| Adinel a întrebat:

Vreau sa ma spovedesc de Florii insa ar fi pentru prima data cand ma spovedesc la Bucuresti. Ce ar trebui sa fac? Cum sa ii spun preotului ca vreau sa ma spovedesc? nu prea stiu. Explicati-mi pe larg va rog mult.

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Salut.inainte de spovedanie mergi la taina Sf Maslu. mergi la biserica unde vrei sa te spovedesti si uita-te atent la programul liturgic. fiecare biserica are afisat programul pe usa. de exemplu daca intr-o biserica mslul de poate efectua la 17:00 in alta se poate face la 8:00. de aceea trebuie sa te interesezi. e bine ca vrei sa te spovedesti.
ajungi acolo iti astepti randul ca de obicei este coada preotul sta in pragul usii de la altar pe un scaun mergi acolo ingenunchiezi in fata lui ia el te va acoperi cu haina aia preoteasca neagra pe cap. iar apoi te intreaba cum te cheama si incepi sa iti amrturisesti pacatele.la sfarsit pune mana pe capul tau spune o scurta rugaciune si gata. te vei simt ieliberat de pacate.Mergi la Spovedanie, cu toata incredera ca Dumnezeu te va ierta, cu parere de rau pentru pacatele facute si promisiunea de a nu pacatui.ai incredere, Domnul te va ierta.Domnul ne iubeste pe noi nespus de mult, nici nu iti imaginezi asta.("Te iubesc cu o iubire vesnica"). La Spovedanie ai grija sa nu "uiti" pacate intentionat, sa nu spui tot.pacatele tale se vor dubla si iti provoci mai mult rau.bine acum nu iti vei aminti fiecare pacat de la cel mai mare la cel mai mic, Domnul stie inimile oamenilor, conteaza intentia, dar pe cele care le stii trebuie sa le spui la preot. Daca nu lasa Dumnezeu taina spovedaniei nici un om nu se mai putea mantui. un lucru pe care nu il inteleg lumea este ca nu preotul este cel care iti iarta pacatele.La Spovedanie se afla in chip tainic si nevazut Insusi Dumnezeu care te asteapta cu rabdare si dragoste sa ii marturisesti pacatele sa ti le poata ierta.Credinta in Domnul Iisus Hristos este cea care ne scapa de patimi si pacate.credinta ca El a murit pe cruce in chinuri groaznice ca noi pacatosi de and sa putem fi mantuiti, si acceptarea lui ca Domn si Mantuitor personal." Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnica în Iisus Hristos, Domnul nostru". "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică"
nu te rusina de preot, fii sigu ca nu esti singurul care vine cu pacate, dar tine cont ca Spovedania este o Taina. ceea ce spui acolo, acolo ramane nu o mai va afla nimeni.doar tu preotul si Dumnezeu.atat.preotii nu au voie sa divulge pacatele oamenilor.deci mergi cu toata increderea. fara rusine.rusinea e unleata diavolului care incearca sa te opreasca de la spovedanie.respecta canonul dat de preot(adica ce sfaturi iti va da sa le urmezi).
inainte de spovedanie incearca sa tii post macar 3 zile si sa meditezi si sa te gandesti la toate pacatele tale, sa realizezi cat de grave sunt si sa le pomenesti cu curaj in fata preotului.
taina sf maslu:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/......-maslu.htm

7 răspunsuri:
| Ager a răspuns:

Important e să ai 1000 de lei la tine. sau de euro. depinde de câte păcate ai...
stai fătuco acasă și roagă-te sincer lui Dumnezeu să te ierte, și nu doar odată la nu știu cate saptamani... ci în fiecare zi.
pentru a fi iertate păcatele trebuie să te căiești, adică să-ți pară rău de ceea ce ai făcut și să numai faci (dacă stă în puterea ta).
Dumnezeu nu a pus pe nimeni între noi și El în afară de Fiul Său, Isus Cristos.
Roagă-te prin intermediul Fiului Său să îți ierte păcatele... și îți vor fi iertate...

| DarQueen a răspuns:

Ce explicații?
Pur și simplu, îi spui că vrei să te spovedești.
Cât de greu poate fi să iei legătura cu preotul?

| Adinel explică (pentru DarQueen):

Cand sa ii spun? La sfarsitul slujbei de Florii?>

| DarQueen a răspuns (pentru Adinel):

Nu, înainte, ca să te spovedească dimineața și să primești împărtășanie în timpul slujbei respective.

| Adinel explică (pentru DarQueen):

Am inteles.Si cam la ce ora ar trebui sa ma duc la Biserica ca sa apuc sa vb cu preotul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posteaza la Religie nu la Dragoste si sex.

| Adinel explică:

Scuati categoria dar e cea mai citita.Multumesc