
Insa de unde ai venit tu cu ideea individualista ca trupul e stricacios? Adica cum? Ignorand guvernarea unei minti eventual "spurcate", o gramada de materie organica este stricacioasa prin simplul fapt ca exista?

| Mogiojojo explică (pentru LPCTSTR):

Si mintea e guvernata de trup, cat timp esti aici esti ca intr-o inchisoare. Gandeste-te doar cat depindem de rahaturile alea gen dopamina, serotonina.

| Mogiojojo explică (pentru LPCTSTR):

Scopul meu nu e sa am o familie.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mogiojojo):

Relativ adevarat insa nu neaparat, autocontrolul este cheia celor constienti, ca tu te lasi guvernat de instinctele de animal, in urma carora au loc activitati secretorii, este alta decat ceea ce subiectul asta avea sa includa.

| Mogiojojo explică (pentru LPCTSTR):

Vrei sa zici ca creierul tau nu secreta toate rahaturile alea de care depinde starea ta de spirit, motivatia, energia?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu, sunt destul de constient ca n-am ce face si nici nu le pot opri, zic doar ca fara autocontrol te pangi degeaba.
De asta una este controlul constiintei asupra trupului, rezultand in spurcare, etc. si alta sa fii influentat de acele substante care starnesc in tine diverse instincte.

| Donsavas a răspuns:

Este păcat de tine sa te lasi condus de niste idei delirante crezând că vei deveni mai dezvoltat spiritual.

| CostinAlamariu a răspuns:

Trupul e dat de la Dumnezeu. Cand Dumnezeu a creat oamenii i-a creat cu trup deci inseamna ca trupul e ceva bun. Na poftim logic asa cum ai vrut.

| Mogiojojo explică (pentru CostinAlamariu):

Dar poate l-a creat cu trup tocmai ca sa vada daca suntem indeajuns de curajosi sa renuntam la el.
GET RID OF BODY - Challenge laughing

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu stiu pentru ce mai vrei raspunsuri serioase si logice daca atunci cand le primesti faci misto

| Nilsson a răspuns:

Trupul este creat și dăruit tot de Dumnezeu, trebuie înlăturat păcatul care duce la stricăciunea trupului.

| FreddieM a răspuns:

Mai Scandurica, ia-o si tu logic. Precum stii, omul este compus din doua corpuri, cel fizic, biologic si corpul energetic.(asa-zisul suflet) E clar pana aici, da?
Ratiunea, adica gandirea emiterea de idei sau pur si simplu faptul ca ai pus aceasta intrebare, a fost posibila datorita neuronilor care se afla in corpul tau biologic. Cand corpul tau biologic isi va sfarsi existenta, el va disparea (se va descompune) iar odata cu el va disparea si tot ceea ce el a produs la nivel rational pe timpul vietii.
In concluzie, corpului nostru energetic ii este imposibil sa tinda spre acea cum zici tu,, evolutie spirituala" pentru ca odata abandonand trupul, se rupe si orice idee legata de constienta si constiinta, doar nu are neuroni ca sa poata gandi, nu?
Nemaiexistant corp fizic, si ideea de evolutie dispare, iar corpul energetic odata ce te-a lasat, dus este.
Sper ca explicatia mea sa-ti fost de ajutor.
Pace

| Mogiojojo explică (pentru FreddieM):

'iar corpul energetic...dus este' ce vrea sa insemne asta? Unde se duce? Noi nu suntem de acord pentru ca nu credem in aceleasi lucruri. As fi perfect de acord cu tine daca nu as credea in lumea spiritelor.

| FreddieM a răspuns (pentru Mogiojojo):

Spune-mi te rog, in care spirite crezi?

| Mogiojojo explică (pentru FreddieM):

In spirite in general (nu inteleg intrebarea).

| Digikey a răspuns:

Cum evoluezi fara trup?
Totul se petrece aici si acum.
Biblia este doar o carte de povesti penibile.

| Algo098 a răspuns:

Dupa ce ai scapat de trup, ai terminat si cu "evolutia spirituala" din cauza disparitiei "spiritului", deci nu mai are cine sau ce sa mai evolueze. Existenta "spiritului" sau a "sufletului" fara "corp fizic" e o fantezie. Conform cartilor cu povesti, nu ai voie sa dispui de corpul tau si esti ca intr-o crescatorie de suflete de unde isi va strange recolta fermierul sef. "Sufletele" care nu corespund sunt aruncate la gunoi, iar cele care sunt OK sunt folosite la "ceva". Asta e conform povestilor fanteziste.

| Irinel15123532 a răspuns:

Trupul tau, este templul Duhului Sfant si trebuie sa te comporti cu respect fata de El, si tu si eu. Intr-adevar trupul uneori ne duce prin poftele si atractiile sale la rau, dar Dumnezeu ne-a dat putere de discernamant si Duhul Sfant care noua celor ai Lui Hristos ne indruma in viata tot mai mult spre asemanarea cu Hristos, prin puterea Lui, nu a noastra. A vrea sa scapi de trup, este un lucru rau si ilogic, tu nu trebuie sa scapi de el, trebuie sa il imbunatatesti, daca spui ca este defect, si cu un trup defect poti sa ii ajuti pe altii, poti sa te daruiesti altora, un om fara trup nu poate da unui cersetor o paine, un om fara trup nu poate lua in brate si ridica pe cel cazut, tu trebuie sa fii aici asa cum si Hristos a venit in trup si s-a daruit altora, El a trait fara pacat, si daca i-ai cerut mantuirea, esti in legamant cu Domnul Iisus pe baza lucrarii Lui la cruce, acest Hristos traieste in tine acum.
Sinuciderea este un pacat mare si grav cu urmari necunoscute, pentru ca tu nu omori doar trupul, omori pe Duhul Sfant din tine, omori puterea Lui revarsata in tine. Nici un copil al Lui Dumnezeu nu trebuie sa ajunga in aceasta stare, si nu stiu de ce, dar am o incredintare ca problema nu este ca vrei sa scapi de trup pentru a evolua spiritual, simt ca alta este problema.
Ce gand nu iti mai da pace? Care este lucrul care te macina zi si noapte? Ce situatie te sperie, ca atunci cand apare parca te ingheata? Sinuciderea nu este niciodata o solutie. Un om a spus odata ''Nu lua decizii permanente la probleme temporare''
Nu stiu prin ce treci in clipa asta, dar solutia nu este sa renunti la viata, vezi tu draga prietene, viata asta este o cursa de alergare, si in aceasta cursa, castigatorul nu este cel care ajunge primul, ci castigatorul este cel care nu paraseste cursa. Nu garannteaza nimeni ca atunci cand vom ajunge in cer, vom pleca de pe pamantul acesta la costum, ci vom fi raniti, zdrenturosi, cu rani si zgarieturi, dar trebuie sa terminam cursa, trebuie sa ramanem in linie, cine se retrage, nu se stie daca se mai poate intoarce, si nu ma refer pe pamant, ci in rai. Sinuciderea are aspecte ascunse, Iuda s-a sinucis, este un joc periculos dragul meu prieten, si daca nu esti mantuit, nu ai numele scris in cartea vietii, daca ai plecat de pe pamantul acesta fara sa fii iertat prin sangele Lui Hristos si sa ai datoria platita ca sa poti intra in rai impreuna langa Hristos, atunci nu mai exista nici o cale de intoarcere, destinul vesnic iti este decis, atunci tot ce ai trait pe pamantul asta, va fi egal cu zero si vei vrea sa dai timpul inapoi, dar va fi imposibil, si nu este vorba de 70 de ani de viata pe pamant pe care jumatate ii petrecem dormind, ci vorbim de peste 100000 de ani spre infinit, o eternitate ce nu poate fi schimbata si nu va lua sfarsit niciodata.
Te intreb, merita? Mai mult ca sigur, ca NU.
Problemele se rezolva oricare ar fi ele, daca simti ca nu mai poti, mergi la un psiholog nu este nici o rusine, la fel ca si mana sau piciorul, creieru se poate imbolnavi, poate anumite substante din creier trebuiesc reglate.
Dar tu prin suicid, ii spui Lui Dumnezeu ''Nu am incredere in tine Doamne, nu cred ca tu poti sa imi rezolvi problema asta, asa ca, aleg sa o rezolv asa cum stiu eu, ma duc sa imi pun capat zilelor''
Suicidul este o ofensa la adresa Lui Dumnezeu, pentru ca tu ii spui Domnului ca nu ai nici cel mai mic gram de incredere in El.
NU ajunge in stadiul ala, toti avem momente grele in viata, si eu am avut, unele au fost orobile, nopti la rand nu am dormit din cauza unora din ele, dar Dumnezeu m-a scos de acolo, te va scoate si pe tine, daca iti pui increderea in El, spune-i cu ce te confrunti si cere-i ajutorul. Garantez, daca vii la El, nu te va respinge, va interveni, lasa-te in mana Lui, da-i o sansa, si vei vedea cat de preocupat este Tatal ceresc de tine si cat te iubeste, El nu este un Dumnezeu undeva departe, este langa tine, te iubeste si este gata sa vina in ajutorul tau, spune-i, spune-i tot ce simti si ce se intampla.
Citeste noul testament, cum sa il cunosti pe Dumnezeu daca nu din singura sursa posibila?
Recomand urmatoarele video :

https://www.youtube.com/watch?v=Nxv74DFbjdc&t=5s

https://www.youtube.com/watch?v=VgEnPPwMGZQ&t=6s

| Mogiojojo explică (pentru Irinel15123532):

Bun. Deci e ok ce ai scris, foarte pozitiv as putea sa spun dar eu am trecut peste stadiul ala 'ma sinucid din disperare'. Tin sa va spun asta pentru ca toti ati interpretat gresit problema. Deci sinuciderea a devenit pentru mine cumva o filozofie de viata, adica te lupti cu instinctul animal care iti spune sa traiesti si sa te linistesti adica sa ramai in zona de confort. Deci fac asta pentru ca vreau, nu pentru ca trebuie. Si am cerut parerea cuiva si mi-a zis ca e logic ce spun eu. Dar am pus intrebarea asta pentru ca vreau sa aflu cat mai multe pareri, posibil sa gandesc gresit.
Plus de asta mi se pare ca asta e varsta cea mai potrivita, cat inca esti tanar si anii pe care o sa-i mai traiesti pe Pamant (ani de chin si limitari) o sa fie altfel ani de evolutie pentru ca nu trupul e cel care ne ajuta sa evoluam ci spiritul. Plus de asta e gresit sa spui 'iti pui capat zilelor' pentru ca eu in continuare o sa traiesc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fals. Nu e o sinucidere rationala.
Ceva ti-a cauzat o stare de tristete profunda, pe care ai inceput sa o accepti, iar acum te gandesti ca este rational sa te sinucizi, dar asta e doar efectul.
Spune-ne ce nu merge/nu a mers bine in viata ta.

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De fapt, nu este ceva ce nu merge bine, lucrurile nu merg bine in general pentru toata lumea. Toti oamenii se stiu limitati dar se accepta pentru ca e pur si simplu mai comod. Plus de asta eu nu vreau sa-i zic 'sinucidere' pentru ca cuvantul asta are o conotatie foarte negativa.
Nu o sa poti niciodata sa fii cum vrei tu atata timp cat corpul te limiteaza.