| anonim_4396 a întrebat:

Buna vreau sa ma spovedesc de pasti si vreau sa ii spun lui popa ca visez urat noaptea ce sa fac adica cum ma adresez si ce o sa zica e o rusine? multumesc

Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna! Visul nu este ceva constient, nu visezi urat pentru ca asa intentionezi. Nu cred ca asta se spune la spovedit, deoarece Sfanta Spovedanie presupune marturisirea pacatelor. Cel mai bine ar fi sa porti o discutie cu preotul separat, in afara spovedaniei. Visurile sunt constituite in subconstientul nostru din amintiri, imagini pe care noi le-am vazut si pe care mintea le combina, din sentimente, temeri, dorinte sau idei preconcepute in mintea noastra de care putem fi sau nu constienti.
In ceea ce priveste rusinea nu ar trebui sa existe pentru ca la spovedanie trebuie sa spui toate pacatele pentru a putea fi iertat si ca tu sa fii impacat cu tine insuti si spiritual. Sentimentul pe care ar trebui sa il simti este parerea de rau si pocainta, adica dorinta de a te indrepta si de a nu repeta greselile.

1 răspuns:
| Wøodenpints a răspuns:

Și de ce trebuie să știe popa ce visezi tu noaptea?