| CinevaAnonimă a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare pentru crestini care cunosc. Stiu ca in rai sunt doar sufletele, nu si trupurile. Dar avand in vedere ca la Judecata toti mortii vor invia si vor merge definitiv care in rai si care in iad, vor merge acolo cu tot cu trupuri?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In Rai sunt fiinte care sunt alcatuite din trup si suflare de viata de la Dumnezeu, deci suflet viu.
Cei care merg in Rai, NU MERG LA JUDECATA, sunt judecati ACUM. Cei care merg la Judecata Finala vor merge TOTI in IAD sau Focul Gheenei. Deci toti care vor fi inviati la Judecata Finala voir invia in TRUP si toti vor ajunge in FOC.

| danay72 a răspuns:

Isus când i-a înviat pe oameni, acestea erau trupuri. Apoi Isaia26:19 spune clar:,, Morţii tăi vor trăi.Cadavrele noastre se vor ridica.treziţi-vă şi strigaţi de bucurie, voi, care locuiţi în ţărână! Căci roua ta este ca roua de pe nalbe şi pământul îi va naşte chiar şi pe cei ce zac neputincioşi în moarte.,,

| RAY a răspuns:

Asta e nimic in comparatie cu a face 200 de miliarde de stele din nimic, in rai nu e nici un suflet ca iahve nu judeca de doua ori, cand mori numai sti de tine pana te invie sa te judece iahve asta daca mai are chef desigur

| mentholinks a răspuns:

Intreaba preotii, ca oricum ei au inventat chestiile astea, deci e dupa imaginatia lor.

| Mayar a răspuns (pentru mentholinks):

angry

| mentholinks a răspuns (pentru Mayar):

De la ce te-ai luat?

| Mayar a răspuns (pentru mentholinks):

Nu imi arata ce raspuns ai comentat. la care raspuns de.al meu te referi?

| mentholinks a răspuns (pentru Mayar):

La ala cu fata rosie.

| Mayar a răspuns (pentru mentholinks):

Cred ca si.o schimbat poza de la avatar, ca nu il mai gasesc...

| Mayar a răspuns:

E clar ca mergeam doar cu sufletul. Ne vom vedea cum aratam, doar e totul dupa alta logica, pe care noi oamenii nu o intelegem asa de bine

| CinevaAnonimă explică (pentru Mayar):

Dar asta ar insemna ca trebuie sa mai moara toti inca o data, lucru de care nu am auzit.

| Mayar a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Judecata nu se face pe Pamant

| CinevaAnonimă explică (pentru Mayar):

Stiu. Intrebarea era daca vor merge dreptii in rai, vor merge cu tot cu trup?

| CinevaAnonimă explică (pentru Mayar):

Stiu. Ceea ce nu stiu este daca dreptii vor merge in rai impreuna cu trupurile lor.

| xerxes1 a răspuns:

Vor invia cu viermi cu tot.Pasionatii de filme horror vor avea ce sa vada.
Cei care au pierdut in razboi o mana dumnezeu o sa le dea 10 in loc.
La fel si pacientului doctorului Ciomu, care niveleaza omu'.
Cine a fost urat o sa fie top model, grasii o sa fie slabi, slabanogii obezi.

| VelaJohnny a răspuns:

Asteptam un crestin care crede in nemurirea sufletului sa se intrebe lucrul asta. Nu prea se leaga lucrurile cand le privesti din unghiul asta. Va trebui sa mai moara odata pentru a intra in rai si iad, ceea ce e un nonsens. E o intrebare logica pe care ti-ai pus-o, la conducatorii religiosi nu o sa gasesti raspuns, crede-ma. Vi se spune ca pamantul va fi distrus complet, insa Biblia spune exact contrariul, si ca pe pamant vor locui vesnic doar oamenii ascultatori.

| mentholinks a răspuns (pentru VelaJohnny):

Acest pamanta chiar va fi distrus complet, Iahwe va face unul nou sau cel putin asa se lauda.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

Argumenteaza cu versete ceea ce sustii. O parte o pot argumenta pentru tine, pentru ca e in armonie cu Biblia, dar partea de inceput is curios cu ce verset o susti.

| mentholinks a răspuns (pentru VelaJohnny):

Isaia 51:6 Ridicaţi ochii spre cer şi priviţi în jos pe pământ! Căci cerurile vor pieri ca un fum, pământul se va preface în zdrenţe ca o haină şi locuitorii lui vor muri ca nişte muşte, dar mântuirea Mea va dăinui în veci şi neprihănirea Mea nu va avea sfârşit.
Apocalipsa 21:1 Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

„locuitorii lui vor muri ca nişte muşte" - oamenii, nu pamantul. In functie de context, „pamantul" se refera fie la planeta, fie la societatea umana care il populeaza, gen Geneza 11:1 „Tot pământul avea o singură limbă şi aceleaşi cuvinte".

Evrei 2:5 „Pentru că nu îngerilor le-a supus el viitorul pământ locuit, despre care vorbim" - deci pamant nou din Revelatia 21:1 citat de tine se refera la o societate umana noua.

Eclesiastul 1:4 „O generaţie trece, o generaţie vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna."
Psalmul 104:5 „Tu ai aşezat pământul pe temeliile lui şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată."

Daca mai vrei versete, spune-mi.

| mentholinks a răspuns (pentru VelaJohnny):

Isaia 65:17 Căci iată, Eu fac ceruri noi şi un pământ nou; aşa că nimeni nu-şi va mai aduce aminte de lucrurile trecute şi nimănui nu-i vor mai veni în minte.

| VelaJohnny a răspuns (pentru mentholinks):

happy Mă, e un lucru foarte bun ca studiezi Biblia, chiar si in felul tau. Un sfat iti dau, nu te grabi sa tragi concluzii pana nu esti sigur ca iti in calcul toate versetele.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, reunirea trupului inviat cu sufletul nemuritor (care nu poate fi ucis - asa spune Hristos la Matei 10, 28) se face prin puterea lui Dumnezeu si pentru ca persoana nu este deplina decat ca trup unit cu sufletul. Doar atunci bucuria va fi deplina in Rai, iar osanda deplina in Iad.
Reunirea trupului inviat si duhovnicesc cu sufletul are loc inainte de Judecata pentru ca persoana umana sa raspunda pentru faptele pe care le-a savarsit prin mijlocirea trupului.
"Noi toti trebuie sa ne infatisam inaintea judecatii lui Hristos, ca sa ia fiecare dupa cele ce a facut prin trup, ori bine, ori rau" (II Corinteni 5, 10).

Răspuns utilizator avertizat
| SergiuMT a răspuns:

Cand va veni ziua judecatii Dumnezeu vor invia toti mortii si acestia vor merge inclusiv cu trupul unde vor merge (Rai/iad).

Aceste lucruri le intelegem cel mai bine din cum explica Biblia iadul. Acolo va fi foarte cald si in acelasi timp foarte rece( un suflet nu ar putea simtii aceste lucruri; trebuie o constinta); va fi o apasare continua a pacatelor facute pe pamantul acesta (necesita o constinta; va fi o durere inimaginabila (necesita un corp si niste simturi), este clar faptul ca se va merge cu tot cu trupul in Rai si in iad.
Dar vom fi schimbati, adica nu vom mai arata exact asa cum aratam acum.
Uite si un verset:
Si daca Duhul Celui ce a inviat pe Isus dintre cei morti locuieste in voi, Cel ce a inviat pe Hristos Isus din morti va invia si TRUPURILE voastre muritoare, din pricina Duhului Sau, care locuieste in voi. (Rom.8:11)