| anonim_4396 a întrebat:

Bună, vreau să împărtășesc cu voi o experiență la o biserică de nondenominaționiști în încercarea de a mă boteza!
La mine în zonă există o biserică nondenominaționistă, la care am mers o perioadă de timp după care nu am mai mers fiindcă nu mă atrăgea!
De fapt nici una nu mă atrage de oricare ar fi ea ortodoxa, catolica, baptistă, etc!
Deorece acolo tot timpul când te duci, îl asculți pe unu care vorbește cu convingere și explicativ despre tot felul de subiecte din Biblie!
Pot spune că e interesant!
Dar după o perioadă încep să mă plictisesc să tot ascult!
Tot timpul e același și același program!
Acolo e ca o sală de conferințe cu alte și alte discursuri!
Fără să ai și tu un cuvânt de spus, cântece vesele, nu că ar fi asta o problemă!
Mâini care flutură pe sus...etc!
Dar am vrut să mă duc ca să mă botez cu apă la ei că ortodocșii nu botează, numai prunci, nu și oameni!
Dar nu știu de ce, fiindcă nu menționează niciunde în Biblie vreun pasaj unde să se fi botezat un prunc doar oameni conștienți de sine!
Tot norodul venea la Ioan și se boteza în râul Iordan!
Sau când Filip se întâlnește cu un etiopian pe drum și în cele din urmă Filip îl botează pe etiopian la cererea lui; cu condiția să creadă în jertfa Lui Iisus Hristos și că El este Unicul Fiu al Tatalui Ceresc care și-a dat viața pentru iertarea păcatelor strămoșești și pentru a face un nou legământ dintre om și Dumnezeu!
Ca oricine va crede în El ca acest nou legământ, va moșteni viața veșnică în viața cealaltă; după viața aceasta fizică, după moarte!
Filip a zis etiopianului că trebuie să creadă din tot adinsul!
El (etiopianul) a crezut și a fost botezat!
Că în Biblie Îi zice odată Iisus lui Nichodim când a venit la El odată că: nici un om nu va intra vreodată în Împarția Cerurilor, până nu se va naște din nou, din duh și din apă!
Sau când Ioan Botezătorul a zis că el botează cu apă, dar Cel ce vine înaintea lui va boteza cu Duhul!
Așa că m-am gândit să merg la ei!(nondinominaționiști) dar după o vreme m-am dus la unul din pastori și le-am zis că vreau să mă botez și eu!
Că el le zicea celor dinăuntru în timpul predicii, că cine dorește să se boteze, să vina el la sfârșit și să îi zică!
M-am dus și eu la el în cele din urmă și i-am zis că vreau să mă botez!
Dar el mi-a zis : ok nici o problemă, dar mai întâi trebuie să ne întâlnim odată ca să îți explic mai pe îndelete ce înseamnă și cum se face!
La care eu am zis : bine, nici o problemă!
Așa că m-am întâlnit cu el și mi-a explicat în mare care e procedura!
Dar a zis că nu mă botează numai după o perioadă lungă de timp în care să vadă că sunt prezent în fiecare Duminica la biserică că în felul asta el are siguranța și certitudinea că eu doresc să Îl urmez pe Iisus Hristos!
Altfel nu!
Că trebuie să mă alipesc de ea (biserică) difinitiv de acum încolo atunci voi deveni membru oficial!
Dar din păcate nu am putut, chiar dacă am continuat și tot continuat să merg!
Mă simțeam ca un străin acolo, chiar dacă unii din ei mă cunoșteau deja!
Mergeam făcând mai mult prezența acolo!
Așa că nu am mai mers că vedeam că nu câștigam nimic! Cu venitul, cu ascultatul, cu vrăjitul.
In cele din urmă am cedat și nu am mai mers în fiecare Duminică! Doar așa când și când!
Nu mă atrăgea pur și simplu+ că acolo erau și mulți familiști!
Am continuat să citesc Biblia și atât!
Am mai ținut legătura cu ei la telefon (pastorii)!
Dar ce am fost dezamăgit că tot timpul îi sunam eu când aveam vreo nelămurire din Biblie!
Dar tot așteptăm să mă sune și ei pe mine, mai ales că mă cunoșteam bine cu ei de când am început să merg acolo dar am fost foarte dezamăgit că nu mi-au dat și mie telefon; odată țin minte dacă nu mă înșel și atât!
La biserică erau apropiați și calzi, dar afară nu te căutau!
Stiu doar atât din ce am auzit la slujbele de acolo, dacă pot să zic așa, că anunțau pe când se întâlnesc la bisericile de casă!(celule cum le zic ei)
Asta doar valabil pentru membri!
Așa că din păcate nu am mai fost botezat!
Și asta a fost experiența mea la nondinominaționiști!
Voi ce părere aveți?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru exoeriemta ta.Si eu fac parte dintr- o biserica nondenominationala dar la noi dupa un timp de discutii referitoare la credinta ii boteaza pe toti cei care doresc, n- a fost nimeni refuzat iar la grupele de casa, unde chiar se cunosc mai bine oamenii poate participa oricine.Noi avem prieteni in multe biserci nondenominationale din tara si e prima data cand aud ca cineva nu e primit la o grupa de casa pentru ca nu e botezat. Orice om are nevoie de o comunutate crestina de care sa apartina, poate gasesti alta comunitate in localitaea ta, in mid sigur are Mantuitorul Hristos un loc in trupul lui undecvres sa apartii. Daca ai fi dun Satu- Mare ai fi binevenit oricand la grupul nostru de casa.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Ca daca exista si era cel care a facut tot ce exista, atunci ar insemna ca e atotputernic si atotstiutor. Se mai spune si ca te iubeste.
Atunci aplicam logica elementara. Daca te iubeste, de ce a facut purici, paduchi, viermi, capuse, plosnite, tantari, scorpioni, daunatori in agricultura care ne obliga sa folosim pesticide si ierbicide si sa ne intoxicam si pe noi. Daca e asa de puternic, atotstiutor si iubitor, atunci nu ar avea de ce sa se ascunda de om, nu ar avea de ce sa fie invizibil, nu ar avea de ce sa fie surd si mut. Daca e atotstiutor, cum se explica ca "cuvantul lui" e doar poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa doar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori? De ce "cuvantul lui" nu e de nici un folos omului si nu ii ofera solutii adevarate stiintifice pentru problemele cu care confrunta? De ce lasa omul in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de foame, de frig, in accidente si in razboaie si in loc sa ajute omul face lucruri inutile cum ar fi sa se joace noaptea cu lumanari? Raspunsul e simplu: Pentru ca nu exista. Si atunci are rost ca omul sa-si piarda timpul cu rugaciuni si ritualuri primitive adresate unui personaj inexistent si pentru tot efortul asta sa se aleaga cu nimic? Normal ca nu are nici un rost si atunci e mai bine ca omul sa lase superstitiile si povestile prinitive specifice evului mediu si sa tina cont doar de stiinta, de ratiune si de rezultatele reale obtinute prin stiinta.

| CostinAlamariu a răspuns:

E o minciuna sa zici ca ortodocsii nu boteaza oameni maturi. Daca nu esti botezat si te duci la o biserica ortodoxa sa te boteze sigur vor accepta. Te rog nu mintii. Biserica Ortodoxa boteaza pe oricine de la copil la adult si seniori.

| Werrich a răspuns:

Sectele folosesc tehnica "bomba de iubire" prin care te face sa crezi ca doar acolo uiti de suferinta si necazuri. Merita, avand in vedere ca dupa botez vei fi obligat sa le dai zeciuiala si daruri.

| CIaudiu a răspuns:

O parere simpla: nu practica ce crezi in cadrul unei institutii mafiote ce poarta numele de biserica sau alte abrevieri.
Dar nu practica nici in realitate ce crezi. Tine-o doar pentru tine. Nu avem nevoie de nebuni cu conspiratiile lor. Sunt multi in ziua pe azi si din pacate ii gasesti la fiecare m², oameni care blameaza orice lucru care nu aparține de religie ca fiind semnul satanic 666 din apocalipsa. Progresul tehnologic din ultimii ani si a perioadei de pandemie a scos din pesteri multi analfabeti conspirationisti propagandisti care printre teoriile lor aberante creau legaturi cu satana din biblie. Sper sa nu fi un exemplu.

| h379m3973423 a răspuns:

"Mă simțeam ca un străin acolo"
Mda, cam asta e problema la ei. Marea majoritate a Bisericilor de pocăiți sunt alcătuite din membri ce se cunosc de mulți ani de zile, ei sunt ca o familie și când vrei să te duci te simți ca un străin care a intrat (parcă)neinvitat în casa lor.
Chiar dacă ei se bucură că a mai venit cineva și vorbesc între ei de acel cineva nu contează dacă nu vorbesc direct cu respectivul, să lege o prietenie, să arate acea dragoste de care vorbește Biblia ca să-i arate celui ce se simte străin că n-are de ce să se simtă așa mai ales dacă are interes în a se pocăi, a se întoarce la Dumnezeu.

Există astfel de Biserici bune în care este câte un frate care te sună mai în fiecare săptămână să te întrebe ce ai mai citit din Biblie, ce ți-a atras atenția de acolo, unde nu ai înțeles și cum te simți pe partea asta... "spirituală". Îți recomand să găsești o astfel de Biserică(aș recomanda fie Creștină după Evanghelie fie Baptistă. Sau chiar Penticostală, de ce nu? că au și ei o învățătură bună dacă ignori exagerările cu puterea Duhului din pastor laughing și darurile ce te fac să bolborosești. În nici un caz nu aș recomanda comunitatea iehoviștilor cu interpretările lor de Doamne ferește și ce a adventiștilor cu cărțile lor sfinte scrise de Ellen G. White a. k. a. Muhammad 2.0hee hee Bine... dacă stai să te gândești și Biserica ortodoxă are o învățătură extrem de bună, doar să găsești un preot bun, învățat și dornic de ucenici. Tradițiile lor în schimb s-ar putea să fie o piedică în mântuire, dar Dumnezeu te poate ajuta și El cum l-a ajutat pe Daniel).

| Whateverrr a răspuns:

In primul rand, biserica nu trebuie sa fie ceva. atragator. Nu zic ca trebuie sa fie un chin mersul la biserica, dar clar nu e ceva "entertaining". Din modul in care te raportezi la biserica, vazand-o ca pe o corvoada incep sa inteleg de ce pastorul respectiv a avut rezerve in a te boteza. Nu ma lua in nume de rau, dar oricine decide sa faca parte dintr-o adunare ca membru, trebuie sa si asume. Iar mai intai de toate, sa aiba siguranta mantuirii. Acum am zis pe caz general, ca nu te cunosc personal happy
Legat de sunat, iti dai seama ca probabil o biserica are sute de participanti, iar pastorii au si ei familii, probabil si alt job in afara de pastorire, ar lua extrem de mult timp sa sune pe toti. Dar din cate inteleg, exista grupuri de casa. Tocmai din acest motiv, ca intr-o biserica mare sau chiar si medie e aproape imposibil sa tii legatura cu toti in timpul liber.
Poate te vei integra mai bine in alta biserica, dar uneori nu biserica este de vina. Just saying.