| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vedele sunt oare ele niște idoli moderni?
Dacă da, cum e posibil?
Deoarece un idol era / este considerat o divinitate supranaturală!
Ceva deasupra omului; ceva cu puteri supra omenești, ce putea interveni în viața omului!
Unii zei din antichitate erau considerați buni, alți răi, de popoarele de atunci!
În special la greci! Ba chiar unii împărați s-au autoproclamat ca fiind zei!
Trecând peste asta, cum am mai spus, sunt vedetele ca: cântăreți, actori, sportivi, etc, niște idoli?
Țin minte că odată era o emisiune foarte cunoscută cu numele de idol!
Nu știu dacă mai există! Mai există expresia : idolul meu!
Dacă cineva apreciază o persoană publică cunoscută la nivel național sau internaținal și vrea să îi calce pe urme sau măcar să încerce să se apropie de nivelul ei; înseamnă că o idolatrizează?
Unii zic: idolul meu e x sau y; de regulă cantăreți!
Alții (creștini de regulă) zic că singurul idol și model în viață ar trebui să fie doar Iisus Hristos! Dacă ar fi așa, atunci presupun că nu ar mai exista vedete!
Sau nu ar mai fi mediatizate la nivelul la care sunt!
Altă întrebare legată de idoli; super eroii din desenele animate cu super puteri, sunt ei niște idoli? Dacă da, de ce? Este Batman de exemplu un idol? Dar Batman nu are nici o putere supranaturală și totuși e considerat un super erou!
Ce e un super erou? Cineva care deține puteri supranaturale? Cineva mai mult decât un erou?
Ce e un erou; cineva care salvează pe altcineva de la moarte?
Lăsând la o parte treaba cu super eroii, cum rămâne de exemplu cu: posterele lipite pe pereți, cu pozele înrămate - dar și cele digitalizate, icoanele sau statuetele, bibelourile, statuile?
Sunt ele niște idoli?
A admira, a copia, sau a imita pe cineva, este considerat idolatrie?

3 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Ce-s alea vede?

| christall a răspuns:

Vedeta si idolul sunt total diferite. Conform DEX:
VEDETA: Actor sau actriță care deține un rol principal într-un spectacol, mai ales într-un film (și se bucură de renume, de mare popularitate); sportiv de mare talent și popularitate; p. ext. persoană care vrea să iasă în evidență, să epateze.

IDOL: 1) Reprezentare antropomorfă a unei divinități (în formă de statuie, imagine etc.), constituind obiect de adorație la păgâni; divinitate păgână. 2) fig. Persoană sau lucru care este obiectul unei adorații.

| tudorvolcano a răspuns:

Orice adori, devine idol.

Singurul Care trebuie adorat este Dumnezeu.
Sfinții sunt cinstiți, nu adorați.