| Ioanantonia a întrebat:

voi ce parere aveti despre mormoni big grin?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/06jF1EG8o-Q

| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Sunt un fel de fani ai postului antena 3 laughing, adica batraneii aia cu creierele terci care executa ce le spun unii, fara sa gandeasca, logic, un creier terci e incapabil sa faca asta.

| milan9 a răspuns:

Iti poti da seama si din urmatorul articol:
http://www.antena3.ro/......75116.html

| milan9 a răspuns:

Fereste-te de ei. Sunt versati in manipularea oamenilor folosindu-se de o oarecare carte inventata de ei, "cartea lui Mormon"...

| milan9 a răspuns:

Ei nu sunt crestini.

| sublime89 a răspuns:

Nu sunt tocmai pe placul meu. Rar gasesti oameni care sa traiasca intr-o iluzie mai mare decat ei, chiar daca toate religiile sunt niste iluzii pana la urma.

| KhludCiprian a răspuns:

Fereste-te de ei ca si de ortodocsi. In principiu e o placere sa discuti cu ei Biblia, au o perspectiva tot atat de distantata ca si ante-mentionatii.

Bineinteles ei zic ca o inteleg perfect (ca si ortodocsii).

In principiu au destule similitudini cu ortodocsii:
- cred in botezul celor ce nu-s constienti ca il fac
- au o scara de autoritate, autoritatea lor finala nu e doar Biblia (sau Cartea lui Mormon)
- mantuirea e prin fapte in principal, nu prin credinta
- au tot felul de traditii ce un observator independent, chiar si ateu isi face cruce de jos in sus
Spre deosebire de ortodocsi:
- fac cursuri gratuite de engleza
- fac misionarism pe banii lor cam peste tot pe glob

| Ioanantonia explică (pentru KhludCiprian):

Cum adica au traditii ciudate? laughing)

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ioanantonia):

Exemple de traditii ce eu unul le vad ciudate la mormoni:
- sa creada in botezul mortilor (deci ei pot sa te boteze ca sa fii salvata si "devii" mormona)
- sa aiba un set de pijamale sfinte

La ortodocsi traditii tipice:
- sa vorbeasca de modestie si sa aiba cupola suflata cu aur
- sa se inchine la rasarit
- sa foloseasca aceeasi imaginistica ca si cultul lui Isis/Horus (si toti istoricii accepta o astfel de pozitie)

Bineinteles ca-s mai multe, dar nu vreau ca Milan sa ne umple cu apologetica ortodoxa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia sant puii de broasca? la noi le spune mormoloci.ce parere sa am? sant draguti, micuti, si cu ei se hranesc multe animale, de pilda berzele.si hrapanitorii; stiuca, ghibanu, shalosul, si anghina.

| dogee92 a răspuns:

Ceau happy. O sa imi spun parerea :
Mormoni este o porecla pentru persoanele care fac parte din Biserica Sfintilor din Zilele de pe Urma ( denumirea oficiala). Sunt niste persoane cumsecade. Baietii umbla doi cate doi. Mai demult baietii aveau voie sa aiba mai multe sotii.Acum situatia e altfel, poligamia fiind condamnata. Considera ca Joseph Smith este un profet (mesager ) al Domnului.Au o carte care se numeste " Cartea lui Mormon. Un alt testament al lui Hristos ". Citesc zilnic din ea. Tinerii dupa ce implinesc 18 ani pleaca im misiune in alte tari.Foarte multi sunt si in Romania, cel putin in Arad unde locuiesc eu sunt destui de multi. Sunt vecini cu mine.La 2 ani se tot schimba, vin unii, merg altii. Eram la liceu in clasa a 10 a ...si le.am zis : voi cunoasteti Biblia mult mai putin decat Cartea lui Mormon ...si mi au zis ca da ...in fiecare dimineata se trezesc la 5 si citesc din ea. Nimic rau... daca nu ar contrazice Biblia big grin. Hai sa iti zic o faza din doctrina lor : ei cred ca in Cer sunt mai multe locuri : pentru cei foarte buni, pentru cei buni, si pentru cei mai putin buni. Corect omeneste insa Biblia spune altfelwinking.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu ei, sa le studiezi doctrina ...si nu numai a lor, studiaza, cerceteaza, pune intrebari. Si vei afla adevarul! :*

| Bringmelight a răspuns:

Alta manipulare a maselor. Cei de sus stiu ca masele sunt cel mai usor de manipulat si se folosesc de asta pentru a castiga cat mai multi adepti si implicit cat mai multi bani.